CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 18755|Reply: 56

Ibu mertua berebut cucu

this post has been deleted by the author Last edited by apexxchia on 5-11-2012 08:44 PM

ha ha ha ...dua dua pun sama...mak mertua nak ikut cara dia...kamu dengan cara kamu...mak mertu dapat cucu pertama...kamu dapat anak pertama.....cuba compromise...kadang2 kita tak nampak kerana vision kita dah blur dengan perangai mak mertua bercampur dengan kita punya perangai...maklumlah keturunan darah daging dia ...dance along dengan perangai dia....mana tahu ada hikmat sebaliknya...cuma nak bagi tahu..selalunya yang kita tak suka aka belaku pada kita..dah banyak saya saksi...itu nasihat aje

Rate

1

pendapat MIL tu bley dgr jer... tpi jgn ikut 100%..

bg aku lah, anak kita..biar kita yg tentukan..

mak aku n MIL aku cuma bley bg pendapat jer... klu aku rase ok, aku ikut..klu tak sesuai, aku buat bodoh jer...

tpi for me lah.. ur MIL mmg melampau.. mcm anak dia plak.. suh dia beranak lagi lah klu nak jaga baby sgt...

Rate

1

berani tak post kat wall FB ko mcm nie?
saya stress dgn orang yang ganggu kehidupan saya anak beranak. rimass..

tiap2 hari..tiap2 saat.. posted dlm FB.

aku rasa, cara terbaik, ko behenti keje & pindah kat kampung ko. lari dari MIL ko tu.

atau, ko leh post gak mcm nie..

kalau asyik ganggu saya, saya akan pindah overeseas. all communication closed. padan muka.

kesiannya.

Rate

1

adui.. mil ko ni berlebih betul. kalu aku di tempat ko pun tension jugak. aku paling tak suka org mengatur anak aku. takat bagi pendapat ok jek. pas bersalin minggu ke-3 sampai 44 hari aku berpantang di rumah mil. mmg tak sama layanan n pemakanan mak sendiri ngan mil. ada jugak yg mil suh itu ini tapi yg mana ok jek aku ikut.

dapat mentua yang penyibuk payah, dapat mentua yang tak pernah ambil tahu pun payah.. hidup2.. TT just go with the flow... mana yang boleh dikawal sila kawal dari awal.. mana yang tak leh di kawal cari cara lain untuk lepaskan diri.. bukan mengajar tapi begini la budaya hidup bila kita tak biasa dengan enviroment mentua memang ada sesetengah benda boleh buat kita stress.. awak tu baik dapat mentua ambik tahu berbeza jauh dengan mentua saya yang anggap menantu tu hanya orang luar,,,

Follow Us
mcm baca cerpen 'Aku dan Ibu Mertuaku'... bg saya ibu mertua awak seorang yg penyayang..

mak aku ngan mak mertua aku ade jugak sibuk pasal anak aku...lagi2 mak aku...mcm ko
lah jugak cucu sulung...dia pon jaga anak aku waktu aku keje...apa2 yang baik aku amik...mana yang aku rasa tak lojik aku abaikan.

cara terbaik ko slow talk je ngan mak mertua ko...cakap ko pon ade hak ngan anak ko...ko berhak tentukan apa yang patot atau tak untuk anak ko...mak mertua atau mak ko bleh jadi pemantau atau penasihat.

kalo ko ade plan nak dok jauh dr mertua aku rasa janganlah...nnti lagi ko rimas dia dok tepon 5 6 juta kali sehari tanya bila nak balik...tak pon ko gi dok obersea sana nun...kos nak telepon pon mahal...kalo dia post kat fb pon ko abaikan jelah

sepenyayang mana pun sorang nenek kat cucu...nenek kena ingat la...ibu kepada cucu tu idup lagi...tak perlu kot nak ambik alih tugas menantu tu...nenek pun pernah beranak kicik..takkan tak paham cemana perasaan sorang ibu kalo ada org lain yg melebih2 nak take over anak kita...

kasihan tt. bersabarlah. cuba berbincang dengan suami sekali sekala. but cari kata-kata yang paling baik bila berbincang tu. takut suami terasa pulak..

macam me gak...si along tu cucu sulong..semer xcited....sib baek MIL dok jauh tap ble balik tu dia bising...huhuhu me buat derk je...my mom pun bising gak pun buat derk je...cuma memana yg elok tu me akan ikut...kuar tinga kiri dah la

panjangnya luahan hati tt..

