CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaknor

ibu graduate hantar anak ke asrama?

Reply 79# hasmania

errrkkk...my pemahaman yg tersasar ke atau ....post has nie yang menyasar

mana ada kaknor ngaku dia taknak didik anak2 dia?...dia ulang kali kata, dia lebih LAYAK
didik anak2 dia...tu sebab dia takmo hantar pi asrama...

ai pun dah penin

8) kiasu parents - ni makin ramai kat mesia ni..ikut singapore

Delifrance Post at 21-2-2012 16:56

i rasa k...i rasa....maybe salah, kaknor ada ciri2 yg ke-8 nie

dah masuk tahap kiasu....nak cek anak org lain tahap mana, sapa lebih pandai
nak justify...anak2 aku lagi terrer...

i can't stand duk dlm kelompok camni...i make my way sajala..

nak kata cina2 kat malaya nie lebih baik drp melayu...tak juga gaklah
rata2 kaum nie, nampak duit saja...idup, bangun, mati dia semua pasal duit
tapi yg bagusnya depa tak kedukut nak bagi anak2 belajar....kuat kerja!!

ramai mak2 frust dgn KSSR nie pun...rata2 sebab takleh tau anak sapa lagi terrer
hahhaha...kelakar, tapi inilah society kiasu ...

dah masuk tahap kiasu....nak ...
my-alja Post at 21-2-2012 18:21

hahahaha

i guess i am a little bit of everything excluding helpless, over-gadget and over branded.

talking about over-branded.. mat sebelah meja aku ni.... anak umur baru setahun, tp top to toe branded sebab layankan nafsu bini yg gila brand. hari ni baru 21 hb (jumaat ni gaji) dia mintak pinjam duit rm50 tuk beli susu.

Logik ke kalau bini kau pakai long champ, anak pakai mothercare, toys pon beli kat mothercare..birthday party anak spend Rm1500 (kat kids jungle ke mende tah kat BSC) tp lagi seminggu nak gaji dah gigil2 tak berduit? mana laaa akal diorang ni ehhhh??? ishh terdisturbed kejap aku ari ni (over plak aku)

ahh sorry la aku dah terkeluar topik ni.. tp aku mmg btul2 terdisturbed hari ni.

apa la susah sgt..tanya anak tu dia nk ke asrama ka x?kalo x mau x yh paksa2.nt ank aku,aku xkan galakan dia dok asrama..baik dok umah,skolah dekat2 umah ja.sng aku nk pantau

Kitapun tak paham pasal apa kata dia kata dah terkeluar dari topik tu...mey listkan had mana yg da ...
hasmania Post at 21-2-2012 17:40

ish awak ni...sangat larilah dari apa yang saya maksudkan.

saya sanggup korbankan thesis phd demi nak membesarkan anak-anak depan mata.

dah masuk tahap kiasu....nak ...
my-alja Post at 21-2-2012 18:21

saya rasa mungkin anda betul...agaknya latihan tentera yang saya ikuti sebabkan saya
jadi macam ni. sentiasa nak compete aje. Saya pernah marah dan rendam askar satu
kompeni dalam lumpur lelaki wanita.(1 kompeni=120 orang)

lagi satu saya belajar masa kat States...sebelum lawan Karate, kita kena psyop
lawan kita. kita pergi tepi gelanggang, tuding jari kat muka lawan dia dan jerit,
"kejap lagi nahas kau, aku kerjakan!" atau "siaplah kau nak kena belasah".Ikut prinsip
kat sana, 50% semangat lawan kita dah jatuh sebelum wisel start.

kat Malaysia,saya ajar anak-anak saya buat macam kat lawan mereka. Banyak kali,
mak ayah budak itu akan bungkus barang dan suruh anaknya balik,dan beri kemenangan
percuma pada anak saya. Kat sini,psyop sebelum lawan bukan sebahagian dari modul latihan.

