CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sisaiko

AKUARIUM (Part 4)

Close [Copy link]
ikram84 posted on 8-8-2012 12:59 AM
kenal masa urusan jual beli  pernah jadi customer urahara san.... bila lah bleach ni nak ada bal ...

kenal la gak 3-4 org kt sini

abanglong posted on 8-8-2012 01:19 PM
buat malu je tunjuk kat takeshi amano...nampak je cantik..tapi tak ikut spec/guideline...banyak ke ...

cantik la ni banglong nk dibandingkn dgn scape sy...
tp yg penting cantik pada pandangan tuannya

abanglong posted on 8-8-2012 01:17 PM
aku tukar air 100%....nasib ikan tak kiok....tapi crypto aku banyak yg melting lepas tu...demam ko ...

hehe.. harap crypto tu hidup sihat blk.. naper leh jadi camtu abglong? dah siasat ker? bglong ada autofeeder eh?

sisaiko posted on 7-8-2012 08:41 PM
nk teka bole banglong?

setakat waktu ini tank Sisaiko berada di tangga ke 5

kiminha posted on 8-8-2012 01:40 PM
hehe.. harap crypto tu hidup sihat blk.. naper leh jadi camtu abglong? dah siasat ker? bglong ada  ...

entahler aku pun tak tahu ape dah jadi....aku syak (mungkin) HG aku dah terlampau panjang ..so flow dalam tank dah tak berapa cantik...sbb sblm aku tukar air ada banyak keladak warna hijau...green algae rasanya...
lagi satu ..mungkin sbb aku dh start tukar air seminggu sekali..sbb sblm ni seminggu 2 kali...
mungkin jugak terlebih baja...sbb aku ada try pakai lush n vivid

abanglong posted on 8-8-2012 02:11 PM
entahler aku pun tak tahu ape dah jadi....aku syak (mungkin) HG aku dah terlampau panjang ..so flo ...

probably terlebih baja / lighting period sampai jadi green water. crypto memang manja,
lagi2 kene tukar air sampai 100% plak. nanti oklah tu dia, pujuk dia ngan iron dosing

Follow Us
sisaiko dah tangga ketiga...vote demo yeyyyy....tahniahhh

top 3 dah
tahniah bro

update ...sisaiko dah nombor 2 ......valla...( terbayang sisako belanja pizza 4 minggu berturut-turut)...jom malaysia vote untuk warga kita...
Last edited by Penber on 8-8-2012 04:34 PM

entahler aku pun tak tahu ape dah jadi....aku syak (mungkin) HG aku dah terlampau panjang ..so flo ...

mungkin sperti kata abglong flow x cantik.. tp saya rasa kalau wc tiap minggu lg ok kut pasal guna vivid dgn lush sekali..

Penber posted on 8-8-2012 04:32 PM
update ...sisaiko dah nombor 2 ......valla...( terbayang sisako belanja pizza 4 minggu berturut-turu ...

saya pun nak sokong bro sisaiko!!! tp jap.. malu bertanya sesat jalan.. tanya jugak.. ni rating bro sisaiko utk apa yer? hehehe

kiminha posted on 8-8-2012 05:37 PM
saya pun nak sokong bro sisaiko!!! tp jap.. malu bertanya sesat jalan.. tanya jugak.. ni rating br ...

untuk iaplc 2012,leh vote kat sini, tank number 14 http://en.iaplc.com/results12/popular_vote/

p4c4t posted on 8-8-2012 05:42 PM
untuk iaplc 2012,leh vote kat sini, tank number 14 http://en.iaplc.com/results12/popular_vote/

okok tq.. mlm karg saya vote..

terbaik ler..tank sisaiko..

makasih semua
ni vote utk popular tank jek
macam carta lagu minggu ini

insya allah kalo fofular kita bikin kenduri sate lagik huhu

Salam boss...

Hg dpn tu jenis ape ye banglong...?? eleocharis parvula...?? Tq
..

kiminha posted on 8-8-2012 01:40 PM
hehe.. harap crypto tu hidup sihat blk.. naper leh jadi camtu abglong? dah siasat ker? bglong ada  ...

crypt memang jenis mcm tu.. sensitif kepada air... tapi biasanya akan tumbuh balik.. yg baru...

ikram84 posted on 8-8-2012 11:45 PM
crypt memang jenis mcm tu.. sensitif kepada air... tapi biasanya akan tumbuh balik.. yg baru...

...

crypt mmg cantik tp saya xberpeluang nak ada dlm tangki saya.. sensitif betul dorg ek...

Salam kepada otai2, sahabat2 dan rakan2 sekalian.. Saya nak kongsi tentang pelbagai jenis dosing yg digunakan untuk planted aquarium:

1) El Natural
    (Non CO2 - low-tech dan low-light tank (tangki yg xperlukan penjagaan yg tinggi))
    Cara ni sesuai utk tangki yg xder CO2 atau liquid carbon dan menggunakan intensity lampu yg kurang (1.5W/gallon ke bawah). Dipopularkan oleh Diana Walstad. Dinamai dgn nama 'El Natural'. Dia cadangkan guna tanah yg subur dgn nutrien (potting soil). Caranya 1 1/2 inci potting soil di lapisi dgn 1 1/2 inci pasir/batu halus. Nutrien2 dibekalkan oleh soil. Xpyh dosing dgn fert langsung. Disarankan sedikit floating plants atau pokok yg boleh tumbuh secara emersed (atas gigi air) diletak dlm tangki supaya pokok ni dpt banyak CO2 dari udara kerana cara ini akan kurangkan keupayaan alga utk hidup bersama. Sedikit WC di buat. Ada yg buat WC 6 kali setahun sahaja. Filter biologikal oleh pokok yg akan mengfilterkan ammonia, nitrites dan nitrates yg dihasilkan oleh ikan, makanan ikan dan waste ikan. Tapi pergerakan air diperlukan jadi boleh letak powerhead filter.

