CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 36276|Reply: 225

All About Prague & The Czech Republic

Post Last Edit by LelaRentaka7 at 30-6-2012 03:17

Last month, masa dapat tahu yang permohonan nak datang Prague diluluskan, saya cuba carik-carik informasi kat dalam cari.com nih.. ini antara tempat saya cari maklumat tiap kali nak travel .. tapi too bad, tak de langsung maklumat dalam nih.. so menggagau la jugak, but nasib baik 2 minggu lepas tu kawan saya baru balik dari prague, so banyak la nasihat dia bagi ..

Jadi, sebagai sumbangan yang tak seberapa, meh la saya share sikit pengalaman saya kat sini.. sebagai panduan sapa2 yg nak pi Prague nanti ..

Perjalanan saya adalah dari Kuala Lumpur -> Frankfurt -> Prague
sesampai di Prague, saya dah dipesan, tak yah tukar duit, just withdraw dari ATM jek.. jadi sebelum pegi tu, jgn lupa aktifkan kad ATM untuk pengeluaran di luar negara.. sampai sana tetiba x leh kuar, x ke naya.. hahahaha ..

so dari airport, sila ambik teksi yang ada kat situ jek.. jgn ambik teksi di luar sbb kat Prague nih pesanan orang katanya diorang suka amik kesempatan.. dalam dok berjaga tu, kena jugak.. patutnya tambang teksi kena 660Czk (kat resit), tapi dia mintak 700Czk..  pikir2 balik, tak pe la.. kasik tips .. kiranya dalam RM110 total dari airport ke Old Town Prague .. huh, mahai jugak rupanya .. hahahahaa

untuk yang pergi sendiri, boleh ambik train rasanya dari airport, tapi saya nih sbb pi company tanggung, naik jek la teksi..

Saya dok di Old Town Prague.. Prague terbahagi kepada 2 bahagian, old town dan new town .. kalau pi holiday sendiri, better dok old town sbb semua attraction ada kat sini.. duduk hostel jek kalau pi backpacking.. ada la sembang2 yg beberapa backpakers, diorang duduk Ritchie's Hostel .. ok kata diorang hostel nih.. so kalau nak pi, boleh la google2 tengok hostel nih .. bebetui terletak di center of attraction ..

sat nak upload gambaq.. satgi sambung

Post Last Edit by SisKebab at 28-6-2012 02:32

So sebelum saya start bekerja esoknya, saya ambik kesempatan untuk berjalan2 .. saya agak aktif dalam Couchsurfing, so saya post kat website tu 2-3 hari sebelum sampaitanya sapa nak teman saya jalan2 .. so dapat la 2 orang (1 dari India dan 1 dari Aussie) teman saya jalan2 hari tu .. diorang pun tourist la jugak, hardcore backpackers, so diorang ajar saya ambik Free Tour.. rupanya banyak negara2 kat Europe nih yang boleh ambik Free Tour .. tak de la free sangat pun, but berbaloi.. kiranya macam nih, diorang yg buat kerja nih based on tips.. jadi kalau puas hati kita bagi tips.. kalau x puas hati, senyap2 hilangkan diri masa tour tu .. so diorang yg kerja nih akan buat bebetui.. and trust me, they are good sbb diorang bekerja utk tips.. tak de la seperti tourguide yg cakap pun x de tone tapi gaji lumayan ye dak.. hahahaha .. mmg worth it ambik free tour, i would highly recommend ..

mana nak dapatkan tour guide free nih? - jawapannya di Old Town Square, berdepan dengan the famous astronomy clock..

ini la clock yang terkenal tu.. clock ni dibina pada 1410 merupakan astronomi clock tertua di dunia dan masih berfungsi .. setiap jam, dia akan berbunyi, ramai giler orang akan tunggu sbb ada show tiap kali dia berbunyi.. semua patung2 tu akan bergerak dan ayam emas tu akan berkokok dengan lemah.. maklum laaa, dah lamaaa.. hahahhaaa .. tapi pastu di atas jam tu, akan ada orang main trumpet.. setiap jam akan berulang sampai kul 9malam.. so tourist sangat suka dok sini untuk tengok show nih..

