CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: orangbesi

Wali, Wali ALLAH dan Wali Syaitan

AdAkAmA posted on 29-7-2013 12:49 PM
wahai penyeleweng agama. saya boleh laporkan ajaran memurtadkan dan mensyirikkan Allah yg diajar o ...

wahai penyeleweng agama. saya boleh laporkan ajaran memurtadkan dan mensyirikkan Allah yg diajar oleh kamu jika saya mahu. malah owner cari.com.my boleh disaman kerana membiarkan ilmu agama Islam diseleweng oleh pihak2 yg tidak bertanggung jawab. tak percaya? saya boleh jadikan cari.com.my keluar dalam paper untuk disaman oleh pihak2 yg terlibat kerana tidak menjaga sensetiviti perkara yg berkaitan dengan agama sehingga mendatangkan mudarat dan perpecahan di dalam agama Islam malah boleh menggugat negara. sekian harap maklum

ayat bodoh anda sedang dimaklumkannnnn
tapi ok gakkkk kannnnn
kita sama2 leh masuk front page
aku pasal - perkataan orang2 dahulu
hang pulak - pemegang title wali 1st dajjal
     leh KUN FAYAKUN pulak tuuuuu

ok cayalah.......lagi power masuk front page ni
   dr wat muzakarah kat masjid sg lalang jeeeee

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم

lps baca terjemahan Surah As-Saffat ayat 63-66
aku google & aku jumpa imej ni

mr_evergreen posted on 27-2-2014 02:12 PM
أعوذ بالله من ال&#1588 ...

wasalam

mana gi lama hilang

tu si lebai asyik kata aku adalah hang
dia rindu kat hang le tu kottttt

yg gambar hang tu...aku tak tau leeee
pasal aku tak nampak pun
tapi keperitan tu...camtu leeeee

mr_evergreen posted on 28-2-2014 05:26 PM
aku ada cuma sibuk dgn kerja

ok
happy2 selalu

DALAM RAHMATNYA

orangbesi posted on 28-2-2014 05:31 PM
ok
happy2 selalu

nak duit tak ?

mr_evergreen posted on 28-2-2014 05:40 PM
nak duit tak ?

sama ke
duit tu dgn KEBAHGIAAN???

Follow Us
Edited by dovob at 17-9-2017 03:12 PM
orangbesi replied at 24-9-2012 11:11 AM
yg ni hang kata pemahaman dari AL QURAN???
awat hang ni teruk sangatttt!!!!!!!

tan perihal ini, Allah Jua Yang Mengetahui kerana semua itu ilmuNYA

Kategori wali.

1) wali yg bersendirian
2) wali yg dimaksudkan keluarga
3) wali yg berada didalam jemaah
4) wali yg menyampai risalah
5) wali yg diredhai Allah

Itulah tingkat wali bagi apa yg dimaksudkan kepada yang beriman dan tidak beriman. Setiap wali itu ada sebab kewujudannya atas kehendak Allah dan segelintir adalah kehendak wali itu sendiri. Wali yg sempurna keadaannya hidupnya adalah wali yg merasakan dirinya biasa pada pandangan manusia dan mempunyai akhlak Al-Quran itu sendiri tanpa mengadakan sesuatu yg luar biasa melainkan jika diminta bukti utk berbuat demikian atas kehendak akal, hati atau mata hati terhadap dirinya atau terhadap permintaan selain dari dirinya dengan izin Allah. Saya manusia yy lemah, jika ada kesilapan harap dibetulkan apa yg saya sampaikan utk sama2 mendapat ilmu tambahan. Wallah hualam
Last edited by Abangcute on 23-9-2012 10:54 PM

53# DzulqarnainLv.11 Highlander
23-9-2012 08:05 PM
Minta TT takrifkn istilah 'wali' mengikut Kamus Dewan
sbb masih ada Melayu yg melayur bahasanya, melayu...

54# AbangcuteLv.9 Adventurer
23-9-2012 11:20 PM
Ada masaalah tata bahasa ke En Dzulkarnain? Nak penjelasan? Semak dari wikipedia antara yang baik isi kandungannya

Keterangan dari WIKI

Wali bermaksud wakil.

Walī (Bahasa Arab:, Wali Allah atau Walīyu 'llāh), dalam bahasa Arab berarti adalah 'seseorang yang dipercaya' atau 'pelindung', makna secara umum menjadi 'Teman Allah' dalam kalimat walīyu 'llāh. Al Qur'an menjelaskan Waliallah memiliki arti orang yang beriman dan bertakwa. “Ingatlah sesungguh wali-wali Allah itu tidak ada kekhawatiran pada mereka dan tidak pula mereka bersedih hati. Yaitu orang-orang yg beriman dan mereka selalu bertakwa.” (Yunus 10:62 - Al-Furqan dalam kitab Majmu’atut Tauhid hal. 339)
Dari Abu Hurairah ia berkata: telah bersabda Rasulullah shalalahu ‘alaihi wa sallam: “Sesungguhnya Allah telah berfirman: Barangsiapa yang memusuhi Waliku maka sesungguhnya Aku telah menyatakan perang kepadanya, dan tidaklah seorang hambaKu mendekatkan diri kepadaKu dengan sesuatu ibadah yang lebih Aku cintai dari apa yang telah Aku wajibkan kepadanya, dan senantiasa seorang hambaKu mendekatkan diri kepadaKu dengan amalan-amalan sunnah hingga Aku mencintainya. Jika Aku mencintainya jadilah aku sebagai pendengarannya yang ia gunakan untuk mendengar, dan sebagai penglihatannya yang ia gunakan untuk melihat, dan sebagai tangannya yang ia gunakan untuk berbuat, dan sebagai kakinya yang ia gunakan untuk berjalan. Dan jika ia meminta (sesuatu) kepadaKu pasti Aku akan memberinya, dan jika ia memohon perlindungan dariKu pasti Aku akan melindunginya”.

