CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: vanilacup

Perbezaan jenama stesen minyak dgn kapasiti petrol

kalau tak bagoes..takkan menang saman der...
mickhasevi Post at 28-3-2012 13:02

tak paham der..can explain..

Reply  arel_ahmad

selagi xde sape yg rajin bwat dyno test ke atas mnyak2 ron95 tu selagi it ...
H4dRi Post at 28-3-2012 10:38

kalau campur leh tak der,vpowerracing campur 95..ader penah test ker

Reply 102# arel_ahmad

bole la der, kalo selalu mnum 10 shot bru rasa buzzing, tp kalo campor mcm yg ko ckp tu konfem 1 shot je da ckup

tak paham der..can explain..
arel_ahmad Post at 29-3-2012 01:47
aku pernah baca ada kes pelanggan saman...tapi sayang aku x simpan keratan akhbar tuh.
pelanggan tu claim caltex menipu pasal produk petrolnya dapat mencuci dan memanjangkan jangkahayat enjin ..
namun kes tu dimenangi oleh caltex dengan fakta dan bukti berdasarkan siri ujian dan ujikaji yg meraka lakukan.

dr dulu smpi skg, mmg gune shell... penah gak gune petronas, tp x sejimat shell...mungkin kuase enjin tu dh biase dgn shell, tu yg lebih jimat....
lg satu mmg selalu isi minyak penuh, x penah rasenye isi sikit2..
try la...

aku pernah baca ada kes pelanggan saman...tapi sayang aku x simpan keratan akhbar tuh.
pelanggan tu ...
mickhasevi Post at 29-3-2012 14:17

owhhh...tapi kan,,sedara aku penah kena,,petrol campur minyak tanah,,tahun bila tah...kena kat parit sulongmcm2 dorg nim kan..

Follow Us
Reply  arel_ahmad

bole la der, kalo selalu mnum 10 shot bru rasa buzzing, tp kalo campor mc ...
H4dRi Post at 29-3-2012 13:41

ok gak 2..nti nk try le..pastu cam gan caltec techron 2,,besih sikit valve2 keta aku

Reply 106# arel_ahmad

itu khorjo pemilek stesen der...hahahhaa.apapong mana2 stesen petrol kat mesia nih sumernya jual product yg lower grade.
gred terbaik depa xport looooo...mau untunnn.
kat brunei merc pakai ron 95 jer....semacam kita punya shell v-power.

Reply  arel_ahmad

itu khorjo pemilek stesen der...hahahhaa.apapong mana2 stesen petrol kat  ...
mickhasevi Post at 29-3-2012 23:18

entah le der...huhuhu

Keberkesanan (effectiveness) sesuatu penggunaan petrol, selain daripada Brand petrol itu, ia juga ada kaitannya dengan ‘keadaan’ sesuatu kenderaan. Banyak faktor yang perlu diambilkira semasa proses ‘penilaian’ tersebut, antaranya :

1) CC kenderaan
2) Kadar tekanan tayar-tayar
3) Jumlah penumpang
4) Kekerapan ‘service’
5) Spareparts yang diaplikasikan (ori atau tidak)
6) Kualiti Spark plug
7) Keserasian menekan Accelerator dan Clutch, dan teknik penukaran gear (utk manual transmission)
8) Kaedah membrek
9) Kaedah pemanduan (robust or polite)
10) Kelajuan pemanduan
11) Keadaan ‘air-cond’ (ada yg makan minyak)
12) ‘Maktu’ mengisi minyak (pagi and petang ada beza dari segi ‘evaporation’)
13) Kedudukan parking waktu siang (berbumbung atau open)
14) Dan banyak lagi…..

Setiap pengeluar, masing-masing akan mempertahankan ‘kebagusan’ Brand mereka. Oleh kerana mereka ada pesaing, masing-masing cuba memenangi hati pengguna dengan pelbagai hadiah atau cabutan bertuah (TUAH yg dah ditentukan lebih awal kerana sudah diketahui siapa yang akan dapat cabutan tersebut).

Walaubagaimanapun, produk mereka merupakan BARANG PERLU. Kita pengguna tidak boleh elak untuk mennguna, namun kita ada pilihan untuk consume brand yang mana, atas KEBIJAKSANAAN kita.