Follow Us
Reply  kaknor

cayalah , syabasss.....!!!

suka plak i baca kisah kaknor......very d proact ...
my-alja Post at 21-2-2012 14:11

saya mula2 anak amsuk skola, proactif gak...lelama penat nak melawan arus

sedihkan? kita buat kerja volunteer tak bergaji! siap kena marah,kutuk dan ugut lagi.

sekali tu si kakak balik sekolah basah kuyup, bumbung tempat ambil air sembahyang bocor...
saya call Pengetua...banyak pantun-memantun. Saya cakap,kalau saya settle sendiri boleh ke? Dia
cakap pucuk dicita...

saya call JKRDaerah, DO, Tok Sidang macam2. Semua setakat janji. Pastu call parti politik, semua
'akan kaji'....call DAP sebab orang cakap DAP senang nak kasi simen, kayu buat surau/masjid. Memang
betul pun...esoknya apek kontraktor repair free...tapi akibatnya pada saya? Macam-macam ugutan.
Fuh...siap saya kena bawak pisau dalam beg dan kereta.

dalam meeting PIBG ada pihak emotional sampai ajak bergaduh (kaum bapa la ni)...saya cakap OK je.
Saya dulu dapat black belt kena lawan 3 Mat Salleh/Negro SERENTAK. 2 kali saya gagal,patah rahang.
kali ke 3 baru pass. Kat sana sifu orang Japanese-American memang tak kasi chance walaupun kita
wanita.Dia suruh 3 lelaki black belt belasah kita. 3 lawan 1.

masa balik Malaysia, nak cari duit ajar kejap Kelab Karate kolej.Bebudak Awang Hitam Afrika kurang ajar,
cabar saya pecahkan batu-bata dengan tangan...baru mereka nak enroll. Syukurlah saya mampu
walaupun tak sebanyak dulu sampai 6 biji bata. Lepas kelas, ajak sparring nak belasah saya. langsung tak hormat guru/sifu.
Saya belum pernah kata NO lagi. (malang Kelab tu dah tutup sebab politik martial art ni teruk, semua
nak berebut student)

di sini saya nak buat satu karangan.Tak sempat tulis thesis PhD saya, tulis karangan kat forum
ini pun jadilah...tajuknya CARA MELATIH ANAK MENJADI PEMIMPIN;

kalau anda baca iklan scholarship dalam akhbar khasnya The Star, banyak company besar
tak minta result 4.0 flat. Tapi 3.0 dah OK dengan syarat; At least 3 Ko-K at Leadership Level.

Apa maksudnya? Anak anda mesti BERJAWATAN dalam Ko-K itu.Bukan setakat ahli biasa.

LEADERS ARE NOT BORN, THEY ARE MADE!

Angkatan Tentera Malaysia mempunyai cara unik dalam membentuk kepimpinan dalam setiap askar,walaupun seorang paling introvert dan pemalu.Caranya? Dalam latihan, setiap hari seorang akan dilantik menjadi "in-charge" (IC) dalam seksyen atau platun atau kompeni. Seksyen=10 orang. Platun=30 orang.Kompeni=120 orang. IC ini akan pastikan
semua anggota sihat,cukup makan, cukup peluru,siapa sakit, siapa nak hantar ke klinik,
siapa kena tindakan disiplin etc. IC ini akan bertukar orang setiap hari, agar semua orang
akan merasa menjadi pemimpin. Tiada yang terkecuali. Seandainya IC buat salah pada
hari itu...dia akan DIHUKUM ...iaitu dengan sambung lagi tugas IC esok. Kalau esok, Ketuanya masih tidak puashati dia kena buat lagi tugas IC lusa dan seterusnya sampai
dia bagus menjadi pemimpin. Biasanya yang kena berulang-kali ialah mereka yang sifat
semulajadi pemalu,introvert etc. Kaedah ini BRUTAL sebab memaksa mereka yang pemalu,
pendiam etc menjadi pemimpin. Kalau dia silap, seluruh pasukan akan dapat susah.

Moral of the story; CREATE PELUANG UNTUK ANAK ANDA JADI PEMIMPIN.

Saya guna kaedah saya panggil COLOK. Anda tahu colok Cina bakar buat sembahyang tu?
Ambil colok itu dan pergilah merayu dan menyembah agar cikgu-cikgu memberi peluang
anak anda jadi pemimpin. (i am sarcastic + drama queen kan?)

1. SEMASA TASKA/TADIKA;
Peringkat ni mana ada ketua darjah lagi. Jadi saya suruh lantik anak saya jadi TUKANG
PANGGIL MASUK bila lepas time rehat, lunch etc. Biasanya budak2 ini akan main kat playground. Jadi anak sayalah yang kena pujuk, panggil, gesa budak-budak lain berhenti main dan masuk ke kelas. Ini adalah jawatan Leadership pertama mereka.

