CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: kuman

KILAUAN KETAMADUNAN ISLAM MENERANGI DUNIA

Originally posted by Dunhill 10 pcs at 2003-9-10 04:07 PM:
agaknya sep ni ingat kita ni sembahyang 5 waktu je ek? Kalo di ikut kita mempunyai 99 solat tak termasuk berzikir ditgh mlm kalo dikira tidak cukup utk sehari semalam.
Islam merupakan agama bertol ...

Hi, dunhill 10 batang dari malaysia atau singapura? aku tak hisap rokok dunhill dah sekarang, tukar kepada salem sejuk sikit

by KENNKID

Anda bercakap tentang siapa Seph? Saya tidak pernah mendakwa yang saya seorang yang sentiasa hadir jiwa kepada Allah - saya mengaku yang saya bukan manusia atau pun hamba Allah yang sempurna.

Itulah yg harus kamu ingat ... kamu tak sempurna, SAYA sendiri tak sempurna dan sampai kiamat pun tak akan sempurna. Tetapi kesempurnaan tersebut harus dicari kerana ianya boleh mendorong kita ke hadepan. Kalau kamu nak gunakan alasan "Saya tak sempurna dan tidak akan jadi sempurna, boleh itu saya tak perlu berusaha jadi lebih baik dr sekarang", sampai kiamat pun kamu tetap akan menjadi macam ini.

Kamu harus hidup Hari ini macam nak Mati Esok .... kerana silap hari bulan, kamu kemungkinan jadi arwah esok kalau takdir macam itu.

Saya baharu saja menyebut tentang beribadat (zikrullah=mengingat Allah) itu harus setiap saat dan ketika dan termasuk  ibadat khusus atau solat  yang 5 waktu, malah saya tidak sebut pun lagi tentang solat sunat dan ibadat puasa di mana semasa melalukannya seseorang itu semestinya harus hadir jiwa mengingati Allah - tapi anda 'tampar' muka saya dengan tuduhan yang sangat negatif yang hanya boleh datang daripada seseorang yang bersikap negatif.

Jikalau anda orang yang mengingati tuhan seperti yang anda 'seem to imply' anda juga tidak seharusnya melemparkan tuduhan kepada sesiapa.

Maaflah ... saya tak lemparkan tuduhan. Saya hanya ingatkan kamu yg sembahyang 5 kali je (ITUPUN kalau kamu tak malas) tidak akan menbuat kamu lebih beriman, Kerana masa yg kamu habiskan dgn tidak mengingati Tuhan adalah LEBIH dr masa yg anda habiskan dgn sembahyang. Itu jelah saya nak katakan.

Anda bercakap tentang ibadat khusus orang beragama Islam bukan? Tahukah anda bahawa jika anda sakit lutut anda boleh solat secara duduk ataupun baring sahaja? Tahukah anda tentang jika sesorang itu uzur dan tidak boleh menggerakkan kaki tangannya, malah jika ia bisu sekali pun, ibadat khusus boleh dilakukan mengikut  keadaan yang ia mampu dan tidak memudaratkannya?

Jelas sekali anda tak tahu. Kalau tidak takkan anda timbulkan persoalan yang penuh dengan 'ignorance' (kejahilan) seperti itu.

Jadi keadaan fizikal tak penting, yg penting adalah "Approach" yg kita ambil dgn Tuhan. Betul?
Mungkin Muslim perlu sangat diajar macam mana nak buat itu dan ini, kami tak. Jadi jangan ingat kami ini jenis hidup dgn alpa semata2nya kerana kami tak lutut ke bawah dan sembahyang macam kamu.

Samada ibadat kami diterima atau tidak ... terpulang kpdNya.

So before you comment, you better find out. Or else, just remain silent - no use pretending to be knowledgable when you are ignorant, for you'll only be laughed at by people who are equipped with facts.  

I have been laughed at all my life, this won't be the first time. Sometimes, people who have no facts laugh hardest. Ever heard of "Tin Kosong" before? :cool:

Seseorang yang mengakui dirinya beragama dan mempunyai kepercayaan kepada tuhan tidak akan 'just dismiss' - 'tolak ketepi' sahaja kepercayaan orang lain.

Sesiapa yg menpunyai kepercayaan kpd Tuhan tidak akan menunjjuk2kan ayat2 yg disarankan olehNYa semata2 utk menbuktikan diri sendiri. :re: Perbuatan kamu adalah sama macam perbuatan Abu Sufiyan yg menpergunakan Al Quran utk kepentingan diri sendiri.

I will attempt to list as many as possible knowing for certain that I cannot list all thirty three million. Demigods and goddesses are referred to throughout the Vedic literature as Deva's and Devi's and reside on swarga loka, the heavenly planets. Just as there are demigods, there are also demons who wander throughout the universe and at various times will fight with the demigods. At times Deva's will appear on this earth for a pastime and will behave like an ordinary person. After their mission is complete they return to their respective abodes.

When studying the Vedas,  sages often refer to tri-murti, which means "the three deities." The three main personalities within the cosmic manifestation are: Brahma, Vishnu, and Shiva. - (reminds me of the trinity, probably this is where you & debmey are similar)

Again as in a corporation you have top level management. They are administrative posts and entities assume the positions based on their qualification,  with the exception of Vishnu -  he always remains god himself. Sometimes owners of companies are  their chief executive officers (C.E.O). The owner ( C.E.O ) expands the company, maintains it and may liquidate the assets as he desires.

The esoteric parts of the Vedic scriptures explain that the Supreme Personality of Godhead is Krishna. He resides in His abode in the spiritual world far beyond this material creation. His form has two arms, but to create the material world, He expands Himself into the four-armed form of Vishnu. Lord Vishnu is the maintainer of the cosmic order and supervisor of the other two main deities - Brahma and Shiva.

Lord Brahma, the first created living entity within each universal cycle, is born directly from Lord Vishnu. To create all the planets and life forms within this universe, Brahma first creates the main progenitor demigods, who in turn create further progeny to populate the universe. Therefore Brahma is the father of all living beings and the chief amongst the demigods.

Besides Lord Vishnu, Lord Shiva is probably the most popular Deva mentioned in the Vedas. He is born as a direct son of Lord Brahma, and he has a variety of functions and duties and therefore also a variety of names. For example, he is called Nataraja, "the lord of dance," because his cosmic dance at the time of the universal devastation destroys the planets. He is also called Rudra, "the angry one," and Bhutanatha, "the lord of the ghosts and spirits."

As with all deities, Brahma, Vishnu, and Shiva each have:
A female consort (shakti, or "energy", a personal vehicle (vahana) and characteristic symbols.

Vishnu (maintainer of the universe) Laksmi (goddess of fortune)  Garuda (eagle)

Brahma (creator of the universe)  Sarasvati (goddess of wisdom, learning and music)  Hamsa (swan)

Shiva (destroyer of the universe) Parvati, also called Durga or Kali (personification of the material world)  Nandi (bull)......

Now, can you explain them to me Seph? Do you expect me to believe them? Is it for all of mankind or what?

Saya benar-benar hendak mendengar jawapan anda.

Saya akan cuba terangkannya dlm Bahasa Malaysia supaya senang kita faham.

Kalau nak fahami semuanya, anda harus ingat satu peraturan umum utk semua makluk (dlm Hindusm) - Setiap makluk menpunyai garis sempadan masing2 - Devas dan Devis (mungkin apa yg kamu gelarkan Malaikat), Raksasa ataupun Asuran (mungkin apa yg anda gelarkan Syaitan), Manusia dan Haiwan.

Pada mulanya, Hindus hanya memuja unsur alam - Api, Angin, Tanah, Air dan Matahari yg manifestkan menjadi Deva Devi. Manusia masa itu jahil sikit dgn kewujudan Tuhan yg lebih tinggi dr situ dan mungkin manusia masa itu tidak menpunyai kecerdasan yg diperlukan utk memahami adanya Tuhan yg lebih tinggi.

Lama kelamaan, kecerdasan itu muncul bila manusia mula memahami diri mereka dan keadaan sekeliling mereka. Mereka sedar yg Deva Devi yg mereka muja itu bukanlah makluk yg tertinggi sekali tetapi hanya orang pertengahan antara mereka dan Kuasa yg lebih besar.

Lama kelamaan, mereka mula mendekati Tuhan yg lebih tinggi dan pada masa yg sama masih ingati Deva Devi yg menbawa mereka kpd kecerdasan utk memahami tersebut.

Tentang Vishnu, Shiva and Brahma ... ketiga2nya ada tempat masing2 dan keadaan ini hanya wujud kerana keadaan dunia spt itu. Hindus dulu mengunakan keadaan sekitar mereka utk mengenali pasti keadaan yg mereka mungkin tak kenali secara sepenuhnya.

