CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: silica_SiO2

KENAPA ORG MEMILIH TUK SAMBUNG STUDY - POST GRADUATE

Reply 19# ren0_0

aku dalam bidang sains. degree aku ada. pointer best universiti best. kenapa aku sambung belajar? sebab level degree leh jadi pembantu penyelidik je. adalah a few frens yang dapat jadi peg. sains/ peg penyelidik tapi kena bersaing dengan master graduate kot. so jadi la pembantu penyelidik yang gaji lagi leh kira dalam golongan misikn bandar je.

lagi satu,bagi aku la...dari jadi kuli je wat reserach orang, baik aku buat reseach sendiri. sambung master/ PhD cari biasiswa dan insyallah 3-4 tahun dapat la satu lagi ijazah

kadang2 aku jeles je dengan bebudak course lain. bila keluar degree gaji 2k senang2 je. bidang sains ni..yo yo ol je. cakap nak bidang biotech salah satu cabang dalam negara tapi peluang pekerjaan cam haram

kire mcm kes ssh2 nak dpt keje ar ni?
pastu sambung n sambung..gitu ka?
ke cite2 ko mmg nak jadi reseacher?
cite2 aku nak jd cekgu sbb keje 1/2hari....tapi tak dapaat.

aku pong line ni jugek, lab, sains, research, analysis etc..
kalo nak masuk industri...pompuaaan ssh amat.
aku rasa mcm aku bernasib la dpt sini..sbb env mmg gile hazab nye...
dan kdg2 aku rase aku ni mcm menyusahkan org pon hade..
nak angkat berat sikit, mintak tolong org, nak masuk plant minta org temankan..

kebykn line2 sains, lab etc ni, dorang mmg sambung studi..
tp ramai je jgk yg masuk swasta..kena rajin usaha la.
aritu aku intebiu..buleh kate 80-90% pompuan, selebihnye lelaki,
lelaki plak yg dtg..doi lembut amat...

worst case, kos physic n biotech..mmg kureng sikit ar market.
walopon demikian...aku tak suke sgt bidang R&D ni..
sgt boringg...buat bende sama ulang2, fail repeat lg sampai berjaya

adalah a few frens yang dapat jadi peg. sains/ peg penyelidik tapi kena bersaing dengan master graduate kot. so jadi la pembantu penyelidik yang gaji lagi leh kira dalam golongan misikn bandar je.

ini gomen ke kontrak ke apa? bkn peg sains gomen gaji besar ke, gaji tak la besar mana, dah campur elaun itu ini..banyaak laa jugak.

lg lakk.aku tak paham sgt..bese orgs ambung2 ni kan..mcm dorang ade dpt geran kan?
so bukan kuar duit poket sendiri kan? or apply ptptn etc?

Rate

1

Reply 21# silica_SiO2

banyak soklan ko yek
kire mcm kes ssh2 nak dpt keje ar ni?
pastu sambung n sambung..gitu ka?
ke cite2 ko mmg nak jadi reseacher?
cite2 aku nak jd cekgu sbb keje 1/2hari....tapi tak dapaat.

susah dapat keje tu ye jugak. kebanyakkan requirement nak master/ PhD graduate. 1st aku sambung master sebab susah sangat nak dapat keje. bila dah ada master dan nak sambung PhD, aku fikir-fikir dalam-dalam kalo buat research untuk company bertahun2 dan berpenat lelah mengdesign research..baiklah aku sambung aje PhD. paling koman 4 tahun lagi research siap, ijazah PhD pun dapat hehe. memang aku sangat minat buat research.

aritu aku intebiu..buleh kate 80-90% pompuan, selebihnye lelaki,
lelaki plak yg dtg..doi lembut amat...

sangat betollll!!! kalo tak lembut, skema

worst case, kos physic n biotech..mmg kureng sikit ar market.
walopon demikian...aku tak suke sgt bidang R&D ni..
sgt boringg...buat bende sama ulang2, fail repeat lg sampai berjaya

stendet la research. kalo ko tak dapat result, dan asek repeat beratus kali baik ko troubleshoot je. cari rootcause. dulu aku buat molecular study. problem utama asek tak dapat result je. menyampah betol. skang ni aku wat neurostudy lak. molecular tak usik sangat. seronok

lg lakk.aku tak paham sgt..bese orgs ambung2 ni kan..mcm dorang ade dpt geran kan?
so bukan kuar duit poket sendiri kan? or apply ptptn etc?