Disini kalau kita fahami, satu konsep yang cukup mudah untuk kita ikuti iaitu KASIH SAYANG dan BERSANGKA BAIK. Sesungguhnya jika kita bermusuhan antara keluarga sekalipun natijahnya akan kita ketahui di dunia apatah lagi di akhirat.

Allah SWT memperkenalkan perkataan wali dalam 2 bentuk.

1) Bentuk kebaikkan
2) Bentuk kemungkaran

Sebagai contoh :

Jika seorang bapa mempertahankan KESALAHAN anaknya tidak menutup aurat, maka terhapuslah perkataan WALI bagi diri bapa berkenaan dan kembali kepada mereka-mereka yang MENASIHATKAN akan kebenaran iaitu Wali Kebaikkan. Natijahnya ada 2 perkara
1) Si bapa menanggung sengsara di dunia atau di akhirat
2) Yang Menasihati akan menanggung KEZALIMAN atau KEADILAN di dunia akan tetapi mendapat NIKMAT di akhirat kelak INSYA'ALLAH

Konteks zaman ini kita boleh katakan begini
1) Wali yang membawa kerosakkan (ZALIM dan/atau SESAT) dari aspek PEMIKIRAN dan HATI akan menyebabkan berlakunya KEROSAKKAN. Antara nama ilmu yang terkenal untuk wali jenis ini adalah ISTIDRAJ.
2) Wali yang membawa kebaikkan (diberi NIKMAT) akan menyebabkan berlakunya PERBAIKKAN atau KEROSAKAN. Antara nama Ilmu yang terkenal untuk wali jenis ini adalah Al-Quran dan Sunnah.

Cukuplah untuk sebahagian ilmu dari perihal Wali yang berkaitan KELUARGA (ilmu tu tak sampai sebesar atom dari sisi ALLAH). Ada lagi saya tak sampaikan kerana faktor-faktor yang boleh menyebabkan KESESATAN. Wallah Hualam.

55# orangbesiLv.12 Defenderauthor
24-9-2012 10:36 AM
Abangcute posted on 23-9-2012 06:43 PM
1) Mintak OB perjelaskan sumber dari mana terjemahan di ambil.
2) Sila semak semula content yg di ...
ALI IMRAN: 175

()Sesungguhnya yang demikian itu ialah syaitan yang menakut-nakutkanWALI (pengikut-pengikutnya) Oleh itu janganlah kamu takut kepada mereka, tetapi takutlah kepadaKu , jika betul kamu orang-orang yang beriman. (175)

ada perkataan SYAITAN kan dalam bahasa arab tu
        YAKHOFU kan bererti takut
        ALULIYAA kan bererti pengikut/penolong

so.....masih ada bangkangan ka wahai si jahil!!!!!

56# orangbesiLv.12 Defenderauthor
24-9-2012 10:47 AM
Abangcute posted on 23-9-2012 06:43 PM
1) Mintak OB perjelaskan sumber dari mana terjemahan di ambil.
2) Sila semak semula content yg di ...
ALI IMRAN:

()
Janganlah orang-orang yang beriman mengambil orang-orang kafir menjadi WALI(teman rapat) dengan meninggalkan orang-orang yang beriman dan sesiapa yang melakukan (larangan) yang demikian maka tiadalah diadari Allah dalam sesuatu apapun, kecuali kamu hendak menjaga diri daripada sesuatu bahaya yang ditakuti dari pihak merekadan Allah perintahkan supaya kamu beringat-ingat terhadap kekuasaan diriNya dan kepada Allah jualah tempat kembali. (28)

ada perkataan KAFIR kan, ada perkataan AULIYA kan dan ada perkataan MUKMININ kan
so...ada bangkangan ka lagi
tu laaa dok dgn terjemahan je, cuba kuasai ke 2 bahasa, baru tahu erti yg sebenarnya

57# orangbesiLv.12 Defenderauthor
24-9-2012 10:57 AM
Dzulqarnain posted on 23-9-2012 08:05 PM
Minta TT takrifkn istilah 'wali' mengikut Kamus Dewan
sbb masih ada Melayu yg melayur bahasanya, me ...
kan dah diBACAKAN AYAT2 ALLAH ttg WALI
bagi mereka yg beriman dan bertakwa
bagi setan n sekutu2nya

dan yg ni WALI jugak:
AL NAML:Mereka berkata : Hendaklah kamu masing-masing bersumpah dengan nama Allah, bahawa sesungguhnya kita akan membunuh Soleh dan pengikut-pengikutnya secara mengejut pada waktu malam, kemudian kita akan berkata kepada WALI(waris)nya: Kami tidak hadir pembunuhan pengikut-pengikutnya dan sesungguhnya kami adalah berkata benar. (49)

