CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaknor

ibu graduate hantar anak ke asrama?

Salam, saya nak tanya kaum ibu semua khasnya yang graduate;

kawan dan sedara mara kata saya pelik ...
kaknor Post at 20-2-2012 09:27

Kami suami isteri mmg takde plan nk hantar anak ke sek berasrama, biarla dia tinggal dgn kami sehingga dia SPM kalu lps tu sambung belajar dkt dgn rumah n duk rumah pun takpe

bekalkan mereka ilmu. kerana sampai satu tahap, mereka harus berjalansendiri. menongkah arus dan menyebarkan ilmu. tidak selamanya kitaharus membekalkan persekitaran, tetapi merekalah yg harus 'mencipta'persekitaran solehah. kerana setiap muslim itu adalah da'ie danpejuang. paling tidak, utk memimpin keluarga sendiri...kan?
bezita60 Post at 8-3-2012 23:07

i'm with u bezita....

i dedahkan anak2 dgn agama supaya nanti dia tahu halal, haram
w/pun di bumi mana pun dia akan pilih untuk mencari rezeki...

katalah my anak sulung pilih dia nak balik tempat asal dia lahir..
i takkan kata tidak, doa i...dgn ilmu agama yg kita tanam dlm diri dia
akan jadi benteng dan pegangan hidup....aminnnnn

Reply 540# kaknor

katalah anak2 kaknor...nak belajar buat roket pi angkasa lepas
dan dapat offer pi US....

adakah kak nor akan menolak tawaran tersebut dgn alasan US tu negara kafir?

maaf kaknor, i baca posting nie macam terbau racism terhadap org lain...
perlu ke benda2 camni dlm dunia global sekarang...

care to share

kak nor hebat anak anak kak nor juga hebat .........syukur kpd Allah......

Reply 1# kaknor

tak pelikpun......tepuk dada tanya selera........

yes, UIA ada cawangan Nilai untuk pra-U sebelum mereka ke Kampus Utama di Gombak. Nak beza, si ...
kaknor Post at 9-3-2012 19:07

misconception psal UIA is semua yg grad uia reti bahasa arab...
ai grad engineering uia... di uia ada 2 courses yg belajar arab for 1 level jer di matriculation center. engineering and architecture. Medic am not so sure sbb campus kat kuantan. but i believe sama ngan engin and archi.

level1 ni belajar basic2 jer.. mcm simple conversation, baca jam, vocab yg senang2 la.... and this subject xmasuk dlm cgpa. so student ramai main2 jer, setakat pass pun ada.

bukan bahasa arab yg ditekankan sgt... instead kitaorg kena amik 4 islamic revealed knowledge subjects, kelas tilawah, usrah... so compared to other universities, uia mmg tekankan psal pemahaman dlm islam. kat uni lain mmg ada tp student tu sendiri kena cari kelas/activities mcm ni.

skrang ramai jer kawan2 ai yg free hair lepas grad.... so konlusinyer, kalau pun belajar dlm islamic environment tp hati tu xterbuka nak terima islam... xjadik jugak

Follow Us
Nak share experience sayalah...ialah masing-masing ada anak mahh..

Sekolah rendah tolak tepilah sebab aku tak pernah target anak dapat 5A pun sebab expectation aku berbeza. Anak aku mesti sekolah Cina, reason? Mak mertua aku Cina tapi suami, haram sepatah bahasa Cina dia tak tau, mak mertua tak sempat ajar, asyik sibuk main mahjong kat barrack askar ( pak mentua tentera kaedahnya).

Aku nak anak aku ada kelebihan dalam penguasaan bahasa, ini kira paksalah, mula tu anak memberontaklah, ngamuk bagai tapi pujuk, warning kat cikgu jgn rotan, jgn sentuh anak aku sbb kat negara maju sana kalau guna ruler ke hapa boleh kn jail cikgu tu, lainlah budak yg nakal berlebihan. Standard 3 dah mula nampak hasil.

Dalam jumlah pelajar tahun 6 yg hanya 15 org tu anak saya dapat jd best student dengan tiada kemudahan, dengan sekolah yg sgt usang dan tak mendapat bantuan kerajaan. Semuanya hasil derma ibu bapa, tokey-tokey mahupun orang-orang kampung. Majoriti sekolah ni Melayu walaupun bahasa pengantarnya Mandarin.