Semua yg hidup ada permulaannya dan juga Takdir ... kerana mencipta sesuatu physical terletak di tangan Brahma. Dia akan terus mencipta dan menulis Takdir seseorang itu sampai akhir masaNya.

Bagi semua yg hidup dan menjalani kehidupan dgn takdir masing2, mereka tentu sedar ada kuasa yg mendampingi mereka setiap masa dan adakalanya menolong dr belakang tirai. Yang ini adalah Vishnu, Dia yg menguruskan Alam Semesta.

Akhir sekali Shiva ... setiap yg hidup akan mati, dan setiap yg mati akan hidup balik kerana karma masing2. Tugas Shiva hanya memastikan yg mereka yg mati ini dimasukan ke syurga atau neraka dan bila tiba masanya, mereka akan dilahirkan balik ke Bumi (atau mana2 dunia mengikut keadaan masing2).

Antara ketiga2nya, Vishnu adalah satu2nya yg digelar Tuhan. Brahma berada di atas sebiji bunga teratai di tangan Vishnu dan terus mencipta benda2 physical utk alam semesta ini selagi dpt kebenaran berbuat demikian. Shiva akan terus meneruskan kerja memastikan benda2 hidup terus hidup dan mati mengikut kehendak Vishnu.

Di akhir zaman nanti, Vishnu akan menyuruh Brahma berhenti mencipta benda2 baru dan bunga teratai tersebut akan tutup dgn sendirinya (masa utk Brahma berhenti rehat). Bila semua roh yg hidup selesai menjalani kehidupan mereka dan menemui ajal, Vishnu akan menyuruh Shiva memusnahkan Bumi (atau mana2 dunia lain) dgn kuasa pemusnahNya dan kerja kehidupan akan dimulakan semula oleh Brahma (bunga teratai akan buka balik) dan proses ini akan dimulakan balik.

Any questions so far?

[ Last edited by Sephiroth on 11-9-2003 at 09:42 AM ]

by kuman

Satu lagi saya nak tanya, bagaimana kah sephiroth mengingati tuhan? adakah dengan membayangkannya atau cara mana?

Macam mana nak ingat Tuhan? Saya ingati Dia dgn menganggap yg Dia sentiasa bersama saya selalu. Bila saya tidak fahami sesuatu, saya akan minta Dia menbantu dan setakat ini, saya tak pernah keseorangan, tak pernah sesat dan tak pernah melakukan sesuatu dosa besar spt menbenci orang lain, mencaci, menghina, memandang rendah. Dosa2 kecil tu berlambak banyaklah

Siapakah nama tuhan kamu? dan bagaimana sifat-sifatnya? adakah anda tahu apa yang tuhan kamu suka dan tidak suka? adakah dia pernah mengajar kamu? adakah agama kamu benar-benar datang dari tuhan ? apa buktinya?

Bagi ku, agama hanya panduan bagi mereka yg tidak tahu Tuhan utk mengenalinya. Adakah kamu mengenali Tuhan tanpa merujuk kpd buku anda?

Saya tak tahu apa Dia suka dan apa yg Dia tak suka, tetapi satu je saya tahu. Dia TAK akan menolong dlm sesuatu yg Dia tak suka walaupun saya minta tolongNya. Dr situ, saya tahu apa yg Dia tak suka dan tidak akan mengulanginya lagi.

Bukti? Saya pun boleh tanyakan bukti yg Islam itu benar2 agama yg disarankan oleh Tuhan. Kamu boleh buktikannya?

Dunhill 10 pcs This user has been deleted
[a]Maaf ... jangan campur adukkan SEMUA manusia mentang2 kerana Muslim jenis pemalas nak sembahyang. Puasa pun tak larat dan sembahyang dibuat kerana di suruh. Manusia macam ini tak patuh dilayan pun.

Bila cakap pasal memohon/sembahyang pada tuhan, tak kira apa agama kamu setiap penganut mest ada antaranyai berat hati utk melakukannya.Yg ditekan disini oleh kamu kenapa mesti ada 5 waktu bukan? Allah s.w.t sudah mewajibkan 5 waktu solat.Jika muslim enggan mengikutinya, itu hak mereka .Kerana setiap dosa ditanggung sendiri .Dilayan atau tidak biar Allah s.w.t yg tentukan.Kita sebagai manusia biasa yg tak pernah lari dari dosa cuma mampu menasihat.Yg lain berserah kepada yg Esa

Bila habis sembahyang, buat apa? Balik kpd perangai syaitan balik? Mengumpat, mencaci, menghina, rasa megah dan lain2 lagi?

Sembahyang yg kyusuk itu dapat mengelakkan diri dari berbuat kerja tak berfaedah.Sekali lagi Dun tekan disini, itu sifat semula jadi manusia yg selama ini cuba dipebetulkan oleh Nabi Muhammad dgn mengunakan Hukum Agama
[c]eringat apa yg disarankan dlm Bhavagad Gita yg pernah saya baca beberapa kali dulu. Orang2 Hindu menpunyai "approach" yg menarik utk mendekati Tuhan mereka. Mereka mendekatinya spt mana mereka mendekati manusia yg lain

Kan lbh baik cara kita approah Tuhan dgn cara yg telh Dia sendiri tentukan. Apakah menjadi satu beban pada penganut agama utk ikut cara yg lbh terhormat utk approah Tuhan? Dalam setiap pergerakkan manusia tak kira tunduk ke,ada diantaranya pegerakkan tersebut melambangkan betapa hina, kecil diri kita.

[d]Bagi mereka yg tiada ibu bapa, mereka mendekati Tuhan yg mereka menganggap sbg ibu bapa mereka.
Bagi mereka yg tua, mereka mendekati Tuhan dgn tanggapan yg Tuhan spt anak mereka (cara ibu bapa menyayangi anak).
Bagi wanita, Tuhan jadi kekasih mereka dan bagi lelaki, Tuhan adalah kawan mereka.
Bagi ku, "approach" ini lebih berkesan dr "approach" kamu tu

Dalam Islam kami tetap menggangap Allah s.w.t sebagai lebih dari IbuBapa,lebih dari Kawan dan lebih dari kekasih.
Kenapa? Sebab ibubapa, seorang kawan dan seorang kekasih itu masih mempunyai kesalahan sebab mereka bukannya 100% sempurna.

Rasa hormat kami pada Allah lebih besar dari rasa hormat kami pada IbuAyah
Rasa sayang kami pada Allah  lebih dalam dari rasa sayang seorg ibu pada anaknya
Rasa cinta kami pada Allah lebih hebat dari rasa cinta kami pada kekasih
Rasa mesra kami pada Allah lebih hebat dari rasa mesra kami pada seorang kawan

BTW, approah kamu pada tuhan nampaknya approah dari  segi lisan sahaja.Means kamu ada rasa murni kamu pada tuhan, yet kamu cuma melakukan nya secara diam? Kan lebih mulia kamu approah tuhan kamu dgn cara tersendiri, dgn cara yg ditentukan.Umpama kamu ingin berkasih pada seorg wanita,dalam hati kamu menyampainya dgn rasa cinta, tapi secara fizikal kamu duduk disitu tanpa berbuat apa apa.
Dgn sesama manusia saja kita dah berusaha utk menarik perhatiannya, inikan pula pada Tuhan yg esa .Nabi Musa a.s. sanggup berjalan kaki ke gunung sinai utk berjumpa tuhan,Sedangkan org Islam sudah diberi cara dan tunjuk ajar camner berjumpa dgn Tuhan. That we called manner way to meet God

[ Last edited by Dunhill 10 pcs on 11-9-2003 at 10:03 AM ]

Originally posted by Sephiroth at 2003-9-11 09:50 AM:
by kuman

Satu lagi saya nak tanya, bagaimana kah sephiroth mengingati tuhan? adakah dengan membayangkannya atau cara mana?

Macam mana nak ingat Tuhan? Saya ingati Dia dgn menganggap ...

Ok saya puas hati dengan jawapan kamu, tapi  no comment,

Setakat yang saya tahu, kepercayaan yang macam tu tidak boleh membina tamadun dan ruangnya sempit.

Seperti islam agama sentiasa sesuai mengikut zaman, contohnya mencakupi bidang ekonomi, politik dan sosial dan lain-lain.
contoh ke dua: perbankkan islam, takaful dan lain-lain mengikut alairan zaman.

Bagi komen sikit,

by kuman

Setakat yang saya tahu, kepercayaan yang macam tu tidak boleh membina tamadun dan ruangnya sempit.

Mungkin ... mungkin tidak. Saya tak dpt jawab.

Seperti islam agama sentiasa sesuai mengikut zaman, contohnya mencakupi bidang ekonomi, politik dan sosial dan lain-lain.
contoh ke dua: perbankkan islam, takaful dan lain-lain mengikut alairan zaman.

