CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ultraman_nexus

Persona, Proton Saga BLM FLX SE @ MyVi 1.3 Ezi, yang manakah lyang terbaik?

Acong posted on 23-8-2012 11:27 PM
apasal myvi korunk nie kuat menketarah minyak? aku full tank boleh gi 450km++ long distance 500km++

kantoi pakai myvi!

Last edited by haji_one on 24-8-2012 08:17 AM
otai_g posted on 23-8-2012 07:57 PM
wow pendapat haji_one mmg superb la.. penuh dgn fakta2 dan maklumat2 yg menyokong..

tt, b4 kitaor ...

Belajar dari pengalaman otai, dah ramai kengkawan sekeliling saya ni, baik officemate mahupun jiran yang beli kenderaan bukan kerana atas tujuan asal pembelian kenderaan tersebut. Adik beradik saya pun ramai, 11 orang..so, dah ada 23 biji kereta (sebab setiap keluarga ada minima 2 biji kereta kecuali yg sulong ada 3 biji)..taraf kewangan kami pun pelbagai, ada yg biasa2 je.ada yg hebat..jadiknya pertimbangan dan penilaian pun berbeza sesama kami..

Saya pun tak la menolak penggunaan myvi, pada saya myvi adalah best car untuk town drive / work drive apabila kita memerlukan kereta kedua..ni kalau compare dgn swift atau lain2 kereta yg segmennya hampir sama atau sama (compact sedan). Biasanya orang cina mesti ada myvi sebagai second car, tapi kat umah depa dah ada teanna, accord, corrola, altis dll.. Bagi bangsa melayu ni yg rata-ratanya jenis bergantung pada sebuah kereta (bukan semua la..tapi kebanyakannya..), memang kena lebih berhati2 dlm memilih sesebuah kereta.

Untuk TT, saya bagi pendapat on his shoes, barulah bersesuaian..hehehehehe..

BTW, anak pompuan saya baru je angkat myvi extreme satu, tapi ok la..laki dia dah pakai Civic..buat second car..

ultraman_nexus posted on 23-8-2012 04:41 PM
salam haji_one..
tq sangat2 dengan penerangan yang telah saudara berikan, berdasarkan pengalaman  ...

Takpa, yg mana baik..kita kongsi bersama, kalau pendapat saya salah, jangan la diturutkan pula ye..hehehehe..

Jarak kerja TT sama dengan jarak rumah saya di Bangi ke Jalan Tun Razak, sehala je dah 32km..pi balik, lebih dah 60km..

Umur TT sekarang 23 tahun, kerja kerajaan..maknanya memang cepat kahwin la ni, plus minus 3 tahun..kahwin, umur 26..umur 27 tahun (insyaAllah), dapat baby..ni semua dlm tempoh 4 tahun.

TT nak pakai kete, saya tengok d/p RM10K, so, besar jumlah tu..dan for sure monthly rendah..kena plak gov rate. Ikat 9 tahun. saya kira, 3-4 tahun pertama adalah tempoh bayaran interest, so, dlm tempoh 3-4 tahun ni..kalau TT nak jual kete, TT kena tambah duit lagi bagi kat bank..kalau TT beli kete sekarang, masa TT umur 26 tahun ++, barulah TT start bayar harga kereta (sama juga pada model lain, myvi, flx and so on..).

Kalau TT nak beli yg kecil dulu, pastu TT nak trade-in balik masa TT dah ada keluarga, saya rasa tak worth-it sebab TT kena cari balik duit untuk d/p sebab harga kereta sedia ada tiada value (habis kat interest) untuk buat d/p..

Pada usia TT, 3 komitmen utama adalah berkahwin (duit), beli rumah (duit) dan beli kenderaan (duit).. yg menjadi masalah nanti adalah kemampuan untuk membuat hutang (loan)  baru memandangkan TT masih muda (saya kira peringkat gaji TT masih di tangga gaji permulaan jawatan TT). Apabila TT dah buat komitmen untuk loan kereta (let say beli myvi dulu), loan rumah, personal loan, kemampuan TT untuk buat second loan car  (contohnya nak ambik sedan plak sebab saiz keluarga dah besar) mesti bermasalah sebab TT dah banyak komitmen, bank akan memperketatkan syarat kelulusan loan tu pada TT.

Mahu tak mahu, TT kena bersedia dan berfikir jauh dr sekarang, sekarang umur 23 tahun, tengok la nanti..tak rasa mana pun, pejam celik, pejam celik dan umur 27 tahun..so, kalau antara 3 model tu, amik je persona.