AL AHZAB:Nabi itu lebih menolong dan lebih menjaga kebaikan orang-orang yang beriman daripada diri mereka sendiri dan isteri-isterinya adalah menjadi ibu mereka. Dan orang-orang yang mempunyai pertalian kerabat, setengahnya lebih berhak WALI(mewarisi) akan setengahnya yang lain menurutKitab Allah daripada orang-orang yang beriman dan orang-orang Muhajirin, kecuali kalau kamu hendak berbuat baik kepada sahabat-sahabat karib kamu. Hukum yang demikian itu adalah tertulis dalam Kitab Allah. (6)

AL ANFALan mengapa mereka tidak patut diseksa oleh Allah, sedang mereka menyekat dari Masjidilharam, padahal mereka bukanlah orang-orang yang berhak MEWALIKANNYA (menguasainya)? Sebenarnya orang-orang yang berhak MEWALIKANNYA (menguasainya) hanyalah orang-orang yang bertakwa, tetapi kebanyakan mereka tidak mengetahui. (34)

yg ni pun segolongan dari WALI gak kannn

58# orangbesiLv.12 Defenderauthor
24-9-2012 11:11 AM
Abangcute posted on 23-9-2012 07:07 PM
Salam. Perihal wali adalah urusan Allah. Sekadar memberi pandangan dalam bentuk ilmiah iaitu kategor ...
yg ni hang kata pemahaman dari AL QURAN???
awat hang ni teruk sangatttt!!!!!!!

ok ok
hang BACAKAN aku AYAT mana pulak????
yg hang dok pulun kata camni????
syok sendiri kotttttttttttttt

"serangan personal atk yg dimulakan oleh ssiapa tah? jahil kot? atau tak sedar bakal nmpak BODOH PIANG DIMASA HADAPAN? tak gitu RAUL and DA GENG? best testing? yg MULA semua benda ni SIAPA? dasar BODOH PIANG tak sedar diri sekoq-sekoq".

awak semua baru tunggu dua tiga hari BARU nak ACTION!

sy tunggu bertahun-tahun nak bagitau awak memang bangsa TAK LAYAK masuk syurga. seseorg yg TAK ADIL, tak layak masuk syurga ye. awak punya test, takat sehari dua, sy punya test yg TERSUSUN, sejak MULA BERFORUM. rasa LAYAK masuk syurga? podah!"

apa nama tuh, serangan peribadi ye. hehehehehehe.

awal-awal pun nampak, lakonan dan main-main ye. best ke main-main tu? 2 id sy dah kena ban. heran ye, awak punya id-id semua sekali BILA NAK BAN?

jenis SAMPAH, tau ikut hawa nafsu camtu lah ye. tak sedar SEMUA SKILL yg sy tayang tu DATANG DARI SIAPA YE? setan taghut yg BODOH lah tu. pandai tgk buruk org lain, DIRI SENDIRI PUN MCM CELAKA AJE.

sj nak tanya, selama sy guna SEMUA SKILL awak semua tu, rasa mcm marah tak?

kalau dah tau MARAH, maknanya selama ni awak punya AKHLAK ibarat anjing tersepit. pandai marah, tapi tak sedar itulah perangai AHLI NERAKA JAHANNAM.

oh ya? sy kan DAJJAL. si pendusta. so, sy gunalah semua teknik pendusta agar yg berdusta faham, PERANGAI DIRI SENDIRI BURUK mcm anjing tersepit. sebab tu le, RASA TAKUT MATI tu KHAS utk jenis PERASAN LAYAK MASUK SYURGA spt awak semua ye.

sy? bila tiba masanya, maka sy kembalilah kpd-Nya. org yg bodoh piang spt awak nak buat analisis tentang sy? SAYA DAH ANALISIS awak semua yg BODOH PIANG SELAMA ni, tak der sekoq pun SEDAR.

hahahahaha. suruh delete tak mau. rasa pandai sgt ke tu?

Edited by dovob at 21-9-2017 04:45 PM

soalan bodoh, awak yg kawal sy atau dah lama sy yg kawal awak ye?

takat sijil phd tu, tauk dalam lubang jamban aje ye. bodoh piang dalam sangkaan (testing), tak sedar sy recycle ke tu?

"hari ni khamis. esok jumaat. bukan ke kiamat berlaku hari jumaat selepas waktu asar ye. keje mohong orang ke tu Raul?"

dovob replied at 17-9-2017 03:27 PM

kalau dah tau MARAH, ...