okay. yang ni ramai tak tahu kot. ko boleh ambil pinjaman PTPTN tapi jenuh la ko nak bayo nanti. aku buat fully dissertation (maksudnya fully research). biasanya universiti akan keluarkan skim biasiswa sendiri (U aku ada, U lain aku tak sure). so ko apply je la. dia akan cover yuran semester ko dan bagi elaun setiap bulan (RM1700-1800). option lain pun ada. ko leh cari gak scholarship dari sumber luar eg: MOSTI, JPA, MARA etc.

aku belum berpeluang sambung buat masters, banyak je halangan dari segi uang dan masa. tapi kalau aku sambung belajar sebab kepuasan diri, bukan sebab duit sebab aku keje in banking line. kalau aku nak uang lebih. aku lompat2 keje dan enjoy gaji baru kat tempat keje baru dan ye aku mmg penjob hopper tegar.

saya sambung master sebab dapat sponsor dari one of the MNC company..lepas tuh terus absorb as an engineer..gaji slightly more than fresh grad...advantages : saya sudah tahu way around the jobscope sebab selalu lepak kat mnc company tuh..so bila start keje...they dont have to assist me a lot...

there is certain company (not all lah ) ..that your experience + your master degree will be more valuable.. company yang i work now..ramai aje yang ade phd ...

further study sbb rindu nak jd student balik. walaupun x full time student, just part time blh la ubatkan sedikit kerinduan tu. dulu2 ms fulltime student rs syok sgt. x de bnd lain yg difikir melainkan study, gi kelas, exam, assignment.

bila dah keje ni, br terpk hmm best betul kalo jd fulltime student. nyesal x study betul2 dulu.

p/s: ms undergraduate study aku mmg teruk, kesannya skang aku x layak utk apply mybrain.

aku dalam bidang sains. degree aku ada. pointer best universiti best. kenapa aku sambung belajar? se ...
ren0_0 Post at 6-4-2012 18:37

oh ramai jgak sci peeps kat sini!

yeap, org sci ni tak semewah grad lain sebenanyer....
aku keja industrial...hari tu sembang2, sebenanya, boss2 yg ada kbykannya org sastera..huhuh... mean to say, org dari background sales, dari account, dari management. org sains paling tinggi pun director je lah. tu pun dpt dah sampai usia berapa tahun lagi je nak bersara.

great info dpt kat sini pasal biasiswa nak sambung2 nih. nnti ar nak pikir2 dulu course apa yg menarik...

Follow Us
aku tgk ramai yg amik master ni
bila aku ask depa nk jd lecturer
bosan depa keje swasta n tekanan kuat

regards

Reply 22# ren0_0

susah dapat keje tu ye jugak. kebanyakkan requirement nak master/ PhD graduate. 1st aku sambung master sebab susah sangat nak dapat keje. bila dah ada master dan nak sambung PhD, aku fikir-fikir dalam-dalam kalo buat research untuk company bertahun2 dan berpenat lelah mengdesign research..baiklah aku sambung aje PhD. paling koman 4 tahun lagi research siap, ijazah PhD pun dapat hehe. memang aku sangat minat buat research.

susah dapat keje tu ye jugak. kebanyakkan requirement nak master/ PhD graduate. 1st aku sambung master sebab susah sangat nak dapat keje.

jap. aku tak paham. ce ko kasik contoh kerja apa or kompani apa or agency apa yg nak requirement mater/PHD ni?
sbb aku balik2 tgk kat starjob ke, jobstreet ke jrg amaaat die require master/phd nih.
kalo gomen aku tak intai la plak...psl letih laaa nak bersijil2 bersah2 sijil segala. so fed up. lg bagus relek2 cari keje lain jer.

lg 1, ko agak2 knp ko shh2 nak dpt keje?..byk nau soklan haku neh.
bkn hape..aku ade intebiu top scorer aritu ah...cgpa 3.85 kot...
bile aku tanya2, ade plan nak study tak. die ckp ade. so REJECT la..
kdg2 exp aku intebiu org ar..kalo toooooooo excellent or outstanding kami tanak.
bkn apa...baru test power 2-3 bln keje, dah sebuk2 resign nak sambung study ha...
so sdg2 sudeh. yg 2nd class upper pon dah kire ok la.