Bagi komen sikit,

Kalau begitu, apasal Muslims (terutamanya di negara ini) agak ketinggalan kalau dibandingkan dgn non-Muslims?

Follow Us
Originally posted by Sephiroth at 2003-9-11 10:04 AM:
by kuman

Mungkin ... m ...

Kemajuan banyak bergantung kepada ilmu, jika kita dapat menguasai ilmu mana-mana bangsa pun akan maju.

Perlu juga di ketahui kemajuan bangsa eropah setelah mereka memperolehi ilmu dari ilmuan2 islam seperti rencana pada tajuk ini. Sesudah mereka bergerak maju mereka menceroboh pula negara lain dan mengambil kekayaan dari negara yang dijajah. Dengan kekayaan dan ilmu mereka menjadi maju. Tetapi setakat itu sahaja yang mereka miliki, kita lihatlah penduduk negara mereka mempunyai akhlak yang rendah dan 90% dari mereka tiada memegang nama2 agama. Itu sahaja yang mereka ada, kita akan lihat akhirnya bangsa mereka akan hancur juga akhirnya seperti kerajaan2 terdahulu.

[ Last edited by kuman on 11-9-2003 at 10:31 AM ]

KENNKID This user has been deleted
Di akhir zaman nanti, Vishnu akan menyuruh Brahma berhenti mencipta benda2 baru dan bunga teratai tersebut akan tutup dgn sendirinya (masa utk Brahma berhenti rehat). Bila semua roh yg hidup selesai menjalani kehidupan mereka dan menemui ajal, Vishnu akan menyuruh Shiva memusnahkan Bumi (atau mana2 dunia lain) dgn kuasa pemusnahNya dan kerja kehidupan akan dimulakan semula oleh Brahma (bunga teratai akan buka balik) dan proses ini akan dimulakan balik.

Any questions so far?(quote: sephiroth)

No Questions Seph. A lot of symbolic imageries, right? - dan bila saya kata 'a lot' - memang really lots and lots and lots and lots of them. I'm not saying that symbolic imageries in the form of languages are wrong. There are also of course symbolic imageries in the form of a lot more things.

And then, malaikat or angels, bukan 'demigod' dalam erti kata definisi yang diketahui umum.  Malaikat tidak berkongsi kuasa dengan Allah. Mereka tetap makhluk. Makhluq dalam definisi dan kefahaman Islam bererti yang dicipta. Ia bukan Khaliq ia itu Pencipta segala-galanya, Allah.

Dan malaikat juga bukan manusia, walaupun pernah menyerupai manusia, atas perintah Allah.

Saya fikir, correct me if I'm wrong, the sanskrit word for demigod is Deva, seperti kefahaman orang Melayu dahulu kala yang beragama hindu. Dewa adalah separuh tuhan dalam mythologi.

According to the dictionary, a demigod means:

dem穒穏od    ( P )  Pronunciation Key  (dm-gd)
n.

Mythology.
A male being, often the offspring of a god and a mortal, who has some but not all of the powers of a god.
An inferior deity; a minor god.

A deified man.
A person who is highly honored or revered
.

by KENNKID

a lot of symbolic imageries, right? - dan bila saya kata 'a lot' - memang really lots and lots and lots and lots of them. I'm not saying that symbolic imageries in the form of languages are wrong. There are also of course symbolic imageries in the form of a lot more things.

The demigod thing started during the time humans don't know about God so much. They thought that the force (of demigods) they saw was unexplainable and whenever the younger generation asked about them, the older generation don't know what to answer. So they imagine that demigods are like things around them - force of nature like fire, wind, water and earth, sometimes the fortune of wealthy one seeks to get without asking or knowledge one seems to get without seeking.

Yeah ... it is a LOT of symbolic terms but that is how older generations of Hindus define their world.

And then, malaikat or angels, bukan 'demigod' dalam erti kata definisi yang diketahui umum.  Malaikat tidak berkongsi kuasa dengan Allah. Mereka tetap makhluk. Makhluq dalam definisi dan kefahaman Islam bererti yang dicipta. Ia bukan Khaliq ia itu Pencipta segala-galanya, Allah.

Dan malaikat juga bukan manusia, walaupun pernah menyerupai manusia, atas perintah Allah.

Kuasa malaikat tetap datangnya dr Tuhan. Saya rasa (RASA je) yg orang Hindu lebih cendurung melihat kpd kuasa yg digunakan oleh Demigod sbg "utusan" Tuhan drpd Demi god shj. Macam Posmen, Hindus lebih cendurung utk tengok surat yg dibawa oleh Posman tersebut dan bukannya Posman itu sendiri.

Saya fikir, correct me if I'm wrong, the sanskrit word for demigod is Deva, seperti kefahaman orang Melayu dahulu kala yang beragama hindu. Dewa adalah separuh tuhan dalam mythologi.

Rasa2nya bukan SEPARUH dr Tuhan, tetapi SEBAHAGIAN dr Tuhan. One big Cooperation with a BIG Boss and smaller sub bosses with their own authority and power to execute something.

According to the dictionary, a demigod means:

dem穒穏od    ( P )  Pronunciation Key  (dm-gd)
n.

Mythology.
A male being, often the offspring of a god and a mortal, who has some but not all of the powers of a god.
An inferior deity; a minor god.
A deified man.
A person who is highly honored or revered.

Definasi ala Moden dan dr Barat sikit. Rasa2nya, kecuali Inferior Deity itu, yg lain tu sukar sikit diterima. Tetapi orang China percayai yg roh nenek Moyang mereka ada menpengaruhi kehidupan mereka juga.

Sephiroth,

Ini adalah antara rujukan kerohanian islam.
http://suluk98.tripod.com/http://suluk98.tripod.com/

Tidak dapat dinafikan sami hindu dan buddha juga ada menjalani perjalanan korohanian, tetapi mereka hanya boleh menembusi lapisan pertama sahaja. Lapisan ini terdapat banyak syaitan dan jin. Dan mereka akan tertipu dan khayal disini.

Sedangkan ahli kerohanian islam boleh melepasi lapisan2 yang lebih tinggi dan dapat bermusyahadah dengan tuhan. Barangkali link diatas boleh membuka minda sephiroth.

The demigod thing started during the time humans don't know about God so much. They thought that the force (of demigods) they saw was unexplainable and whenever the younger generation asked about them, the older generation don't know what to answer. So they imagine that demigods are like things around them - force of nature like fire, wind, water and earth, sometimes the fortune of wealthy one seeks to get without asking or knowledge one seems to get without seeking.

Yeah ... it is a LOT of symbolic terms but that is how older generations of Hindus define their world.(quote: Sephiroth)

So, its not based on any revelation to any particular prophet, is that what you are implying? - just messages or news or information or tales (sorry if the word is sensitive), passed on from one generation to generation, being normal human beings they are exaggerated as time goes by and gets blown up from the original proportion? The words of wisdom remain words of wisdom, while the reality remains a subject of anybody's choice of  interpretation?

Kuasa malaikat tetap datangnya dr Tuhan. Saya rasa (RASA je) yg orang Hindu lebih cendurung melihat kpd kuasa yg digunakan oleh Demigod sbg "utusan" Tuhan drpd Demi god shj. Macam Posmen, Hindus lebih cendurung utk tengok surat yg dibawa oleh Posman tersebut dan bukannya Posman itu sendiri.(quote sephiroth)

Kuasa semut (kalau dikatakan kuasa kerana ada daya upaya, dalam lingkungan yang difitrahkan baginya) pun datang dari tuhan.

Kalau "utusan" kenapa anda kata ini? - "The demigod thing started during the time humans don't know about God so much. They thought that the force (of demigods) they saw was unexplainable and whenever the younger generation asked about them, the older generation don't know what to answer" - takkan luput begitu saja. Pengetahuan menulis dan mencatit sudah ada pada tamaddun India sejak sekian lama.

Kalau kecenderungan adalah pada surat ataupun pesanan yang disampaikan, kenapa pembawa utusan digambarkan dan didewa-dewakan, disembah, disanjung, dipuji dan dipuja sehingga berlebih-lebih? Kenapa tak concentrate totally on kata-kata murni yang dibawa untuk dijadikan panduan? Kan lebih berkesan? Kenapa diselaputi tebal-tebal dengan seribu satu macam khayalan?

Rasa2nya bukan SEPARUH dr Tuhan, tetapi SEBAHAGIAN dr Tuhan. One big Cooperation with a BIG Boss and smaller sub bosses with their own authority and power to execute something.(quote: sephiroth)

I take it that you mean a part/portion (sebahagian) of the big boss, not half (separuh) of the big boss.  