[tr][/tr]
[tr][/tr]
kalau dah tau MARAH, maknanya selama ni awak punya AKHLAK ibarat anjing tersepit. pandai marah, tapi tak sedar itulah perangai AHLI NERAKA JAHANNAM.
oh ya? sy kan DAJJAL. si pendusta. so, sy gunalah semua teknik pendusta agar yg berdusta faham, PERANGAI DIRI SENDIRI BURUK mcm anjing tersepit. sebab tu le, RASA TAKUT MATI tu KHAS utk jenis PERASAN LAYAK MASUK SYURGA spt awak semua ye.
sy? bila tiba masanya, maka sy kembalilah kpd-Nya. org yg bodoh piang spt awak nak buat analisis tentang sy? SAYA DAH ANALISIS awak semua yg BODOH PIANG SELAMA ni, tak der sekoq pun SEDAR.

mana hang ada teknik atau skill sikit pun nizam ooiii
perasan dan syok sendiri je yg lebih
majoriti foremner sini tak marah - tapi meluat sangat dgn perangai dan kahlak hang tu

memang le hang tu species dajal- tapi sekadar pemegang penyapu lidi 1st wali dajal saja
hanya kasi geli celah ketiak kami saja
oklah kalau hang nak DIKEMBALIKAN - tapi ingat dosa2 hang banyak sangat dgn ahli2 kat sini
  tak diterima hang tu kat sana nanti
sapa pun kat sini tak mau delete apa pun
pasal semua tahu hang ni jenis bodoh bangang bengap

ada apa lagi nak kata - leh aku taruh lagi dan lagi
tak rasa langsung nak insaf si nizam ni yeee

dovob replied at 17-9-2017 03:27 PM

kalau dah tau MARAH, ...

[tr][/tr]
[tr][/tr]

mana hang ada teknik atau skill sikit pun nizam ooiii
perasan dan syok sendiri je yg lebih
majoriti foremner sini tak marah - tapi meluat sangat dgn perangai dan kahlak hang tu

memang le hang tu species dajal- tapi sekadar pemegang penyapu lidi 1st wali dajal saja
hanya kasi geli celah ketiak kami saja
oklah kalau hang nak DIKEMBALIKAN - tapi ingat dosa2 hang banyak sangat dgn ahli2 kat sini
  tak diterima hang tu kat sana nanti
sapa pun kat sini tak mau delete apa pun
pasal semua tahu hang ni jenis bodoh bangang bengap

ada apa lagi nak kata - leh aku taruh lagi dan lagi
tak rasa langsung nak insaf si nizam ni yeee

[youtube]XabRYiMtr8g[/youtube]

Saja nak post :m.utusan.com.my/mega/agama/panduan-menjadi-wali-allah-1.438311

“AJAIB sungguh! Ketika ramai merungut kepanasan kerana kipas usang di surau kami merangkak perlahan, Tuan Guru meniup dengan mulutnya lalu kipas itu terus berputar laju.”

Ketika mendengar kisah di atas, pastinya kita terus yakin bahawa si fulan itu adalah seorang wali Allah. Lalu cerita karamah itu dicanangkan hebat serata dunia seakan karamah adalah rukun utama kewalian.

Jika seorang ulama atau orang soleh tidak zahir padanya keajaiban yang mampu ‘melopongkan’ manusia, maka mereka itu bukan wali. Ini sebenarnya satu persepsi yang kurang tepat.

Perlu diingatkan, keajaiban material boleh sahaja dikosmetikkan oleh jin dan syaitan. Nampak ajaib si fulan berjalan di atas air, namun boleh sahaja ia diusung oleh jin atau syaitan.

Karamah atau keajaiban kepada manusia pilihan Allah memang wujud. Ia direkodkan al-Quran:

“Maka dia (Mariam yang dinazarkan oleh ibunya) diterima oleh Tuhannya dengan penerimaan yang baik, dan dibesarkannya dengan didikan yang baik, serta diserahkannya untuk dipelihara oleh Nabi Zakaria. Setiap kali Nabi Zakaria masuk untuk menemui Mariam di mihrab, dia dapati rezeki (buah-buahan yang luar biasa) di sisinya. Nabi Zakaria bertanya: ”Wahai Mariam dari mana engkau dapati (buah-buahan) ini?” Mariam menjawab: “ialah daripada Allah, sesungguhnya Allah memberikan rezeki kepada sesiapa yang dikehendaki-Nya dengan tidak dikira,” (ali ‘Imran [3:37]).

Pun begitu, ia bukanlah rukun utama kewalian? Justeru apakah syarat utama menjadi wali? Kembalilah kepada bicara Pemilik sebenar para wali:

“Ketahuilah! Sesungguhnya wali-wali Allah, tidak ada kebimbangan (daripada sesuatu yang tidak baik) terhadap mereka, dan mereka pula tidak akan berduka cita. “(Wali-wali Allah itu ialah) (1) Orang yang beriman dan mereka pula (2) sentiasa bertakwa. Untuk mereka sahajalah kebahagiaan yang menggembirakan di dunia dan akhirat; tidak ada (sebarang perubahan pada janji-janji Allah yang demikian itulah kejayaan yang besar,” (Yunus [10:62-64]).

Karamah hissi masih rendah darjatnya berbanding maknawi. Ia mempunyai kayu ukur kebenarannya iaitu sejauh mana pematuhan syariah pada diri manusia yang terzahir banyak keajaiban padanya. Jika muncul berbagai keajaiban pada seorang yang soleh lagi patuh syariah, mungkin benar dia seorang wali. Sebaliknya, jika keajaiban muncul pada seorang fasik, ia adalah tipu daya syaitan.

