CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 46342|Reply: 24

Sekolah KAFA...Bagus ke tak? Apa pros & cons nye?

Assalamualaikum semua.

Saya merupakan seorang ibu, anak sulung berusia 6thn, bakal masuk darjah 1 thn depan. Persoalan saya, patut ke masukkan ke sekolah KAFA (sekolah agama yang petang or pagi tu, pakai kain hijau).

Saya tanya coz kakak ipar saya memilih untuk tidak hantar anak perempuannya (sekarang dah darjah 3) ke sekolah KAFA coz bagi dia budak nanti cepat penat. Pagi ke sekolah kebangsaan biasa, lepas tu ptg berkejar nak ke sekolah KAFA, so nanti anak cepat penat....so dia tak hanta. Alhamdullilah, sekrang anaknya tetap pandai bersolat & dah khatam al-Quran pada Julai tahun ni...respek gakss saya sebab selama ni saya ingat pendidikan tambahan agama itu datangnya dari sekolah KAFA sahaja....Kakak ipar saya ni bekerja jugak, tapi masanya agak flexible sebab jadi accountant kat kompeni contractor ayah nya sendiri...so,probably ada banyak ler kot masa nak didik anaknya sendiri di rumah...(agaknya laahh)...mengaji hantar kat ustaz berdekatan dengan rumahnya...di samping tu, anak perempuannya ini jugak ada kelas piano & kelas taekwando setiap hujung minggu....

Mintak pandangan para ibu-bapa yang lebih berpengalaman....skolah KAFA nie okey ke takk? Ke sama aja, macam tak hantar? Heheheh...pandangan guru sekolah KAFA pun turut dialu-alukan.....terima kasih....

Saya dulu sekola kafa gak,,, kalu x gi kafa tapi provide kelas2 cam kak ipar xpela.. tp kalu xde.. better gi la.. cam sye dlu .. mak x anto gi ngaji kt uma orang.. ngaji ngan mak abah je.. yg ajo semayang lak mmg totali cikgu kafa... sbb mak abah ajar x begitu detail cam cikgu kafa ajar.. dorang kije... begitula seadanye...

TT kat ner? sel,johor?...ni pendapat peribadi me kat selangor..kelas kafa under jais....me rasa ada kelebihan kat situ sbb bawah jais  pendidikan berterusn smpi sekolah menengah..ada exam spra kalu sek rendah, dan stam kot sek men..tak ingat dah..so kalu nak soh anak jadik ustaz ke ustazah ke atau agama lebih sket dr org laen pendidikannya masuk la kafa nih,kira ada extra sijil lah....bab penat...bebudak mana reti penat....

tingat dolu zaman bebudak pagi skool biasa,petang ngaji tgh tgu ustazah tu smpat main lagik...dolu bukan maen komputer duduk bilik je... dolu konda kondi,galah panjang,kejar2 pastu ustazah dtg ngaji, balik ngaji sempat lagik maen...kalu magrib mak tak panggil balik mau smpi malam...seb baik mlm gelap, takde geng

zaman dulu ira skola kat melaka.. pagi gih sek keb, petang gih skolah kafa nih pakai kain hijau. hari isnin ngan rabu bila ader koku petang.. memang berkejar balik dari kafa gih sek keb. tapi family memang tegas soal nih dan semua adik bradik gih.

so.. skarang utk anak2 pun ira praktik yg sama. kalo nak timbang penat tak penat.. takyah skolah la.. dok umah jer. kita sebagai mak bapak yg kena terapkan nilai2 yg sesuai supaya bila anak dah besar nanti tau nak bawak diri. kita mana nak tau apa yg bakal terjadi.. cuma at least dah lepas tanggungjawab kita nak provide didikan agama. kalo sapa yg mampu nak didik anak masing2 dari soal agama nih kaw2.. ok lah.