Nasihat ni saya pernah berikan pada anak teruna saya yg usianya baya2 TT dulu, dia terikut sangat dgn kengawan yg nak bergaya sedangkan saya tahu kewangan dia pun bukan kuat sangat..baru grad, baru dapat kerja. Tapi..ada tapinya..nasihat ni tak terpakai pada anak-anak dato', tan sri dan yg seangkatan dengannya sebab depa boleh tukar kereta setiap bulan...hehehehe..kalau TT dlm golongan ni, saya tarik balik la nasihat saya ni..

Dulu adik saye freh grad pon ada masalah yg sama.
NIat asal die nak amik persona. tapi bile monthly installment +-RM600, terus kensel.
last2 die amik kelisa seken hen...mmg pilihan yg kurang bijak la bagi lelaki
sbb krg nak bekeluarga etc.

kalo tgk bajet org fresh grad yg tak ape nak ade duit n baru nak start hidop,
ai rase SAGA 1.3 is the best. ade ruang, bonet, jimat minyak.rege pon lam 40k je.tp die tanak.
psl kete plotong ni..kalo gi SC die mmg mencekik sungguh.

silica_SiO2 posted on 24-8-2012 09:14 AM
Dulu adik saye freh grad pon ada masalah yg sama.
NIat asal die nak amik persona. tapi bile monthly ...

hehehe..biasa la, lepas grad memang problem skit sebab duit tak banyak.

kalau refer pada TT, kalau dia tak mampu nak bayar installment banyak kerana tak mampu nak bayar d/p besar, or amik full loan (untuk staff gov, tapi taktau la ni ada lagi ke tak..), saga adalah yg terbaik untuk perancangan masa depan. Tapi tengok kat calculation TT, TT nak letak d/p RM10k, huge amount tu..so, monthly installment memang rendah.

Or else, pergi je ke saga kalau bajet memang sekadar cukup2.

haji_one posted on 24-8-2012 10:54 AM
hehehe..biasa la, lepas grad memang problem skit sebab duit tak banyak.

kalau refer pada TT, k ...

kalo amik full loan (gomen) sgt tak bijak la pocik.
sbb kan interest die betol2 gile la...
saye lagi suke kalo buh deposit besar sikit, at list 10k la
pastu monthly installment aman2 saja.
psl apa...monthly tuh plak kene saving tuk mentenen n parts jgk.
so monthly bajet kene konsider monthly installmen n mentenen.

Follow Us
haji_one posted on 24-8-2012 08:30 AM
Takpa, yg mana baik..kita kongsi bersama, kalau pendapat saya salah, jangan la diturutkan pula ye. ...

berdasarkan nasihat haji_one, saya no comment sal kawin, sbb saya masih single, n x pk nak kawin dalam masa terdekat nie or dlm 3-4 taun mybe x mgkin berlaku, tapi kalau da jodoh, na buat camne.. tapi siyusly, saya masih single lg hehehe. n then saya bukan la staff gomen, saya kerja dekat company system provider je, dgn kelulusan degree n position yg ok gak la...salary saya sekarang 3+++ je, huhuhu. saya bukan la dari family golongan bangsawan boleh tukar2 kete huhu tapi x la memerlukan saya untuk membawa family g jalan2, sbb abg2 sume da ade. saya nie anak ke-7 dari 9 orang, tujuan saya adalah untuk memudahkan saya berulang alik dari rumah ke tempat kerja, pasal kos kediaman, saya tinggal dengan abg n abg saya suh duk rumah die sampai la saya kawin, so kos saya tiap2 bulan adalah untuk membiayai kereta, kos selenggara, n da rest saya akan simpan untuk masa hadapan, so kereta manakah yang paling ideal dari segi penggunaan minyak, kos selenggara, kurang memberi masalah atau problem, n sesuai digunakan oleh golongan lelaki macam saya...

ultraman_nexus posted on 23-8-2012 11:22 PM
dari pengalaman saudara sepanjang menggunakan myvi, adakah terdapat sebarang tips2 yang dapat saud ...

tips tu tak da pape sgt. cuma time aku pakai myvi ni time tgh popular, myvi standard je, convert se punya bodykit, masuk sport spring , tukar absorber sport, tukar rim 16, ala yang biasa2 orang buat je. so bila dah masuk tahun yang kelima ni mileage aku pun dah 146K dah macam2 hal la , mounting suspension dah out.aircond compressor baru je tukar bearing dah rosak. aku gi keje hari2 jaraknya 75KM ulang alik. minyak keta aku sama je dengan persona member aku pada jarak yang lebey kurang sama.

silica_SiO2 posted on 24-8-2012 11:31 AM
kalo amik full loan (gomen) sgt tak bijak la pocik.
sbb kan interest die betol2 gile la...
saye  ...