Dua rukun wali yang disebut Allah:

1. Orang yang beriman:

Beriman kepada Allah tidak semudah menghafal Rukun Iman yang enam.
Para wali Allah benar-benar menjiwai segala Rukun Iman, sekali gus mewujudkan slogan, ‘Allah didahulukan berbanding diri sendiri.’
Setiap masa dosa dan pahala diawasi kerana iman mereka kepada malaikat yang sentiasa merekod aktiviti makhluk.
Iman mereka kepada kitab mendorong mereka mematuhi segala isi al-Quran tanpa pilihan.
Putih kata al-Quran maka putihlah kata mereka. Segala sunah utama Rasulullah ditelan walau pahit kerana itu manifestasi iman mereka kepada baginda.
Hidup mereka diisi bekal akhirat kerana iman mereka kepada hari kiamat.
Apa sahaja musibah menimpa diterima dengan tenang kerana iman mereka kepada qada dan qadar.
2. Sentiasa bertakwa:

Takwa bermaksud jaga batas Allah dan takutkan kemurkaan-Nya. Ia seumpama melalui laluan penuh duri.
Tidak diatur langkah semberono kerana ia bakal melukakan kaki. Hidup mereka diatur rapi agar tidak mengundang kemurkaan Allah.
Ayat di atas (Yunus [10:62-64]) didatangkan Allah dalam fi’il mudhari’ atau perbuatan yang sedang dan sentiasa berjalan (sentiasa bertakwa).
Takwa mereka melekat pada diri tanpa putus sehingga mati.
Jika menepati dua rukun ini, kita sebenarnya adalah wali Allah walaupun tidak dikurniakan karamah. Seperkara lain yang juga penting adalah kefahaman tentang karamah. Ia bercabang dua iaitu hissi (yang zahir dan mampu ditangkap pancaindera) dan maknawi (yang tidak zahir tapi kekal manfaatnya untuk umat Islam).
Segala legasi ilmu para ulama ummah yang kekal manfaatnya selepas pemergian mereka adalah karamah maknawi yang jauh lebih berharga daripada karamah hissi seorang wali yang hanya dinikmati sendirian. Antara petunjuk mudah mengenal wali Allah mengikut sabda Rasulullah SAW adalah: “Melihat mereka mengingatkan diri kepada Allah,” - al-Mu’jam al-Kabir Imam al-Tabrani.

Oleh itu, cintailah ilmu dan para ulama kerana kedua-duanya bakal menegakkan dua rukun kewalian dalam jiwa kita.

Semoga usaha keras kita menuntut ilmu demi untuk meraih iman dan takwa akan menempatkan kita di akhirat kelak bersama para wali dan kekasih Allah. Mengenal dan mencintai Allah sehingga membuahkan iman sejati dan takwa itulah keajaiban sebenar!

AL-HIKAM
Ini Tanda-tanda Waliyullah Menurut Ibnu Athaillah
Ini Tanda-tanda Waliyullah Menurut Ibnu Athaillah(Copyright kampoengsufi.com)

Hafiz, NU Online | Senin, 02 Oktober 2017 19:45
Setiap rasul mengandung sifat kerasulan, kenabian, dan kewalian. Hanya saja setelah Nabi Muhammad SAW, sifat kenabian dan kerasulan tertutup. Pintu terbuka hingga kini adalah kewalian. Sifat kewalian ini yang masih melekat pada beberapa orang di tengah-tengah kita.

Kalau para nabi dan rasul bersifat makshum (terjaga dari maksiat), maka para wali Allah bersifat mahfuzh (selalu dalam bimbingan Allah baik dalam taat maupun dalam khilaf).

Syekh Ibnu Athaillah mengatakan bahwa Allah menyatakan sebagian wali-Nya dan menyembunyikan sebagian lain di tengah masyarakat. Tetapi semua wali-Nya menjadi tanda bagi masyarakat atas kehadiran-Nya.

Artinya, “Mahasuci Allah yang tidak menjadikan tanda bagi para wali-Nya selain tanda yang menunjukkan ada-Nya. Mahasuci Allah yang tidak ‘mempertemukan’ kepada para wali selain orang yang dikehendaki sampai kepada-Nya.”

Lalu bagaimana kita dapat mengerti kehadiran wali Allah? Ini yang sulit. Pasalnya, para wali juga manusia biasa seperti hamba Allah lainnya. Hal ini tercantum pada keterangan Syekh Ibnu Abbad berikut ini.

Artinya, “Aku (Syekh Ibnu Athaillah) mendengarnya (maksudnya adalah gurunya), Syekh Abul Abbas Al-Mursi berkata, ‘Mengenal wali lebih sulit dari mengenal Allah. Allah dapat dikenali dengan kesempurnaan dan keindahan-Nya. tetapi kapan kau bisa mengenali tanda wali, makhluk sepertimu. Ia makan sebagaimana kamu makan, ia minum sebagaimana kamu minum.’ Ibnu Athaillah berkata di Latha’iful Minan, ‘Kalau Allah menghendakimu kenal dengan salah satu walinya, Allah melipat unsur manusiawinya di matamu dan Allah memperlihatkanmu keistimewaannya,’” (Lihat Syekh Ibnu Abbad, Syarhul Hikam, Semarang, Maktabah Al-Munawwir, tanpa catatan tahun, juz II, halaman 2).