since ira keje.. sampai umah around 630pm.. so, bila anak masuk darjah 1 terus daftarkan sekolah kafa nih. kebetulan anak sekolah sesi pagi.. kafa jais takde yg sesi petang.. kena masuk kafa private (pakai kain ungu dan ader yuran). 1-2 minggu pertama sekolah memangla sampai diorang nangis ckp penat. ader la 2-3 kali kasi diskaun xpyh gih sekolah kafa.. dok taska je dgn adik2 lain. last2 tukar terus tpt transit dia. dari sek keb dia balik naik bas gih sek kafa.. mandi, salin baju, makan solat zohor kat kafa pastu belajar. dah abih blaja.. mandi, salin baju biasa, solat asar, mengaji, wat keje rumah sek keb (kalo xde keje umah, main)... by 630 ira balik keje amik dia kat sek kafa.

masa hari cuti.. kafa nih kan tempat transit dia.. so ader la kelas agama free. banyak dia belajar secara formal dan tak formal. ustaz/ustazah cerita kisah nabi.. ajar solat cara yg betul.. mengaji dgn tajwid.. semua tu yg tak dapat ira nak beri kalau dia tak gi sekolah kafa.

apa pun.. bila dah balik keje.. amik anak2.. sampai umah masak, bagi diorang makan.. tanye keje skolah da siap ke belum.. cek sikit2.. pastu lepak tengok tv.. main2... tido. tahun depan anak no 2 nak masuk darjah 1.. alhamdulillah dah register kafa jugak mcm akaknyer. alah bisa tegal biasa... takkan kecik2 nak ajar 'penat'?

..jgn bandingkan ngak kakak ipar ko...
Tapi kalau ko rasa blh wat cmana dia buat ok la...

Kalau aku hantar je..budak lama2 biasa la tu...
Duk umah pn main tgk tv je..ank aku laa
Baik g skola agama..dpt ilmu..
Nk harap aku mmg ssh le...anak ramai bossss..

TT kalau ada masa dan ruang untuk didik anak dalam agama ...itu lagi bagus sbb pendidikan ibu bapa adalah yg terawal sekali..kalau busy dgn kerja atau tak mampu nk didik anak dalam agama hantar kan dia ke sekolah agama ....itu lebih baik..anak yg cemerlang dalam pendidikan sekular tapi lemah dalam agama takut nnt di hari tua nnt TT akan kurang mendapat kasih sayang dari sorang anak...

takut nnt di hantar ke rumah kebajikan org tua jer

Follow Us
Memula dulupun saya aim nak bagi anak pandai solat dan khatam quran cepat2. Jadi, masa abang tahun pertama saya hantar dia kelas iqra dan fardhu ain je yg waktu malam. Memang amat menyedihkan.

Masuk darjah 2, saya enrolled ke KAFA. Alhamdulillah, bukan setakat solat, tapi hukum hakam kehidupan seharian pun depa dapat bezakan dan banyak lagilah benda2 lain yg saya rasa nak harap saya yang kerja ni tak mungkin dapat dan tak ada masa langsung nak ajar.  

Cuma bab iqra lambat sikit progress. Untuk mengatasi masalah ni saya masukkan anak2 saya ke kelas bacaan selepas kelas KAFA sambil-sambil depa tunggu van untuk hantar ke taska. Mujur KAFA ni stationed di masjid.  

Bab penat tak payah risau. Anak yang penat adalah anak yang tak cukup vitamin atau mak bapak yang penat sebenarnya. Tengok saja, pantang jumpa kawan waktu rehat, asyik main. Sampai rumah, kalau tak maghrib, sambung lagi main dengan kawan2 sejiran.

pendapat saya bagus sek kafa tu. tak yah fikir anak penat ke apa..kudrat anak lain ngan kita walau kadang mcm ngantuk sebab petang tu biasa la. Tapi nanti puan akan terkesima bila dh age besar sket bila jah 4,5 dorang tau solat jamak if travel jauh mcm balik kg. (salah satu contoh)me..ada exp. rasa bangga masa tu.

