CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: leon_mclaren78

Kawan nk pinjam kereta... korang bagi x?

Tp kalo nk difikir2 semula mmg berisiko sgt2 kalo nk bg pinjam keta.

Bapak aku polis dulu, so dia mmg pesan sgt2 kalo boleh jgn bg org guna keta kita tanpa pemantauan. Sbb dia dulu dh byk pengalaman menyiasat mcm2 kes jenayah.

Org yg pinjam keta kita tu, even org yg baik & kenal dh lama dgn kita, kebarangkalian diaorg nk buat khianat / dajal dgn kita tetap ada.  Bygkan kalo dia pinjam keta kita kejap, tp dia bwk dadah ke, atau buat jenayah menggunakan keta kita... kita mana nk tau kan. Tau2 je polis dtg ofis / umah & kuar waran tangkap. X pasal2 jadik keldai jenayah.

iskkk... pasni aku x mo bagi sape2 pinjam keta dh except family aku jah.

aku x de masalah nk bg pnjam kat kawan tp tgk org dia mcmana,  takan yg dah ada rekod buruk pn nak bg pnjam....errrrr kawan ko tu ko br kenal 2 bln ??..berani tul dia minjam ek

aku bg je pinjam kalu kawan tu mmg aku dah lama kenal.. lgpun aku slalu tinggalkan kete aku kat rumah kawan aku ni time aku balik kg naik bas/tren..kadang2 seminggu or 2 minggu aku tinggalkan..aku aku cakap kat membe aku tu, buatla mcm kete sendirik... seb baik membe aku pandai nak isikan minyak balik wpun takla full tank.. n ada masanya dia tolong basuhkan kete aku skali..mmg best..hehe..

kalu membe yg tak brape kenal, blum penah lg bg pinjam la stakat ni.. maybe aku bg pinjam dgn syarat aku ada skali kot or aku offer tolong anta dia la..

aku rase aku takkan sekejam itu utk tak bg langsung pinjam/guna sbb aku nak letakkan aku dlm situasi dia gak.. andai kata suatu masa nnt aku pun betul2 terdesak nak guna kete n takde sape2 sudi bantu, tak ke rase menyesal sbb dulu taknak tolong org langsung? org cakap, buat baik dibalas baik, buat jahat dibalas jahat..ye tak?

kalau dia ade adek comei...apa salahnya...

tp dlm kes ko ni, kwn ko tu cm terdesak sgt2 kn...yelah, nk amik ank die kat sekolah.... ujan plak tu...cm kesian je.....anggap jelah ko ikhlas tolong die kali ni....lgpun, sume benda yg kt dpt pun, sume pinajaman dr DIA, n suatu ari nati akn ditarik balik...tp kalu ko takut sgt, pe kata ko offer diri ko ikut die sekali.......tp kalu dh selalu sgt, xbleh la kan.....

Tp kalo nk difikir2 semula mmg berisiko sgt2 kalo nk bg pinjam keta.

Bapak aku polis dulu, so dia ...
leon_mclaren78 Post at 5-3-2012 17:35

eh, betul gak ek kata bapak ko tu sal keldai dadah...huhuhu...npe ak x pernah terfikir ek b4 ni?hehehe....

bapak ak mmg selalu pesan, jgn sesekali pinjam keta kwn, n jgn sesekali bg kwn bwk keta kt, sbb kalu pape jd, susah...tu jelah yg die ckp...so, sejak ritu, ak mmg xpenah bwk keta kwn ak, n kwn ak pn xpenah bwk keta ak, sbb kalu diorg nk g memana guna keta ak, ak sanggup ikut diorg sekali n anta diorg..huhu

Follow Us
Kalu keta yg baru beli, mmg sayang la nak bg pinjam..tp kalau kereta dah lama, no problem..

hanya org yg leh dpercayai je dberi pinjam... tp stakat ni mmg x bg org pinjam... kalu ada pun sdri yg jd driver.... kalu adik beradik pun siap pesan bw elok2 n isi minyak semula x kisahla sikitpun asalkan dia tau ganti...

risau kalu jd paper bukan org yg pinjam akan tlg setel... so baik xyah bg org senang2 pinjam n guna... kecuali tpaksa...