Kesimpulannya….. KEPUTUSAN DI TANGAN ANDA

hari tu aku ada terdengar Ustaz Azhar Idrus kat  youtube kata minyak Ron 95 kita sama dgn minyak Ron 91 d overseas.Mmg rendah kualiti dia.Maksud dia ROn 95 di Malaysia ni bukan Ron 95 tulen mcm hok di Overseas sana nun.Tak pasti aah kebenaran fakta ni Mungkin juga Kerajaan Malaysia  la ni buat mcm tu yelah benda lain pun mereka zalim jadi tak mustahil kualiti minyak pun ada unsu penipuan .Mungkin ada sesiapa yg arif boleh tolong jawab.T.kasih

Post Last Edit by krxzaqy at 1-4-2012 20:30

x yah la nk kondem2 minyak petronas.

korang x tau ker lori minyak shell/caltex/esso/etc ulang alik masuk Plant Petronas Penapisan Terengganu ambil minyak petronas?

mudah citer minyak yg diambil itu sebenarnya utk dicampur ke dalam petrol mereka supaya... tujuan dia aku pn dah x igt

so xyah la asyik maki2 keji2 produk tempatan...

apa pendapat korang ngan esso yg kini dimiliki san miguel?

Reply 112# krxzaqy
off topik
rasa termakan cili laa pulak...ok
aku tak berniat nak kondem apa2 jenis produk tempatan....apa yg baik seharusnya kita support tanpa prejudis.tetapi realiti dan fantasi banyak bezanya....dan terbukti dalam banyak kes seperti barangan letrik jenama tempatan, kenderaan ckd,
dan produk it...kita akan dapati apa yg bagus kerajaan perkatakan sebenarnya sangat mencurigakan.
kita terpaksa membayar lebih dari nilai barangan.

dalam isu royalti petronas, yg pasti kerajaan sudah menzalimi berjuta rakyat kelantan.
bukankah rakyat kelantan juga menyumbang kepada sosio-ekonomi perkapita rakyat malaysia...

dari sudut kemajuan otomotif, kenapa kita masih gagal walhal segala sumber datangnya dari perut bumi seperti minyak, tin, besi, getah, etc-etc....
kita sebenarnya sebuah negara yg sangat kaya dan ekonomi mampu memecut laju jika org yg betul duduk ditempatnya.
amat memalukan...jambatan runtuh, stadium runtuh, terowong yg tak cukup smart.....
di mana SMARTnya engineer2 kita berbanding negara serantau?.

itu pun jika masih ada antara kita yg suka berfikir dan pancainderanya tidak tumpul...
so...aku hanya protes secara sendirian....
hmmmm....

Post Last Edit by ira79 at 6-4-2012 16:44

hmm.. aku rasa agak susahler nak explain bab nih sbb terlalu banyak spekulasi yg mengikut pendapat/pengalaman sendiri yg sangat subjektif berbanding ujian dlm makmal.

basic komponen minyak tu sama jer. start dari offshore thru pipeline gih onshore.. lps dah pisahkan slug, water, crude/condensate.. ikutler kontrak pembelian.. sebahagian hantar kat refinery area paka n penapisan melaka. dari situ diorang akan pecahkan lagi dari komposisi complex crude oil dan condensate nih kepada refined product dan dihantar lagi kepada refinery seterusnyer.

minyak cap petronas generally dari area paka.. ada yg melaka kot, tak pasti sgt. dari melaka tuh (non-refined one, thru pipeline) anto gi esso ngan shell kat pd utk depa refine sendiri kpd butane (tong gas masak), minyak enjin, petrol, diesel, etc. kat situ ler berbeza additive yg diorang letak. kalo sesapa perasan, harga minyak kat stesen esso kat pd dekat ngan refinery tu ader murah sket berbanding tpt lain. ader plak satu lagi tpt mcm temporary storage mcm kat KVDT tu incase klang valley tak cukup minyak ker.. situ satu storage area yg agak besar.. share je antara petronas ngan shell. aku tak pasti bhp ngan caltex nyer konsep camana sbb dedua tuh takde offshore production fields kat malaysia nih.

disebabkan kita banyak lagi production gas ngan liquid nih.. so bykler yg kita export out sebagai mcm2 bahan ikut tahap refine product n demand dari market. satu fakta yg common people tak paham sgt.. kualiti minyak kita especially yg nama 'tapis blend' mmg bagus n harganyer mahal di pasaran antarabangsa. so.. mmgler byk kiter jual. tapi walaupun jual.. takde effect kpd supply domestik. camne kite bleh jadi exporter LNG yg sgt berjaya?

rule of thumb.. kalo nak benda bagus, kena lah bayor ikut harganyer. kalo nak yg tahap vpower (refine kat shell pulau bukom, singapore shj.. mesia xbuat) nak ker rakyat bayor kosnyer? takat keter kat mesia nih ron 95 pun dah okey sbb kualitinyer ok dah. aku xtauler sapa yg ckp ron95 mesia nih mcm ron91 tpt lain.. apa basis dia tu sbb benda nih bukan bleh wat sembarangan. ttg diesel yg aku tau kepekatan diesel kat mesia nih dlm 100 kali lebih dari benchmark dunia. means kalo korang bli 1 liter.. bleh direfine kpd 100 liter lagi.. tapi utk nih jer pun kena wat refinery yg sebesar shell pd skarang (kalo sesapa yg pernah masuk). sbbtu ler petronas penapisan melaka pun nak besarkan lagi refinerynyer.. ader projek rapid kat johor tuh.. so far mcm2 mmg ader dalam perancangan.. tapi makan masa ler nak buat. nak cari kepakaran utk nak wat semua tu ingat senang ker... kalo bleh kiter nak wat pakai tenaga pakar sendiri.. takmo bergantung dgn mat salleh je. tapi kalo rakyat sendiri malas nak koje.. nak komplen je byk.. takkan nak pakai indon ngan bangla? rapid sajer nak pakai tenaga pakar 16000 org tau.