Definasi ala Moden dan dr Barat sikit. Rasa2nya, kecuali Inferior Deity itu, yg lain tu sukar sikit diterima. Tetapi orang China percayai yg roh nenek Moyang mereka ada menpengaruhi kehidupan mereka juga.(quote sephiroth)

Apa sangkut paut kepercayaan orang Cina tentang 'roh nenek moyang mereka mempengaruhi mereka'  dengan demigod atapun malaikat? Are you saying that the ancestors become demigods? Itu hanya kepercayaan yang mahu dipercayai oleh orang cina dahulu kala, bukan hakikat. Tidak serupa dengan kepercayaan anda?

by kuman

Tidak dapat dinafikan sami hindu dan buddha juga ada menjalani perjalanan korohanian, tetapi mereka hanya boleh menembusi lapisan pertama sahaja. Lapisan ini terdapat banyak syaitan dan jin. Dan mereka akan tertipu dan khayal disini.

Sami? Kawan ... anda fikir semua yg cari kebenaran tersebut harus jadi sami ke?

Memang benar yg mereka yg cari kebenaran ini hanya tembusi lapisan pertama je tetapi anda harus memahami sesuatu tentang kesempurnaan. HANYA SATU sahaja sempurna di alam ini - TUHAN.

Kesempurnaan yg dicari oleh Hindus dan Buddhist adalah kesempurnaan sbg MANUSIA. Kesempurnaan dimana seseorang itu bebas dr emosi negatif dan hidup dgn hati yg tenang dan minda yg bebas. Kalau dibandingkan dgn kesempurnaan Tuhan dan kesempurnaan Manusia, kesempurnaan Manusia macam kuman sahaja.

Memang benar banyak orang boleh tersesat di sini. Saya pernah menonton Asia Hour di Astro sekali yg menunjjukan sekumpulan manusia yg menganuti ajaran Buddha di Jepun. Mereka menjalani kehidupan dgn cara kasar - bersenam dan kurangkan makanan (sampai ada yg makan akar kayu Pine). Mereka meditasi selalu dan di akhir hayat mereka, mereka akan minum banyak air yg diperbuat dr sejenis tanah liat khas sebelum kurung diri mereka dlm bilik bawah tanah. Saintis yg mengkaji tanah liat tersebut mendapati ianya mengandungi jumlah arsenik yg tinggi. Dlm erti kata lain, mereka meracuni diri mereka sendiri.

Kumpulan ini telah langgar hampir SEMUA ajaran Gautama Buddha tetapi masih mengelarkan diri mereka Buddhist. :stp:

Sedangkan ahli kerohanian islam boleh melepasi lapisan2 yang lebih tinggi dan dapat bermusyahadah dengan tuhan. Barangkali link diatas boleh membuka minda sephiroth.  

Terima kasih utk Link itu, bila ada masa nanti, saya baca nanti.

by KENNKID

So, its not based on any revelation to any particular prophet, is that what you are implying? - just messages or news or information or tales (sorry if the word is sensitive), passed on from one generation to generation, being normal human beings they are exaggerated as time goes by and gets blown up from the original proportion? The words of wisdom remain words of wisdom, while the reality remains a subject of anybody's choice of  interpretation?

How are you going to interpret something that is already interpreted to a fine point?
If the word of wisdom carries wisdom, then the wisdom itself will be the interpretation of the message.

Older Hindus knows that there is other beings (Demi Gods) which share the world with them, but due to lack of understanding, they will interprete it according to their understanding. Younger generation will take that interpretation and see whether that makes sense or not. if it doesn't, they will interprete it again and makes a new meaning and the process will continue.

The value of the Demi Gods do not decrease or increase, they remain the same; only chance they will face is the change in the interpretation which the Hindus given them.

One question - If everyone on this World stopped believing in Angels/Malaikats, will Angels/Malaikats dissappear?

Kuasa semut (kalau dikatakan kuasa kerana ada daya upaya, dalam lingkungan yang difitrahkan baginya) pun datang dari tuhan.

Yeah ... so? Hidup semut tu diberikan oleh Tuhan, spt juga hidup kamu. Semut boleh angkat berat 50 kali berat badan dia kerana Tuhan berikan ia keupayaan tersebut, kamu nak angkat sekali berat kamu pun kamu cirit birit.

Kalau "utusan" kenapa anda kata ini? - "The demigod thing started during the time humans don't know about God so much. They thought that the force (of demigods) they saw was unexplainable and whenever the younger generation asked about them, the older generation don't know what to answer" - takkan luput begitu saja. Pengetahuan menulis dan mencatit sudah ada pada tamaddun India sejak sekian lama.

Manusia tak lahir di dunia ini dgn ilmu macam mana nak tulis sesuatulah kawan. Ilmu tulisan Sankrit muncul sekitar 7,000 tahun yg lalu (KALAU tak salah).

Beza antara Hindus dan Muslim adalah satu je. Hindus mendekati Tuhan melalui utusan Dia, kamu pula tidak hiraukan sangat tentang utusanNya dan terus mendekati Tuhan.

Dlm Bhagavad Gita, pendekatan orang Hindu adalah melalui "ersonal Brahman" dan pendekatan kamu pula melalui "Impersonal Brahman" (Brahman means God, Brahmin means Priest).

Kalau kecenderungan adalah pada surat ataupun pesanan yang disampaikan, kenapa pembawa utusan digambarkan dan didewa-dewakan, disembah, disanjung, dipuji dan dipuja sehingga berlebih-lebih? Kenapa tak concentrate totally on kata-kata murni yang dibawa untuk dijadikan panduan? Kan lebih berkesan? Kenapa diselaputi tebal-tebal dengan seribu satu macam khayalan?

Berbanding dgn keadaan sekarang dgn keadaan dahulu, keadaan dahulu lebih kearah memuja demi gods. Kini, hanya Shiva dan Vishnu je lebih banyak disembah dan ianya pula berpecah menjadi beberapa puak. Hampir tiada penyembahan demi gods lain spt Indra, Yama dll.

Lagi satu, mereka yg masih berpegang teguh kpd Vedas akan menyembah Demi Gods dgn menggunakan puja dan mantras spt dlm Veda, Rig Veda, Upanisad dll. Mereka ini adalah spt Jews dlm Islam ... masih pegang kpd kebenaran yg lama.

I take it that you mean a part/portion (sebahagian) of the big boss, not half (separuh) of the big boss.  

Agaknya betullah tu.
Tuhan yg menentukan sesuatu kejadian, tetapi kejadian tersebut berlaku kerana kegiatan Demi Gods. Angin mungkin di tuip di suatu tempat kerana Vayu (Dewa Angin) tetapi Vayu buat kerja tu kerana disuruh oleh Tuhan.

Apa sangkut paut kepercayaan orang Cina tentang 'roh nenek moyang mereka mempengaruhi mereka'  dengan demigod atapun malaikat? Are you saying that the ancestors become demigods? Itu hanya kepercayaan yang mahu dipercayai oleh orang cina dahulu kala, bukan hakikat. Tidak serupa dengan kepercayaan anda?

Tak ... saya hanya mengatakan sesuatu mengikut definasi anda sebentar tadi. Hanyalah kepercayaan orang China (terutamanya Taoist).

[ Last edited by Sephiroth on 11-9-2003 at 12:46 PM ]

How are you going to interpret something that is already interpreted to a fine point?
If the word of wisdom carries wisdom, then the wisdom itself will be the interpretation of the message.

Older Hindus knows that there is other beings (Demi Gods) which share the world with them, but due to lack of understanding, they will interprete it according to their understanding. Younger generation will take that interpretation and see whether that makes sense or not. if it doesn't, they will interprete it again and makes a new meaning and the process will continue.

The value of the Demi Gods do not decrease or increase, they remain the same; only chance they will face is the change in the interpretation which the Hindus given them.(quote: Sephiroth)

How many thousand generations of younger generations have there been since thousands and thousands of years ago? How many interpretations have there been over the thousands of generations? How will be the case with the 7,000th  generation to come? On which interpretation will they be basing their interpretation on?

One question - If everyone on this World stopped believing in Angels/Malaikats, will Angels/Malaikats dissappear? (quote: Sephiroth)

In Islam, one of the 6 pillars of faith (rukun iman) is belief in the existence of malaikat - 'percaya bahawa malaikat itu wujud' -  Is there such an assurance and confirmation by God, in hinduism?

Yeah ... so? Hidup semut tu diberikan oleh Tuhan, spt juga hidup kamu. Semut boleh angkat berat 50 kali berat badan dia kerana Tuhan berikan ia keupayaan tersebut, kamu nak angkat sekali berat kamu pun kamu cirit biritquote: sephiroth)

"Yeah..so?" to you too. Tapi semut tak ada KUASA  macam kuasa Tuhan atau separuh daripada kuasaNya ataupun sebahagian daripada kuasa Tuhan seperti yang anda bayangkan bagi dewa-dewi hindu. Semut tertakluk kepada daya upaya yang ditetapkan oleh Allah kepadanya (semut) - tidak lebih dan tidak kurang.

