CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: guy69

VIOS ATAU PREVE

Vios lebih jimat minyak manakala preve lebih stabil dikelajuan tinggi.Preve kos minyak lebih sikit dari Vios sebab badannya lebih berat.Bagi saya ini model proton paling berat bagi versi sedan 1.6cc selain lebih lebar dan lebih panjang.Malah Preve lebih panjang dari sebuah Grand Livina.Kalau dari segi kestabilan dalam kelajuan tinggi preve lebih baik dari vios yg agak ringan.Sememangnya kenderaan yg lebih berat memang rasa sedap jika dipandu laju.Kalau ada orang bertanya nak ambil Vios ke Preve,saya akan jawab ,ikut keadaan sebab ada orang yg membeli sesuatu dgn dipengaruhi jenama.Ada orang yg membeli untuk kesesuaian kawasannya,keadaan lalulintas yg digunakannya ,ada yg membeli untuk keselesaan ruang dlm kereta.ada yg membeli kerana reka bentuk dan gaya.
                   Kalau jenama yg diinginkan pastilah saya suruh pilih Toyota Vios walaupun pernah ada rakan  beritahu Toyota Vios tidak dipasarkan di Jepun kerana Vios adalah Toyota Asean bukannya Toyota Jepun.Kalau jaminan kualiti ,saya suruh pilih Vios sebab siapa yg tak kenal Toyota.Dari segi penjimatan minyak pilihlah Vios walaupun Preve sebenarnya juga jimat kalau nak campare dengan Wira.Preve tak sejimat Vios sebab badannya memang berat . orang Kedah cakap Gabai(berat dan lebar).Penggunaan minyak bagi preve lebih kurang persona.Dari segi keselesaan ruangan dalam pilihlah preve.Penumpang belakang boleh melunjurkan kaki tanpa masalah dan akan jauh dari masalah lenguh.dari segi audio saya syorkan preve sebab pengguna boleh bluetooth lagu  ataupun menggunakan USB untuk mendengar lagu dari telefon bimbit di Sistem audio kereta.Juga boleh bluetooth siaran radio dari internet yes dengan menggunakan tab ataupun laptop.Begitu juga dari segi gaya sporty, preve lebih bergaya dari Vios.Begitu juga kalau membeli kerana nak kenderaan yg power dgn harga yg lebih murah ,pilihlah Preve CFE Premium yg lebih murah dari Vios namun berkuasa turbo yg semestinya jauh lebih power.Saya berkata demikian kerana Vios bersisi 1.5 manakala preve berkuasa 1.6 turbo.Malah dengan Preve manual biasa pun masih tak tertanding Vios dari segi kuasa.Mengapa demikian? Vios bersisi 1.5 dan sudah menjadi peraturan kereta keluaran Syarikat Jepun ,mereka mengenakan Cut off kepada enjin demi ketahanan Enjin jenama mereka.Manakala kereta keluaran Malaysia walaupun yg berenjin teknologi  dari Jepun,tidak disetting cut off.Tu salah satu sebab enjin jenama tempatan tak tahan lama walaupun enjin tu dari Mitsu Jepun ataupun Daihatsu bagi Produa.Tapi kalau jaga elok dan tak belasah ikut suka ,InsyaAllah enjin kereta tempatan pun tahan lama.Kalau nak jimat minyak buat apa laju laju sgt kan?.Preve manual pun boleh belasah 190km/jam.Inikan Preve Premium.Tapi jaga.Selain menjaga nyawa anda,anda juga perlu menjaga keselamatan org lain dan juga makhluk makhluk Allah yg lain yg mungkin terlintas jalan yg anda gunakan.Apa nak bangga dgn laju.Beli kereta pun buat loan bank kan? ramai orang mampu beli Preve dan Vios dgn buat Loan.Jadi apa perlu kita nak bangga kita boleh beli keta tu.Lain lah kalau naik Lambo ke Ferra ke.Apa ntah saya melalut ni.Kui kui kui.

Yang benar
(saya pakai preve/sepupu pakai Vios) Last edited by sayapghaib on 30-8-2012 01:14 PM

freekey posted on 30-4-2012 11:22 AM
ko bw proton apa yg rasa stabil sgt tu?

btw, vios ko dah polish balik? ehehe

maaf to burst your bubble namun proton savvy pprt lebih stable drp drive kereta vios. saya drive both dan saya boleh concludekan ia.

InVendeTTa posted on 30-4-2012 11:18 AM
Reply 99# freekey

ku akui drive vios mcm tak tetap pendirian atas jalan, lari2 sebegitu.

sayapghaib posted on 30-8-2012 01:08 PM
Vios lebih jimat minyak manakala preve lebih stabil dikelajuan tinggi.Preve kos minyak lebih sikit d ...

yg bab vios sy x tau
tp sy antara yg berminat tp x mampu
yg part preve tu ade part yg sy setuju
& ade part sy x tau
preve klu bwk laju (penah try...tp mase tu hiway lengang)...mmg sgt best...fuhhhh!!!
tp bile bwk slow @ dlm keadaan jem...terase mcm tesengguk2...(x tau la klu org laen punye x camni)...
contoh klu lepas bayar tol, & nak gerak...mmg x pick up...
pick up lagik kelisa manual aku sblm nih...