Reply 27# zarul427

aku tgk ramai yg amik master ni
bila aku ask depa nk jd lecturer
bosan depa keje swasta n tekanan kuat

Hmmm.aku jrg jumpe kes camnih
bese kalo org swasta aku jrg jumpe gi sambung study sbb tekanan kuat.
bese mainan org swasta ni, deme suke lompat keje/kompani.
nak switch gi bidang lecterer ni...aku jrg jumpe plak..

yg aku nampak bese fresh grad..
sssh2 nak dpt keje..so deme sambung n sambung
dgn hrpn ade sijil buleh laa terus apply jadi lecterer.
pada aku la, lecterer macam ni mcm melepaskan batuk ditangga je
dah la exp keje pon tadak. kan bagus kalo lecturer tp die buleh apply subjek die ajar
ngn real job situation.

Reply  zarul427

Hmmm.aku jrg jumpe kes camnih
bese kalo org swasta aku jrg jumpe gi sambu ...
silica_SiO2 Post at 9-4-2012 09:37 AM

usually aku tgk swasta yg amik master ni bila da lama
keja n bosan dgn environment
esp yg keje bank2 sebab adik aku pun sama mcm ni gak
yg keje engineering pun amik master just nk naik pangkat je

regards

Reply 28# silica_SiO2

jap. aku tak paham. ce ko kasik contoh kerja apa or kompani apa or agency apa yg nak requirement mater/PHD ni?
sbb aku balik2 tgk kat starjob ke, jobstreet ke jrg amaaat die require master/phd nih.
kalo gomen aku tak intai la plak...psl letih laaa nak bersijil2 bersah2 sijil segala. so fed up. lg bagus relek2 cari keje lain jer.
interest aku memang kat research aje.so requirement utk jadi researcher ni basically nak post graduate je. sebab katanya undergraduate tak layak nak conduct research sendiri, hanya layak jadi pembantu je. tu private. kalo gomen lak, leh je apply dengan basic degree tu utk jadi RO atau SO

lg 1, ko agak2 knp ko shh2 nak dpt keje?..byk nau soklan haku neh.
bkn hape..aku ade intebiu top scorer aritu ah...cgpa 3.85 kot...
bile aku tanya2, ade plan nak study tak. die ckp ade. so REJECT la..
kdg2 exp aku intebiu org ar..kalo toooooooo excellent or outstanding kami tanak.
bkn apa...baru test power 2-3 bln keje, dah sebuk2 resign nak sambung study ha...
so sdg2 sudeh. yg 2nd class upper pon dah kire ok la.

macam yang aku cakap, cakap je nak memperkasakan bidang biotech dan R&D..student lepasan sains ramai tapi peluang pekerjaan sikit. persaingan nak dapat keje sengit. lagipun tak banyak company biotech atau research company kat malaysia ni. kalo batch aku, kebanyakkan chinese dengan indian lepas grad buat sales, malay lak banyak sambung study.

oooo camtu ek, kalo sebut je nak further study terus kena reject? kesian.....

Reply 31# ren0_0

so requirement utk jadi researcher ni basically nak post graduate je. sebab katanya undergraduate tak layak nak conduct research sendiri, hanya layak jadi pembantu je. tu private.

1. so private kat mana tu?
sile bg contoh brg 2,3 kompani ke??

2. agak2 knp ssh nak dpt keje pas gradute degree?lgsung takde market ke?
yg budak haku ckp yg top scorer ku reject tu bkn hape..
kami tanak org masuk sini, kami train bagai nak rak...dah abis berkoyan2 chemical
tetibe cabutttt..alasan: sambung study.so beter reject awal2 la dr menyusahkan kami
di kemudian hari..

