CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 17984|Reply: 55

SULTAN ALI PEMERINTAH KESANG

Ada x sesiapa yang tahu tentang Istana Sultan Ali Ibni AlMarhum Sultan Husin di Kesang Laut Muar. Baru2 ni ms aku dok cari port mancing aku lalu Jalan Kesang Laut dengan abg n anak aku. Aku tanya abg aku masih ada lg ke Istana Sultan Ali 2.Dia beritau msh ada lg tp tinggal tiang je. Pas susah payah cari kitaorg nampak ada satu umah besar yg tinggal tiang sahaja.bumbung n dinding dah menyembah bumi. kedudukan berada dalam kebun kelapa sawit lbh kurang 200 meter dr jalan besar.kalu xperhati betul2 mmg xnampak.maka aku, abg n anak aku dok teroka Istana lama 2..mmg cantik Istana 2 dengan seni bina eropah n melayu.tp syg dh runtuh tggl tiang shj. xjauh dr istana 2 ada 1 perigi besar utk kegunaan Istana dan 1 batu nissan yang tidak diketahui milik sapa tp yg pasti nissan perempuan.
Kalu ada sesiap yg ada maklumat leh la share kat sini.ada gambar tp kat hp abg aku.kalu ada t aku tepek kat sini.

Rate

1

tepek ler gambo kat sini.... ermmmm

muor76 posted on 2-8-2012 11:16 AM
tepek ler gambo kat sini.... ermmmm

insyallah t aku tepek gambo 2 bro...

aku ni orang tanjung gading..tak pernah pulak tau ada istana sultan ali kat kesang..
yang aku tau dulu kat parit karang ada orang sebut kubur tun teja..

boleh bagi spesifik tempat kat mana istana tu?
kat parit mana?

info yg menarik....waiting for ur pic....

billionman78 posted on 2-8-2012 02:02 PM
aku ni orang tanjung gading..tak pernah pulak tau ada istana sultan ali kat kesang..
yang aku tau d ...

cuba ko lalu jln kesang laut dari kg tg gading sampai taman tg gading...tengok seblah kanan kawasan ladang sawit...dr jalan besar ke istana dalam 2 tiang lektrik...ada binaan tiang batu istana lama...ha 2 la istananye. bentuk lebih kurang umah moyang aku kat parit pinang seribu jln temenggung......cuba servy....

Follow Us
Dari sejarah yang aku tau Almarhum ni ada kawen dgn sorag anak nelayan yg duk merlimau iaitu cek sembok kot namanye......

Glock19 posted on 2-8-2012 03:13 PM
cuba ko lalu jln kesang laut dari kg tg gading sampai taman tg gading...tengok seblah kanan kawasa ...

taman tg gading tu yang kat kawasan kuarters rumah guru tu eh..kat parit sekoi tu ke..hehehe ingat2 lupa lak taman tg gading tu kat mana

billionman78 posted on 2-8-2012 04:30 PM
taman tg gading tu yang kat kawasan kuarters rumah guru tu eh..kat parit sekoi tu ke..hehehe ingat ...

entah la bro...aku pn xberapa tau nama...cuma aku tau jln kesang laut 2 je...dl aku dok pt karang darat..2 pn arwah ayah aku tunjuk kat abg aku istana 2....cuba try lalu dr kesang ikut jln kesang laut samp jln pt bunga....ko bw slow..trade mark dia kebun kepala sawit...

Glock19 posted on 2-8-2012 04:38 PM
entah la bro...aku pn xberapa tau nama...cuma aku tau jln kesang laut 2 je...dl aku dok pt karang  ...

orait..nanti balik kg aku check..hehehe anyway thanks

billionman78 posted on 2-8-2012 04:41 PM
orait..nanti balik kg aku check..hehehe anyway thanks

ok bro...selamat meneroka zaman silam...

Glock19 posted on 2-8-2012 03:15 PM
Dari sejarah yang aku tau Almarhum ni ada kawen dgn sorag anak nelayan yg duk merlimau iaitu cek sem ...

Nama Cik Sembok nie mcm familiar jer kat kampung aku. By the way kpg aku mmg dekat2 dgn Merlimau tue.

Yeke kalu mcm 2 cuba tanya org2 tua betul x cik sembuk 2 isteri almarhum sultan ali pemerintah kesang...Almarhum bayak habiskan masa hidupnya di rumah mertua baginda di Umbai......Kuasa mentadbir di serah pada Raja Temenggong Muar. Baginda ada membina sebuah Istana di Kesang Laut yang kini telah runtuh dan tinggal tiang sahaja....Baginda pernah berhasrat membina sebuah Istana di Umbai tapi xkesampaian sebab baginda mangkat pada 20 Jun 1877 di Umbai, Melaka. Cik Sembuk ni isteri ke 3 baginda.wallahualam.....

gud info....

sori lambat update aku byk keje kursus nk jalan ni....aku dpt 2 gambar dari abg aku tp aku xtau nk upload mcmne...leh xtolong ajar aku mcmne nak upload..hehehehehe

Ha...ni la Istana yg dh runtuh tinggal tiang sahaja...ni belah depan

Last edited by Glock19 on 8-8-2012 01:21 PM

Istana Almarhum ni sama seperti rumah moyang aku bentuknya...cuma Istana ni pakai kayu umah moyang aku batu semua.....abg aku cerita almarhum ada tanam 3 peti harta baginda dibawah tangga istana baginda ni........wallahualam...

Glock19 posted on 8-8-2012 01:23 PM
Istana Almarhum ni sama seperti rumah moyang aku bentuknya...cuma Istana ni pakai kayu umah moyang a ...

knp bole terbiar sampai mcm ni? takde pewaris suku sakat nk gali balik ke harta bawah tangga tu?

myakayina posted on 8-8-2012 01:36 PM
knp bole terbiar sampai mcm ni? takde pewaris suku sakat nk gali balik ke harta bawah tangga tu?
...

Entah...menurut abg aku..dia pn dgr dr org2 lama kat situ dl ada pewaris dia tp entah brp puluh tahun entah terbiar rumah ni sebab pewaris dia xberani...istana ni dikatakan keras..harta ni pn menurut cerita ada penjaganya..Dikisahkan pada zaman perang dunia kedua [url=mailto:askar@ british]askar@ british [/url] pernah jadikan tempat berlindung atau bermalam sebelum berundur ke muar, keesokan pagi bila bangun semua askar british 2 sedar2 ada kat paya bakau xjauh dr istana ni.....2la cerita yg aku dengar...wallahuallam....

Glock19 posted on 8-8-2012 01:43 PM
Entah...menurut abg aku..dia pn dgr dr org2 lama kat situ dl ada pewaris dia tp entah brp puluh ta ...

oohh..tempat 'keras' padan lah.. mana2 istana lama mmg ada 'penjaga' nya...
syg tak dijaga..ni kira national history jgk la ni.. Sultan Ali ni takde kaitan dgn pemerintah yg sediada skrg ni ker?