2. SEKOLAH RENDAH;
Pergilah mengadap cikgu dan merayu agar anak diberikan apa-apa jawatan dalam kelas,
kelab dan persatuan. Si Alang/adik jenis pemalu,cikgu kata mana boleh jadi Monitor. Saya mohon dia jadi Asistant Monitor.Si kakak pun pemalu,walaupun lari laju dalam sukan...cikgu kata mana boleh jadi Ketua Rumah. Saya minta dia dilantik jadi Penolong Ketua Rumah. Si Along? Nasib baik, memang seorang leader.

Hasilnya; tak satu kelas/kelab/persatuan yang anak jadi Ahli Biasa. Paling busuk pun jadi Setiausaha ke, Bendahari ke. Janganlah malu merayu kepada guru kelas/kelab/persatuan.Di sinilah tempat mereka mula belajar memimpin.

3. SEKOLAH MENENGAH; setelah saya berjaya pastikan 6 Tahun di sekolah rendah mereka
TIDAK PERNAH menjadi ahli biasa...this comes naturally di sekolah menengah. Ada sekolah
wujud Pilihanraya Pelajar...semua anak saya nak masuk bertanding dan berkempen. ada
menang dan ada kalah. Tak mengapa. Kalau kalah,dia akan cari sendiri jawatan lagi nak
pegang.

Pastikan anak berjawatan di sekolah rendah lagi; biar mereka merasa; politik kelas,backstabbing, umpat,kawan tak suka,memimpin,merancang. Syukur si kakak dan Alang yang amat pemalu tu dah boleh berpidato kalau pilihanraya.

Semasa interview ke Sekolah Menengah Agama Persekutuan Labu, antara sekolah terbaik negara...yang datang semuanya membawa SATU INCI TEBAL sijil ko-K selain result UPSR yang baik. Syukur anak-anak saya bawa DUA INCI TEBAL sijil..dan semuanya bertaraf Leadership dalam Kelab/Persatuan mereka.

Saya tahu akan ada ibu-ibu tidak suka karangan saya ini. Tak apalah,saya berharap ada
seorang dua ibu-ibu yang mengambil manafaat.

pada pendapat saya...tak semua orang boleh cope dengan kehiduupan di asrama . Saya personally ..tak boleh. Tapi suami saya mmg dok asrama dari form 1 lagi.

as for my kids, kalu nak masuk asrama pon biar la masa form 4, lepas PMR ...tp last pereksa PMR ialah pada tahun 2013, 2014 no more PMR.....

suami saya jadi tidak rapat dengan adik beradik dia kerana semua adik beradik dia dok asrama dari awal remaja, diaorang lebih rapat dan mesra dengan kawan dari adik beradik sendiri....membawa sampai ke dewasa pon macam ni jugak lagi ....

anak jiran saya dapat masuk asrama, mula2 pegi kemain excited, alih2 dok 2 minggu dah mintak keluar asrama, tukar sekolah....

as for my kids...kalu nak masuk asrama pon biar la masa omo da 16..masa ni dah besar skit,

macam mertua saya...masa anak2 kecik ...seawal omo 13 dah hantar masuk asrama semua....hantar skolah jauh2...bukan SBP atau MRSM pon....skolah biasa yg ada asrama je, tp bila anak2 dah besar, dah kerja...dah kawin....di suruh pulak duduk dekat2 ....tak bagi kerja jauh2 or kawin dengan orang jauh2.....

by the way ...saya pon degree holder, adik2 saya ada yg skolah harian ada yang dok MRSM...anak sedara saya tak masuk SBP or MRSM pon...tp omo baru 18 dah masuk 1st year degree.....

asrama atau tidak, it all depends on the kids .

as for me, sekolah mn2 x jd hal. my siblings ada yg masuk boarding skul, sekolah kawalan n skolah harian biasa. n alhamdulillah, all of us masuk Uni. n ktorg now kje kt govt sector except sorg jer lg masih study. this is bcos my parents mmg concern psl our study. my mom cikgu so dia mmg extra concern lah n every pjumpaan kt skolah ktorg my mom attend n build rapport with our teachers. my late father bz dgn bisnes dia, but dr ktorg kecik smp besar bila turun KL jer dia mst bwk ktorg pegi round UKM tmpt dia study thn 70an dlu n maktab tmpt my mom study. so indirectly mcm bg motivation to us.

k.nor, u've done almost everything to ur kids' sake. insyaAllah, semua tu akan pay off someday. juz i think, k.nor kena reduce sket lh over protective n aggresive tu. to be frank, sy mmg x layak pn nk ckp sbb sy ni muda lg. waaayy younger dr k.nor plus xder anak pn. tp ni personal opinion lh. sbb kerja sy mmg need me to deal ngn parents pn. n i hv to admit yg   parents kategori k.nor lh buat ktorg pening kepala. no offense yer.

apa2 pn atas dunia ni, semua kerja Allah. ada students yg tip top pn kdg2 xder rezeki plk bila masuk alam pekerjaan. usaha2 jgk. tawakal penting. berkat penting. n cara kita deal dgn org sekeliling kita pn effect jgk.