For me...mana ada perkara menuntut ilmu yg tak baik kesan nya, ye tak? Eloknya sekolah KAFA ni..(tak kira lah kain hijau/purple ke) ialah ilmu2 yg dapat anak2 kita pelajari kat sana. Bukan setakat bab2 sembahyang mengaji sahaja, mereka juga belajar subject2 lain, akhlak, fekah, sirah, tauhid, tafsir al-quran, b. arab yg mana kalau tak masuk KAFA belum tentu kita sebagai parents dapat memberi ilmu itu kepada mereka (melainkan mmg kita sendiri yg ambik masa utk ajar mereka mcm mana ustaz/ustazah ajar). Saya bercakap bagi pihak diri saya sendiri, ye, alhamdulillah, saya boleh ajar anak2 saya sembahyang, mengaji semua (mmg jadi kewajipan kita ibu bapa pun), tapi utk subject2 yg lain2 tu biasanya kita tak titik beratkan sangat pun. mungkin secara sepintas lalu kita buat, tapi tidaklah menjadi rutin. oleh itu, bagi saya, KAFA adalah sangat membantu dlm usaha saya utk memastikan anak2 saya ada asas yg baik mengenai Islam secara menyeluruh, insyallah.

juita posted on 14-9-2012 11:10 AM
TT kat ner? sel,johor?...ni pendapat peribadi me kat selangor..kelas kafa under jais....me rasa ada  ...

saya seremban lah, n.9......errmm...mcm tu yee....byk gakss komen & pandangan menarik....kesimpulannya, elok hantar lah kan?

sinbet posted on 18-9-2012 12:48 PM
pendapat saya bagus sek kafa tu. tak yah fikir anak penat ke apa..kudrat anak lain ngan kita walau k ...

haah...sebenarnya risau kalau-kalau anak ni tak tertanggung sekolah pagi & petang....anak sulung, takde pengalaman lagi...tapi kalau semua org komen kat sini, anak penat takpe - mereka boleh belajar banyak; then saya tak nak worry sgt lah....

saya lahir thn 1982, sekolah darjah satu thn 1989. saya dulu tak pernah ke sekolah agama, sekolah kebangsaan yang biasa aje....reason : mak & ayah miskin, tak mampu nak tampung biaya sekolah ke sekolah agama. Dan jugak saya tak pernah ke tadika mse umur 6 thn tu. So mse nak enrolled ke sekolah agama, cikgu sekolah tu reject sye dgn alasan saya tak pernah ke tadika....sedey kann???? Uhuhuhuhu......

norhasiah82 posted on 18-9-2012 10:25 PM
saya seremban lah, n.9......errmm...mcm tu yee....byk gakss komen & pandangan menarik....kesimpula ...

kat seremban ada sekolah ABIM SRI SEREMBAN...me suka sekolah tu...sessi pengajian 7.30 sampai  4.30..lepas asar baru boleh balik...anak2 tak perlu balik dan pergi sekolah semula utk KAFA...
mula2 mmg penat sikit...anak me dulu kalau lambat sikit ambil mereka disekolah mmg tertido kat bawah pokok..
lama2 okey...

jerukkedondong posted on 18-9-2012 11:18 PM
kat seremban ada sekolah ABIM SRI SEREMBAN...me suka sekolah tu...sessi pengajian 7.30 sampai  4.3 ...

jerukkedondong,
sekolah tu yg dekat-dekat area rumah kediaman (mcm apartment) BPR tu ke? errmm...mahal tak kos sekolah tu? sekolah swasta kan?

sweet je  ko panggil me jerukkedondong...
haaaa betul la tu...dpn sekolah tu rumah Datuk Abdullah..
tak silap me 275 sebulan...including bfast lunch n tea time...
me tak berapa pasti sngt sbb dulu bayar setahun terus...ada diskaun...hehehe..
kalau nak yg terbaik...jgn ckp pasal kos...
malangnya nak2 me sempat bljr 3 tahun je kat situ...pindah KL...
kat KL ada Al Amin...

me pon ns...anak2 skolah kat skool tu gak- kafa 2.30-5.00.....setahun lima ploh hengget je....alhamdulillah anak2 blajar solat,ngaji semer yg basic tu dh dapat cuma kita kat umah ni kene emphasize la dia punya praktikal...jenuh soh solat,bukan dia tak tau...maleh..eheheh ada satu masa si along ckp kat angah lepas ni along nak solat 5 waktu takyah mama suruh....masa tu baru je program maulidur rasul kat skool...kejap je insapnya..hadehh!!
dolu masa kat selangor kafa dia bagus sbb lebih tersusun si along sempat la setahun kat ctu..byk dia dpt baca jawi,baca quran lebih cepat dr angah yg kafa kat ns nih...tapi ok larrr bebudak ni tak de la penat pon,balik dr kafa tu ada hati lagik nak main bola .. kalu bagi main comp games plak smpi tgh malam pun sanggup!

kalau aku dulu panggil tu sekolah agama. hehe.  tp bwh JAIS skrg mcm2 jenis ada, tgk kwsn. kalau kt rmh kedai dipanggil kafa integrasi rasanya.. kt kg.. kekal nama sek.rendah.agama.
tp silibus sama sahaja..