so.. berbalik kpd motif asal thread nih, kapasiti tu takde ler byk beza.. cuma faktor luaran tu yg menyumbang lebih kpd nih. camana aku tau semua nih? aku memang keje bidang minyak n gas nih.. dari puncanyer di tgh laut nun sampailer masuk ke keter.

aku xmo la ckp pasal isu royalti.. sbb benda tu agak kompleks nak dibincangkan utk umum. nih bukan ckp pasal zalim tak zalim.. tapi kekadang kiter kena paham satu perkara tu dari semua aspek, nilai betul2 dan baru buat keputusan. bukan main terjah je tanpa usul periksa.

nak kata boleh memecut laju kalo org betul duduk ditempatnyer.. ehehe.. kalo drebar paling terrer dah dok dlm keter F1, tapi r&d team dulu wat keje ala kadar je.. pikir ikut kapla sendiri nak wat ke tak.. bleh ke nak pecut? jgn tgk salah kiter je.. mcmler tpt lain stadium tak runtuh.. jambatan tak runtuh.. bebaru nih tower tertinggi yg sedang dibina pun bleh terbakor.. org kita yg buat ke? kapal terbang terhempas.. org kite yg jadik drebar ke? pikir... pikir..

Reply 115# ira79
okeyyy..saya paham apa yg cik puan katakan.cik puan terlibat dalam industri minyak secara langsung.
manakala saya adalah pengguna kepada kepada produk tempat yg cik puan dok cari makan tu.
sudah tentu cik puan ingin berjaya dan 'proud to be with them..together and at all..'

apa yg saya katakan ialah alasan-alasan saya. mungkin tidak dan remeh pada org lain.

antara contoh:-
-saya tak masuk warung tu bukan sebab makanan dia tak sedap, tapi sebab selalu diminta syiling ketika membayarnya.
itulah disiplin niaga yg gagal.
-saya tak masuk warung tu bukan sebab makanannya mahal, tapi dibubuhnya ais penuh ke dalam gelas milo ais saya.
bukankah itu menipu namanya.

dan saya hanya memprotes.
just protes.....

Post Last Edit by zulka at 7-4-2012 12:17
hmm.. aku rasa agak susahler nak explain bab nih sbb terlalu banyak spekulasi yg mengikut pendapat/p ...
ira79 Post at 6-4-2012 16:42

kami tak nak tau sumer citer tuuuu...itu sumer kerja korang...korang sumer dibayar for that job kan...bukan free pun..
kami cuma nak minyak yg berkualiti..
kami beli minyak pakai duit, for sure la kami nak pulangan yg berbaloi...

bkn dlm fb penah ade ke org penah isi sume jenis minyak dlm nilai mate wang yg sme? BHP, PETRONAS, SHELL, ESSO, CALTEX....yg paling bnayk kuantitinye adalah CALTEX, n yg paling sikit adalah BHP,SHELL tgh2...entah la betol ke x...maaf kalau sy silap...

Post Last Edit by jezz12 at 2-7-2012 13:51

ini adlh OPINION aku, STYLE driving aku n utk KETE aku..pd aku la;
Shell - mmg jimat, tp enjin xckup smooth/responsive..but still 2nd peberet
Esso - xjimat, tp enjin smooth/responsive gile..so far yg ni peberet aku
Caltex - jimat tu jimat, tp xsejimat Shell n responsive cme die susah nk carik...
BHP - power ok2 jek..xde la sepower Esso, pastu xjimat lax tu..reject!
Petronas - Sgt2 xde power n xresponsive lgsg..jimat tu xde pn..beh kurg Esso jek..

1st conclusion aku, pkai Shell utk drive dlm bndar, isi Esso utk long distance..n lg 1, xsure utk kete org len, tp kete aku kalo park kat mcm ade slope, kalo aku nk msok gear mst ade bunyik 'Grrrrgg'...tp semenjak aku pump Esso, bunyik tu ilang tros...aku xcaye, so aku try pump Shell n bunyik tu dtg blk...slps tu, aku stick dgn Esso aje!!aku pump Shell tu kalo xdpt carik Esso jek..sekian

kalo shell buat peraduan, aku isi shell..
Kalo petronas buat peraduan, aku isi petronas...
kalo BHP buat peraduan, aku isi BHP...