Post Last Edit by liMobA|y at 22-2-2012 04:50

aishh mcm2 teori & praktikal nak mendidik anak2 ye.. actually takde yg salah takde yg betul.. dok asrama tak salah, dok umah pun Ok... bergantung kepada keadaan & anak2 itu sendiri.. keperluan & kehidupan setiap orang kan berbeza.. mak bapak ada degree or not, bukan isu utama (walau pun kadang kala membantu).. Yg penting sbg mak bapak dah bg kasih sayang, didikan & guideline yg cukup kat anak2.. kita hanya tunjukkan laluan yg betul.. mcm mana anak2 tu end up at the end of the journey, hanya Allah yg menentukan.. sebab tu laa mak bapak kena bykkan berdoa..

tp bg aku personally, didikan agama no. 1, sahsiah/akhlak no. 2, akademik no.3.. sebab kalau no.1 & no.2 tu OK, InsyaAllah campaklah kat mana2 pun, anak2 akan berjaya termasuklah akademik.. InsyaAllah..

as for me, sekolah mn2 x jd hal. my siblings ada yg masuk boarding skul, sekolah kawalan n skolah ha ...
lotuspinggiran Post at 22-2-2012 01:40

saya setuju saranan adik agar saya kurangkan agresif dan over-protective tu. Saya pun nak mintak
maaf mewakili golongan parent spesis macam saya ni,sebab sering menyusahkan dan menggangu kerja
orang2 macam adik, cikgu, polis, bomba, DO, wakil rakyat, menteri etc.

saya masih ada anak di sekolah menengah tapi dah stop aktif PIBG sekolah rendah. Tak mampu nak pegang
kat both sek rendah dan menengah. lagi satu problem...kat sekolah rendah ramai parents terdiri dari
kontraktor2 muda umur 20-30an (yelah, anak mereka pun umur sekolah rendah kan?). Parents ni kelas F,
baru nak merangkak dan harapkan kontrak2 kecil repair toilet sekolah, ketering hari Guru, pasang wiring
bilik guru. bila letak harga mahal dan servis tak bagus...mulalah bertegang urat dengan saya. Sampaikan
Pengakap nak camping pun nak servis katering...bukan ke Camping tu mengajar masak sendiri walaupun
ada risiko nasi hangit? Kalau saya dpt apa2 servis FREE/PERCUMA dari wakil rakyat ke, dermawan ke...
mulalah parents kontraktor muda ni masam muka dengan saya.

kadang2 rasa nak segerakan si bongsu lepas SPM, supaya saya boleh mengaji balik. Kalau semua anak
masuk asrama,tentu pengajian saya tak terganggu kan?

Post Last Edit by hasmania at 22-2-2012 08:55
saya mula2 anak amsuk skola, proactif gak...lelama penat nak melawan arus

sedihkan? kita bu ...
kaknor Post at 21-2-2012 22:02

Kak Nor, saya tabik hormat semua aktivity persatuan yg kak nor dah jadi macam-macam tuh....atas sebab begini kak Nor nak semua anak kak nor jadi macam kak nor jugak.....saya jugak zaman dulu saya terlalu aktive dalam persatuan....tapi bila anak saya tegur "saya dah tak masa untuk bermain dgnnya" saya terus stop..........maksud kata2 anak tu terlalu bermakna buat saya...saya nasihatkan kak Nor perkurangkan lah persatuan itu dan kurangkan juga " senantiasa mahu orang lain ikut arahan kak Nor"........di Malaysia ini kita ada prosedur utk mengemukan apa sahaja kalau tak puas hati tapi jangan lah cuba-cuba menyalah guna kuasa yg kak nor ada itu.......so berbalik pada tajuk yg kak nor kemukakan mks 1 tu ada baiknya semua ilmu yg kak nor ada itu dicurahkan semua pada anak.....pastikan anak kak nor berjaya sama spt kak nor....

