CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 9587|Reply: 88

Di telan mati mak, di luah mati bapa

Assalammualaikum dan selamat berpuasa1,

Tak tau mane nk mulakan...

Saya mempunyai seorg ayah yg berumur 62 tahun, ibu yg berumur 59 tahun dan mama tiri yg berumur 51 tahun. Ayah baru berkahwin dgn mama tiri pd awal tahun 2010. Sehingga kini kami adik b'adik hanya berpura baik di depan mama tiri dan ayah agar ayah tidak berkecil hati dgn kami. W/pn kami masih belum sepenuhnya ikhlas menerima mama tiri tue, kami tidak pernah wat benda x elok dgn dia cuma layanan pd dia sudah tentu tidak sama dgn layanan kami pd ibu kami.

Kebetulan ibu kami telah mengutarakan niatnya/keinginannya utk ke Cameron Highland. Jadi saya telah berbincang dgn abg saya utk kami adik b'adik kumpul duit dan plan utk membawa ibu ke sana. Kira family day la tmbhn plak kami mmg x penah la get together nk g jenjalan nie memandangkan ibu mmg jenis suka duk rmh plus dgn kesihatannya yg kurang mengizinkan.

Plan kami utk ke sane lgsg tidak termasuk mama tiri kami sbbnya kami sememangnya tau sgt perangai ayah kami nie. Klu bkn dpt mata pn (mama tiri duk di Alor Setar) mulut ayah x penah lekang dgn sebut "Mama". Ada saje benda yg nk d kaitkan dgn mama. Smpi tahap leh muntah darah la kami nie tp kami diamkan aje sbb nk jaga hati ayah la katakan. Dan bayangkanlah klu mama tue ade sekali confirm2 la bkn sakit telinga jer, sakit hati n sakit mata la. Hihihi. (Ish2, kurang pahala posa)

Tmbhn pula kakak saya awal2 dh warning, klu pegi nie mama ikut mmg abg ipar x nk fllw sekali. (Nk d jadikan cte mmg abg ipar sgt2 la x suke ayah nie kawen lain smpi tahap klu leh x nk lgsg la b'jumpa dgn mama nie). So benda nie sye ctekan pd suami, rupe2nye suami saya pun begitu juga. Bak kata dia "Klu abg pn x nk g klu mama ikut. Yelah, cm syg x tau perangai ayah tue cmne. Kte nk g sane nk berseronok, suke2 alih2 g sane nnt masing2 sakit hati tgk mama dgn ayah bercengkerama lebih...kesian kt ibu". Saya mmg setuju apa yg suami katakan tue. Plus saya pn mmg x nk mama ikut.

Tp alih2 ibu plak dh tercakap plan kami nie kt mama n ayah. Kat ayah tue x kisah la lagi tp kt mama??? Yg peliknya mama nie cm tau2 jer ade org x suke kt dia sbb dia ckp "Eh blh ker mama g sekali?" Pastu ayah pn jwb "Mestilah boleh!".

Ok, mmg kes d atas tue potong stim kte org punye plan nk ke sane yg x tau bile (plan bln 12 x jd coz musim tengkujuh kan so postponed ke bln 2/3 thn dpn kot). So kte org pn utarakan ketidakpuashatian nape ibu bgtau mama pasal plan nie. Pastu alih2 ibu ckp klu x nk kasi dia pegi cancel jelah pegi. Aikkk, boleh plak cmtue. Kte org mmg nk bw ibu ke sana tp klu ada dia mmg TAK la.

Persoalannya skg nie

1. Korg rase cmne, perlu kah kami biarkan mama follow sekali?
2. Perlu kah kami yg berkorban perasaan semata-mata nak jaga hati ayah supaya mama follow sekali?
3. Sekian kalinya, perlukah ibu kami berkorban perasaan juga demi ayah walhal ayah mmg lebih2kan mama jerk. Ibu tue kire cm kuli pd ayah la.

Please, perlukan sgt nasihat or pandangan korg.