Changa posted on 30-8-2012 01:55 PM
maaf to burst your bubble namun proton savvy pprt lebih stable drp drive kereta vios. saya drive b ...

savvy lagi stable dari vios.....     

aku pilih vios twin cam  

Follow Us
vios adalah produk yg dah matured.

preve produk yg x tau lg bagus ke idak, ketahanan mcm mn...

pilih la vios utk ketenteraman jiwa..

klu rs nak pkai vios...jgn amik yg J....coz errrr....tgk a sdr luar n dlm die..sgt sedih.. nk puas hati amik TRD...but tu a kan...mau 1k sbulan.....hehehe. pd aku preve is better..CFE preve sgt puas hati berbanding vios J... interior pun lg cntk. klu nk pkr ttg bnyk rosak...honda n toyota pun prnh pggl blik keter dieorg kan.. so.tepuk poket tny duit anda.....

cutebaby5907 posted on 30-8-2012 04:32 PM
yg bab vios sy x tau
tp sy antara yg berminat tp x mampu
yg part preve tu ade part yg s ...

Ya.memang benar tambah tambah lagi jika preve tu belum tukar minyak lagi(first).Cuma bila kita dah biasa dgn tindak balas preve bila kita memijak pedal cluth dan minyak ,masalah tersengguk sengguk akan dapat diatasi dan kita akan mendapati preve bergerak lembut seperti apa yg disifatkan oleh seorang jurutera proton iaitu sebuah kereta yg kukuh tetapi lemah lembut.Tidak bergerak mendadak dan itu penting untuk keselamatan.

fiedodido posted on 1-9-2012 07:53 AM
klu rs nak pkai vios...jgn amik yg J....coz errrr....tgk a sdr luar n dlm die..sgt sedih.. nk puas h ...

Bagi saya Vios J tidak perlu dibandingkan dgn CFE Preve. Dalam beberapa hal contohnya kestabilan dikelajuan tinggi,preve manual biasa lebih baik darinya.

sayapghaib posted on 5-9-2012 12:36 PM
Bagi saya Vios J tidak perlu dibandingkan dgn CFE Preve. Dalam beberapa hal contohnya kestabilan d ...

ngeh2....
mmg pun....
vios J alahai makkk msa selekoh..goyang2...
tp d sbbkn toyota kan..so seme better la.....

preve agak baru n menarik lar...proton services pun dh improved cuma kekadang mentaliti org2 kt dlm proton tuh jer yg xnak perbaiki...

kalau aku antara vios ngan preve...
sah2 ak amik vios...
x kisah la ringan ke, dugung ke..
sb aku da serik pakai P ni..

serulingsenja posted on 5-9-2012 07:58 PM
kalau aku antara vios ngan preve...
sah2 ak amik vios...
x kisah la ringan ke, dugung ke..

betulx2 , ape nak kesah dugung pun dugungla
janji puas hati dari beli mr p.... , aku pakai okay jer
tak pulak melayang lain la kener ribut taufan ha ha ha, coner pun okay
jer ,speed pon okay . stakat ni dah 3 thun lebih  pakai tak lak meragam ,janji service
on time. aku suka dugung

sampin posted on 5-9-2012 10:34 PM
betulx2 , ape nak kesah dugung pun dugungla
janji puas hati dari beli mr p.... , aku pakai okay j ...

klau tanya owner vios mmg kereta ni jarang buat hal......ada owner yg dari start beli sampai la skrg duk pakai langsung tak pernah buat hal tak meragam.....jaga maintenance je cukup masa engine tak bleh start tukar bateri....harga resale value pun tetap mantain....xmanja mcm kereta proton  

vios??... so yesterday la ...... preve.... ....

ketepikan harga sbb situasi dalaman negara, preve menang segala aspek....
Last edited by metalique on 7-9-2012 12:37 AM

preve cfe kemain sedap lg kalo sport mode..nk memotong senyum je la..

asam_boi posted on 30-8-2012 08:49 PM

mohon try bawa savvy & layan corner dulu baru gelak

kemungkinan saya akan memilih preve manual, lebih murah jauh dan spec much better than vios j.

asam_boi posted on 30-8-2012 08:49 PM

iya, saya memandu savvy manual dan vios, maka saya tahu menilai nya.

saya brecakap melalui pengalaman saya bukan sesaja buat statement.

namun begitu saya bukan pakar kereta, mungkin verdict saya itu salah.