2) Estimative Index, EI
(sesuai utk tank high-light (2W pergallon keatas) dan high-tech (ada CO2))
    Cara ini dipopularkan oleh Tom Barr. Di mana xpayah ada test kit utk test kimia2 kat dlm akuarium. Kaedah asas ialah memastikan pokok dpt semua nutrien yg diperlukan utk tumbuh. Dalam 1 minggu semua baja diletak dan habis kitaran 1 minggu WC dilakukan dgn banyak (50% WC) utk mengeluarkan nutrien2 yg terlebih. Table yg digunakan:

Utk Tangki 20~40gal
1/4 Tsp-KN03 3x seminggu
1/16 Tsp-KH2P04 3x seminggu
5ml or 1/16Tsp-Trace 3x seminggu
1-2ml-Fe/Iron 3x seminggu (kalau nak letak)
50% WC seminggu

3) Cara Traditional Minimalist
    Cara ini adalah dgn menggunakan test kit. Setiap hari nutrien dlm akuarium akan ditest utk memastikan nutrien di dlm julat yg dikehendaki.jika nutrien ini berkurangan, ianya akan ditambahkan utk mencapai target nutrien2 tersebut.

Julat tradisional nutrient:
Nitrate 5.0-10.0 PPM/mg per liter
Phosphate 0.5-1.0 PPM
Iron 0.1 PPM

Kalau dibandingkan dgn EI cara ni tak perlukan WC yg selalu. Nutrien diuji. Guna online calculator. pastu tambah nutrien ikut keperluan. tetapi test kit yg berkualiti kena ada.

4) Perpetual Preservation System (PPS)
    Sesiapa yg suka teknikal blh ikut cara ni. Dipopularkan oleh Edward dlm APC forum. Dia telah applykan teori sains hydoponics ke dlm planted aquarium. Dgn berteorikan semua akuarium x sama dari segi air, bioload, filter, ketumpatan pokok dan sebagainya, PPS cuba utk menyelaraskan kepelbagaian nutrien level secara berasingan utk mencapai target nutrient yg optimum. 5 dosing nutrien solution akan di gunakan:
a) SS Standard Solution b) PF Phosphate Free Solution c) NF Nitrate Free Solution d) MG Magnesium Solution dan d) TE trace Element Solution

Dosing Calculator menggunakan Microsoft Excel Spreadsheet disediakan utk membantu dlm test air dan pengiraan setiap solution utk dosing setiap hari.

5) PMDD (Poor Men's Dosing Drops)
    Diketengahkan oleh 2 org Canada (Sears dan Conlin) di dlm kertas kerja 'Control of Algae in Planted Aquaria' pada tahun 1996.Membuat hipotesis BGA, Green Algae dan Red Algae boleh dikawal dgn mengurangkan Phosphate manakala lampu, CO2, nitrate, potassium dan trace element dilebihkan. Kesimpulan yg mereka buat :pengurangan phosphate boleh mengawal algae di dlm akuarium. Hasil dari kertas kerja mereka yg membuatkan timbulnya minat org ramai dlm kajian nutrien yg seimbang utk pokok2 akuaria. Dan terhasillah PMDD dosing resipi:
Iaitu menghasilkan liquid nutrien sendiri dari dry fert. Antara yg penting,mengukur level nitrate selalu dan ubah kadar KNO3 dlm dosing solution supaya bila didoskan ke dlm akuarium kadar nitrate dlm julat 3-5 PPM. Berkenaan phosphate, org ramai dan industri yg terlibat dlm nutrien akuaria menyimpulkan phophate di dlm akuarium lah yg  menyebabkan algae. Sebenarnya dorg ckp kurangkan phophate, bukannya phosphate tiada langsung dlm tangki.Apa yg PMDD cuba cakap.. nutrien seimbang perlu utk pokok tumbuh segar dan nisbah nutrien boleh diubahsuai utk pertumbuhan optimum dan dosing perlu dibuat secara konsisten.
    PMDD sesuai utk low-light low tech tank. Phosphate boleh didapati dari makanan ikan, waste ikan dan penukaran air. tetapi jika kaedah ini digunakan utk high tech dan high light tank, di mana lampu tetap lebih, carbon dan nutrient dilebihkan juga manakala phosphate tetap kurang, kemungkinan pokok terbantut dan algae akan beranak pinak..

6) Last sekali guna on the shelf punya fertilizer dan ikut dosing manufacturer.. rupa pulak.. hehehe

Itulah sedikit sebanyak psl jenis2 dosing yg dicedok dari internet.. wassalam.

Last edited by kiminha on 9-8-2012 01:47 AM

Last edited by kiminha on 9-8-2012 02:33 AM

Last edited by kiminha on 9-8-2012 03:14 AM

Last edited by kiminha on 9-8-2012 06:21 AM

Rate

1

Salam semua.. ini gambar tangki saya sebelum dan selepas dgn dosing EI..

18/07/12 sebelum dose EI

selepas 2 minggu lebih guna dose EI..

percubaan menanam Rotala Macrandra

pogostemon erectus lepas kena cantas

pogostemon erectus sebelum kena cantas

tonina fluviatilis

Rate

1