CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 21336|Reply: 159

SELEPAS SPM 2012 >>> NAK TUJU MANA?

Assalamualaikum semua.

saya ada anakyang akan SPM tahun2012 ni. Anak saya ni bolehtahanpandai .. di SBPI Jempol .... PMR 9A ... ambik aliran  sains-agama ... so SPM amik 11 subjeks.

Soalnya ... sekarang ni  nak kena isi borang MATRIKULASI ... nak pilih MAtrikulasi mana? mana yang terbaik?

Ada yangkata .. tak payah isi birangMatrikulasi.. tunggu ASASI SAINS .... kalau isi Matrikulasi, tak boleh isi ASASI SAINS dah ke?

Macam mana pulakdenganINTEC (Apa INTEC ni?)

Luar negara? perlu pohon? Bila? Nak pohon macam mana?

Ini satu0satunya anak saya yang akan ke universiti .....

saya mahukan yang terbaik untuk dia ....

oh ya... cita2 dia? ahli astronomi atau AHLI CSI ...

Tolong bantu kak lid ok .... nak kena isi borang matrik sebelum 10/10/12

Rate

1

Kak Lid, asal nama aje Matrikulasi KPM, takde beza pun pilih mana2 Matrikulasi pun. Tapi, Asasi Sains UM atau Matrikulasi UIA pastinya lebih baik. Paling cikai, Asasi UiTM. Tapi, nasihat saya, jika pening sgt, amik je Form 6 Sains utk STPM.

INTEC ada offer A-Level, setara STPM la tu.

Kak lid cuba belek2 kat thread IPTS / IPTA yg saya dok gigih update kat bod ni. Ada juga ditepek pilihan pljr lpsn SPM ttg halatuju akademik lps hbs SPM. Moga dapat membantu.

Rate

1

Oh pasal INTEC tu, Kak Lid cuba baca kat thread IPTA IPTS di entri berkaitan UiTM. Ada saya tepekkan link dia sekali kat situ.

robotech posted on 2-10-2012 10:41 PM
Kak Lid, asal nama aje Matrikulasi KPM, takde beza pun pilih mana2 Matrikulasi pun. Tapi, Asasi Sain ...

cer kasi link benag IPTS/IPTA ...

Form 6? tak kot ....

kak lid prefer MU ... or UPM .... kalau dpt offer (kena mintak jugakkan?)  luar negara (bukan timur tengah) .. kaklid lagi suka .... maklum dulu2 kaklid petnah  berangan nak belajar luar negara .. tapi result tak bagusss...

so..ken amintak matrikulasi + asasi + INTEC?

short post be4 lecturer perasan, mintak je semua...nasib masing2 kita taktau..
next time sy masuk lagi sini

next time sy masuk lagi sini

Follow Us
selyusi posted on 3-10-2012 04:37 PM
next time sy masuk l ...

nanti tolong lebarkan penjelasan ekk.. tunggu ni ....

kalau x salah, nak apply intec tu siapa yg nak ke obersea, dapat result cantik spm nnt ok la. better akak mintak je asasi n matrik. asasi ni under upu, matrik under kpm. dua2 mudah nak masuk u kalau dapat result elok. cuma kalau dari asasi um (pasum) or asasi uitm, diorang lebih cerah utk masuk uni tu sendiri. tapi matrikulasi pun okeh ja.

saya dari matrikulasi, buat medic. *tetiba*

tapi ikut la. ttg cita2 anak akak tu, akak dah tanya dia elok2 ke. i mean, dia mesti ada kaji pathway nak amik course yg dia minat tu kan.

wanawina posted on 3-10-2012 04:44 PM
kalau x salah, nak apply intec tu siapa yg nak ke obersea, dapat result cantik spm nnt ok la. better ...

dulu anak ni (hehe .. bajet ko umo awal 20an)  matrik mana? tengah nak isi borangmatrikulasi untuk anak ni ..

yang permohonan asasi danintec tu lepas dapat SPM kan?