Berbalik pada Free Tour tadi .. ada beberapa tour guide yang menawarkan service nih.. tapi saya sangat2 rekemen mamat nih.. nama dia Keith dan dia pakai baju hijau dengan payung hijau.. sangat baik, sangat berpengetahuan dan dia american, so english dia mmg power la, senang nak paham ..

Trip dia ada 2 dalam sehari.. trip pagi kul 10.30am - dia akan buat walking tour old town.. maksudnya, dia ronda2 kawasan situ jek selama 2 jam .. jalan kaki jek.. sbb dia x yah bayar, so xde entrance free ke mana2 .. dia bawak ronda, citer2 history, pastu citer2 tempat mana, dan bayarannya.. so lepas habih ngan dia, boleh la nak pi.. banyak church2 kat sini, so bagi yang kristian tu maybe nak masuk kot.. sbb saya muslim, rasa x pe la saya skip, tengok kot luar jek la..

Trip ke dua adalah Castle tour .. start kul 1.30pm, tempat yang sama.. walking gak ke the biggest castle .. akan bersambung ......

Permandangan di Old town.. sementara dok dengar si keith tu bagi penerangan ..

Ini adalah Powder Tower yang satu ketika dulu merupakan pintu masuk ke Prague.. kelilingnya dulu dikelilingi tembok macam ala2 citer robin hood tu.. semua tembok2 tu dah dirobohkan ketika perang zaman dulu2 dan diorang nak besarkan prague.. cuma tembok ini saja yg diselamatkan sbb dia cantik.. so x dirobohkan... di depan tembok ini dah dipanggil New Town, dibelakang dia adalah Old town..

Selepas tembok dirobohkan.. bangunan ini didirikan di sebelah powder tower tu.. wujud sehingga sekarang menjadi bangunan pejabat.. bawah nih ada restaurant, menurut kata Keith, dalam citer XXX, Vin Diesel minum kat sini dan penembak dok kat atas celah2 patung singa tu yang terletak aats building berdepan dengan bangunan nih ...

Jews Church nih nampak macam masjid sbb ianya adalah hadiah daripada kerajaan Islam ketika itu kepada bangsa Yahudi ketika Yahudi dan Islam hidup aman damai masa tu ...

Ni pulak statue seorang penulis yang ketika hidupnya, tiada satu pun karyanya diterbitkan sbb dia xmo.. sebelum dia mati, dia pesan kat kawan dia supaya bakar semua karya dia .. tapi lepas dia mati, kawan dia pi publish semua.. maka kawan dia dapat duit, dia dapat la statue nih.. hahahaha .. x ingat nama penulis nih..

Tak ingat dah story bangunan nih, tapi dia ada 2 jam.. satu jam moden, satu jam roman..

ada la history dia.. tp dah lupa.. hehehehee

Nih dah start Castle Tour plak.. maklum la ada sehari jek.. ku bantai jek ikut padahal kaki dah mmg longlai ngan jetlag bagai. huhuuuhuu.. demi tour..  walaupun free, tp yg mengikut dia mmg ramai...

Follow Us
whoa.....awesome...prague ni salah satu destinasi impian...
sangat2 berinformasi okeh...

Angel ... harap dapat bantu sapa2 nak pi Prague..

ok.. sambung lagi..

Untuk ke castle tour ambil masa another 3 hours walk .. old town tour tadi habis dalam pukul 12.30 .. so berhenti makan lunch, dan continue dengan castle tour.. untuk ke castle, kena naik tram.. jalan pun boleh, tapi simpan energy la kan, nak jalan lagi 3 jam .. tiket 24Czk (crown) untuk 30 min.. murah jek tiket dia.. tp si Keith nih bagi free (another reason kenapa kena bagi tips kat dia) .. jgn laa pi buat dengki tak bagi.. orang tu ada anak bini nak bela.. eehehheee ...

Kalau nak pi sendiri, ambik tram nombor 22 .. sampai ke atas bukit tempat castle ..

turun jek dari tram, nampak tugu nih.. peringatan kepada 2 physician yang terkenal .. so sapa yang dari bidang fizik, kenai la kot.. saya nih bidang lain.. boleh dengar jek la.. hehehee ..