Reply 25# otai_g

bila dah keje ni, br terpk hmm best betul kalo jd fulltime student. nyesal x study betul2 dulu.

p/s: ms undergraduate study aku mmg teruk, kesannya skang aku x layak utk apply mybrain.

aku sgt suke kerja. sbb keje dpt duit .tak suke study.sbb study menghabiskan duit.
pastuu...salu pening pale , exam +asignment. keje tadak exam dah. asignment pon tadak....
projek je hade...setel 1 projek, start projek baru pulak...bes per.....dah setel sume projek, duk diam2 la.
monitor keje org plak.

tp kalo aku dpt peluang..aku nak ulang balik SPM haku, nak konsentret lam kelass bebetol
psl dulu seingat aku..aku dulu  masa org tido aku celik, masa dlm kelas aku tido....
sbb tak cukup tido. tp kompem tak mungkin terjadi la..
apa pon..syukur seadanya la.

Reply  ren0_0

1. so private kat mana tu?
sile bg contoh brg 2,3 kompani ke??

2. agak2 knp  ...
silica_SiO2 Post at 9-4-2012 15:34

selalunya utk r&d dept, kalo degree bukan 1st class owner susah company nak amik.

bila buat research, teori kena tough. ni ms utk apply teori. kalo teori pun merangkak2 or br nak bukak kitab, susah lah jadinya..

seronok kalo dpt dept R&d, tp pecah kepala dibuatnya. sendiri mau ingt la...

Post Last Edit by silica_SiO2 at 10-4-2012 09:55

Reply 34# otai_g
selalunya utk r&d dept, kalo degree bukan 1st class owner susah company nak amik.

yg ni aku tak setuju..kalo ko baguss...ko ade apa yg kompani nak. opkos dorang amik.
exp aku ar..bkn kami pilih bulu ke apa..tp kami nak org yg buleh perform.yg reti keje. ade la skil2 yg kami carik.
mslh nye yg dtg..mentang2 sijil berkoyan, or cgpa close to 4flat ha..pastu muke blurr2..pastu takde kompiden, pastu
tak firm with ur own decision, cemana u judge org cenggini??kami mengalu-alukan org  bijakpandai ni, lagi bijak lagi baguss, sng nak train, sng nak ask for return la for company lah..

bila buat research, teori kena tough. ni ms utk apply teori. kalo teori pun merangkak2 or br nak bukak kitab, susah lah jadinya..

teori mende yg nak tough nye?
akupenah jugek melalui saat2 wat projek ni...byk student2 eben master pong, buat labwork, copy jer journal kat sciencedirect nung..pastu cite reference..senaaaaaaaaaaang...kebanyakan cam tu la. yg ssh sikit nak buat compilation n report la..pastu present..pastu dpt jadik lecterer....tp kalo yg jenis suke menulis2 buat report etc no hal lah.

pastu kawan2 aku mmg dr line ni jgk. penah kawan aku cite...die pen.peg sains kat lab sebuah uni la...die kata..ade student master...tatau nak bancuh reagent. nak sukat pon tak reti..ce ko bayangg..gune cylinder penyukat nak bancuh reagent..bkn ke org gune pipette for more accurate result???die kata..aku tgk pesen2 student master..aku gelihati..katanya...exp aku jgk...yg cerdikpandai ni jgk, exp pon byk..bile mai part basic calculation, cam nak kire mole etc..tak reti..apa ko expect org camnih???aku cume assume die ni pemalassssss. bkn ssh pong..pi bukak kitab..salin...pahamkan..apply.sudeh. mslh nye bebudak ni...pas je konvo grad etc..buku campak ntah memana ha...

seronok kalo dpt dept R&d, tp pecah kepala dibuatnya. sendiri mau ingt la...

aku rasa tak ssh mana...cume kena rajinnnnnnnnn dan sabaaaaaaaar.. kene buat keje ulang ulang n ulanggg
pastu tgk finding...buat konklusi......buat report..setel. at 1st kene tau la apa yg ko nak achive..lg best..dpt plak supervisor yg besstttttttt..x byk cerite..tak byk cekadak, terus viva..dak gitu???

ececeh...aku ckp mcm aku exp berkoyan2 jek.. tp aku dr line ni..kawan2 aku pon dr line yg sama..so kalo kami open table pon,
bese topik2 gini laaa .. so jgn laa nak konar baring jauh sgt beb.ke aku salah? kalo ku salah, tolong betolkan la...

soklan aku contoh kompani mana yg nak master/phd pon tadak yg jawab pong.