Ko tanya la mak ko sendiri, dia nak ke mama pergi?

Maybe mak ko bersikap jujur, semuanya dia nak bagi tau termasuk la kepada madunya..

BidadariAnggun1 posted on 23-7-2012 11:05 AM
Ko tanya la mak ko sendiri, dia nak ke mama pergi?

Maybe mak ko bersikap jujur, semuanya dia nak ...

Ofcoz la dia yg nk pegi tp suddenly t'lalu jujur kot semua nk bgtau kt mama tiri nie...
Mslhnye sblm dia bgtau tue pn ibu mmg dh tau yg abg ipar x kan pegi klu mama tiri fllw...

Mse bgtau tue pn dia dh ckp x best la cmtue ade plak yg x pegi...hrmmm
Skg nie x tau cmne dgn plan kte org nie...Bkn x nk beralah bg chance mama tiri fllw...
Tp kte org dh masak sgt dgn perangai ayah tue! Meluat n tahap hilang hormat la dgn perangai dia tue.  

mcm mak awak redho jer bapak kawin ngan mama tu....

tp spatot nye, bapak tt kena la hormat anak2 and mak tt, takpayah la nk heret mama tiri skali..nyebuk jerrr..

atapon, ayah + mama tiri x payah pergi....baru la korang leh bersonot2 sakan, tnpa sakit mata & hati

ladolceleeya posted on 23-7-2012 12:28 PM
Ofcoz la dia yg nk pegi tp suddenly t'lalu jujur kot semua nk bgtau kt mama tiri nie...
Mslhnye s ...

kalau gitu apa kata korang ubahkan plan. Instead of ajak mak dan bapa, katakan yg you all cuma nak bawa amak aja. Lagipun you all mmg belum dapat terima mak tiri tu kan, nanti mendatangkan masalah kpd semua org. Biar bapa tu berduaan habis-habisan dgn isteri muda yg tak berapa muda tu. Semua orang puas hati. Sesekali kasi chance ayah beromantika tanpa gangguan uolls dan mak...

Rate

1

Aku rase ibu ko ni prempuan yg sgt2 baik terhadap suami.. mmg dr mula patut ko dan adik bradik dah expect la kan? bwk ibu means bwk semua. cemana plak la ko nak tggl kan mama ko tuh? lgi2 mak ko jenis yg redha.

aku rse aku phm skt hati thadap poligami ni mcmane. tp bila empunya bdn dah redha aku rse tak baik plak korang adk bdk seolah mengapi2 kan ibu ko. mcm ayat ko ckp ibu ko tu ibarat kuli je. tak baik tawww ckp centu. patut ko hiburkan hati mak ko lgi bkn dgn cara seolah2 ko against keputusan(poligami) dia. mmg la hati kita TAK RELA. tp once ibu ko dah redha ko kne ikot jln keredhaannye ituw. bwk je la mne die nak pg. ade mama pon ade mama la heh. klu die bdrama ngn bapak ko, tuksah la lyn.. ko adk bradik bdrama la plak ngn ibu ko.. support dia, curah dgn ksh syg gituh.  cian bonda mu..

Rate

1

Follow Us
alahai tt, nape lak ayah tt yg jwb bg pihak korang ... n psl lak mama korang tu nk ngendeng same? sori, tp ur father jenis blur atau pura2 blur psl hati n perasaan isteri 1 n anak2 menantu nk wat caner ye - boleh x tt ckp kat ayah nape dorang x gi bcuti berdua - ala2 honeymoon gitu ... bley romantik sbb xde org len kaco. or pakat2 lah adik beradik pegi bcuti time bile ayah ngan mama korang tu x leh nk join same.

saffianoprada posted on 23-7-2012 12:56 PM
Aku rase ibu ko ni prempuan yg sgt2 baik terhadap suami.. mmg dr mula patut ko dan adik bradik dah e ...