Asrama? Saya tak fikir untuk hantar anak ke asrama, sebabnya di tempat saya hanya ada MRSM dan kalau 4A 1B, 2 C mmg tak ada tempatpun walau sebagus mana aktivitu co. Sedih dan tidak. Saya hantar anak ke sekolah dari umur 3 tahun setengah sampai 13 tahun, up and down. Kalau ada sukan atau apa-apa aktiviti lain in between saya kena buat 4 atau 6 kali pusingan.

Masalahnya saya kerja, mana boleh ambil sebegitu banyak masa untuk hantar anak sebab jauhnya setengah jam perjalanan, nasib baiklah kami tinggal di luar bandar. Sekolah yg dekat pun ada tapi kami pilih sekolah yg lebih baik.

Anak saya tunggal, dia sangat-sangat teruja nak berkawan, berbincang dan beriadah dengan aktiviti2 luar, itu menambahkan keinginan dia untuk tinggal di asrama. Dia nak bermasyarakat bersama mereka yg seumur. Mahu tak mahu last year dalam bulan May saya masukkan dia ke asrama. Atas kehendak anak. Dia lupakan saya hanya 5 hari lepas tu dia mula call, sms, bg report. Ajak keluar dari asrama tetap tak nak.

Diet anak yg pelik membuatkan saya lega dia di asrama, dia mula mencuba makanan kita sebab seronok berkawan. Untuk anak saya yg tunggal mmg tinggal di asrama adalah sesuatu yg baik bagi mendisiplinkan diri dan mengelakkan dari belenggu anak tunggal yg manja. Saya bangga bila tengok anak basuh pakaian sendiri, iron pakaian sendiri. Dah pandai BERKONGSI rezeki sesama kawan dan mula ada rasa kesihan melihat kawan-kawan lain yg kurang berkemampuan. Yang lebih membuatkan saya bahagia, dia mula appreciate emak sendiri bila dia nampak hubungan anak-anak lain dengan ibu bapa masing-masing.

Ada kalanya bila sampai ke satu tahap, anak-anak perlu diberi sedikit pendedahan yg berbeza. Tak ada masalahnya, tiada janggalnya nak membesarkan anak-anak sendiri, mak bapa di zaman saya mmg berbangga kalau anak masuk asrama. Up colourlah kalau nak bercerita kat jiran-jiran. Bagi saya tengoklah kemampuan anak-anak juga, ada yg jenis mmg tak boleh tinggal di asrama. Nak manja bawah ketiak mak. Jgn sesekali kita paksa.

Bagi saya hidup adalah perjuangan, anak saya sebatang kara, mati saya maka dia akan memulakan hidup seorang diri. Dia perlu lebih kuat dari anak-anak orang lain dari segi mental dan fizikal. Dia mesti tahu membuat keputusan sendiri sedari kanak-kanak sebab saya tak mahu dia terumbang-ambing tanpa haluan bila terpaksa berjuang sedirian satu hari nanti.

I dr asrama penuh since form 1 but not my hubby, so we have diff views in sending our kids to sek asrama.

I respect his opinion since my eldest mmg sgt2 dependent on us in everything she does. My second is autism, so mmgla kena closely monitored. My youngest pulak macam2 kelas he attends, piano, kumon, tekwando plus now dia di sek agama, so ada kelas tasmik & tution classes.

Post Last Edit by Hana at 17-3-2012 22:34
JOM 'TEST POWER' ANAK ANDA!

Kalau anda tinggal di Negeri Selangor atau sempadan, anda tentu perna ...
kaknor Post at 23-2-2012 18:36

kak nor, mcm mana nak prepare kan anak utk test ini?
boleh tunjuk ajar tak?
kalau ikut plan saya, kaedah biasa2 jer.
skrg, anak saya bole la sket2 abc, 123 sbb dia suka main iphone. saya byk download educational games. games dewasa pun sebok nak main.
game-temple run, dia dah pandai sket. kalau games, ajar skali jer dah cukup.  
anak saya baru 2 thn lebih, nak masuk 3 tahun.

mula2, mmg saya gerun topik ini.  
mula mula baca pun, stress bak kata melahjanda..  
tapi, saya baca juga sampai abis wp kena stop stop sbb gerun lagi

Post Last Edit by mssuci at 18-3-2012 21:07

selepas bc all the posting, aku gerun eh kat cni...serioudly mg kna gitu ke nk train ank?
sy baru berkahwin belum ada ank

bincang2.......tapi jangan sampai sesi menunjuk2 plak

Salam semua, selamat kembali dari bercuti...wah dah lebih seminggu akak tak masuk forum ni. Malam ni semua mesti dah tenangkan, sebab anak2 tidur awal sebab esok Isnin dah nak sekolah.

