CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: missgoogle

BRACES 3

wokey..tengkiu..

wokey...most welcome...mesti sapot geng gigi besi!
unagilagi Post at 2-7-2012 21:45

Una…thanks once again!

Reply 16# fhanem

kalo takot..lagi lama..peratus untok gigi tu bergerak makin kurang..sbb tulang dah keras..tu la..rawatan  pling bagus sekitar umor 10-16 tahun..sbb tlang masih fresh lagi

tu la klinik kerajaan janya wat untok yg ke 17 tahun ke bawah je

Reply 17# missgoogle

sherin is kerin

Reply 8# missgoogle

aku pun takut ni.kwn aku ckp dlm smggu gak ssh nk mkn.sblum tu aku nk pekena chicken foldover dulu.haha

Reply 24# miyoma

tu la klinik kerajaan hanya wat untok yg ke 17 tahun ke bawah je

miyoma…

sekadar berkongsi maklumat ya…

buat pengetahuan semua…klinik kerajaan hanya menerima umur 17 thn kebawah SECARA PERCUMA…

dan jika masih berminat…anda masih boleh mendapatkan khidmat ortho yg dibuka kepada umum…di klinik gigi HUKM KL (jalan chow kit) bersebelahan IMR.
bagi kakitangan kerajaan jgn lupa bawa GL ketika mendaftar…TAPI…anda perlu bersabar menunggu/queue…

Waiting list ramai…paling lama 2 thn dan paling cepat 1 thn…nama anda akan dipanggil. Bayaran adalah teramat murah berbanding kos di klinik swasta.
Doktor yg melakukan operasi tu adalah terdiri dari doktor pra-siswazah. Jika anda yg x punyai bajet ygmencukupi….jgn malu2 daftarkan diri kat klinik tersebut…tapi yg penting…SABAR.

Perkhidmatan mrk cukup bagus…sbb setiap proses dinilai oleh doktor pakar…yg sentiasa menyelia. Setakat ni aku amat berpuas hati dgn cara mereka. sebelum tu dah daftar dan nak buat kat klinik swasta…siap x-tray dan buat mould…kat Damansara Utama…konon2 nak pakai Damon. Kebetulan ada pulak keperluan yg lebih penting masa tu (bajet dah ready)….terpaksa batal…dan terus daftar kat klinik gigi HUKM.

Alhamdulillah…setelah 1 thn tunggu…nama naik….dan sekarang dlm proses. 19 Julai ni…appointment pasang braces sepenuhnya. Insyaallah!

Follow Us
Reply  miyoma

miyoma…

sekadar berkongsi maklumat ya…

buat pengetahuan semua…klinik ...
missgoogle Post at 4-7-2012 07:33

sy pon penah daftar tp oleh kerana waiting list ramai sgt...sy amik keputusan buat kat swasta sbb harga lebey kurang je..sbb dia bagi anggaran 3k..x byk beza dgn kilinik swasta yg sy pegi sekarang...sy kurang sabar sikit nk pakai...nak cpt..tu la dia...

Reply 28# MariaClara

Maria…dah lama pakai ke…atau dah cabut? sure gg dah cantik kan...

tak kisah la mana2 kita nak buat…janji doktor tu bertauliah dan mmg pakar…sbb ada kes kat klinik swasta yg buat cincai…and the result…sungguh mengecewakan.

saya punya kes pulak mcm ni . buat dkt satu klinik ni . pegi je teros amik bentuk gigi then datang lg skali teros dia pakaikan braces . xde x-ray . gigi rosak pon tak simen . cabut pon tak . then after brape bulan , gigi jadi makin jongang . makin terkeluar . then kebetulan time tu tgh sakit gigi sbb berlubang . time tu ade dkt tmpat lain then pegi klinik gigi yg lain . doktor tu pelik knape die tak cabut sbb takde space tu yg mbuatkan gigi jd jongang. dah lah gigi yg rosak, tak disimen ke ape ke . sgt xpuas hati . then skang dah tak buat kt situ then smbung treatmnt dkt klinik bape saudare dkt thailand . dah abis hampir 2 ribu stgh dngn yg klinik yg first tu dgn 2 kali appointmnt. so dissapointed
sumber: Komuniti Braces

ntah klinik gg mana agaknya patient ni pegi…kesian kan…

ok berbalik dgn kisah pengalaman aku memula nak buat dulu…kat klinik swasta…berbeza amat dgn klinik gg HUKM…cara buat mould dan x-ray…

peralatan kat HUKM semuanya baru2…canggih…berbeza dgn klinik swasta yg aku pegi tu…nurse2 (amoi2) nya buat keja gopoh…sakit gak masa buat mould…main tonyoh je…

kat HUKM…semuanya teratur…nurse…doktor semuanya cukup terlatih bersopan dgn client…

sorry ya…ini hanya pengalaman peribadi aku sendiri…tidak ada kena mengena dgn klinik2 swasta yg lain…yg jauh lebih bagus servicenya.