sayawifenikmie posted on 3-10-2012 05:28 PM
dulu anak ni (hehe .. bajet ko umo awal 20an)  matrik mana? tengah nak isi borangmatrikulasi u ...

hehehe. mmg saya awal 20-an pun.

bila permohonan upu dah dibuka, apply la. auntie *ok ke?* kena la rajin2 usha website upu and matriks. tapi mmg matriks akan kluar dulu la permohonan dia. bukan dah boleh apply ke sekarang? x salah saya dulu saya apply bulan 9.tak ingat dah sbb dah 4 taun tinggal. hehehe.

intec tu rasanya under mara kot. tak sure la sbb yg tau intec tu preparation nak gi oversea. dulu nak gi oversea x lepas sbb spm physics b.

tapi mmg x nak gi oversea pun. hehehehehehe.

wanawina posted on 3-10-2012 05:44 PM
hehehe. mmg saya awal 20-an pun.

bila permohonan upu dah dibuka, apply la. auntie *ok ke?* k ...

okk.. awsal 20an..anak2 auntie je ni .. so auntie laa ... no bebeh ...silap2 ur mom muda dari auntie ...

ok.. now nak isi borang matriklah .. nak buat pilihan kolej matrikiulasi mana nak pilih .... cuba ko senaraikan kolej matriukulasi yang best yg ko tahu ...

ko dulu matrikulasi mana?

auntie suka kalau anak auntie dapat per oversea ..kecuali ke timur tengah ... big NO ...

dulu2 masa muda auntie teringin nak belajar oversea tapi tak lepas .. result so-so jer ..... dah tua2 beranak pinak bagai ada peluang tapi malas pulak nak bersusah2 kat negara orang .....

so .. cuba jawab soklan2 auntie tu ...

sayawifenikmie posted on 3-10-2012 06:22 PM
okk.. awsal 20an..anak2 auntie je ni .. so auntie laa ... no bebeh ...silap2 ur mom muda dari aunt ...

hehehehe.

erm. sekarang tak taulah. dulu saya matriks penang. bagi saya best je matriks penang. tapi ada jugak kawan2 saya ckp matriks penang ni sosial sikit. saya mengaku la kot. but tu semua depends atas diri kita jugak, ye tak auntie?

but best sebenarnya saya kat matriks dulu. hehehehe. erm ada yg ckp matriks top mcm melaka, kedah, johor. kolej mara pun not bad auntie. kolej mara kulim ke. matriks basic dia sama je. kat mana2 pun asalkan usaha, dapat 4 flat, insha ALLAH, adalah rezeki nak sambung degree.

tapi asasi ok je. asasi uitm ke, asasi um ke. sbb selalunya kalau result bagus, cthnya asasi um, diorang akan amik student asasi diorang untuk masuk degree um jugak.

tapi kalau anak auntie result spm cantik, auntie apply la jpa and mara. untung2 wat persediaan gi oversea.

btw, anak auntie yg nak spm ni laki ke pompuan?

Rate

1

wanawina posted on 3-10-2012 06:31 PM
hehehehe.

erm. sekarang tak taulah. dulu saya matriks penang. bagi saya best je matriks penang ...

anak auntie pempuan ... dia kat SBPI Jempol N9.

hmm.... nak pilih Melaka aaa ... dekat sikit nak visit dia .. hehe .. then Johor .. sebabjarang pi johor .. and then Penang ....

sayawifenikmie posted on 3-10-2012 06:50 PM

ok je pilihan auntie tu. result cantik selalunya dapat pilihan pertama.

intec tu tempat student buat persediaan ke oversea macam buat program a-level, ausmat etc...dulu intec untuk budak2 yg dpt sponsor je tapi start last year dia dah open untuk private student juga. budak2 jpa yg dapat oversea banyak study kat intec..

semua matriks ok sebenarnya, aunt pentingkan akademik ke fasiliti kat matriks? kalau fasiliti pilih matriks selangor atau matriks pahang, tu antara matriks terbaru. matriks johor dan melaka bagus dari segi akademik sebab byk lecturer yg berpengalaman kat situ tapi tu matriks lama..faham2 je la kalau barang lama..