Akak baru nak merasa rehat dari keletihan sepanjang minggu. Seperti yang akak dah cakap, kami di sini masih nak mengumpul sijil untuk bekalan selepas UPSR. Jadi minggu ini berakhir dengan jaya, masing-masing dapat satu sijil.

Disebabkan faktor isu semasa dan anak akak bongsu belum ikuti kursus ini,jadi seminggu ini kami buat kursus Keselamatan Anak-anak untuk mereka yang berusia 7-11 tahun dengan bantuan Balai Polis di sini.

Kali ni sambutan amat menggalakkan, lebihkurang 60 anak2 mengikutinya. Dari taman-taman sini serta kampung2 sekeliling. Akak sebagai Yang DiPertua Kursus kenakan RM30 sahaja.

Antara faktor sambutan ialah;
1. Tragedi arwah adik Dirang yang membuatkan ibubapa merasa resah. Ramai ibubapa cancel nak pergi bercuti dan balik kampung (bagi orang luar macam akak) sebab nak anak mereka spent school holiday ikuti kursus ini.

2. Akak dah war-warkan ini adalah kursus terakhir, sebab anak bongsu last. Tahun depan dia 12 tahun dah nak concentrate akademik. Tak tahulah kenapa, seolah-olah penduduk sini tak yakin benda ni yang akak start 4 tahun lalu akan 'mati' tanpa akak. Mereka tak nampak ada orang lain boleh jadi 'mover/starter/tenaga penggerak macam akak. Kena jadi Joyah Kepoh + Drama Queen nak gerakkanbenda ni.

untuk tak hampakan harapan besar ibubapa,akak sendiri tailor-made program ikut suka akak dan pengalaman kendalikannya 4 tahun. Maka akak bolehlah meriak dengan mengatakan minggu lepas ialah yang paling komprehensif akak pernah buat menggunakan kaedah praktikal dan 'scenario based';

Antara scenario yang dicipta;
-anak diculik di padang permainan oleh strangers
-anak2 ini dibawa ke dalam hutan untuk lepaskan diri dari dikejar penculik
-anak balik ke rumah lihat ibu tertusuk pisau oleh perompak
-anak berhadapan dengan penjenayah berpistol
-peserta perempuan didedahkan dengan scenario rogol dan cabul

Dunia kini kejam dan ganas. Sudah tiada lagi zaman akak sorang2 jalan kaki melalui denai
pergi mengaji Muqaddam. Kalau zaman ini,pasti akan ditemui mati bogel. Akak boleh katakan semua anak2 ini berusia 7-11 tahun pulang bukan sahaja dengan sekeping sijil tapi ilmu/pengalaman yang amat berguna.

Badan masih letih lagi ni...yelah 'kedaifan' tempat kami amat mencabar. Contohnya kipas siling balai raya rosak. Mujurlah akak call lebih 10 parents sedia pinjamkan kipas berdiri/standing fan. Maka setiap pagi selepas subuh akak akan drive mengutip standing fan ini dari rumah ke rumah. Tak terfikir pulak ada mereka yang nak bekerja dan tak dapat tunggu akak datang sedangkan berapa banyak kipas berdiri, yang muat dalam satu kereta? Esoknya dah bahagi 2,husband pergi kutip separuh. Waktu petang, selepas kursus akak perlu pulangkan kembali kipas2 ini untuk kegunaan family tersebut.  Subuh esok, kutip lagi. Anak2 akak semua jadi AJK kursus.

Insyaallah kalau ada masa akak nak tuliskan pengalaman buat kursus ini. Akak pasti ia dapat bantu anak anda dalam senario yang sama atau beri anda idea utk buat benda yang sama, melalui pihak sekolah/PIBG/persatuan penduduk etc.

Reply  kaknor

katalah anak2 kaknor...nak belajar buat roket pi angkasa lepas
dan dapat offer  ...
my-alja Post at 12-3-2012 09:44

alamaknya,penatnya nak menjawab soalan macam ni. Tiap2 tahun Kolej USIM buat lawatan
ke UK,Korea, last year ke Australia. Foreigner pun ramai. Kuliah sana wajib dalam Bahasa Inggeris.
Mana pulak ada isu negara kafir ni?