hahahaha

i guess i am a little bit of everything excluding helpless, over-gadget and over b ...
Delifrance Post at 21-2-2012 20:08

mau terdisturbed......dia mintak pinjam duit ko

i pun terdisturbed gak kalo org tak agak2 bercerita...
sedangkan.... alahai....alahai....

nanti kita tegur,..kata kita dengki plak...naseh laa ko labu

saya rasa mungkin anda betul...agaknya latihan tentera yang saya ikuti sebabkan saya
jadi mac ...
kaknor Post at 21-2-2012 21:48

huh....kesat dahi tak berpeluh...naseb baik kaknor tak debik saya tadi
atau ajak lawan....gusti lengan, mau saja lari mencicit

sukalah sembang dgn org2 cam kaknor nie....self-esteem sihat

habit die hard, yelah...susah nak kontrol...
sebab tu i rasa, anak2 kena diajar gak ilmu "silent compete"
cam main golf.....

my hubby is very good at this...tak nampak dia "bersaing"
tapi dia bersaing dgn diri sendiri...cabar diri sendiri...

LEADERS ARE NOT BORN, THEY ARE MADE!
kaknor Post at 21-2-2012 22:34

thanks for sharing this...i like

tapi ....series of evidence depan mata, i tak caya leaders are born...

my master degree buat thesis dlm isu leadership....sorry to say, kalo kita nak jual buku
cam sifu2 leadership...mungkin bole guna tagline tu...or maybe dlm askar punya style

tapi i percaya...tak semua org bole jadi leader, w/pun tunggang-langgang masuk kelas
depa takde "spark"...memang takde...takde...takde.....garu kepala CEO tu

sedihkan? kita buat kerja volunteer tak bergaji! siap kena marah,kutuk dan ugut lagi.
kaknor Post at 21-2-2012 22:02

hehehe....itulah yg saya rasa....

tapi satu yg saya belajar dgn sikap melayu yg saya chentai ini...

kita kena cakap2 kat belakang, kalo siapa berani ke depan...memang jahatlah org2 nie
society kita nie, suka potray dia sopan...tak byk songeh, padahal...dlm hati tu
macam2 keluar...

i kekadang sound gak mak2 tu, tak puas hati ...jom jumpa cikgu!!
last2 aku gak....yg sorang2 buat bising, penat wehh...
padahal bukan utk anak kita saja...semua budak dpt menfaat...

tapi yg naik nama, i sorang...muahahahhaha

my anak cakap, bole tak jgn malu kan dia?

hahahaha

i guess i am a little bit of everything excluding helpless, over-gadget and over b ...
Delifrance Post at 21-2-2012 20:08

eee..apa lah colleague ko ni pepagi nak pinjam duit rm 50 beli susu anak???klu aku pun meroyan..aku cukup menyampah ngan org nak berlagak tapi ikat perut..cam opis mate aku dulu kemain pakai wellfire lah tapi bila lunch apa yg aku makan mintak rasa sket..lepas tu makan bnyk2, akhirnya aku lak makan sisa2 ..ikat perut punya pasal..siap simpan stok maggie dlm drawer berbungkus bungkus..sori ye forumers melalut kejap sbb nak respond posting deli..

aishh mcm2 teori & praktikal nak mendidik anak2 ye.. actually takde yg salah takde yg betul.. dok as ...
liMobA|y Post at 22-2-2012 04:49

betul2...i suka u punya pendapat....i ada pergi kelas parenting skills PIBG sekolah anak i buat utk parents 3 thn lepas. Depa panggil kaunselor Hj. Hushim alah yg selalu keluar tv tu..dia kata masa paling kritikal bagi setiap ibubapa dalam mendidik anak masa derang remaja umur 13 - 18 tahun...masa ni semua parents akan mengalami masalah tak dapat nak tidur nyenyak waktu malam sbb memikirkan hal anak2.. masa tu anak aku 11 thn..aku gelak jewk...tapi sekrg aku dah merasainya..masa anak kita bawah 13, kita rasa kita blh buat macam2 utk anak ikut acuan kita sbb masa tu derang akan ikut apa kita cakap..tapi bila dah remaja kengkadang benda tak berlaku seperti yg kita harapkan..so for me lah i prefer anak i membesar depan mata dari duk asrama sbb i cuma dpt jumpa dia sebulan sekali je..ibu bapa kena jadi kawan anak masa dia remaja supaya dia lebih percaya ibubapa dari kawan2..

luckily aku sempat belajar personality profiling test dulu masa keje tempat lama dulu..so boleh test kat anak esok kut..