pnh skli tkar kereta dgn kwn.
1 mlm je.
sj nk test kete yg blainan.
drive sejauh hmpir 80km sehala.
no

Reply 25# saljuputih

Allah itu pdai menilai...
jgn risau yer..

pi amik anak waktu hujan pun nak berkira ker nak kasi kengkawan pinjam keta...

aku akan bagi kengkawan aku pinjam kalau ada urgent kes... kalau x-cident ke apa.. dah nasib.. nak buat camner

Reply  saljuputih

Allah itu pdai menilai...
jgn risau yer..
im_cyclist Post at 5-3-2012 21:33

mmg la...cuma tulah, kdg2 terfikir gak, takutnye kalu kt xbg pinjam kat org time die bebetul memerlukan, then Allah tarik balik nikmat yg DIA beri kat kt tu....kdg2 rse cmtu la...nk bg, takut pape jd, xbg, ish,karang Allah tarik balik nikmat ni karang...serba salah jd nye...huhu

aku bagi je tp kete lama aku le..
kete baru sorry laaaa.....

Reply 32# saljuputih

kwn tu bnr2 memerlukan disaat die perlukn kereta tt tu.

Reply  saljuputih

kwn tu bnr2 memerlukan disaat die perlukn kereta tt tu.
im_cyclist Post at 5-3-2012 21:52

yelah, so, kirenye kalu dlm kes2 cni, kt mmg sepatutnye hulurkan bantuan kn? len la kalu kwn die tu nk g berjoli ke, g berjimba2 ke, wat something yg x urgent kn?

Aku tak berkira sangat bab2 bagi orang pinjam kete tapi tengok keadaan la. Biasanya aku bagi pinjam ngan orang2 yang aku percaya dia tahu menghargai kete yang dia pinjam tu. Tahu nak jaga kete tu sepanjang dia pinjam. Aku pun selalu pinjam kete orang time aku outstation kat Sarawak. Selalunya aku bagi pinjam kete2 aku yang selalu aku bawak. Kete yang jarang aku bawak, setakat ni tak pernah lagi bagi orang pinjam.

Td aku rasa nk tolong hantarkan, tp masalahnya aku x dpt nk kuar sbb kena prepare utk meeting. Dgn hati yg berat & x brape nk ikhlas aku hulur juga kunci keta aku utk 1st time. Risau mmg x bleh cite la... tbyg mcm2, kot2 dia eksiden ke. In case kalo apa2 jadi, mmg teruk la aku kena marah kat bapak aku nnt sbb x ikut ckp dia... isk... kira mcm derhaka kah aku sbb x ikut pesanan bapak aku tu??!

Apapun lps ni in case dia nk guna keta aku lg, aku seboleh2nya x akan bagi la... kalo dia urgent sgt, biar la aku yg jadik driver... aku x kisah pun. Janji bkn org lain yg drive keta aku tu. Aku sendiri penah mengalami situasi x de kenderaan nk g keja sbb keta bateri kong, pastu duit x de nk beli bateri. Cukup2 duit tambang teksi jah utk 3 hari (sblm hari gaji). Tp aku x penah plak nk pinjam keta osmet aku (dia tinggal keta kat umah sbb g keja naik public transport).

Ekceli member ofis aku ni ada keta, tp dia tinggalkan kat kampung sbb bg adik dia guna. Then dia kata nk beli keta baru, tp x sure bila bleh kuar. Aku just harap2 perkara ni x jadi rutin dia la utk guna keta aku jemput anak dia kat skolah hari2. Of course aku tpaksa bkira duit minyak keta aku sbb gaji aku cukup2 je utk sara diri aku ni... gaji ciput jah, kalo lari sket bajet mmg aku kena puasa la.. nk beli makanan waktu lunch pun aku dok bkira2 bajet cukup ke x sampai ujung bulan. Dh la aku duk jauh dari umah nk g ofis. Lps tolak semua utang & brg2 keperluan, dlm tgn aku ada RM200 jah utk blanje sampai next gaji. Mmg perit gile. Sbb tu aku x mo tanggung masalah org lain plak sbb masalah aku sendiri pun rasa x tertanggung dh ni.