Reply  MariaClara

Maria…dah lama pakai ke…atau dah cabut? sure gg dah cantik kan...:loveliness ...
missgoogle Post at 4-7-2012 09:55

raya ni genaplah 1 yr pakai bracess...alhamdullilah klinik yg aku buat ni so far ok..cume kdg2 je geram tgk doc ni..ekekke geram bukan ape..ramai sgt patient dia smpaikan nk tanye byk2 pon susah..nk cepat je dia..tp dia sgt baik n lembut...tp setau aku la nk buat xray ...mould sume doc yg buat bukan staff nurse (yg x tauliah langsung aku tgk) hehe

so far gg mmg dah cun..cume ade lg gg yg senget sikit...tp nmpak mcm cpt sgt berubah dlm mase 1 yr..atas bawah sume dh teratur termasuk g lapis pon dah keluar...cumeee...tiap kali appoinment nk ketatkan sakit nk mampuihhh...hahaha...beair la mata mase doc tarik...haha

HUKM mmg setau aku dia buat sopan santun penuh etika...

td aku da potong gusi.haha
tak sakit pun.sbb dia da bius byk sgt kot.dlm 4kali satu tmpt.
dia potong gusi aku dua tmpt.
masa potong tak sakit
da sejam bru rasa sakit.
cm ok la.harga tu tak semahal yg disangka.rm150 je

td aku da potong gusi.haha
tak sakit pun.sbb dia da bius byk sgt kot.dlm 4kali satu tmpt.
dia poto ...
myralolx92 Post at 4-7-2012 20:21

myra…

boleh citer tak kenapa sampai kena potong gusi…?sharing is caring!   
apa2 pun tahniah sbb berjaya lalui saat yg mendebarkan itu...

Reply 31# missgoogle

cte dia mcm ni,aku mmg ada gusi yg terlebih,smpai ttup gigi aku.all this time aku mmg ingt gigi tu kecik tp bila surgery smlm bru aku tau gigi tu sbnanya bntuk biasa je
gusi aku yg cover dia

sblm ni gusi tu biasa je
tp mungkin sbb pressure braces tu
so dia jd bengkak,kt belah atas
so a few months jgk aku xpkai braces kt atas
doc ckp xle pkai lg,kna potong gusi bru bole pkai
a few months aku kumpul duit dan keberanian nk potong gusi ni
last time aku tny doc kos agak2 dlm brpe
then die ckp bwh rm500
aku pun fikir dulu la.sbb aku student kan.mana byk duit.
so smlm aku bwk la dlm rm500
then akak kt kaunter tu ckp rm150 je.gila murah kan.
lgpun aku takut sbb aku pena tny kwn aku dia ckp sakit jgk la.a week xle mkn(aku rasa mgkin sbb tu government,so treatment dorg xmcm private pnye)
tp smlm,hari ni aku mkn mcm2 relax je
tak sakit pun,tp teruk bleeding la
smlm aku tgk cermin,tbe2 darah byk gila smpai cover satu gigi aku
tp dia bukan darah yg cair tu tau,dia darah yg mcm darah period tu
tdo smlm aku letak ais atas gigi.pg td tgk ok da

*klau ada apa2 tny la.dipersilakan.like u say sharing is caring

Reply 32# myralolx92

oic…

ko dah pakai braces berapa lama myra?

hmmm…seriau gak dengar citer ko…x leh bayangkan darah yg kuar tu...

Reply 32# myralolx92

ni mungkin disebabkan gingival hyperplasia secondary to orthodontic appliance..(gusi membengkak dsebabkan rawatan orthodontik)..

