CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Penber

AKUARIUM(Part 5) - Aquascaping, Freshwater...etc

Close [Copy link]
kiminha posted on 10-8-2012 10:32 PM
JBL Ferropol (sekali seminggu):
  •   Contains iron, potassium and other essential minerals and  ...

• tq bang.. kesimpulannya produk JBL ni ok dak?

p4c4t posted on 10-8-2012 08:11 PM
    ha betul la tu bang AQUA BASIS PLUS kat lapisan bwh dgn MANADO kat lapisan atas,selain essence k n ...

Salam bro, kalau kita tgk JBL Aquabasis plus dlm dia ada Iron, mineral dgn trace element(TE)/micro nutrient. tanpa nitrate dgn phosphate. kalau tgk Ferropol : ada Iron, mineral, TE tanpa nitrate dgn phophate.. Ferropol 24 ada TE tanpa nitrate dgn phosphate.. Jadik kalau tanah dia aje ada : Iron (Fe) + mineral + TE.. dia ckp tanpa nitrate (N) dan tanpa phosphate (P) mungkin ada potassium (K). mungkin konsep yg digunakan JBL, nitrate (N) dan phosphate (P) dtg dari kumbahan ikan, makanan ikandan pertukaran air. Konsep ni sesuai utk low light dgn low tech tank.. fert yg bro nak letak bergantung pada lighting dgn CO2 akuarium bro dan bergantung juga pada pokok di dlm tangki.. pergh mcm serius pulak saya ni.. hahaha.. maybe saya silap yer psl saya pun belum setahun jagung dlm bidang ini.. Tanah JBL dgn tanah Tropica berbeza dari kandungan nutrien nya. kalau guna app tropica dia mengandaikan bro gunakan produk dia.. sebab tu maybe dia suruh letak K ajer psl tanah dia dah supplykan bahan lain.. dgn gunakan fert dia utk supplykan element2 lain.. harap2 ada rakan lain yg boleh inputkan psl ni..

Rate

1

p4c4t posted on 10-8-2012 10:45 PM
    tq bang.. kesimpulannya produk JBL ni ok dak?

Kesimpulannya produk JBL ni tetap ok bang.. tanahnya tetap ada CEC yg tinggi. kalau sayalah pada pendapat saya lah.. kalau saya guna highlight dgn CO2 dgn ketumpatan pokok yg tinggi saya akan supplykan NPK + trace element sebab saya cenderung kepada EI. kalau guna kaedah manufacturer ni dorg sarankan guna test kit... hamba mmg ler teramat malas nak test mengetest ni..hehehe

dan kalau guna fert JBL ni diorg complain bnyk spot algae sbb ikut recomendation atas botol.. tp tumbuhan tetap hidup sejahtera. kesimpulan pengguna utk setengahkan dosage psl kandungan iron terlampau tinggi.. mungkin pasal tu dorg namakn produk FERROpol.. penuh dgn ferum kut?? hehe andaian saya.. tp kalau letak pokok2 merah mungkin meletup letup segarnya..

ran1337 posted on 10-8-2012 08:32 PM
    tuan pokok la yg hipertensi.. fert cuma letak essence k & growth. dua2 fert picit dkt outflow yg s ...

sabar bos hehe jgn hypertensi.. xper bila pokok menhijau nanti akan tenanglah fikiran, BP pun boleh turunnn...

kiminha posted on 10-8-2012 10:57 PM
    Kesimpulannya produk JBL ni tetap ok bang.. tanahnya tetap ada CEC yg tinggi. kalau sayalah pada p ...

tq bang rajin cari info dlm tank tu saya tanam moss dgn HG je,kira low tech la kan

Follow Us
    ayoyo..penin nak paham..haha..
    so fert JBL ferropol mcm mana?? tak sesuai la??

and nk tnye otai2 sekalian,
    tank baru lepas setup berapa jam nk on lampu?? 8 jam?? co2 nk pump berapa kuat??

*Tank 1ft

p4c4t posted on 10-8-2012 11:38 PM
    tq bang rajin cari info dlm tank tu saya tanam moss dgn HG je,kira low tech la kan

sama sama bang. xper kiter study sama2.. low light tu kalau 1.0watt/gallon ke bwah, 1.0 to 2.0watt/gallon dlm medium light tank dan 2.0 watt tu dah kira high light tank.. figure ni x beberapa betul tapi roughly calculation. high tech maksudnya ada CO2 system atau guna liquid carbon dan low tech tank tu kalau xder system co2 atau xguna liquid carbon. Jadi kalau nak kategorikan tank bergantung pada lampu yg digunakan.. kalau lampu lemah low light, kalau lampu kuat high light.  kalau low light tank, boleh aje letak moss, tapi kalau dah ada pokok2 cam rotala macandra tu sure macandra tu tak survive. kalau high light pastu letak moss aje pastu letak fert pelbagai yg akan hidup nanti si alga2 terkutuk.. hehehe.. kesimpulannya kekuatan lampu yg akan menentukan spesis pokok mana yg sesuai utk hidup dlm tangki.. dan kalau dah masuk kategori 2.0 watt/gallon, CO2 diperlukan.. kerana lampu yg kuat tu akan memaksa pokok buat fotosintesis dgn kadar yg lebih tinggi..