aku sambung study,sebab nak rasa duk oversea..tu je..haha...

sambung master mula2 sebab ayah suruh. kalau ikutkan hati mmg x nak langsung.
tp lama kelamaan jadi suka pulak sbb dapat tambah ilmu baru & pengalaman baru.
environment bila amik master lain rasanya sbb majority classmate dah bekerja.
so, input & idea diorang jadi sangat menarik pada kita.

lepas tu sambung belajar sebab waktu degree amik bisnez.
bila bekerja masuk line IT. rasa macam x sync pulak degree yang diambil dengan scope bekerja.
jadinya, bila amik master ni kita pilih IT management.
baru rasa puas hati sbb rasa sepadan course yang diambil & ape yang kita buat masa kerja.
kombinasi IT dengan bisnez sesuai rasanya.

kalau ade rezeki memang nak study course2 lain..tp mengenangkan loan PTPTN dah nak mencecah 90k..study sendiri2 je tru internet.

Rate

1

pada pendapat aku orang sambung belajar ni ada dua sebab jer :

1) dia banyak duit atau famili dia kaya so tak perlu dia risau nak bayar apa-apa hutang tertunggak.

2)dia nak jadi lecturer.

Mungkin apa aku kata ni cuma pandangan aku saja. maafler kalau ada terasa.

sebab nk tambah ilmu, tambah experience..tambah duit...

aku baru je abis master, amik start 2009 - 2012 (bulan 10 ni konvo)..
aku grad degree in 2001, keje dalam banking/financial industry pastu sambung blaja balik in 2009, kelas masa weekend saja..

aku sambung blaja coz:
- nak ada variety dlm hidup - asik kejeeeee je, pastu jenguk family, then aktiviti biasa dgn kwn2..
- aku nk dpt ilmu yg terbaru coz aku grad in 2001 dlm bidang IT so nak tahu gak apa yg aku tertinggal..
- aku nk prospek yg lbh bagus dlm kerjaya coz master akan support aku kalo aku nk mintak upper position/ lompat keje
- aku nk cabar diri aku dpt master, mcm kwn2 aku dh buat, dan mcm adik aku buat.. eventho kebanyakan kwn aku sbb mmg dorg line akademik (lecturer etc)
- aku ada banyak masa sbb aku blum kawin, so why not gunakan masa tersebut n gain something good for my future..

apa yg aku dpt actually masa blaja?
- ilmu (selama ni praktik masa keje tp xtau sgt mende tu, waktu sambung blaja baru tau bykkkk)
- pengetahuan baru - ni sebab selama ni kejeee je aku kurang masa nk bergaul dgn org luar dr opis, masa blaja aku jumpa kwn2 yg berlainan latar belakang kerjaya so aku tahu byk benda2 lain yg aku x tahu dlm hidup ni
- kawan -> aku sgt2 bersyukur.. aku termasuk dalam 1 batch yg mana kami cuma 8 org, tp very close to each other dan saling menyokong antara satu sama lain.. kdg2 aku punya motivasi nk dtg kelas ialah jumpa kwn2, borak2 n gelak2.. pastu lepas kelas pegi mkn sama2.. sebab kalo nak citer psl problem kat tempat keje.. dgn mereka la aku bercerita
- qualification - w/pun aku x dpt nk gunakan dlm co ni utk naik pangkat, hopefully mende ni at least support aku kalo nk mintak keje lain utk upper position.. lg plak experience keje dah byk..
- kekuatan fizikal dan mental - aku dapati aku dpt uruskan stress dgn lbh baik, emosi lbh baik.. sebabnye aku weekdays aku keje, kelas on saturday full day.. so penat.. dan menguruskan stress keje + study buat assignment & exam..
- skill mengurus kewangan - fuhhhh ni mencabar coz yuran aku mahal so kena pepandai roll duit utk bayar yuran, kos duit minyak berulang alik+ tol, kos research aku ( aku amik course work + research).. lom kos berjimba after kelas..

alhamdulillah.. pejam celik.. stress gile2 pun abis gak study ni.. puas ati aku...
dan aku ada hati gak nk buat phd.. kalo xde digunakan utk phd pun xpe.. just utk kepuasan diri..
tp phd tu maybe bila aku dh tua skit kot..

Rate

1