CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CariMalay

cara-cara nak berhenti merokok?!

penah jumpa posting sapa tah kat forum ni jugak
dia kata dia stop merokok masa bulan puasa, bukak puasa je minum air mineral
bila nak merokok tu macam dah tak lalu dah..
lagi satu opkos la disiplin..kena tahan diri tu sikit, ingat orang yang tersayang

Post Last Edit by Y2JoE at 7-7-2012 23:18

Emm....bgi aku la bro.....rokok paling kuat pengaruhnya bila kawan2 rumah or kwn2 opis isap jgak. Bila kita slalu lepak ngan geng2 perokok ni kompom la kita pon trjebak gak.......nk2 masa lepak mlm2.....sekotak bleh hbis kot. Aku ni start hisap rokok sejak Form 2 smpai umur aku 22 tahun, tp skg dh benti hsap.......

Sbb pe aku benti?....Tak tahan beb dh la rokok mahal.....pstu aku pling tk bleh blah kalo hisap rokok yg cikai/murah ni......perit je tekak ni......cikai2 pon aku layan Winston msa tu.......msa tu student lg.....mane nk cekau duit......nk2 pulak member merangkap serumah sewa ngan aku ni benti hisap gak msa tu........aku pon skit2 follow dia......

sehari hisap dlm 2 or 3 btg je.......pstu lma2 leh benti mcm gitu je......tkde nk beli ubat/terapi ape2.........yg pnting azam kene kuat la beb........mula2 mmg terasa gak la....nak2 lpas mkn.....mmg sedap gilerr dpt hisap rokok......tp aku rilek je.....lama2 ok.....

Mula2 tu susah gak la kn.....ye la.....lpak2 ngan kwan kat luar or kwan study.....kalo kita ckp dh benti.....diorang siap pujuk.....hisap la rokok aku ni.....ambk r sbtang......tp aku buat dek je....haha.....lma2 diorang respek kt aku......sbb aku hsap rokok lama dr diorang tp bleh benti.....

Fyi.....skg dh 4 thun aku benti rokok......best je rasa......bdn rasa sihat je......aku lak menyampah kalo ade org hisap rokok dekat2 aku.....aku jd tk suka lak bau dia....huhu......ptg td br pas joging dlm 5 Km......steady je.....harap2 kwn2 bleh jgak benti rokok ni.....

boleh je...cuba sibokkan diri..mesti lupa

dh nk bulan posa nie..cuba jgn merokok satu bulan..pas bukak posa pun jgn merokok..kalau boleh cukup kan 44 hari...

tak payah berhenti merokok, teruskan sampai kiok

kalau ko berhenti sekarang bukan boleh merahkan semula bibir ko yg dah hangus tue

cobe isap mende laen....

Follow Us
eh bukan merokok tu jatuh hukum haram ke??

kalu ko benar2 mahu berhenti rokok? ade carenya.. ko pegi tempat paling byk nyamuk aedes.. biar die gigit ko.. pastu ko kena demam denggi.. pastu aku isap rokok sebijik cam isap tahi rasenya.. pastu ko berhenti isap rokok.. kalu ko rase ketagih lagik.. ko g carik nyamuk aedes.. biaq die gigit lagik.. kali nih biar denggi berdarah plak..

pas makan berdebus debas isap rokok....perghhhh nikmatnye

gaya mutu keunggulan......

cbe buang segala yg ada kaitan dgn rokok.lighter,kotak rokok even baru isap sbtg.time kacip halus cbe la membz kan diri.tlg ayah baiki keta ke,tlg mak panjat kelapa ke...xpun tlg bini cuci bilik air.

betul ke ada cara untuk berhenti merokok atau memang tak wujud langsung?? aku dah try banyak cara, p ...
CariMalay Post at 5-7-2012 23:37

makan niquitin..papa aku makan, da x smoke da skang

Assalamualaikum..

nak berhenti merokok memerlukan kesungguhan dan azam yang tinggi.. perlukan niat yang betul walaupun belum lagi memulakan langkah untuk berhenti. ada orang yang telah berjaya kerana azam dan semangat yang tinggi.. boleh baca pengalaman saudara Ghazali tajuddin di sini

harap membantu.. terima kasih..