Saya hanya mengambil semut sebagai contoh, it can be any living thing that is created. Begiut juga bagi malaikat. Dia tetap berfungsi atas landasan tugas yang diberikan oleh Tuhan kepadanya. Tidak lebih tidak kurang.

Manusia tak lahir di dunia ini dgn ilmu macam mana nak tulis sesuatulah kawan. Ilmu tulisan Sankrit muncul sekitar 7,000 tahun yg lalu (KALAU tak salah). (quote sephiroth)

Setuju. Jadi adakah terdapat rekod yang konsisten yang menunjukkan bahawa apa yang tertulis dalam sanskrit itu sama dengan kisah sebelumnya? Atas 'evidence' mana yang penulisan itu dapat anda 'gauge' ataupun ukur authenticity (kesahihannya)?   

Beza antara Hindus dan Muslim adalah satu je. Hindus mendekati Tuhan melalui utusan Dia, kamu pula tidak hiraukan sangat tentang utusanNya dan terus mendekati Tuhan.(quote: Sephiroth)

100% tak setuju - bukankah nabi-nabi itu semua utusan Allah? Siapa kata kami "tak hirau sangat"? kalau 'tak hirau', atas fakta apa yang nak diasaskan kepercayaan - kalau bukan dari para anbiya (para nabi)?

"Hirau" kami adalah hirauan  yang wajar - setakad yang sesuai bagi seseorang manusia yang perlu dihormati dan dikasihi sebab nabi itu manusia, bukan sama taraf dengan tuhan.

On the other hand, you, like other ancient religions, including those during Roman times (which pauline christianity has its roots) melebih-lebihkan utusan tuhan sehingga ke status yang sama, hampir sama, separuh sama  ataupun sebahagian sama dengan tuhan -- Utusan  yang  menyembah tuhan dan tertakluk kepada KeEsaan tuhan pula yang disembah berlebih-lebih, seperti juga yang dilakukan di dalam agama Buddha misalnya (yang menyembah putera raja beragama hindu) & pauline christian menyembah jesus. Mereka boleh nafi ia disembah. namun perbuatan yang dilakukan adalah sembah - walau bagaimana dinafikan sekalipun - apabila menyembah, bermakna menjadikan ia tuhan. Malahan pauline christians mengaku jesus itu Tuhan (pada kami ini suatu kegilaan).

Dlm Bhagavad Gita, pendekatan orang Hindu adalah melalui "ersonal Brahman" dan pendekatan kamu pula melalui "Impersonal Brahman" (Brahman means God, Brahmin means Priest). (quote: Sephiroth)

Brahman means God. Brahmin means wakil tuhan, iaitu manusia (priest/sami) - begitu?

No, wrong - It is because Islam does not prescribe to priesthood and worship through an intermediary called a priest, it does not mean that pendekatan kami kepada tuhan ialah  "Impersonal Brahman" - totally wrong -

How can a direct, intimate relationship between man and His Maker (God/Allah) be regarded as 'impersonal' when it is direct & intimate? and how can it be regarded as 'personal' when it is through somebody else? -- ???:stp::stp::re: pendekatan melalui 'brahmin' yang tidak direct tetapi melalui orang lain dianggap 'personal' ??? - tak masuk akal kawan - songsang - terbalik. Something must be wrong with the thinking somewhere.

Berbanding dgn keadaan sekarang dgn keadaan dahulu, keadaan dahulu lebih kearah memuja demi gods. Kini, hanya Shiva dan Vishnu je lebih banyak disembah dan ianya pula berpecah menjadi beberapa puak. Hampir tiada penyembahan demi gods lain spt Indra, Yama dll. (quote: sephiroth)

Ya, elok lah begitu. Harap-harap, 7,000 tahun lagi, boleh berpegang kepada Tuhan Yang Maha Esa - tak payah berganding-ganding lagi.

Lagi satu, mereka yg masih berpegang teguh kpd Vedas akan menyembah Demi Gods dgn menggunakan puja dan mantras spt dlm Veda, Rig Veda, Upanisad dll. Mereka ini adalah spt Jews dlm Islam ... masih pegang kpd kebenaran yg lama.(Quote: Sephiroth)

Apa benda ko cakap nih kawan? Takkan nak samakan wirid, doa dan zikir sama dengan mantra? Tengoklah kepada siapa ia ditujukan - bagi kami kepada yang ESA..Allah..bukan pada yang lain. Tuhan dulu tetap tuhan itu juga, takkan berubah-ubah. Tak ada sebab nak ubah. Tahukah anda apa isi kandungan wirid dan zikir kami? - tidak lari daripada kepada yang haq, iaitu tuhan yang tunggal dan esa, yang menicpta segala-gala. Saya bercakap bagi pihak islam, bukan Yahudi. Tentang mereka, tanyalah mereka.

Agaknya betullah tu.
Tuhan yg menentukan sesuatu kejadian, tetapi kejadian tersebut berlaku kerana kegiatan Demi Gods. Angin mungkin di tuip di suatu tempat kerana Vayu (Dewa Angin) tetapi Vayu buat kerja tu kerana disuruh oleh Tuhan (quote: Sephiroth)

Kalau begitu Tuhan menjadikan sesuatu adalah bersebab. Kalau tidak kerana kegiatan demi gods, tuhan tidak menjadikan sesuatu - bukan begitu maksud anda? Dalam fahaman tauhid (mengeEsakan Allah) fahaman Islam, Tuhan tidak memerlukan sebab untuk melakukan sesuatu - kalau Ia memerlukan sebab, maka ia bukan Tuhan - ia  serupalah  dengan makhluk yang dicipta - causes and reasons to do something are but the needs of mortals - not The Immortal - dan ini sudah menununjukkan kekurangan bagi Tuhan, tambahan pula apabila sebab itu bergantung kepada  'kegiatan' ciptaanNya (in your example here, the demigods, which of course you will deny because to you to you 'demigods' are also immortal - which makes it more confusing for us Muslims, because The Immortal is only One - there are no two or more immortals or partly immortal or half immortal)

[ Last edited by KENNKID on 11-9-2003 at 05:56 PM ]

by KENNKID

On which interpretation will they be basing their interpretation on?

Whichever which bring them closer to God.
In the end, how the person knows he is on the right path or not, he will find out when he lives his life. Life which is based on the wrong path will not bring happiness and peace.

In Islam, one of the 6 pillars of faith (rukun iman) is belief in the existence of malaikat - 'percaya bahawa malaikat itu wujud' -  Is there such an assurance and confirmation by God, in hinduism?  

Lain yg saya tanya, lain pula kamu menjawab. :re: Saya tanya balik dlm Bahasa Malaysia sekarang.

Kalau Esok, semua manusia di muka bumi ini berhenti menpercayai kewujudan Angels/Malaikat ataupun makluk halus, ada ianya bermakna makluk halus ini akan lenyap bersama?

Tapi semut tak ada KUASA  macam kuasa Tuhan atau separuh daripada kuasaNya ataupun sebahagian daripada kuasa Tuhan seperti yang anda bayangkan bagi dewa-dewi hindu. Semut tertakluk kepada daya upaya yang ditetapkan oleh Allah kepadanya (semut) - tidak lebih dan tidak kurang.

Saya hanya mengambil semut sebagai contoh, it can be any living thing that is created. Begiut juga bagi malaikat. Dia tetap berfungsi atas landasan tugas yang diberikan oleh Tuhan kepadanya. Tidak lebih tidak kurang.

Yalah ... semut tersebut melakukan kerja dia kerana kurniaan Tuhan, berlandasan tugas yg diberikan olehNya.

Bila Hindus sedar yg makluk halus melakukan sesuatu, mereka tahu yg makluk tersebut melakukannya kerana perintah Tuhan, jadi suatu perbuatan (dan bukannya siapa yg buat kerja itu) yg menentukan samada Tuhan wujud atau tidak.

Macam Mata di kepala (ataupun lutut kalau mengikut andaian kamu buat dekat sini :re juga. Mata menerima cahaya dr dunia luar dan hantarkan kepada sensors dlm mata, yg kemudiannya hantar ke Otak utk process. Adakah ianya bermakna Mata itu lebih penting dr Otak?

Adakah ianya bermakna kamu tak boleh lihat kalau tidak gunakan Mata? Kalau kamu kata penglihatan hanya boleh dilakukan oleh mata sahaja, ianya bermakna kamu tak pernah bermimpi, tak pernah gunakan daya Imiginasi, tak pernah menanggarkan sesuatu dgn sentuhan atau daya pendengaran. Dalam erti kata lain, Kamu ini KAYU. :cool:

Setuju. Atas 'evidence' mana yang penulisan itu dapat anda 'gauge' ataupun ukur authenticity (kesahihannya)?   