Aku setuju... mana la tau ada kihmahnye...lebih baik relationship korang & mama tiri korang tuh!
Jgn la korang nye adik-beradik punye perasaan je.. Ibu korang dah setuju kalu tak dia pung tak citer...

kiyudi posted on 23-7-2012 12:32 PM
mcm mak awak redho jer bapak kawin ngan mama tu....

tp spatot nye, bapak tt kena la hormat anak2  ...

redha dlm t'pakse kot ibu saya tue coz klu ade dia x puas hati tue dia still juga ckp2 kt kte org.
bak kata adik saya "Ibu klu dh redha ibu x payah nk cte kata itu ini"

klu ayah x fllw cm x best la jgk kan...dh nama nk pi sekeluarga tp sekeluarga tue x t'masuk la mama tue. hihihi

cmf_blingblings posted on 23-7-2012 12:33 PM
kalau gitu apa kata korang ubahkan plan. Instead of ajak mak dan bapa, katakan yg you all cuma nak ...

ibu saya pn ada cadangkan cmtue klu kami x b'setuju mama tiri nie fllw kte...
so t'pakse la ayah kte org pn x yah fllw plan kte org...tp cm missing plak bile ayah xder  
w/pn kte org tau klu bw ayah tanpa mama pn serupa cm mama ikut sbb mulut dia dok sibuk ckp pasal mama!

alaaa, dorg tue dh byk kali beromantika...dua kali pi China b'dua jerk! x kan x cukup lg beromantika!
dgn ibu sye tue ayah berkira jer plak klu nk bw jenjalan...klu dgn mama ke mane aje laju jer...cm kerbau kena cucuk kt idung:@

ladolceleeya posted on 23-7-2012 01:15 PM
ibu saya pn ada cadangkan cmtue klu kami x b'setuju mama tiri nie fllw kte...
so t'pakse la ayah  ...

So, tak payah nak fikir susah-susah. Just pergi korang adik beradik dgn ibu. Masa utk bahagiakan ibu. Entah ke bapa korang punya happy dapat bersama bini mudanya..

saffianoprada posted on 23-7-2012 12:56 PM
Aku rase ibu ko ni prempuan yg sgt2 baik terhadap suami.. mmg dr mula patut ko dan adik bradik dah e ...

Actually I know my mom! dia redha dlm t'pakse...sbbnye klu sebenar2nya redha for sure my mom xder cte ape2 yg dia x puas hati pasal mama tiri or ayah sekalipun.

Tp klu ibu x cerita sekalipun dpn mata kte org sendiri pn dh tau cmne perangai mama tiri n ayah tue yg wt ibu terasa. Bknlah kami nie mengapi2kan ibu kami tp kami bercakapkan berdasarkan FAKTA bkn semata-mata emosi.

Klu dh kte org adik b'adik bdrama sesama ibu yg si ayah nie plak sentap nnt. Kte org phm sgt perangai dia. Klu leh kena jgk sama adil dgn mama layanannya. Sbg contoh Mothers Day..sibuk msg kt kte org adik b'adik suh wish kt mama jgk. Penat melayan permintaan ayah semata-mata nk jaga hati mama tue.

patutnya korang adik bradik sj yg pegi dgn mak ko..

bapak ko biaqlah becengkerang dgn mama barunya

korang pegi je ngan adik beradik bawak mak...takyah bawak ayah ngan mama tiri korang...

kalo bawak pun aku rasa nnt suasana akan jadi sangat tak best...nak bercuti mesti nak hepi2 kan?

missus_meow posted on 23-7-2012 12:56 PM
alahai tt, nape lak ayah tt yg jwb bg pihak korang ... n psl lak mama korang tu nk ngendeng same? so ...

alahai tt, nape lak ayah tt yg jwb bg pihak korang ... n psl lak mama korang tu nk ngendeng same? sori, tp ur father jenis blur atau pura2 blur psl hati n perasaan isteri 1 n anak2 menantu nk wat caner ye - boleh x tt ckp kat ayah nape dorang x gi bcuti berdua - ala2 honeymoon gitu ... bley romantik sbb xde org len kaco. or pakat2 lah adik beradik pegi bcuti time bile ayah ngan mama korang tu x leh nk join same.