susah jugak ye mak mertua pandai fb ni...nanti mesti die sebok2 kat fb kite...hehe..

rasenye tt kena bertegas jugak dgn mak mertua tt tu...cuba tt ckp ngan suami baik2 ape yg tt terasa ngan mak mertua tt tu...pastu minta suami slow talk dgn mak die...kalau menantu sendiri yg ckp mungkin dia akan rase mcm kena attack ngan menantu...kalau anak sendiri yg ckp mungkin dia nak dgr kot...kottt laaa...

this post has been deleted by the author Last edited by apexxchia on 5-11-2012 08:45 PM

apexxchia posted on 11-10-2012 03:58 PM
yg saya peliknye... die pon menghadapi bende yg sama dengan mak mertua die (yakni nenek suami saya)... die pon stress dgn nenek suami saya tapi peliknye die boleh buat kat sy mcm tuh

ooo...tak pelik kot, kes balas dendam la ni

so u guna nama A or B..

tp serious part perli indirect tu mmg x menaha
kalau aku pn hagin..ckp terus terang la...
mcm la bby tu faham apa dia kata

gune nama A... terpaksa tapi takpela ikut nama suami...

Bg baby Panadol???
biar betul..

haha..mil aku pon syg cucu terlebih, tp takdelah smpai tahap mcm mil tt ni....aku senang je..jgn mula..aku bertegas dr awal..hasilnya, mil aku tau dh pangai aku ni mcm mana bila sentuh bab anak2..laki aku pon kdang kalah dgn aku bab anak2 ni..sbb aku IBU..ada paham??

bab len aku tak kisah..bab anak2, aku SGT KISAH..

Samala dgn MiL sye.. Sye bg pakai baju apa pun semua xkena kat dia.. Baju kecik la, baju pelik la, baju panas la.. Yg dia tau buka baju baby bagi tinggal pampers je.. Bila baby gosok2 mata (tu tanda dia ngantuk), MIL kata "kesain cucu tok mak gatal muka sarung tangan buruk" berasap je telinga sye dgr.. Tiap2 hari kot sye basuh segala baju, sarung tgn baby suka hati je kata gitu.. Lps tu dia g amik tisu basahkan n lap muka baby sye.. Padahal baby tu ngantuk mmg dia akan gosok mata!!

Pasal MiL ko bagi baby ko mkn panadol mmg xpatut la.. Sye pula berdeba bila baca bab tu.. Baby ni bkn blh sebarangan bagi ubat..

MIL yg dpt cucu sulung mmg semua over excited mcm ni ke?? Ayooo

Aku igtkan kesah aku dasyat, rupa TT lagi dasyat. anak aku pun cucu sulung famili laki aku. so awal2 memang hadap perangai MIL cam tu. cara salinkan pampers pun ikut cara dia. Aku jenis tak sapu minyak kat kelangkan anak aku, pasal aku tak rasa perlu. anak akupun kulit tak sensitif. MIL aku beria suruh buat, aku taknak buat2 gak. Last skali, dia salinkan pampers anak aku, dia sapu ubat, sekali anak aku kencingkan dia, das tepat kat muka. So sejak hari tu, dia dah tak suruh aku letak minyak. Terima kasih anak ibu..

Anyway,  cadangan penyelesaian utk elakkan keparahan. APpa yg dah lepas tu, lepas la. Jangan diingati, jgn diungkiti, nanti bernanah hati. sekarang TT kena fikirkan dan buat tindakan utk elakkan perkara tak diingin berlaku di masa hadapan dan long term action.

1. FB wall tu set dapatkan approval TT baru akan muncul di Wall. Takde la apa dia tulis terus dapat dibaca oleh kawan2 TT. Set kan privacy dan perlukan approval TT. ada kat account setting. Jgn luahkan apa2 di FB. Tak perlu nak open sangat. Kalau nak juga tanya apa2, set siap-siap famili *atau certain famili members takleh view status tu atau status tu spesifik utk certain org.