Dgn bukti manusia dan perbuatan yg dia yg menjadi contoh.
Manusia macam Mahatma Gandhi contohnya yg berjaya menewaskan SATU EMPAYAR dgn mengamalkan prinsip2 spt yg disarankan oleh mereka2 yg sebelumnya.

Dlm Islam pun, yg jadi Nabi dan Rasul adalah MANUSIA YG PEGANG TEGUH PADA PERINTAH TUHAN. BUKAN manusia yg dilahirkan dan dicap sbg Nabi dan Rasul sejak dilahirkan.

Beza antara kamu dan kami adalah, kami tak gelarkan orang2 macam Gandhi sbg Rasul dan mereka (spt Gandhi) tidak inginkan iktiraf spt ini. Bagi kami, yg penting adalah mereka menunjjukan sifat yg harus dipuji dan dicontohi.

100% tak setuju - bukankah nabi-nabi itu semua utusan Allah?  

Semua Nabi adalah Manusia dan semua Manusia cendurung utk melakukan kesalahan. Hanya kamu yg mengagung2kan Manusia sbg utusan Tuhan.
Dlm Hindusm, hanya ada SATU sahaja tempat peringatan utk Manusia yg bergelar Sami ... seorang pendeta yg bermakna Vishwatan di India. Selain dr beliau, TIADA pendeta atau manusia lain yg dianggap istimewa sangat utk dipuja dan diagung2kan.

"Hirau" kami adalah hirauan  yang wajar - setakad yang sesuai bagi seseorang manusia yang perlu dihormati dan dikasihi sebab nabi itu manusia, bukan sama taraf dengan tuhan.

Manusia spt Nabi ini harus dijadikan contoh utk kelakukan baik dan juga teladan terhadap perbuatan buruknya. Kamu lebih cendurung melihat kpd kebaikan Nabi2 kamu je dan menganggap yg perbuatan mereka adalah mulia sangat dan hidup mereka adalah utk Tuhan semata2nya. Maaf ... bagi saya perbuatan ini tak bezanya antara mendewakan manusia dlm Islam.

On the other hand, you, like other ancient religions, including those during Roman times (which pauline christianity has its roots) melebih-lebihkan utusan tuhan sehingga ke status yang sama, hampir sama, separuh sama  ataupun sebahagian sama dengan tuhan -- Utusan  yang  menyembah tuhan dan tertakluk kepada KeEsaan tuhan pula yang disembah berlebih-lebih, seperti juga yang dilakukan di dalam agama Buddha misalnya (yang menyembah putera raja beragama hindu) & pauline christian menyembah jesus.

Kan saya sudah menberitahu anda yg kerja pemujaan dilakukan oleh generasi yg tua yg tidak mengenal Tuhan semasa itu? Dewa dewi tidak lagi disembah selain dr Shiva dan Vishnu.

Gautama Buddha adalah manusia, BUKAN Tuhan ataupun Dewa. Satu branch dr Buddhism yg digelar Mahayana (bererti Greater Wheel) muncul utk cuba menluaskan ajaran Buddhism kpd semua rakyat dan utk menlakukan kerja tersebut, mereka (yg mengamalkan Mahayana) menjadikan Gautama Buddha sbg Tuhan atau Dewa.

Dlm Bhagavad Gita, pendekatan orang Hindu adalah melalui "ersonal Brahman" dan pendekatan kamu pula melalui "Impersonal Brahman" (Brahman means God, Brahmin means Priest). (quote: Sephiroth)

Brahman means God. Brahmin means wakil tuhan, iaitu manusia (priest/sami) - begitu?  

Hindus tak pernah ada wakil dr golongan Manusia utk wakili Tuhan. Manusia dan Tuhan tidak perlu orang pertengahan utk berhubung antara satu sama lain, cukup dgn Hati yg tenang dan bersih.

No, wrong - It is because Islam does not prescribe to priesthood and worship through an intermediary called a priest, it does not mean that pendekatan kami kepada tuhan ialah  "Impersonal Brahman" - totally wrong -

Baaka ... pendekatan "Impersonal Brahman" bermakna pendekatan antara kamu dan tuhan tanpa SEBARANG orang tengah spt paderi, sami, Mualah dll. Itulah bermakna Impersonal Brahman. FAHAM?

Anda perasaan trend tak ... Hindusm bermula dgn cara penyembahan "ersonal Brahman" dimana Manusia menyembah unsur2 lain selain dr Tuhan utk mendekatiNya, dan sekarang, ianya mula tukar jadi "Impersonal Brahman" dimana manusia (Hindus) menpunyai kekuatan mental dan spiritual utk mendekati Tuhan tanpa perlukan Sami atau Brahmin.

How can a direct, intimate relationship between man and His Maker (God/Allah) be regarded as 'impersonal' when it is direct & intimate? and how can it be regarded as 'personal' when it is through somebody else? -- ??? pendekatan melalui 'brahmin' yang tidak direct tetapi melalui orang lain dianggap 'personal' ??? - tak masuk akal kawan - songsang - terbalik. Something must be wrong with the thinking somewhere.

Personal bermakna Hindus menpunyai sesuatu bentuk yg disembah yg lain dr Tuhan yg tidak berbentuk. mereka mengambil sesuatu spt Dewa utk jadi orang pertengahan mereka dan Dewa ini dianggap sbg "their PERSONAL Diety". Impersonal bermakna anda tak perlu orang pertengahan - Dewa ataupun Manusia utk mendekati Tuhan.

Brahman bermakna Tuhan ... jadi Personal dan Impersonal bermakna cara anda approach Tuhan ... samada melalui Dia terus ataupun melalui utusan Dia.

Ya, elok lah begitu. Harap-harap, 7,000 tahun lagi, boleh berpegang kepada Tuhan Yang Maha Esa - tak payah berganding-ganding lagi.

Selain dr Injil dan Al Quran, Bhagavad Gita adalah buku agama yg PALING laris dijual di seluruh Dunia. Mungkin dlm masa 100 tahun lagi (tak payah tunggu 1,000 tahun), Bhagavad Gitalah akan jadi lawan Al Quran nanti. :nana:

Apa benda ko cakap nih kawan? Takkan nak samakan wirid, doa dan zikir sama dengan mantra? Tengoklah kepada siapa ia ditujukan - bagi kami kepada yang ESA..Allah..bukan pada yang lain. Tuhan dulu tetap tuhan itu juga, takkan berubah-ubah. Tak ada sebab nak ubah. Tahukah anda apa isi kandungan wirid dan zikir kami? - tidak lari daripada kepada yang haq, iaitu tuhan yang tunggal dan esa, yang menicpta segala-gala. Saya bercakap bagi pihak islam, bukan Yahudi. Tentang mereka, tanyalah mereka.

Sama di sini juga ... kalau nak tahu apa dlm Mantra yg dibelajar oleh brahmin, tanya mereka. Spt mana saya tak tahu apa dlm zikir kamu, saya juga tak tahu apa dlm Mantra orang Brahmin.

Kalau begitu Tuhan menjadikan sesuatu adalah bersebab. Kalau tidak kerana kegiatan demi gods, tuhan tidak menjadikan sesuatu - bukan begitu maksud anda? Dalam fahaman tauhid (mengeEsakan Allah) fahaman Islam, Tuhan tidak memerlukan sebab untuk melakukan sesuatu - kalau Ia memerlukan sebab, maka ia bukan Tuhan - ia  serupalah  dengan makhluk yang dicipta - causes and reasons to do something are but the needs of mortals - not The Immortal - dan ini sudah menununjukkan kekurangan bagi Tuhan, tambahan pula apabila sebab itu bergantung kepada  'kegiatan' ciptaanNya (in your example here, the demigods, which of course you will deny because to you to you 'demigods' are also immortal - which makes it more confusing for us Muslims, because The Immortal is only One - there are no two or more immortals or partly immortal or half immortal)

Kamu lahir tu kerana siapa? Ibu bapa kamu ataupun Tuhan?
Adakah Tuhan menbuatkan kamu lahir di dunia kerana Dia telah menbuatkan ibubapa kamu terlebih dahulu sebelum itu?
Adakah anak kamu yg dilahirkan nanti adalah kerana kamu sudah dilahirkan sekarang?

Kejadian di Alam ini dibawah kuasa Dia, bila dan apa akan berlaku adalah dibawah kuasa Dia juga. Malaikat adalah macam ibu bapa kamu juga ... mereka buat sesuatu bukannya kerana mereka menpunyai keupayaan utk lakukan sesuatu tetapi kerana mereka disuruh lakukannya.