Sebab dlm pemasangan braces ni..force yg kita bagi kat gigi ni agak kuat..jadi gusi ni akan berubah bentok dan membengkak..

rawatan yg myra buat tu dipanggil gingivectomy...buang gusi..mungkin dkat private guna laser surgery(ligation)..tak kuar darah bnyk sgt..

myra kalo nak cepat sembuh boleh kumur ngan air garam..

Reply 34# miyoma

mgkin la dia guna laser.tp yg aku tau bau dia mcm hangit.like something burningand then aku tgk kt tmpt dia ptong tu mmg ada bekas mcm kna bakar.mcm kertas terbakar,kn ada kesan hitam2 dia.mcm tu la
mgkin bekas laser la kot
yg pntg aku tak sakit.wee
org lain ckp sakit la,xle mkn.
aku ok je.main mkn cm biasa je.

Reply 33# missgoogle

bln 8 ni genap setahun.
tu la aku pun pelik asal darah jd mcm tu.
klau darah yg cair tu ok la.
tu mmg aku da biasa sbb bgun2 pg mmg gigi kt tgh ni akan berdarah.
so aku xtau la mcm mana puasa nnt.

prinsip aku beauty is pain.so sabar je la.
next 2 weeks dtg balik,bole pkai braces balik

Post Last Edit by bunga_lestari at 6-7-2012 10:18

dh 7 bln pakai, mmg dh nmpk progress, gigi yg depan ni dulu agak kejongangan dah mula msuk ke dlm..huhuhu..

dan aku buat kat klinik pakar gigi gomen ajek, free ajek sbb aku keje gomen, syaratnyer mesti bwk GL / guarantee letter dr pejabat tmpt bertugas..

so far, xde sebatang pon gigi aku yg kene cabut..aku heran, kenapakah mesti cabut gigi?
xde cra lain lg ke??

doc aku tu selalu tya aku gigi yg dh sediada cabut msa aku remaja dulu, dia tya "knp cbut? sygla gigi.. "

Reply 26# missgoogle

wah..satu tahun? lamanyer..dlm tempoh setahun nk tggu nama tu, ada buat apa2 rawatan dulu x?
sya pon satu thn jgk tp sebab sebelum pakai braces bln januari lepas, (setahun yg lepas, sya dh jmpa pakar ortho dan pakar perio (gusi), so rawatan biasa dulu djalankan, akhirnya brulah sya dipakaikan braces..

skrg ni, rawatan dgn perio msih brjalan mcm biasa sbb doc pakar perio akan pantau kebersihan & kesihatan mulut, gigi dan gusi..
mknanya klu ada karang2 sket2 tu, doc akan buat scaling terus x pyh tunggu stiap 6bln..
mmg bagus aje layanan doc pakar situ..

klu buat scaling biasanya doc biasa aje, tp utk rawatan perio mcm SRD (cuci gigi bhgn dalam), mmg doc pakar yg buat,
sama mcm ortho jgk, utk pakai braces, doc pakar yg buat, tp utk tukar dawai (diorg pggl wire), doc biasa aje yg buat, huhu..

Post Last Edit by bunga_lestari at 6-7-2012 10:27

msa pemakaian brces tu x sakit pon, just doc x bg bukak mata tgk, mgkn sbb dia pakai laser..
tp seminggu pertama tu, mmg rsa sakit ngilu hbis gigi sbb kta dh mula rsa pergerakan gigi, nk gigit mnde keras2 mmg x boleh, pas seminggu, mcm biasa, mkn apa shj, sma jgk klu lepas oc ketatkan dawai atau tukar dawai ke saiz yg lebih besar..
tp lepas mkn mmg kna cuci trus, klu x rsa x selesa..aku guna 4 jnis berus gigi

1. interdental (utk bersihkan celah2 gigi dan braces)
2. single thufted* (utk urut gusi, dan bersihkan gigi yg bhgn belakang yg x capai dgn berus gigi biasa)
3. single thufted* lembut (utk bersihkan celah2 braces bhgn atas dan bwh)
4. berus gigi biasa

*aku xtau ejaan thufted tu cemana, tp klu korang sebut tafted, mesti doc pakar tu akan tau..
hasilnyer, gigi kita mmg bersih sntiasa, xde rsa lekat2 makanan celah2..

mmg senanglaa nk jaga gigi..

dulu aku selalu risau klu pakai braces tkut gigi dh tersusun cntik tp rongak2 sebab nk gosok gigi cemana, rupernyer ada mcm2 pesen berus gigi yg bersesuaian..huhu..