kalau anak aunt dapat straight a's boleh mintak asasi um aka pasum, 7A/8A boleh mintak asasi uitm, 5A/6A boleh amik asasi upm and yg kat sabah tu.  ni range yang sy tengok kwn2 sy. kalau 7A mintak pasum, mimpi je la nak dapat.

lepasan matriks, stpm and asasi akan bersaing bersama-sama untuk dapatkan tempat kat upu(degree), jadi kalau lepasan asasi dapat pointer 3.0 bersaing dengan lepasan matrikulasi pointer 3.7, berebut course engineering kat utm, agak2 siapa dapat?i'll say ex-matrix..

btw, spm tu hanyalah tiket utk smbung matriks, stpm, asasi, and apply scholarships, yg penting pointer utk mohon course yg kita minat tu. Ada yg dpt straight a's masuk asasi tapi keluar dengan result 3.2 tak dapat course idaman di univerisiti idaman. Ada yg dapat straight a's tak dapat first choice untuk upu(asasi/dip), ada yang tak dapat straight a's tapi dapat sambung oversea lepas keluar matrix dengan pointer 4.0 flat cantik.

Kesimpulan berdasarkan pengalaman, semua ni macam ikut nasib jugak la

Rate

1

selyusi posted on 4-10-2012 12:40 PM
semua matriks ok sebenarnya, aunt pentingkan akademik ke fasiliti kat matriks? kalau fasiliti pilih  ...

thankss dear .... auntie dah isi borang matrik semalam .... pilihan auntie (heehe .. anak cakap ibu pilih laaa) Melaka, Johor dan Perak.... ALiran Sains .. tak kisah sata pasal fasiliti ... biar dia susah .. no hal .... biar dia belajar hidup ...

Moga2 anak auntie akan dapat straight As .. so far dia antara 10-12 terbaik dalam tingkatan  .. every year mcm tu .... result pun ok kot .. tapi masa trial takderlah 11A+ .... campur2 .... B takder kot masa trial ...

Pilihan auntie .. kalau boleh biar dia ke luar negara .. sebab nak dedahkan dia kepada persekitaran kat luar negara ... tapi bukan timur tengah, India atau Indonesia laaa ... ....  in fact .. kalau tak dapat tajaan .. auntie minat nak taja sendiri dia belajar at least kat Singapore atau Australia atau Nzealand .... entah berapa lah kos dia gamaknya ....

Pilihan lain .. UiTM ... dan UM atau UPM ....

nak suruh dia  amik terus sampai PhD ....  

so.. permohonan biasiswa semua tu .. and Asasi sains ... semua buat lepas SPM kan?

sayawifenikmie posted on 3-10-2012 06:50 PM

AsSalam Lid....

sori nyampuk jap...
alang2 nk dekat , naper x pilih KMS yg kat Banting tu...
anak bujang 1st batch kt sana dulu....tiap2 minggu bole jenguk kalau dia x sempat balik

latahzan posted on 4-10-2012 02:48 PM
AsSalam Lid....

sori nyampuk jap...

Wsalam sis

hehe .... dia mentioned gak pasal matrik Banting tu .... best ke kat situ ek?  Boleh tukar ke lepas kita dah submit borang?

(hehe .. kak lid pulak yang menyibuk.... tuan punya badan relak jer...)

sayawifenikmie posted on 4-10-2012 03:05 PM
Wsalam sis

hehe .... dia mentioned gak pasal matrik Banting tu .... best ke kat situ ek?  Bole ...

tpt baru mestilah best...banding dgn kakak dia yg dulu kat KMM...
brg2 kira 1st hand gitu

based on anak punya feedback ...ok jer kat sinun...yg penting kena focus sbb matriks 1thn mmg tough esp sains hayat...
infact masa cuti last sem, dia dgn kwn2 gi visit lecturers...mengenang jasa lecturers katanya

x pasti pulak kalau bole tuka...cer refer KPM