CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: manis1977

KEPUTIHAN DAN JANGKITAN KULAT KETIKA PREGGY

aku dulu pun kena gak mcm ko..suffer sampai habis beranak....apa yg aku buat ialah tak pakai pantyliner, makan byk yogurt, cuci dgn air garam, air sireh sebagainya..kalau dr ko bagi ubat, maksudnya dah severe kes ko tu..guna je..masukkan dalam ttuuuu ko tu..kalau ko biarkan nanti akan effect baby sbb jangkitan tu kuman kan...n air ketuban pun akan jadi kurang..so, ikut je la kata dr ko tu..lps habis bersalin sok, mesti jangkitan tu sembuh..

Reply 15# qasehbeauty

yup, tp in my case, krim cuma ilangkan gatal & pedih (akibat menggaru yg extreme) je....keputihan tu still kuar gak, smpai la masukkan ubat tu dlm tut tu....

hi TT,  me dulu pun kena keputihan jg. gatal sgt,, xtahan gatal2 kat area tu, kadang2 me terpaksa garu. mmg pedihla bila kena air. sebab xtahan sgt, sy keuarkan keputihan tu guna cotton bud (mak aihhh byk giler). ntah cemana terfikir minta tlg ngan asben, minta ML. lega sgt sbb byk yg keluar. tp lepas tu, asben plak yg gatal2 (bebagi rasa gitu...)

kalau x silap 3x doktor bagi ubat masuk bawah tu. lepas 3-4 hari hilang, keputihan tu datang lagi. penatnya nak tukar spentot selalu..
masalah tamat sebaik me melahirkan. amin,,

lepas tu, ada sorang nes ni gitau ; kalau preggy jgn minum teh. blh menyebabkan keputihan ni la. hmm..mungkin betul juga, sbab me minum teh hari2.

Reply 22# peahjamboo

ape name ubat yg DR bg awak tu? yg saya xingat tp dpn die tulis canda.....
betol2 lupa name die,,sbb dh berlalu 4thn lps..

lupa nak bgtau....biasanya doc kerajaan akan bagi nystatin pessaries tu..tapi me tak jalan ngan yg tu ....amik kat swasta..tak pasan apa nama dia...

Reply 24# qasehbeauty

condozole kalo x silap...kalo ade krim yg leh betul2 ilangkan keputihan tu, bgtau la ek....maleh la nk insert2 ni....seriau siot....even dh 2x buat & x sakit, rase better la wat sendiri (sbb yg tukang insert ubat tu incik suami, even suami sndiri, segan gak...ihiks )

Follow Us
Reply 26# peahjamboo

Ye kot..tp sy pakai tu mmg ilang keputihan ms peknen..DR yg bg..rsnye dlm 2 hari ilang terus..

ramai rupanya senasib dengan saya.. saya baru seminggu bersalin. memang mengalami masalah yang sama dalam 3-4 bulan sebelum bersalin. sangat lah tidak selesa sehingga menyakitkan.

refer to doc (doc yang sama buat maternity checkup), dia bagi ubat untuk masuk di bawah tu. ubat tu konsep dia cam antibiotik. kena pakai 4 ke 5 hari waktu malam secara berterusan. tapi, still jadi jugak.. ada je keputihan tu. disebabkan bila doc tanya color & bentuk keputihan tu dan doc kata tak kritikal, takde lah pulak dia amik sample untuk test suma.

bila google.. at last, apa yg saya praktikkan:
- panties tukar ke 100% cotton
- makan yogurt setiap hari
- dah tak makan roti
mengurangkan juga lah keputihan & kegatalan tu.

dan alhamdulillah, lepas bersalin, keputihan tu pun hilang

banyakkan bersabar ye..

assalam...

terima kasih bagi info kat saya....nanti nak insert malam nie...tapi untuk satu malam jer...

dah dapat keputusan lap ...dari hospital memang ada jangkitan..jenis apa tak tahu pulak....kena datang hospital O&G ambik ubat...antibiotik....