Whichever which bring them closer to God.
In the end, how the person knows he is on the right path or not, he will find out when he lives his life. Life which is based on the wrong path will not bring happiness and peace.(Quote: Sephiroth)

Which means that their being closer to God depends on the result of 'testing' their interpretations, since the wisdom of it all can be anybody's guess and the interpretation is fluid.

Like you said earlier, "If the word of wisdom carries wisdom, then the wisdom itself will be the interpretation of the message." (quoting you) - (or vice versa, isnt it?)

Meaning, its a trial and error thing. You have to try it to determine if it is really wisdom or not. If one generation or one individual tries but finds out that it is not wisdom after all, but just their/his/her misinterpretation, than they/he/she will have to restudy and try another interpretation.

When will it all end (the testing of interpretations, I mean)?

Therefore, those who are not "happy and peaceful" (quoting you) must be the 'wrong interpretors'. Tengok nasib lah yer? Kalau nasib baik untung, tak nasib baik sorry..And not their fault too - its the fault of the ambiguity of the message itself, which they cannot grasp
[based on your own statement:"Younger generation will take that interpretation and see whether that makes sense or not. if it doesn't, they will interprete it again and makes a new meaning and the process will continue."]

Lain yg saya tanya, lain pula kamu menjawab.  Saya tanya balik dlm Bahasa Malaysia sekarang....(quote: sephiroth)

I know exactly what you meant. I answered that because selagi seseorang itu beriman kepada Allah, dia akan mempercayai kewujudan malaikat, kerana itu rukun iman, bagi seseorang Muslim.

Dan memang betullah cakap anda, malaikat dan makhluk halus (jinn dalam Islam), tetap wujud walaupun tiada orang yang mempercayai tentang kewujudan mereka. Their existence does not depend on whether one believes they exist or not. In our case, it is assured by God.

Tapi, yang maha penting lagi, kewujudan Tuhan (yang Esa)  itu yang tetap, walaupun sesiapa tak percaya. Kalau tak ada Allah, tidak ada pun makhluk halus/malaikat, kerana Allah lah sumber kewujudan mereka. Tanpa dicipta (oleh Yang Mencipta), mereka tak akan wujud. Begitulah kefahaman seseorang Muslim.

Bila Hindus sedar yg makluk halus melakukan sesuatu, mereka tahu yg makluk tersebut melakukannya kerana perintah Tuhan, jadi suatu perbuatan (dan bukannya siapa yg buat kerja itu) yg menentukan samada Tuhan wujud atau tidak.(quote: sephiroth)

Sebenarnya saya bukan pakar sangat tentang makhluk halus (jinn) nih. Tidak ada perintahpun oleh Allah yang kita manusia harus menghalusi kegiatan makhluk halus. Mereka dengan urusan mereka. Yang penting, ketahuilah yang mereka wujud. We are in the universe, each in our own separate realms.

Bagi malaikat, mereka semuanya makhluk yang sangat baik - patuh dan tunduk kepada fitrah Allah (dalam fungsi-fungsi yang difitrahkan kepada mereka).

Mana ada pertikaian tentang wujud atau tidaknya Tuhan di sini?

There should be no doubt about His existence. So, the question whether "suatu perbuatan (dan bukannya siapa yg buat kerja) yg menentukan sama ada Tuhan wujud atau tidak" (quoting you) does not arise at all. Persoalan ini tidak timbul langsung.

Macam Mata di kepala (ataupun lutut kalau mengikut andaian kamu buat dekat sini ) juga. Mata menerima cahaya dr dunia luar dan hantarkan kepada sensors dlm mata, yg kemudiannya hantar ke Otak utk process. Adakah ianya bermakna Mata itu lebih penting dr Otak?

Adakah ianya bermakna kamu tak boleh lihat kalau tidak gunakan Mata? Kalau kamu kata penglihatan hanya boleh dilakukan oleh mata sahaja, ianya bermakna kamu tak pernah bermimpi, tak pernah gunakan daya Imiginasi, tak pernah menanggarkan sesuatu dgn sentuhan atau daya pendengaran. Dalam erti kata lain, Kamu ini KAYU.(quote: sephiroth)

Saya tidak pernah mengandaikan yang lutut buat kerja. MANA? Saya tidak pernah membuat andaian Mata lebih penting dari otak. MANA?

Awak nih bercakap tentang mata jiwa (mata seni) atau mata zahir (physical)? Mata zahir, dalam fahaman Islam adalah organ semata-mata. Orang buta langsung (a person who is completely blind, physically) 'melihat' dengan mata seninya (mata jiwa ataupun mata batinnya). Orang yang celik dapat melihat dengan kedua-duanya sekali.

Tentang lutut pula,  kalau engkau sudah mati, apabila jiwa (roh, soul) berpisah dari badan (jasmani), dapatkan lutut engkau bergerak? Kalo boleh, jom kita pergi rumah mayat sekarang dan test mayat-mayat tu.

Tuhan jadikan jiwa kita agar kita mengenaliNya dan sentiasa hadir kepada Nya, bukan untuk mereka-reka dan berimaginasi sembarangan dan berkhayal dalam kelalaian (menggunakan kebebasan memilih [free will]) yang diberiNya kepada kita.

KAYU? - siapa yang 'kayu' sekarang?

Dlm Islam pun, yg jadi Nabi dan Rasul adalah MANUSIA YG PEGANG TEGUH PADA PERINTAH TUHAN. BUKAN manusia yg dilahirkan dan dicap sbg Nabi dan Rasul sejak dilahirkan.
Beza antara kamu dan kami adalah, kami tak gelarkan orang2 macam Gandhi sbg Rasul dan mereka (spt Gandhi) tidak inginkan iktiraf spt ini. Bagi kami, yg penting adalah mereka menunjjukan sifat yg harus dipuji dan dicontohi. (quote: sephiroth)

Jangan melempar tuduhan melulu ok Seph? Dan jangan buat 'claims' bukan pada tempatnya. Kitab mana dari Tuhan yang diwahyukan kepada Gandhi?

Ko ingat kami suka-suka hati/buat keputusan sendiri nak gelar? Engkau menyamakan Mahatma gandhi dengan para rasul dan nabi? (walaupun  saya mengakui yang beliau seorang yang baik, terhormat dan bersifat baik hati, merendah diri) - Anda berkhayal lagi.

Allah berfirman,
揚ada hari ini Aku telah menyempurnakan agamamu untukmu semua dan Aku telah melengkapkan nikmat-Ku padamu dan Aku telah rela Islam sebagai agama untukmu semua.擺/b] (Q.S. Al-Maidah:3)

Dengan kesempurnaan dan kelengkapan agama itu, maka habislah nubuah (segala kenabian) dan selesailah tugas kerasulan.

揗uhammad, sekali-kali bukanlah bapak dari seorang laki-laki di antara kamu tetapi ia adalah utusan Allah dan penutup nabi-nabi.

Sebenarnya.....Kennkid  nak tunjuk dia aja yg pandai dlm ajaran Muhammadan.Itulah semua pengikut2 Muhammadan beranggap pandai, mereka mempunyai kebenaran tapi semua nya palsuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

by KENNKID

When will it all end (the testing of interpretations, I mean)?

It won't end ... as long as Human evolve forward, slowly developing in strength in mentality and spiritually, more and more interpretation will be added into the picture. Science and Technology will add to development of Spirituality in the near future as well and some day, Humans can be in peace with himself, living with Science and Technology and at same time, have spiritual strenght to know God and how one should live.

Remember, Humans WILL NEVER comprehend God and what He trully is. You cannot expect Humans to understand God because such attempt is like trying to understand everything about the Universe from within our small world - Planet Earth. But the work of TRYING to understand God will continue.

Therefore, those who are not "happy and peaceful" (quoting you) must be the 'wrong interpretors'. Tengok nasib lah yer? Kalau nasib baik untung, tak nasib baik sorry..And not their fault too - its the fault of the ambiguity of the message itself, which they cannot grasp.

Yup. They have choice whether they wished to reject Hindusm by accepting other religions or not or change into Atheism altogether. To a Hindu, that doesn't make much difference because they could never able to run away from the cause and effect of their own Karma.

I know exactly what you meant. I answered that because selagi seseorang itu beriman kepada Allah, dia akan mempercayai kewujudan malaikat, kerana itu rukun iman, bagi seseorang Muslim.

For a Muslims, Understandble.

Dan memang betullah cakap anda, malaikat dan makhluk halus (jinn dalam Islam), tetap wujud walaupun tiada orang yang mempercayai tentang kewujudan mereka. Their existence does not depend on whether one believes they exist or not. In our case, it is assured by God.