Setuju, full loan gov memang tak sesuai amik. The best way adalah letak d/p kaw-kaw..tapi kena menabung dulu..

ultraman_nexus posted on 24-8-2012 11:55 AM
berdasarkan nasihat haji_one, saya no comment sal kawin, sbb saya masih single, n x pk nak kawin d ...
[/quote]
[quote]so kos saya tiap2 bulan adalah untuk membiayai kereta, kos selenggara, n da rest saya akan simpan untuk masa hadapan, so kereta manakah yang paling ideal dari segi penggunaan minyak, kos selenggara, kurang memberi masalah atau problem, n sesuai digunakan oleh golongan lelaki macam saya...
the best compact car ever..kelisa..
tadek byk masalaaah..muraaahh..jimaaat...lajuuuuuuuu..comeyyyyyyyy
tapi daaa tadek daaaaa..

myvi pon ok, tapi u imagine rege kete tuh 50k. u loan let say 7-9taun
in between u nak kawen.once daa kawen, phm2 la.nak angkut minik,anak, stroller anak etc.
opkos masa ni u terpikir nak kete beso..
bese saya tgk colleague saye baru nak setat hidop..baru setat famili kecik, mmg saga is the best lah.
kecuali kalo u mampu...beli 2 bijik la. satu compact car-myvi satu keje besar or mpv tuk famili.

poblem tak poblem nye atas nasib kete nih.
tp yg iols tauu..plotong mmg tak jimaat n mmg mencekik bab mentenen n petrol
ni based my asben nye gen-2 la..kalo nak service n parts kedai bwh pokok, jimat sket la kot.

ultraman_nexus posted on 24-8-2012 11:55 AM
berdasarkan nasihat haji_one, saya no comment sal kawin, sbb saya masih single, n x pk nak kawin d ...

hehehehe..bab kahwin tu, biasa la, dah tak 'jumpa' lagi..sekali dah 'jumpa', mandi pun tak basah..hehehe..anak saya dulu pun cakap mcm tu, balik oversea..cakap nak enjoy, I'm young la ayah..tak main la cintan2, last2 3 tahun kahwin..cinta itu buteee..hihihihih..

Well, kalau begitu statusnya, terpulang pada TT. RM3000.00, let say gaji bersih dlm RM2800.00, kalau TT dah alloace untuk tolak hutang belajar, bagi parent skit, installment kereta, kos minyak + tol + maintenance, simpanan masa depan..TT dah tau berapa balance dan percentage untuk setiap allocation.

Sekiranya TT dah nekad bahawa TT still single untuk 4-5 tahun, kemampuan gaji pun ok, then, kalo TT minat pada Myvi, go for it..it will be worth-it for you. Cuma nasihat saya, TT jangan set kan minda untk bergantung pada abang kakak (yg mana nampak memudahkan kita, boleh menumpang dll), biarpun menumpang, callculation mesti seolah2 TT hidup sendiri, sebab TT kena beringat, hidup berubah.

Fadily, betul tu, my daughter punya Myvi Extreme, fuel consumption dia sama je mcm persona E..saya ingatkan dengan cc besar, body kecik akan less fuel consumption..hehehehe..

fadlily posted on 24-8-2012 12:32 PM
tips tu tak da pape sgt. cuma time aku pakai myvi ni time tgh popular, myvi standard je, convert s ...

Fadlily, biasa la, kete ni kalau dah tua..memang mcm2 hal, proton ka, perodua ka, toyota ka..tak terkecuali. Biasanya masuk 5 tahun la, bila warranty dah void, time tu kena sabar banyak. Persona wife saya, oil leak kat gasket, enjin dah bunyi kuat. Vios anak saya, sama usia dgn persona (5 tahun), tang gear box dah bocor..dia punya skru ke apa benda ntah, terbang RM700 baru ni..pastu dah start underpower (ingatkan kete jepon takdak masalah..hihihihihi..).

Honda city sampan saya yg lama dulu pun sama, bunyi segala benda, sampai naik kete kena selawat bebanyak..takut saya dgn stereng je sampai depan, body tinggal kat belakang satu persatu..huhuhu..ingatkan honda takdak masalah..sama je, pada saya semua model, kalau dah sampai 5 tahun tu..ready la..last2 saya trade-in dengan Exora Bold untuk long distance..hehehe..

