CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6060|Reply: 34

Masalah! Aku slalu sangat pandang negatif or pk yang terburok!

Salam U all...

I ada masalah. Kategori personaliti/psychology kot.
Kenapa kat mata aku ni, always pandang worst case scenario.

contoh:

1- Kat otak aku always pikir worst case scenario kalo aku in pain. MEdically, kondisi aku dipanggil hypochondriac iaitu over paranoid about my health. Mcm aku aritu kena heartburn. Aku sendiri dah saspek heart attack lah, paru2 berair le bagai. Sampai solat pon turun air mata. Check doc rupenye aku ade sakit acid reflux jek..Huhu.And dulu aku kena joint pains. Sakit sgt2. Saspek rheumatoid arthritis yg benar2 scary psl boleh mencacatkan orang or jadi OKU. Aku jadi down giler sampai belajar pon almost kandas. Doktor pon wat result darah lama nak mampos. Sebulan dua gak. Time tu aku dah pikir mcm2. Sampai nak tinggalkan ex awek aku gik psl x caye dia dapat handle my sickness. Tengok2 aku just kena gout jek.. Even jerawat tumbuh kat bahagian belakang telinga pon aku dah saspek kanser lymphoma. That is how extreme my hypocondriac is.

2- Bukan saje regarding my health. Bende ni sampai jangkit kat my working life. Aku aritu ade performance review. Idup mcm x berakal pikir mcm2. Adekah aku xkan ditukar ke permanent?Adekah aku bakal kena fired? Yelah. Takut sangat psl gaji aku agak besar tp performance so-so kot.Dah prepare for the worst. Siap nak update jobstreet gik. Tengok2 review kata okay and berjaya tukar permanent. Even better diaorg puji aku nyer skill psl i'm a fast learner. Memang x disangka okeyh coz coming in there, i was already preparing for the worst.

3- Bende ni also jangkit kat my social life jugak. Yang paling slalu is aku takut i will look stupid in front of people sometimes. So bende tu slalu wat aku hold back in social life. Kira aku ni jenis pemalu lah..Aishhh..

Kenape aku jadi camni? Kepala asek pikir bende negatif or worst case scenario.Camno nak tolong ni? aku really,really nak berubah!
Dah bohsan. Bende ni even buang duit/masa aku psl slalu wat trip ke doktor office for something yang minimum. And worst, affecting aku punye social life..huhu

Rate

1

1- yg pasal heartburn ingat heart attack tu you are not alone ok. ayah kawan aku pun ada sorang ingat camtu ko suka research pasal apa2 simptom yg ko ada eh? itu dah bukan hypo, tu cyberchondria tu. pastu, hypochondria tu ko sendiri diagnose ke doc yg cakap .

aku pun suka gak google kalau ada simptom pelik, tapi xde la sampai nak gi jumpa doktor, sbb aku takut aku xleh handle the bad news... so far alhamdulillah la xde sakit teruk pun, tau2 dah hilang simptom tu. err x tau la ni membantu ke tak, tapi next time ko gi jumpa doktor, ko explain camne ko boleh assume ko ada sakit kronik tu, ko baca kat website mana, buku apa, maybe certain doc has better ways to calm us down?

2 & 3- ko ada kawan2 / family yg tolong ceriakan ko tak kalau ko down masa kerja ke masa bersosial ke? aku rasa org2 keliling byk membantu aku kalau aku rasa cuak ke depressed ke, sbb pada aku diorg lagi nampak aku camne berbanding aku sendiri. standard kot kita terlalu berfikiran kritikal terhadap diri sendiri. pedulila diorg tipu ke time cakap "ko ok je laaa... rilek aaa", yg penting kata2 tu yg boleh naikkan semangat kita balik

Rate

1

negative thinking ada kebaikannya ... it helps you to prepare for the worst ... but in your case, you almost forget to hope for the best ...

aku taktau la tahap pendididkan agama hang ... tapi hang kena yakin semuanya milik Allah ... duit dan harta hang, kesihatan hang, keluarga hang semuanya milik Allah dan dipinjamkan sebagai nikmat yang perlu hang jaga ...

maksudnya hang kena berusaha sebaik mungkin utk jaga kesihatan, cari rezeki dan jaga keluarga agar Tuhan redha dengan nikmat yg diberi pada kita ... kalau kita dah usaha tapi ditakdirkan kita jatuh sakit, jatuh papa kedana atau hilang ahli keluarga, kita pula lah kena redha sebab Allah mengambil kembali nikmat milikNya ... walaupun susah kita kena bersangka baik bahawa Allah ada perancangan lain untuk kita, untuk org lain dan utk seluruh alam ... kita sebagai hamba perlu sujud walaupun perancangan Allah itu melibatkan kepayahan kepada kita ... keredhaan dan ketaatan kita pasti dibalas di Hari Perhitungan ...

kalau ko faham semua yang aku terangkan ... insyaAllah ko akan dapat beristighfar dengan tenang walaupun ditimpa musibah ... insyaAllah ...