PRO - bagus sgt2... sbb silibus dia adalah di kawal selia oleh Jab. Agama... anak2 akan diajar semua jenis ilmu... dpd tauhid, fardu ain, feqah, sejarah, quran, tajwid, akhlak, khat dan lain2.
CONS - TIADA

kt rmh mmg kita boleh ajar sendiri atau panggil ust/ustazah dtg rumah. tp bg aku ilmu  (pembelajaran rasmi)  tidak sebanyak yg dpt dr sekolah KAFA.

budak2 penat??? takdenye.. budak2 mana reti penat..
aku dulu sekolah kebangsaan rehat main bola, balik pkl 1 balik,
pkl 2 dah siap2 pegi sekolah.. rehat main bola lagi..
balik 530/6.. ada kesempatan gi main bola lg.
mlm boleh je siapkan kerja sekolah...
yg pmpuan pn sama, rehat sek. pagi ptg main gelang getah zero point... hehe

norhasiah82 posted on 18-9-2012 11:43 PM
jerukkedondong,
sekolah tu yg dekat-dekat area rumah kediaman (mcm apartment) BPR tu ke? errmm... ...

kawan saya kata sek ABIM RM500 sebulan. Tapi take note, siapa masuk sek swasta, nanti form 1 tak boleh apply masuk SBP.

Anak sulung saya masuk KAFA. Tapi adik2nya tak sebab ada JQAF. Basically semua ok, dan walaupun my girls ni bukan sek agama, tapi amat tekankan bab2 keagamaan. Bab Solat, bab pergaulan lelaki perempuan. Akan tetapi saya menyesal tak masukkan anak lelaki saya KAFA. Sbb his pembacaan jawi (bacaan Al Quran OK) tak up to my expectation.

di sekolah KAFA tuh bkn ajar ngaji je belajar semua tauhid, fekah akhlak mcm2..praktikal nyer sekali,..., sy dulu2 wlu pon arwah ayah ajar ngaji sendiri sbb mmg dia ajar bdk2 ngaji, solat pon arwah ajar tp tetap htr sekolah agama petang xde la penat sgt bkn jln kaki naik van. klu x pi kelas pon bdk2 berehat je ke, biasa bdk2 main jugak lg penat..klu tt xnak htr tp mampu buat cam kak ipar tuh ok la

dulu2 saya tak tahu KAFA ni utk apa.
tahu la sekolah agama.
anak sulung pergi KAFA masa drjh 2 je.
lps tu x join dah sebab saya sibuk kursus, takde org nak uruskan dia.

Nasib baik anak saya tu cekap juga.
saya tak tahu dia belajar agam kat mana.
tp nampak pengetahuannya agak tinggi juga (Skrg drjh 6).
di sekolah cikgu pun ada ajar.
ada kelas JQAF 1jam seminggu.
tajwid n ngaji belajar kat Qiraati.Dah khatam ngaji dah dia.
tajwid2 semua dia tahu.

Cuma kelebihan KAFA ialah utk masuk sekolah agama time sek menengah nanti.
siapa ada sijil ni, kira bonus lah.

Klu bab agama ni x payah la nak pikir2.. ilmu tu x rugi pun ank penat sbb kejar ilmu.
Ddk umah pun penat gak dia main kan?

lg2 belajar bab agama.. dunia akhirat untung.

X bermakna budak tu pandai ngaji & solat, dia dah ok seluruhnya.
Tauhid, akhlak, sirah, fekah tu sume dia kene belajar jgk.
br la balance keseluruhan.

12Next
Return to list New