So, pada saya, semua model sama je..baik proton, perodua, toyota, honda, hyundai, kita dll..yang conti plak, no komen sebab ada adik beradik pakai tapi untuk jejalan jauh dan maintenance plak sangat ikut jadual..nanti saya interview depa..

haji_one posted on 24-8-2012 01:11 PM
hehehehe..bab kahwin tu, biasa la, dah tak 'jumpa' lagi..sekali dah 'jumpa', mandi pun tak basah.. ...

amat pedih ayat tuan hamba..hehehe, naseb bek hari jumaat n baru balik solat jumaat, wudhu pun x batal lagi, hehehehe owh, sal tu saya da mmg manage da, x dela berharap sgt, just save kos in term of kos sewe rumah, internet, api n air hehehe, jimat duit aku so mybe myvi is da best la kan, i will use it untill before saya kahwinla, mybe another 5 years, 28@29 akan kawin, dalam 5 taun saya akan menggunakan myvi, so is it the ideal car for me?

fadlily posted on 24-8-2012 12:32 PM
tips tu tak da pape sgt. cuma time aku pakai myvi ni time tgh popular, myvi standard je, convert s ...

how much total cost yang saudara saving in term of converting ur myvi?

silica_SiO2 posted on 24-8-2012 01:01 PM
the best compact car ever..kelisa..
tadek byk masalaaah..muraaahh..jimaaat...lajuuuuuuuu.. ...

even loan 9 taun, tapi kiter boleh percepatkan masa bayaran kan, kalau saya ada duit lebih, n then saya bayar dekat bank melebihi bayaran bulanan yang sepatutnya pun boleh kan, ke x boleh?

ultraman_nexus posted on 24-8-2012 03:15 PM
even loan 9 taun, tapi kiter boleh percepatkan masa bayaran kan, kalau saya ada duit lebih, n then ...

maksud saye camneh
u daa loan kete 7-9 taun. kata la lam masa 5 taun tuh terkawen la plakk..
terkawen, pastu terada anak.pastu masa tuh la u akan nyesal sbb alahai kecik nye kete
nak sumbat byk brg- bile ade baby ni..paham2 la, brg2 budak daa sekerat kete kelisa saye le.

lam masa yg sama..opkos u nak beli rumah jgk..loan daaa buat 1 tuk kete 50k tuh.
nak loan umah plak...or say la loan umah lepass...so sbb kete kecik tuh u nak beli plak kete besaar
yg kos bese nye 50k++ la, paling murah pon persona 50k.
kalo psl duet tadak masalaaa..ok jek.

nak setel awal..kalo u niat nak setel awal pon ok. tp bese paling awal pon buleh kurang lam setaun due je
kalo bayo lebih tuk monthly intallment. pastu plak...sila la bayo deposit byk sikit..baru la rase legaaaaaa sikit
nak bayo bulan2.

mcm akak saye..die daa ade myvi. somi die pon myvi. due2 myvi.
skrg nyesal..ye la kalo nak jln jauh,nak bawak brg budak segala...kecik sgt
nak bawak gi kekje or jln dekat2 or jln bandar opkos la kete kecik sgt sesuai n ekonomi.

ultraman_nexus posted on 24-8-2012 03:10 PM
how much total cost yang saudara saving in term of converting ur myvi?

mana ada nak save kalo convert2 keta ni. macam air duit aku spent time tu. yela bujang lagi , keje banyak travelling, dapat duit claim je yang masyuk. kalo aku nak save bulan2 pun untuk bayar roadtax + insurance utk setahun sekali tu..keh..keh

dune1989 posted on 23-8-2012 11:37 PM
kantoi pakai myvi!

pinjam punya laa..........

haji_one posted on 24-8-2012 01:20 PM
Fadlily, biasa la, kete ni kalau dah tua..memang mcm2 hal, proton ka, perodua ka, toyota ka..tak t ...

gasket ni bukan leh pakai seumur hidup pung...... masa tukar gasket tu, patut buat overhaul tukar oil & segala natang lain.....

potong aku tip top je..... full tank minyak leh gi 400km++

haji_one posted on 24-8-2012 01:11 PM
hehehehe..bab kahwin tu, biasa la, dah tak 'jumpa' lagi..sekali dah 'jumpa', mandi pun tak basah.. ...

kalu 25% gaji dah gi kat loan keta, bila masa mau beli rumah?

patut beli rumah byk2 baru beli kereta......