Rate

1

Reply 2# awan_kelabu

think hypochondriac much a proper word to define aku nyer psychological being psl kalo tgk tb like medical show or somethg pon wat aku terpikir i have that disease psl symptom sama. So not really specific to cyberspace jek. And it's an acceptable term for so many years now while cyberchondriac tu a glamorized term only. Dalam kamus pon tadak.

Yang psl support tu actually aku terima jek. Tapi entah. My mind choose what i believe daripada what others say. Susah kan. Sama lah mcm my hypochondria tu. Orang cakap aku toksah risau and takde paper pon mana aku dgr. Huhu

Reply 3# kudajantan77

actually bende2 camni yang buat aku much closer to Allah so that's not an issue
    Aku pikir nyawa and sihat boleh ditarik oleh Dia macam itu saje.
    You can have cancer out of nowhere like my dear late friend. May he rest in peace.
    Aku pon pikir rezeki pon boleh hilang sekelip mata sahaja. You can lose your job just like that! Lagi2 time bad economy skrg ni.
    Kerana thinking abt this stuff wat aku sentiasa aware and x lupa pada qada qadar and terbuka menerima anything.
     Although it comes within a bad side psl wat aku overthink it sampai misinterpret the situation.

Reply  kudajantan77

actually bende2 camni yang buat aku much closer to Allah so that's not ...
InVendeTTa Post at 30-5-2012 10:52

wait a minute ... hang nih gay ka ...

Follow Us
Reply 4# InVendeTTa

err so hypochondriac tu self-diagnosed ke doc yg cakap

kena jumpa psikiatri la kot gitu. x pun baca buku2 motivasi yg berkaitan dgn control freak (jika ada)

x pun kawin cepat

Reply 6# kudajantan77

haip! ke situ plak..ko tgh mencarik pasanagan hidup ke? then aku bukanlah calon yg terbaik
    muka je jambu mcm mamat gay
     lgpon ape kena mengena dengan hal ni?

Reply 7# awan_kelabu

kalo aku cakap kat doktor of coz next visit kena cop camtu sampai diaorg ignore your pain.
    so that wouldnt be wise.
    but people sekeliling yg cakap aku camtu..
    bukan sorg dua tapi ramai

Reply 9# InVendeTTa

bila org cakap ko hypochondriac, ko caya cakap diorg, tapi bila diorg kata ko ok xde apa2 masalah work- or social-wise, xde pulak ko nak percaya

maybe ko dah terbaca kot artikel ni, tapi xpelah aku saja tepek: http://www.uncommonhelp.me/articles/stop-being-a-hypochondriac/

and kurangkan tgk grey's anatomy

Post Last Edit by aina_shaira at 31-5-2012 14:31

Reply 1# InVendeTTa

aku tahu apa aku cakap nie x boleh setel masalah peribadi kau tapi aku just nak cerita je pasal aku dan tumpang thread kau

Rate

1

salam TT.

ni.... diagnose sendiri ya? haha. bagus kan zaman sekarang ni, sumber maklumat semua kat hujung jari je. tapi masalahnya, kalau maklumat tu disalahgunakan ataupun disalahfahamkan. ada orang yg lepas dia baca/dengar/tengok sesuatu itu, dia terus percaya. ada yg tidak. ada yg benar2 nakkan kepastian, akan jumpa yg lebih pakar untuk mengesahkan. masalah akan timbul kalau rasa ingin tahu pada awalnya, bertukar jadi rasa takut atau paranoid yg (mungkin) tak berasas. dan yg lebih teruk, kalau ia menghasilkan 1 mindset. mindset ni, kalau sekali kita dah ada, memang susah kita nak buangkan.

perkara2 pasal kesihatan ni memang kita tak boleh ambil mudah. ya. tapi, kita tak boleh terlalu ambil serious sebelum ianya disahkan (oleh doktor). dalam kata lain, over reacting. paranoid. bila kita dah ada mindset yg negatif, dan ditambah pulak dengan rasa kesakitan itu, benda2 yg negatif ni selalunya akan membuatkan kita rasa lebih sakit. nak kata teruk sampai nak mati, sebenarnya takde la teruk mana pun. tapi kita meyakinkan diri sendiri yg kesakitan tu amat teruk. jadi, rasa la kita kesakitan yg amat sangat tu bila pemikiran & perasaan kita sendiri merealisasikannya.

pemikiran yg negatif ni kadang2 ada kebaikannya. sbb ianya buat kita selalu bersedia untuk perkara yg terburuk yg mungkin akan jadi. so bila kita jatuh, kita takde la tersembam or tergolek sangat sbb mungkin kita dah plan cara2 nak bangun balik. tapi kalau ia ke tahap terlalu ataupun extreme, tu memang tak boleh la. kena balancekan. dalam hidup ni, tak boleh terlalu positif, tak boleh terlalu negatif. kena ada dua2. dan dua2 ni kena terkawal & dikawal. yg mengawalnya adalah diri kita sendiri.