Permandangan dari atas bukit sebelum sampai ke castle tu.. tour nih akan bergerak ke castle tu la.. tp sebelum tu, layan view dulu..

Nak sampai dah castle .. sblm masuk Keith dok bercerita lagi.. dah x berapa dengar dah.. hahahahaa

Mencari ilham di tempat yg paling strategik!!

Pintu gerbang Cathedral Istana .. cantik dan besar.. nih yg nampak dari bawah town..

Rate

1

a must go when backpacking to Europe ~~

ai sokong.. a refreshing city compared to some other european cities..sambil2 tuh layan orchestra etc  etc...

wah best sanagt

Prague! bandar yg memang cantik dan penuh dgn sejarah. rindu kenangan di sana.

Insyaallah, akan smpi ke sane..

pernah pegi prague - keje di sana 2minggu lebih ... duit dia masih murah sebab chez rep, poland & slovakia negara yg termiskin among other european country time pegi dulu ... la ni tak tau la... tp memang cantik prague ....nak tepek gambo nanti masa trip ke sana ... bridge tu tak pegi ke ? yg cross river tu ...

masa pegi dulu naik SIA - business class - company bayo ... hehe... KL-milan -lepas tu naik italian air ke prague ... dlm 1jam lebih journey ...sourvenir murah kat area jambatan tu ...adoi lupa nama tempat tu ...

Reply 2# SisKebab

masa kat jam ni kelakar rasanya.. rasa pelik juga tengok ramai dok tunggu & my colleague siap ckp u must see this .. sekali bunyi jam , keluar patung2 tu ..itu je??? ... tp ckp dlm hati je la .takut terasa hati kawan i tu sebab dia european guy ....

makanan halal byk kat prague je kan .. yg kat main road .. nanti tepek gambo buat panduan kot2 nak cari makanan halal...

hehehe sorry dah lama x update.. masuk kerja lepas 2 minggu hilang, mmg bertimbun kerja atas meja..
anyway nak sambung sikit.. pasal makanan ye..

ye betui kata Syarra.. makanan di sana sangat la mudah nya nak dapat makanan halal..  alhamdulillah.. at least a few km away mmg ada makanan istanbul.. banyak dan sedap plak tu.. harga dalam range 200-300 Czk.. kira bahagi 6.2 gitu .. so dalam RM30-rm50 .. ada jek yg murah lagi.. dalam 100 czk pun dah leh dapat dah, macam kebab or burger.. air kosong dalam 40 czk = RM 7 gitu..

ini salah satu kedai yang betui2 kat area tourist attraction, kat celah2 kedai antara Jam tadi dan Charles Bridge..  mmg ada tulis halal kat dinding dia.. mula2 x nampak.. sedap gak pizza dia tu.. kebab dia pun.. emmmmm yummy..

Yang ini depan Palladium - pintu belakang (biggest shopping complex) kat Prague .. my hotel dekat sangat ngan kedai nih, so most of the  time mmg makan kat sini.. after few days, dah kenai dah ngan owner dia , tapi depa x pandai ckp english sangat .. so cakap sikit2 jek... hmmmmmm dappnyaaaaa.. terus lapar aih.. hehehee

masa dok ronda2 naik basikal .. ternampak kedai nih.. rasanya dari old town, menghala ke stesen keretapi prague ... memandangkan tempat nih agak jauh, so i tak pernah singgah to try this food.. nampak cam sedap.. hehehhee

Reply  SisKebab

masa kat jam ni kelakar rasanya.. rasa pelik juga tengok ramai dok tunggu  ...
syarra Post at 10-7-2012 08:21 AM

5 hari me kat prague, 5 hari me depan jam ni
cam cute sangat, menarik sangat... tu yang tak mau lepaskan peluang sanggup
pi setiap hari...

Reply 19# faraway1

agreed dengan Fara... I pun somehow suka dok depan nih. mmg macam xde apa2 tapi syok tengok ayam tu berkokok.. pasu bila orang main trumpet tu, macam citer zaman dulu2 jek..