Meskipun demikian, secara umum para wali dapat teridentifikasi. Minimal mereka mengandung tiga sifat berikut ini sebagaimana keterangan Syekh Zarruq.

:        

Artinya, “Tetapi waliyullah itu dapat dikenali dengan tiga tanda: mengutamakan Allah, (hatinya) berpaling dari makhluk-Nya, dan berpegang pada syariat Nabi Muhammad SAW dengan benar,” (Lihat Syekh Zarruq, Syarhul Hikam, As-Syirkatul Qaumiyyah, 2010 M/1431 H, halaman 133).

Meskipun Syekh Zarruq menyebutkan demikian, kita tetap sulit menunjuk hidung siapa wali Allah di tengah kita. Mereka beribadah sebagaimana kita. Mereka juga kadang berbuat khilaf seperti kita. Mereka berpakaian seperti kita. Mereka juga entah apa profesi kesehariannya. Hanya bedanya, mereka terjaga dari penyakit batin dan mereka menjaga adab kepada Allah saat berbuat taat maupun saat berbuat maksiat karena kuasa-Nya atas bimbingan-Nya.

Mereka sama sekali tak terduga. Karena sulitnya menentukan mereka, kita hanya bisa berlaku husnuzzhan (berbaik sangka) kepada setiap orang. Semoga dengan menghormati para kekasih Tuhan itu, kita dapat kelimpahan rahmat-Nya. Amiiin, ya Rabbal alamin. Wallahu a‘lam. (Alhafiz K)

TANDA-TANDA WALI ALLAH

1. Jika melihat mereka, akan mengingatkan kita kepada Allah swt.

Dari Amru Ibnul Jammuh, katanya:

“Ia pernah mendengar Rasulullah saw bersabda: “Allah berfirman: “Sesungguhnya hamba-hambaKu, wali-waliKu adalah orang-orang yang Aku sayangi. Mereka selalu mengingatiKu dan Akupun mengingai mereka.”

Dari Said ra, ia berkata:

“Ketika Rasulullah saw ditanya: “Siapa wali-wali Allah?” Maka beliau bersabda: “Wali-wali Allah adalah orang-orang yang jika dilihat dapat mengingatkan kita kepada Allah.”

2. Jika mereka tiada, tidak pernah orang mencarinya.

Dari Abdullah Ibnu Umar Ibnu Khattab, katanya:

10 Hadis riwayat Abu Daud dalam Sunannya dan Abu Nu’aim dalam Hilya jilid I hal. 6

Hadis riwayat Ibnu Abi Dunya di dalam kitab Auliya’ dan Abu Nu’aim di dalam Al Hilya Jilid I hal 6).

“Pada suatu kali Umar mendatangi tempat Mu’adz ibnu Jabal ra, kebetulan ia sedang menangis, maka Umar berkata: “Apa yang menyebabkan engkau menangis, wahai Mu’adz?” Kata Mu’adz: “Aku pernah mendengar Rasulullah saw bersabda: “Orang-orang yang paling dicintai Allah adalah mereka yang bertakwa yang suka menyembunyikan diri, jika mereka tidak ada, maka tidak ada yang mencarinya, dan jika mereka hadir, maka mereka tidak dikenal. Mereka adalah para imam petunjuk dan para pelita ilmu.”

3. Mereka bertakwa kepada Allah.

Allah swt berfirman:

“Ingatlah, sesungguhnya wali-wali Allah itu, tidak ada kekhuwatiran terhadap mereka dan tidak pula mereka bersedih hati Mereka itu adalah orang-orang yang beriman dan mereka selalu bertaqwa.. Dan bagi mereka diberi berita gembira di dalam kehidupan dunia dan akhirat”13

Abul Hasan As Sadzili pernah berkata: “Tanda-tanda kewalian seseorang adalah redha dengan qadha, sabar dengan cubaan, bertawakkal dan kembali kepada Allah ketika ditimpa bencana.”

4. Mereka saling menyayangi dengan sesamanya.

Dari Umar Ibnul Khattab ra berkata:

Hadis riwayat Nasa’i, Al Bazzar dan Abu Nu’aim di dalam Al Hilyah jilid I hal. 6

Surah Yunus: 62 – 64

Hadisriwayat. Al Mafakhiril ‘Aliyah hal 104

“Rasulullah saw bersabda: “Sesungguhnya sebahagian hamba Allah ada orang-orang yang tidak tergolong dalam golongan para nabi dan para syahid, tetapi kedua golongan ini ingin mendapatkan kedudukan seperti kedudukan mereka di sisi Allah.” Tanya seorang: “Wahai Rasulullah, siapakah mereka dan apa amal-amal mereka?” Sabda beliau: “Mereka adalah orang-orang yang saling kasih sayang dengan sesamanya, meskipun tidak ada hubungan darah maupun harta di antara mereka. Demi Allah, wajah mereka memancarkan cahaya, mereka berada di atas mimbar-mimbar dari cahaya, mereka tidak akan takut dan susah.” Kemudian Rasulullah saw membacakan firman Allah yang artinya: “Ingatlah, sesungguhnya wali-wali Allah itu, tidak ada kekhawatiran terhadap mereka dan tidak pula mereka bersedih hati.”