Maksud saya; apabila satu kampus itu diisi oleh mereka yang aliran agama dari Tadika,
Sekolah Rendah dan Menengah...maka itulah hasilnya...terlihat suasana Keislaman yang nyata.
Ini menepati agenda USIM, papantanda toilet/tong sampah pun dalam Bahasa Arab. Sebab itulah kenapa
no problem pelajar Medic USIM
diwajibkan menghafaz surah berbanding dengan 32 lagi IPTA/S dalam Malaysia ni. Mereka dan keluarga
mereka dah tak heran hafazan/Bahasa Arab ni. Mereka datang dari keluarga yang celik mata,
dah 'alim' bukannya sekular (atau rocker macam akak) Katalah esok UKM nak wajibkan hafazan
pada student Medic UKM....saya pasti akan ada demo memberontak dari students dan ibubapa mereka!

Contoh lain; Universiti Pertahanan Nasional. Hasil dari syarat ketatnya, bukan sahaja result SPM
tetapi SAIZ BADAN...maka anda tak akan dapat lihat siswa/i gemuk, montel di UPNM. kalau ikutkan
ada berbaur diskriminasi pada orang gemuk...dah syaratnya UPNM macam tu.

kak nor, mcm mana nak prepare kan anak utk test ini?
boleh tunjuk ajar tak?
kalau ikut ...
Hana Post at 17-3-2012 22:31

Majlis Guru Besar sekolah SRAI adalah buat buku soalan latihan untuk exam
2 jam itu;

nanti akak cari no telefon + alamat penerbit. Gunakan buku itu sebab asas
pembelajaran.

misconception psal UIA is semua yg grad uia reti bahasa arab...
ai grad engineering uia... di  ...
IceCream_Soda Post at 15-3-2012 17:09

nampak kan beza tu?

1. UIA - ambil B.Arab semasa di kampus sahaja. Bila grad ada yang bukak tudung balik.

2. USIM -memang sejak kecil pengajian agama/tahfiz. Tak ada lagi siswi yang free
hair selepas graduate, sebab memang Islam ialah gaya hidup keluarga mereka sejak
kecil lagi.

Akak pun tak tahu macamana Tun Dr Mahathir yang dikatakan sekular tu boleh nampak
idea penubuhan USIM ni pada tahun 2000. Sebuah IPTA khas untuk anak-anak aliran agama.
Kalau Pak Lah logiklah sebab dia dari family ulamak.Mungkin rezeki beliau (DrM) Allah nak alirkan pahala.

selepas bc all the posting, aku gerun eh kat cni...serioudly mg kna gitu ke nk train ank?
sy baru b ...
mssuci Post at 18-3-2012 18:00

Ukur baju di badan sendiri

nampak kan beza tu?

1. UIA - ambil B.Arab semasa di kampus sahaja. Bila grad ada yang b ...
kaknor Post at 18-3-2012 23:28

Bukankah Dr M berkali-kali sebutkan kita harus menjadi Muslim yg moden yang berfikiran jauh, yang mengkaji Al Quran bukan hanya menghafal tanpa memahami makna. Tempat-tempat ini ditubuhkan untuk menghasil cendikiawan Islam yg dapat mengubah tanggapan bahawa ilmu agama hanyalah utk menjadi khadi dan ustaz..Sedangkan ramai doktor, peguam, engineer, arkitek yg lahir dari pendidikan Islam boleh menjadi yg terbaik. Org pandang sepi hanya kerana mereka lulusan Mesir dan Jordan ataupun Syria dan menggunakan bahasa pengantar Arab. Biasalah, masyarakat kitapun sama, bila tengok ustaz berceramah ada guna sepotong dua ayat dalam bahasa Inggeris dah buka mata dah. Kalau ustaz tu cakap telo Kelantan ke kedah, I ke you tak ada selit dah kira ulama kampung..

bincang2.......tapi jangan sampai sesi menunjuk2 plak
BATUAPI8888 Post at 18-3-2012 21:22

datang2 pastu nak menyindir baik takyah posting..ko jadi SR sudah ler kalau takder benda nak nyampuk..

datang2 pastu nak menyindir baik takyah posting..ko jadi SR sudah ler kalau takder benda n ...
Hana Post at 19-3-2012 10:43

ko terasa ke?

aku nak ingatkan je.

thread paling ngeri abad ini.....