fansofaqua posted on 11-8-2012 12:15 AM
    ayoyo..penin nak paham..haha..
    so fert JBL ferropol mcm mana?? tak sesuai la??

hehe sori bang saya pun terpening jap.. hehehe...mcm ni lah bang semua produk2 baja ni bagus.. setiap produk ada kekuatan dan kekurangan masing2.. yg penting kena ada keseimbangan dari segi cahaya, co2 dan baja2.. cahaya yg akan menentukan tumbuhan apa yg boleh diletak dlm tangki.. dan baja kalau x seimbang alga akan take over. JBL ferropol, ADA, Seachem, BW semuanya bagus.. tapi berapa banyak nak letak kena eksperimen jugak. apa instruction yg ditulis manufacturer adalah guideline.pasal lampu ada link dari tropica http://www.tropica.com/en/tropica-abc/basic-knowledge/light-over-the-aquarium.aspx

kiminha posted on 11-8-2012 12:25 AM
    sama sama bang. xper kiter study sama2.. low light tu kalau 1.0watt/gallon ke bwah, 1.0 to 2.0watt ...

k dah faham sikit bang tq..
    tank saya xdak co2 agak2 berapa watt yg sesuai untuk  tank 60x30x30cm

kiminha posted on 10-8-2012 06:55 PM
    bukan bang. liquid carbon saya seachem flourish excel.. bahaya betul liquid carbon ni.. patutler m ...

kalau excel memang kuat... ikan ngan shrimp pun boleh mati kalau berlebihan... kalau growth.. masih ok di gunakan di shrimp tank..

lagi satu... liquid carbon jgn tembak direct ke moss

growth ngan excel ada beze.... growth anti algae n liquid co.. dan excel just excel tapi boleh remove algae, pekat punya liquid co2... tak reti bahasa sains ni... kekeke

p4c4t posted on 11-8-2012 01:14 AM
    k dah faham sikit bang tq..
    tank saya xdak co2 agak2 berapa watt yg sesuai untuk  tank 60x30x30c ...

welcome bang.. ni petikan dari tropica: This depends on which plants you have chosen for your aquarium. Ifyou only have "Easy" plants, 0,25 to 0,5 Watt per L is adequate.For "Medium" plants we recommend 0,5 and up to 1 Watt per L, while"Advanced" plants require more than 1 Watt per L. Figure ni lebih tepat drpada statement saya td.
    bergantung pada tumbuhan apa nak letak.. utk tangki 2 kaki kalau letak easy plant tu boleh guna lampu 27 W. yg ni xpyh ada CO2/liquid carbon. kalau nak letak moss je dgn pokok2 medium kategori,  boleh guna 54 W. kalau nak pokok advance dlm +/- 100W. tapi bila bro dah masuk ajer medium kategori CO2 atau liquid carbon perlu di bekalkan..

Last edited by kiminha on 11-8-2012 11:25 AM

ikram84 posted on 11-8-2012 01:30 AM
    kalau excel memang kuat... ikan ngan shrimp pun boleh mati kalau berlebihan... kalau growth.. masi ...

ya tq bro.. BW growth tu rupanya campuran liquid carbon + calcium + magnesium.. manakala seachem excel tu pure liquid carbon.. ok taubat xnak inject liquid carbon ke moss.. hehe.. terima kasih utk info ni bro..

memang cikgu kimia kiminha...rajin membaca....kiminha=hantu kimia hehehe...gurau je....hihihi

Penber posted on 11-8-2012 02:01 AM
    memang cikgu kimia kiminha...rajin membaca....kiminha=hantu kimia hehehe...gurau je....hihih ...

budak kelas sains ni,..

@ bro penber dan abglong : hehehe seketika dulu mmg budak kelas sains tapi subjek sains semua dpt keputusan yg tercorot.. bm pulak power.. hehehe.. maaf ye bang.. mungkin apa yg saya tulis psl nutrien2 ni ada yg tersilap..

pehh...sekali bc details penin sat..tp mmg byk membantu,, terbaik ler bro kiminha...  

kambing88 posted on 11-8-2012 12:53 PM
    pehh...sekali bc details penin sat..tp mmg byk membantu,, terbaik ler bro kiminha...

Salam bro.. bukan bro ajer yg pening.. saya yg tulis pun bila baca balik pening gak nii!! hehe terima kasih..

Salam otai2, sahabat2, dan rakan2 sekalian.. sharing picture Java Fern. Anak2nya (plantlet kut) di bawah daun Java Fern..

Last edited by kiminha on 11-8-2012 01:19 PM

Rate

1

kiminha posted on 11-8-2012 01:31 AM
    welcome bang.. ni petikan dari tropica: This depends on which plants you have chosen for your aqua ...

tq bang untuk info ni...
    lagi satu nak tanya liquid carbon ni sama ke fungsinya dgn co2 dari cylinder?
    kalau saya letak BW GROWTH saja tanpa co2 tank buleh ke? sori banyak sgt soalan ,maklom la budak baru belajar