saya pun pernah kena..tapi bukan masa preggy
mula2 gatal2 sikit..lepas tu terpikir nak "mengintai' rupanya??hahahaha
putih2 kat sekeliling "mulut bawah" tu..takut giler..putih2 tu tak boleh keluar tau..dia cam melekt..cam kulat gitu
terus pegiklinik..doktor bagi ubat bawah tu..1 malam masukkan..esok pagi 'intai' dah hilang semua putih2 tu

saya pernah kena keputihan semasa pregnant baru2 nih.
tak gatal cuma keputihan tersebut agak byk, berbau dan telah bertukar warna.
masa pi check up dgn pakar O&G, terus dia ambil sampel memandangkan saya pernah melahirkan bayi pramatang.
Dapat result, konpem kuman jenis streptococcus (GBS). Kuman ni boleh menyebabkan kelahiran pramatang dan jangkitan pada paru2 bayi. Doc bg makan antibiotik dgn ubat condozale tu..tp x jalan jugak.

Bila ada GBS, kita kena inform dgn nurse sbb sebelum melahirkan baby, kita akan diberi suntikan antibiotik utk mengelakkan jangkitan pada paru2 baby. Slp kelahiran pun kena lg 2 suntikan. So kalau ada keputihan ni, jgn ambil mudah..

saya baru pas check up dgn doctor smlm. doc ckp ad kencing kotor. lepastu sy ad mngalami keputihan. doctor bg ubat antibiotik mkn tuk ilangkan keputihan tu. pastu die bg ubat lawas kencing-pottasium citrate.

saya dah insert ubat tu....semalam...mmg tak sakit pun....4 jam kena duduk diam tak boleh kencing dan bangun....bangun pagi tengok tak de aapa pun keputihan bersih jer....dan doktor baru bagi ubat antibiotik jenis erythromycin 400 mg makan 2 kali sehari ....maknyanya sehari 800 mg banyak tu ....takut laa nak makan....nak makan 400mg jer boleh tak...seminggu jer ubat tu.....lupa lak nak tanya kulat jenis apa.....

dah makan antibiotik doctor bagi. tp still ada ag keputihan??

memang xkan hilang ke?? huwaaa.. xselesa.

katak_pisang posted on 19-7-2012 01:21 AM
saya pernah kena keputihan semasa pregnant baru2 nih.
tak gatal cuma keputihan tersebut agak byk, b ...

keputihan jenis ketul2 mcm susu tu ke? sampai now exlok lagi? doctor x kata apa2?

nadia204 posted on 23-7-2012 08:59 AM
keputihan jenis ketul2 mcm susu tu ke? sampai now exlok lagi? doctor x kata apa2?

haa...sama macam saya ketul  macam susu..gatal  jer kan....dah makan antibiotik dan insert kat bawah tu....ok sikit laa kurang gatal....tapi kena jaga betul2 jagan basah kat seluar dalam tu...gatal balik....harap pas bersalin ni ok laaa.....antiobiotik tu kena makan 2 kali sehari 400mg makan 2 kali ...banyak sangat bulan puasa nie susah sebab kurang air...jadi makan sebji jer.....hehhe...harap2 ok laaaa

manis1977 posted on 23-7-2012 10:26 AM
haa...sama macam saya ketul  macam susu..gatal  jer kan....dah makan antibiotik dan insert kat baw ...

Erm manis dah bape bulan? nadia xgatal sgt. jarang gatal. tp dpt rasa bendalir kua dr bawah tu. bila tgk kat spender xde pun. bila calit gune tgn baru nampak ketul2 cam susu basi tu. dah mkn antibiotik tp cam xbekesan je. bahaya x agak2? now dah risau gila. petang ni pas balik keje kene p jumpa doctor balik. manis sakit x kat ari2 bawah?

nadia204 posted on 23-7-2012 11:30 AM
Erm manis dah bape bulan? nadia xgatal sgt. jarang gatal. tp dpt rasa bendalir kua dr bawah tu. bi ...

u makan antibioti tu berapa mg ....berapa kali sehari....

manis1977 posted on 23-7-2012 01:10 PM
u makan antibioti tu berapa mg ....berapa kali sehari....

doc suh makan 3x sehari act. tp sebab puasa so mkn 2x jela huhu. doc bg 500mg.