5. Mereka selalu sabar, wara’ dan berbudi pekerti yang baik.

Diriwayatkan dari Ibnu Abbas ra bahwa”Rasulullah saw bersabda:

Hadis riwayat Abu Nu’aim dalam kitab Al Hilya jilid I, hal 5

“Ada tiga sifat yang jika dimiliki oleh seorang, maka ia akan menjadi wali Allah, iaitu: pandai mengendalikan perasaannya di saat marah, wara’ dan berbudi luhur kepada orang lain.”
Rasulullah saw bersabda: “Wahai Abu Hurairah, berjalanlah engkau seperti segolongan orang yang tidak takut ketika manusia ketakutan di hari kiamat. Mereka tidak takut siksa api neraka ketika manusia takut. Mereka menempuh perjalanan yang berat sampai mereka menempati tingkatan para nabi. Mereka suka berlapar, berpakaian sederhana dan haus, meskipun mereka mampu. Mereka lakukan semua itu demi untuk mendapatkan redha Allah. Mereka tinggalkan rezeki yang halal kerana akan amanahnya. Mereka bersahabat dengan dunia hanya dengan badan mereka, tetapi mereka tidak tertipu oleh dunia. Ibadah mereka menjadikan para malaikat dan para nabi sangat kagum. Sungguh amat beruntung mereka, alangkah senangnya jika aku dapat bertemu dengan mereka.” Kemudian Rasulullah saw menangis kerana rindu kepada mereka. Dan beliau bersabda: “Jika Allah hendak menyiksa penduduk bumi, kemudian Dia melihat mereka, maka Allah akan menjauhkan siksaNya. Wahai Abu Hurairah, hendaknya engkau menempuh jalan mereka, sebab siapapun yang menyimpang dari penjalanan mereka, maka ia akan mendapati siksa yang berat.”

6. Mereka selalu terhindar ketika ada bencana.

Dari Ibnu Umar ra, katanya:

“Rasulullah saw bersabda: “Sesungguhnya Allah mempunyai hamba-hamba yang diberi makan dengan rahmatNya dan diberi hidup dalam afiyahNya, jika Allah mematikan mereka, maka mereka akan dimasukkan ke dalam syurgaNya. Segala bencana yang tiba akan lenyap secepatnya di hadapan mereka, seperti lewatnya malam hari di hadapan mereka, dan mereka tidak terkena sedikitpun oleh bencana yang datang.”

Rujukan:-

Hadis riwayat Ibnu Abi Dunya di dalam kitab Al Auliya’

Hadis riwayat Abu Hu’aim dalam kitab Al Hilya

Hadis riwayat Abu Nu’aim dalam kitab Al Hilya jilid I hal 6

8. Hati mereka selalu terkait kepada Allah.

Imam Ali Bin Abi Thalib berkata kepada Kumail An Nakha’i: “Bumi ini tidak akan kosong dari hamba-hamba Allah yang menegakkan agama Allah dengan penuh keberanian dan keikhlasan, sehingga agama Allah tidak akan punah dari peredarannya. . Akan tetapi, berapakah jumlah mereka dan dimanakah mereka berada? Kiranya hanya Allah yang mengetahui tentang mereka. Demi Allah, jumlah mereka tidak banyak, tetapi nilai mereka di sisi Allah sangat mulia. Dengan mereka, Allah menjaga agamaNya dan syariatNya, sampai dapat diterima oleh orang-orang seperti mereka. Mereka menyebarkan ilmu dan ruh keyakinan. Mereka tidak suka kemewahan, mereka senang dengan kesederhanaan. Meskipun tubuh mereka berada di dunia, tetapi rohaninya membumbung ke alam malakut. Mereka adalah khalifah-khalifah Allah di muka bumi dan para da’i kepada agamaNya yang lurus. Sungguh, betapa rindunya aku kepada mereka.”