diri kita yg sekarang ni adalah dibentuk oleh pengetahuan, perasaan & pengalaman yg kita kumpulkan sejak dulu. mungkin ada sesuatu yg pernah terjadi yg buatkan ko jadi macam ni. entah ya. mungkin family ko ada background sakit yg teruk2 ke apa. ataupun ko pernah lalui sesuatu yg membuatkan ko rasa takut kepada kesakitan, kematian, kejatuhan ataupun kegagalan ke. entah. tapi kalau ko jumpa doktor pakar jiwa sekalipun, masih, ko sendiri yg kena cuba berubah.

jadi cuba la berubah. hentikan cyberchondria tu. boleh kalau ko nak baca, tapi selagi belum dapatkan kepastian dari doktor, jangan memperbesar2kan benda tu. jangan terlalu percaya dengan apa yg kita baca/dengar/tengok. kadang2, rasa tak tenang & wasangka ni berkaitan dengan spiritualiti juga. jadi dekatkan diri dengan agama. ko kena banyak bertenang sebenarnya.

Rate

1

Reply 3# kudajantan77

bila aku baca post kau mmg menyedarkan aku bahawa selama ni aku cukup tak bersyukur dgn apa yang ada dan masih lagi mencari kesempurnaan. seriously,kau buat aku benar benar sedar buat hari nie lah

Reply 10# awan_kelabu

Grey's Anatomy peberet aku dekat 10 tahun xleh nak let go tgk

Reply  InVendeTTa

lagi satu perangai aku : aku malu nk tunjuk dekat orang parents aku dan keluarga aku... dulu masa bapak aku atau family aku hantar aku pergi hostel kan, aku suruh parents aku parking jauh2, klu ada event apa2 ke jangan datang, sebab aku malu nanti orang tau tue mak bapak aku... padahal takde apa2 pun....
aina_shaira Post at 31-5-2012 10:11

Rasa your problem more to ashamed kat your parents. X baik tau
Aku pon bukannye boleh banggakan my parents sgt.
Mak bapak aku divorced.
Bapak aku kawen lg siap ade baby umoq 3 tahun skrg
Mak aku lak kawen laki muda xleh pakai.
Do i ever ashamed of their choices in life. Sometimes tapi xdelah sampai aku show it pon.

I think you have problem with peer pressure lorh. And agak materialistik!

Reply 15# InVendeTTa

kau edit post kau pasal aku since aku nak edit dah post aku sebelum nie

Reply 12# NEMESIS

Hmmm...
    Mmg aku ngaku yang my paranoid ade hikmahnye.
    Aku lagi open terima any kind of bad result so xdelah frust menonggeng.
    And yes, sebelom klua any confirmation aku slalunye wat plan B or something so that's kinda good jugak.
    Tapi my paranoid ni kacau emosi yang x diperlukan especially kalo it was a wrong guess to begin with.
    Nak kata aku x reti bertenang, tenang aje dong. In fact aku terima je ape2 pon ketentuan Tuhan.
    Cuma aku tau kebesaran Tuhan tu lah wat aku takut sgt dengan segala mcm penyakit yg ade kat dunia ni and takutkan kematian yang menanti.
    Hmmm..Camne lah nak buang self second guessing ni ek?
    Lagi2 aku ni bukan jenis org yg optimis.

ps: xde history or trauma abt death in my family. Cuma a close friend died from cancer out of nowhere at the age of 24.
        And pain aku started pon out of nowhere since 3 years ago. Before, mmg aku ngaku aku ni teruk orangnya but this disease had changed me, alhamdulillah!

aku pun sama cam tt. I'm so negative.selalu pikir worst case scenario.dan tahun ni sgt kronik masalah aku ni sbb merosakkan hubungan aku ngan member2 aku n skang nak merosakkan produktiviti kerja aku.ada tak cara berkesan nak ubah cara pemikiran ni.aku risau benda ni blh buat aku rasa putus asa kat semua benda aku buat,kat org keliling aku n paling teruk kat Allah.
skang ni especially seminggu ni aku down giler...nak buat kerja aku dah malas.aku baca buku motivasi tak jalan,semua benda aku buat tak kena,setiap kali aku bangun pagi terasa sgt penat,setiap masa rasa penat,asik termenung,kalo blh setiap masa nak sorang2...aku dah tak tau mcm mana nak jadi normal.

aku dulu pun negatif dan selalu takut jugak ... terutama time nak ngorat awek ... muka aku cepat blushing dan tunduk jer ...

gf yg aku dpt pun semuanya hasil inisiatif dorang mengorat aku ... huhuhuhuhuhu ... padan la aku dpt gf semua tak senonoh ...

aku rasa....hmmm...aku pun sama.. tapi aku selalu pikir negatif pasal orang... means, duit aku ilang.. aku rasa aku salah letak.. tapi hati aku dok tuduh orang lain...

lama gak trained diri.. memula susah.. tapi aku cuba gak.. at last, aku da tak tuduh, just keep positive things in my mind before i do something.. maybe that will help...

jgn sampai ko nyesal tak buat bnyk menda.. macam kat dalam bod peristiwa dunia..pasal 10 things to regret ke pe tah...

12Next
Return to list New