Betul. Kewujudan Malaikat dan Makluk Halus tidak kena mengena samada Manusia menpercayai kewujudan mereka. Sama juga dgn penilaian Manusia terhadap mereka. Begitu juga dgn Tuhan. Kalau manusia satu Dunia ini lupa Tuhan esok pun (kerana sebab tertentu), Tuhan tetap akan wujud dan kewujudanNya tidak bergantung kpd siapa yg menpercayaiNya dan siapa tak. Kebenaran akan tetap wujud walaupun Dunia ini kiamat esok.

10,000 tahun yg lalu, makluk halus dipuja sbg Tuhan oleh Hindusm kini sudah tidak dipuja lagi dan digantikan oleh pemujaan terhadap Tuhan. Ini bukan kerana manusia jahil tetapi kerana manusia tidak menpunyai akal yg cukupi ukt memahami keadaan yg sebenarnya.

Sebenarnya saya bukan pakar sangat tentang makhluk halus (jinn) nih. Tidak ada perintahpun oleh Allah yang kita manusia harus menghalusi kegiatan makhluk halus. Mereka dengan urusan mereka. Yang penting, ketahuilah yang mereka wujud. We are in the universe, each in our own separate realms.  

Setuju. Masing2 dgn urusan sendiri dan masing2 ada sempadan sendiri. Adakalanya Makluk halus disuruh masuk campurtangan dlm hal manusia dan ianya dilakukan diatas kehendakNya.

Hindus sebelum Bhagavad Gita tidak tahu kebenaran tersebut kerana mereka tidak tahu yg ada Kuasa yg mengawal makluk halus ini. Dgn mengunakan kuasa minda mereka, mereka dpt mengesan kehadiran makluk halus serta tahu kegiatan mereka dan menganggap yg makluk halus ini adalah makluk yg paling tinggi. Lama kelamaan, keadaan ini berubah bila manusia lebih mengetahui tentang keadaan sebenarnya.

There should be no doubt about His existence. So, the question whether "suatu perbuatan (dan bukannya siapa yg buat kerja) yg menentukan sama ada Tuhan wujud atau tidak" (quoting you) does not arise at all. Persoalan ini tidak timbul langsung.  

Dlm Islam, kamu menganggap Al Quran itu lengkap kerana ia diberikan sedikit demi sedikit kpd Nabi2 kamu yg akhirnya dilengkapkan oleh Nabi Muhammad. Kenapa Allah tidak berikannya kpd Adam utk berikan kpd cucu cicitnya? Ataupun berikan sahaja Al Quran kpd Musa? Kenapa berikan sikit demi sikit?

Saya tidak pernah mengandaikan yang lutut buat kerja. MANA? Saya tidak pernah membuat andaian Mata lebih penting dari otak. MANA?  

Analog ini menunjjukan yg Mata sahaja bukan satu2 organ yg penting dlm badan bila berkaitan dgn penglihatan. Selagi ada Otak yg mengawal segala2nya, mata hanya satu organ yg menbantu dlm proses tersebut. Dan manusia lain akan hanya tengok mata dan tidak sedar kewujudan Otak kerana yg kelihatan adalah Mata. Sama dgn Tuhan, manusia mungkin hanya sedar suatu kejadian tetapi tidak sedar kuasa disebalik kejadian tersebut.

Tentang lutut pula,  kalau engkau sudah mati, apabila jiwa (roh, soul) berpisah dari badan (jasmani), dapatkan lutut engkau bergerak? Kalo boleh, jom kita pergi rumah mayat sekarang dan test mayat-mayat tu.

Baiklah ... kita mengunakan analog anda. Bila seseorang hidup dan gerakan lutut dia, adakah anda akan kata Roh dia yg suruh dia gerakan lutut?

Kalau Ya, bagaimana dia nak buktikan kpd pihak yg lagi satu yg lutut dia bergerak kerana Roh dia suruh? Pihak satu lagi hanya boleh lihat lutut, dia tak boleh tengok Roh dan dia mungkin rasa Roh tidak wujud.

Tuhan jadikan jiwa kita agar kita mengenaliNya dan sentiasa hadir kepada Nya, bukan untuk mereka-reka dan berimaginasi sembarangan dan berkhayal dalam kelalaian (menggunakan kebebasan memilih [free will]) yang diberiNya kepada kita.

Kerana Dia berikan manusia free-will lah, kita cuba mendekati Dia dgn sebaik mungkin. Apa gunanya Free-Will kalau kamu tidak boleh fikir dgn sendiri dan menyoal kenapa sesuatu berlaku secara demikian?

Bagi kami (bukan sahaja Hindus semata2nya), Tuhan TETAP wujud walaupun Dunia ini lenyap esok. Menberikan Dia nama dan sifat adalah kerja bodoh kerana nama dan sifat ini hanyalah rekaan manusia juga. Apa gunanya Nama kpd Tuhan? Hanya manusia je memanggil manusia lain dgn Nama.

Satu2 cara kita boleh mengenali Tuhan adalah dgn mengunakan Free-Will dan akal yg telah dibekalkan olehNya. Kalau semuanya telah dijawab oleh Muhammad kamu, baik kamu buang je Free Will kamu tu kerana ianya tidak berguna. Apa yg kamu nak buat dgn Free Will tu kalau semuanya sudah diketahui melalui Muhammad?

KAYU? - siapa yang 'kayu' sekarang?
Kamu lah ... siapa lagi.

Jangan melempar tuduhan melulu ok Seph? Dan jangan buat 'claims' bukan pada tempatnya. Kitab mana dari Tuhan yang diwahyukan kepada Gandhi?

Orang macam Gandhi tidak diwahyukan apa2 pun. Beliau menpercayai Tuhan dan cuba jalani kehidupan dgn kepercayaan tersebut. Kepercayaan tersebut telah menjadi lebih kuat dr segala senjata British sampai orang Kulit putih terpaksa cabut keluar dr India. THAT is POWER OF FAITH. :cool:

Bila berhadepan macam inilah, kamu akan tahu TUHAN MEMANG WUJUD. Kamu ajar seseorang berapa banyak kali pun, kalau dia tak tengok contoh ajaran kamu, dia tak akan percayai kamu.

Ko ingat kami suka-suka hati/buat keputusan sendiri nak gelar? Engkau menyamakan Mahatma gandhi dengan para rasul dan nabi? (walaupun  saya mengakui yang beliau seorang yang baik, terhormat dan bersifat baik hati, merendah diri) - Anda berkhayal lagi.

Saya tak menyamakan Gandhi dgn Rasul kerana dua2nya saya tak kenal. Saya buat andaian spt ini kerana kegiatan beliau (Gandhi) serta apa yg beliau tunjjukan.

Salah. Bezanya macam langit dengan bumi. Islam tak pernah - tak pernah menyamakan manusia dengan Tuhan. Memang tak sama pun - macam mana nak samakan? Kami tak mengukir apa-apa berbentuk manusia/bukan manusia dan dikatakan ia tuhan atau melambangkan Tuhan atau anything near - bukan seperti anda, walaupun atas apa alasan sekalipun.

Yakah? :re: Setiap kali ada non-Muslims bertanyakan kenapa seseorang rasul atau Nabi (terutamanya Muhammad) melakukan sesuatu kerja yg tidak masuk akal, kamu akan mengatakan yg non-muslims itu menghina Rasul atau Nabi.
Kamu lawan dgn Christians pun kerana kamu berpendapat yg Christian telah menjahanamkan imej Nabi Isa sampai jadi Tuhan.

Perbuatan2 ini menunjjukan yg kamu mengagung2kan manusia yg digelar Rasul dan Nabi, walaupun kamu tidak menbina patung ataupun menyamakannya dgn tuhan.

Dari segi aqidah pun tak pernah - malah itulah yang dilarang oleh Allah, kerana sebelum itu memang lumrah manusia berbuat dosa begitu (buktinya oleh penganut agama anda sendiri).

Agama kamu tu apa kurangnya?

You are contradicting your own statements. Cakap lain, bikin lain. Apa yang katakan bercanggah dengan amalan.

Personal Brahman dimana Dewa juga disembah utk mencapaikan doa mereka kpd Tuhan.
Impersonal Brahman adalah bila Tuhan disembah tanpa perlunya Dewa atau Dewi sbg orang tengah.

Manusia, terutamanya Tok Sami dan Brahmin Priest tak pernah dianggap sbg orang tengah antara Manusia lain dan Tuhan kerana mereka pun manusia juga, jadi mereka pun tidak disembah.

Jadi ... apa yg contradicting sangat? :stp: Memang betullah yg Hindus tidak pernah menyembah manusia lain.

PS : Kalau nak tahu tentang Hindusm, cuba tonton Astro Channel 6 (Vannivel) setiap Jumaat - 7.00 petang (kisah2 Lord Shiva) dan Sabtu dan Ahad - pukul 6.00 petang (kisah2 Lord Vishnu).