9. Mereka senang bermunajat di akhir malam.

Imam Ghazali menyebutkan: “Allah pernah memberi ilham kepada para siddiq: “Sesungguhnya ada hamba-hambaKu yang mencintaiKu dan selalu merindukan Aku dan Akupun demikian. Mereka suka mengingatiKu dan memandangKu dan Akupun demikian. Jika engkau menempuh jalan mereka, maka Aku mencintaimu. Sebaliknya, jika engkau berpaling dari jalan mereka, maka Aku murka kepadamu. ” Tanya seorang siddiq: “Ya Allah, apa tanda-tanda mereka?” Firman Allah: “Di siang hari mereka selalu menaungi diri mereka, seperti seorang pengembala yang menaungi kambingnya dengan penuh kasih sayang, mereka merindukan terbenamnya matahari, seperti burung merindukan sarangnya. Jika malam hari telah tiba tempat tidur telah diisi oleh orang-orang yang tidur dan setiap kekasih telah bercinta dengan kekasihnya, maka mereka berdiri tegak dalam solatnya. Mereka merendahkan dahi-dahi mereka ketika bersujud, mereka bermunajat, menjerit, menangis, mengadu dan memohon kepadaKu. Mereka berdiri, duduk, ruku’, sujud untukKu. Mereka rindu dengan kasih sayangKu. Mereka Aku beri tiga kurniaan: Pertama, mereka Aku beri cahayaKu di dalam hati mereka, sehingga mereka dapat menyampaikan ajaranKu kepada manusia. Kedua, andaikata langit dan bumi dan seluruh isinya ditimbang dengan mereka, maka mereka lebih unggul dari keduanya. Ketiga, Aku hadapkan wajahKu kepada mereka. Kiranya engkau akan tahu, apa yang akan Aku berikan kepada mereka?”

Nahjul Balaghah hal 595 dan Al Hilya jilid 1 hal.. 80

Ihya’ Ulumuddin jilid IV hal 324 dan Jilid I hal 358

10. Mereka suka menangis dan mengingat Allah.

‘Iyadz ibnu Ghanam menuturkan bahwa ia pernah mendengar Rasulullah saw bersabda: “Malaikat memberitahu kepadaku: “Sebaik-baik umatku berada di tingkatan-tingkatan tinggi. Mereka suka tertawa secara terang, jika mendapat nikmat dan rahmat dari Allah, tetapi mereka suka menangis secara rahsia, kerana mereka takut mendapat siksa dari Allah. Mereka suka mengingat Tuhannya di waktu pagi dan petang di rumah-rumah Tuhannya. Mereka suka berdoa dengan penuh harapan dan ketakutan. Mereka suka memohon dengan tangan mereka ke atas dan ke bawah. Hati mereka selalu merindukan Allah. Mereka suka memberi perhatian kepada manusia, meskipun mereka tidak dipedulikan orang. Mereka berjalan di muka bumi dengan rendah hati, tidak congkak, tidak bersikap bodoh dan selalu berjalan dengan tenang. Mereka suka berpakaian sederhana. Mereka suka mengikuti nasihat dan petunjuk Al Qur’an. Mereka suka membaca Al Qur’an dan suka berkorban. Allah suka memandangi mereka dengan kasih sayangNya. Mereka suka membahagikan nikmat Allah kepada sesama mereka dan suka memikirkan negeri-negeri yang lain. Jasad mereka di bumi, tapi pandangan mereka ke atas. Kaki mereka di tanah, tetapi hati mereka di langit. Jiwa mereka di bumi, tetapi hati mereka di Arsy. Roh mereka di dunia, tetapi akal mereka di akhirat. Mereka hanya memikirkan kesenangan akhirat. Dunia dinilai sebagai kubur bagi mereka. Kubur mereka di dunia, tetapi kedudukan mereka di sisi Allah sangat tinggi. Kemudian beliau menyebutkan firman Allah yang artinya: “Kedudukan yang setinggi itu adalah untuk orang-orang yang takut kepada hadiratKu dan yang takut kepada ancamanKu.”

11. Jika mereka berkeinginan, maka Allah memenuhinya.

Dari Anas ibnu Malik ra berkata: “Rasul saw bersabda: “Berapa banyak manusia lemah dan dekil yang selalu dihina orang, tetapi jika ia berkeinginan, maka Allah memenuhinya, dan Al Barra’ ibnu Malik, salah seorang di antara mereka.”

Ketika Barra’ memerangi kaum musyrikin, para sahabat: berkata: “Wahai Barra’, sesungguhnya Rasulullah saw pernah bersabda: “Andaikata Barra’ berdoa, pasti akan terkabul. Oleh kerana itu, berdoalah untuk kami.” Maka Barra’ berdoa, sehingga kami diberi kemenangan.

Di medan peperangan Sus, Barra’ berdo’a: “Ya Allah, aku mohon, berilah kemenangan kaum Muslimin dan temukanlah aku dengan NabiMu.” Maka kaum Muslimin diberi kemenangan dan Barra’ gugur sebagai syahid.

Hadis riwayat Abu Nu’aim dalam Hilya jilid I, hal 16

12. Keyakinan mereka dapat menggoncangkan gunung.

Abdullah ibnu Mas’ud pernah menuturkan:

“Pada suatu waktu ia pernah membaca firman Allah: “Afahasibtum annamaa khalaqnakum ‘abathan”, pada telinga seorang yang pengsan. Maka dengan izin Allah, orang itu segera sedar, sehingga Rasuulllah saw bertanya kepadanya: “Apa yang engkau baca di telinga orang itu?” Kata Abdullah: “Aku tadi membaca firman Allah: “Afahasibtum annamaa khalaqnakum ‘abathan” sampai akhir surah.” Maka Rasul saw bersabda: “Andaikata seseorang yakin kemujarabannya dan ia membacakannya kepada suatu gunung, pasti gunung itu akan hancur.”

– Hadis riwayat Abu Nu’aim dalam Al Hilya jilid I hal 7