Reply 1# leon_mclaren78

Sory yer leon kalu sophyz pon nak tumpang share sket story sophyz refer pada thread leon tu..parents sophyz pon selalu pesan camtu jgak coz anythg happen jd kete tu nama kita..so mmg agak berat larr..sophyz pon pernah bg kwn baik sangatttttt pjam kete sophyz coz die nk pi interview..ok la yg tu sophyz ikhlas..tapi yg bt sophyz geram bila pagi tu sophyz nk pi keje tgk kete sophyz tak lock..sophyz kasik die kunci pendua sbb die kata blik lbt then sophyz suh die park kt bawah umah sophyz jea..ok..yg tu ok lgi larr..walau dlm ati nih gerammmm sgt2..klu kete aku kena curik sape nk jawabb bbb!!!!  and pg tu sophyz pon tak pk ape dah sbb dah lbt pi keje..sekali kete tgh jalan tak sampai 500m ni tiba2 kete sophyz cm tak bole nk pegi..sophyz slow2 bwk ketepi..nsb sempat klu tak confirm jem la jln pagi tu.. Baru sophyz pasan yang rupanya minyak dah abissssss! !!!!!!!!!!!!!!

Seumo idop sophyz pki kete tak pernah lg sophyz tersadai tepi jln coz kete takde minyak..sophyz kecewa sgt..sophyz tak kena kn apa2 bayaran pon die nk pinjam kete tu..klu die isi rm5 pon takpe jnji sophyz sempat ke petrol station..ini takkkk..!!!    pas insiden tu relation ktorg cam renggang sket larr.. Rase menyesal kasik die pinjam..kalau sophyz tegas tak bagi mesti ktorg akan ok cam dulu.. Sorry terpjg plak luahan..haha!! Tapi ape pon nasihat sophyz klu bole elakkan la dari kasik pinjam..kasik je alasan ape2..

Reply  leon_mclaren78

Sory yer leon kalu sophyz pon nak tumpang share sket story sophyz refer  ...
sophyz Post at 5-3-2012 22:34

X pe Sophyz, thanx for sharing!

Itu la yg kita dok risau, perkara blum jadi & blum alami, tentu la kita kata x pe. Tp kalo sendiri dh tkena, mmg serik la kan. Ai byk dgr cite pengalaman org je, sbb tu ai agak fobia.

Ekceli sblm ni member ai tu penah bgtau kat YM dia plan2 nk pinjam keta ai hantar anak dia g hospital sbb demam. Ms tu dia amik EL & ada kat umah. Sib baik ai x prasan YM dia tu, dh ptg2 baru tbace... Aduiii... apa salah amik teksi ke. Then ai x tau la camne dia hantar anak dia g hospital tu. Rasa pelik nape org suka bgantung kat org lain walopun dia still ada alternatif lain yg x menyusahkan org. Dia pun bkn duduk kat ceruk kampung, tp kat tgh2 bandar & byk kemudahan.

Skrg ni ai risau pasni dia nk guna keta ai lagi & lagi... sbb walopun baru kenal tp ai dpt agak dia jenis org yg mcm mana. Kalo dia nk pinjam duit pun, mudah sgt meminjam kat sape2 pun... tang duit tu ai penah gak la hulur kat dia... and mujur dia jenis yg membayar pastu. Ntah la.. ai ni jenis yg x sampai ati ekceli, tp at the same time ai nk careful gak. Maklum la ai ni perantau, family jauh. Anything ai kena berdikari sendiri, seboleh2nya cuba elak dari bgantung hidup dgn org lain. Sblm ni beberapa kali gak ai hantar dia balik umah sbb kitaorg kena keja outstation & ai kena bwk keta ai la. Then ai sanggup g hantar dia balik umah & then ai pusing balik umah ai. Harap2 dia x amik kesempatan la atas keikhlasan ai ni... takut gak zmn skrg ni nk buat baik dgn org pun kena berpada2.

tgk jugak kawan yg mcm mana...pernah jugak bagi kawan office & kawan baik pakai, takde hal.
pernah jugak org tak brapa kenal nak pinjam tapi mmg tak bagi la, emergency mcm mana pun mmg tak bagi sbb dia mmg kaki menipu..suka reka2 cerita...