Reply 1# CariMalay

bro..aku adelah seorang yang berjaya berhenti rokok
   aku hisap dulu 6 tahun sebelom aku berhenti.
   average around 6-10 batang sehari.
   and i quit mcm easy x struggle.

cara aku?
   aku tanamkan dalam kepala hotak aku yang rokok itu HARAM.
   bila haram, kita takut balasan ALLAH.
   automatic, kita x berani dah nk touch another damn cigarette.

g satu, tanamkan rasa benci bau asap rokok.
   walaupon trust me, org akan mengejek something like 'eleh, dulu ko merokok gak!ngade2!'
   tapi wat pekak telinga ajelah..at the same time ko train deria hidu ko supaya x immune dah dgn asap rokok.
   bile badan and hati dah x suka, sape yg nak kan...
   cam aku skrg..bau badan org lepas isap rokok pon wat aku nak muntah
   inikan asap tu sendiri

moga berjaya!

Meh aku bgtau..

aku blajar hisap rokok sejak darjah dua.. Rokok daun..
darjah 5 dah mula try Salem..
Form 1 gudang Garam...

Sehingga aku umor 19 tahun, aku berenti sebab main sport...

Kalau nak berenti, teknik kena betul.. Tak boleh mendadak..

1 - Kurangkan sebatang dalam tempoh seminggu..
Let say satu hari ko hisap 30 batang dlm tempoh sminggu. Minggu depan, ko kurangkan sebatang / dua batang..

Sehinggalah ko dapat kurangkan sket demi sket..

Ia mengambik masa.. Bukan secara drastik

Tak yah benti... Teruskan je.. Merokok sangat cool weyh... Pastu agak2 ko tension, boleh la isap rokok kurangkan ketensionan ko.. layan......

beli lah niquitin.asal ko rasa nak merokok je,ko makan gula-gula tu. Insya Allah niquitin akan mengurangkan nafsu merokok.
tapi kalo perokok tegar memang amik masa gak la nak berenti. aku rase 12biji rm10.kalau tak silap la.
satu lagi jangan biarkan diri anda di selubungi asap rokok. semakin kuat bau, semakin banyak keinginan untuk merokok.
"dont break my heart" <--iklan rokok tibi 3

Tak yah benti... Teruskan je.. Merokok sangat cool weyh... Pastu agak2 ko tension, boleh la isap rok ...
PostBanhammer Post at 15-7-2012 08:45

ayam berkokok atas batang....
   ada rokok?....mai sebatang...

Ko cakap la gajah ker rimau ker tapi USAHA, AZAM dan TEKAD tak de, confirm tak leh berentinya. Aku dulu berenti terus2 mendadak jer. Skang dah masuk 7 tahun dah. Mula2 tu memang ada rasa RINDU yang teramat unuk merokok especially bila orang2 sekeliling kita merokok tapi hati kena kuatla semamngat ko beb...

sepupu aku hisap rokok dr umur 10, skrg umur dia 21. hr2 mmg berasap je kerjanya.  minggu lepas disahkan doktor dpt kanser paru2.  fikir2 kan lah...

Reply 34# SulurBidar

certain people take different approach
    kalo aku benti rokok slow2 xleh go..kena cold turkey gak.
    aku benti secara mendadak
    kotak rokok terakhir aku tu ade beberapa btg lagi dlm tu..maybe 10 btg kot.
    lagi signifikan rasanya. Aku buang jugak kotak rokok tu walaupon rsa sayang n bazir x isap coz beli dengan duit kan.
    and then ganti rsa nak merokok tu dengan chewing gum nikotin tu...alhamdulillah within a week from 10 batang sehari kepada 0 ciggy and x perlu dah bergantung pada nikotin chewing gum.
    tapi tu hanya tuk hilangkan bdn yg crave for nikotin.
    rasa rindu tuk plak another thing..mmg take time tuk ilang espesially lepas mkn or time buang air besar.
teringin tu sentiasa ade.
   what i did for this, aku ganti rokok dlm jamban dengan baca komik/majalah.
   aku ganti craving isap rokok pas makan dengan minum air sejuk.
   lama2, body and mind synching bencikan rokok