Bkn my father tue jenis blur...tp biasa la bru kawen...masih manis, indah lg! Yg ibu sye nie ape la...dh la x reti b'fashion, sekolah x tinggi... Smpi tahap ibu pun penah sentap bila ayah ckp "Tue la belajar dh la x tinggi....."

Dorg dh cukup g honeymoon pn. Dok pi mengabiskan duit kt overseas. Klu dh kte org g dgn ibu jer, bkn la family day nama nye...pastu kan ayah sentap ngan kte org. Huwaaaa...cmne?

ntah la...pelik aku ngan org laki ni...dah tetua pun tak reti nak pikir mana baik mana tidak...

ladolceleeya posted on 23-7-2012 01:23 PM
Bkn my father tue jenis blur...tp biasa la bru kawen...masih manis, indah lg! Yg ibu sye nie ape ...

blur smentara kot ... dah bape kali dgr cite lelaki tua kwin lain sbb nk cari model baru, walopon xde menda yg kurng pd yg dah ade. except yg dah ade tu dah tua ... lelaki x sedar dia sendiri dah tua gak naseb gaklah dpt second wife yg x bape mude ... kalo dpt yg muda ... lglah harunye. ayah korang tu rs hebat sbb ade minik baru ... walopon x bape mude.  

psl prob tt ni ... camne kalo trip yg ni tt kansel ja - next time, kalo nk gi tanpa mama (kalo meow x sangguplah panggey dia mama   ) btaulah mak dulu ... cite lah kat mak korang x minat nk ajak org len ... sbb korang x consider dia tu part of ur family ( not ever ke not yet x meow x taulah), jd korang rs x selesa. mak korang tu cube sdaya upaya utk jd isteri solehah ... tp psl hati susah nk kontrol. sbb tu kdg2 ade gaklah dia bckp2 ... korang jerlah tmpt dia ngadu ...

Rate

1

Fantaghiro posted on 23-7-2012 01:25 PM
ntah la...pelik aku ngan org laki ni...dah tetua pun tak reti nak pikir mana baik mana tidak...

kan? saya nie lagi la pelik b'puluh tahun bersama...smpi ada 7 anak la.
susah senang ibu bersama ayah tp layanan ayah pd ibu serupa cm hamba abdi jer.

bayangkanlah, klu nk mkn itu ini request kt ibu
nk suh wt itu ini kt ibu tp klu dgn yg muda tue x leh...
kang alasannya "nnt penat mamanya..sakit pinggang la ape la"

walhal ibu tue smpi tahap kaki sebelah dia tue dtg sakit blk la sbb lutut ibu dh xder gris (x tau eja cmne)
ibu tue sakit pinggang cmne pn suh jerk plak wt keje...xder plak ayah tue kesian kt ibu
raya thn lepas x silap, ibu dh penah tunggang langgang kt dapur masak itu ini
pmpuan tue iron baju raya...turun2 ngadu la kt ayah sakit pinggang
eh siap ayah urut dia lg...selama hidup 29thn x penah nmpk ayah urut ibu  
ayah sgt la x adil

missus_meow posted on 23-7-2012 01:55 PM
blur smentara kot ... dah bape kali dgr cite lelaki tua kwin lain sbb nk cari model baru, walopon  ...

tue la...kte org pn x phm nape la ayah jd cmtue...
klu kawen dgn anak dara yg b'getah lg lain la cte klu kemaruk cmtue
tp kawen pn dgn pmpuan dh 50an jgk yg penah jd bini ke2 jgk dgn 1st husband dia dlu...
pasal plan tue hrmmm ntah la. jd tawar hati dh. tgk la cmne kena bincang blk adik b'adik.
actually penah buka thread dlu...cer tgk!

tt...siannya kat ibu awak...