2. tolong susu badan anak semula, even campur tapi ko cuba tingkatkan kekerapan menyusu/mengepam. cuba sedaya upaya susukan badan selagi ada rezekiNya. menyusu badan adalah teknik paling berkesan utk elakkan org lain bawa anak kita tidur dengan diorang atau pisahkan kita dengan anak dalam tempoh lama. Kalau TT dah takde susu, cuba amik alternatif baca bahan bacaan untuk naikkan semula susu badan. Kalau nak tingkatkan kesedaran MIL, rajin2 bawa risalah tentang penyusuan susu badan, buat2 tertinggal kat rumah dia. Suami pun kena support penyusuan susu badan pasal tu tanggungjawab suami. Hanya kalau isteri tak mampu nak susukan badan,. baru suami kena cari ibu susuan lain. MIL aku dulu pun tak suka aku susukan badan pasal susah nak bawa anak berjalan dan anak aku dia takleh bawa tidur dengan dia. Aku cakap "anak mesti la tidur dengan ibunya. Ni Siti *bukan nama sebenar adik ipar aku* ada ni, mama boleh tidur dengan dia, sementara dia belum kawin ni". Memang lazer, tapi aku rasa, tu aje nak buat dia faham.

3. Suami TT tau apa yg berlaku dan apa yg MIL TT dah lakukan? ni bukan nak memburukkan, tapi sekadar baitau suami supaya dia tau kenapa TT bertindak sebegini sebegini.

4. Tolong firm sikit bila berkenaan dengan anak. Anak adalah hak ibunya. Tolong acu anak ikut cara kita, tapi jgn ketepikan pendapat orang tua. Tgk pada cara TT, TT lebih berhemah dan mulut tak lazer cam aku. So aku cadangkan ko bincang hati ke hati elok2 dgn MIL ko. jgn buat tuduhan, tapi buat dalam halus. Contoh ko pakaikan baju anak ko, ko cakap pada anak ko," ibu suka dapat pakaikan baju *nama anak ko*, buruk ke cantik ke, baby tetap cantik pada mata ibu".. atau ko cakap "ha semalam dah pakai baju nenek kasi kan, hari ni pakai baju ibu belikan pulak" . Sekali sekala, bila dah pakai baju yg MIL tu kasi, ko puji la sikit, cam "ha cantik tak saya, terima kasih nenek kasi baju untuk saya. Esok saya pakai baju ibu kasi pulak. " . Camne MIL ko 'bercakap' dgn cucu dia, ko buat perkara yg sama. Aku dulu takdenya la aku buat cam tu, aku cakap direct "mama tak elok cakap cam tu, kalau saya kritik baju mama beli untuk cucu mama, mesti mama pun terasa kan? Dua-dua pun baju lawa, kita dua-dua pun sayangkan cucu mama ni " ye aku memang direct sahaja. takde berkias.

Aku tak reti sgt nak nasihat cara berhemah, pasal aku straight fwd aje orgnya. Memang padan aku dapat MIL pun straight aje. tp aku rasa ko lebih berhemah dan berbudi bahasa pasal ko belum berperang depan2, sekadar perang emosi sahaja. Tolong firm bila berkenaan kesihatan anak. Tolong juga tingkatkan pembacaan tentang kesihatan, cara penjagaan anak dan sebagainya. Nak bangkang, kena ada ilmu juga. Aku penah gak membangkang, MIL aku cakap, "doktor tu bukan tau apa pun", aku cakap "kalau saya jadi ibu doktor tu, sedih saya anak saya belajar 5-8 tahun nak jadi doktor, sekali orang tak caya. Kalau anak-anak mama jadi doktor org cakap cam tu, mesti mama pun sedih kan".

Kadang2, ko kena beri dia situasi yg meletakkan dia ditempat ko. Buat dia rasa apa yg ko rasa. Main emosi sikit dengan MIL ni, jgn ko turuti semuanya kalau ko tak setuju.

TT cakap,  " yg saya peliknye... die pon menghadapi bende yg sama dengan mak mertua die (yakni nenek suami saya)... die pon stress dgn nenek suami saya tapi peliknye die boleh buat kat sy mcm tuh", benda ni memang amatlah normal. Maka, TT kena beringat, jgn buat perkara pada anak menantu. kita tak tau nasib kita camne.

Paling penting TT, jgn lupa berserah pada Allah. KO minta pertolongan allah, takde sapa dapat halang pertolonganNya untuk hamba-hambaNya.

Ko kena handle masalah ni awal2 takut bila anak ko makin besar, makin lain pulak peel MIL ko buat. So biar daripada sekarang, ko set limit camne. Maksud aku, ada benda ko kena firm, contoh bab kesihatan dan pemakanan anak ko. Ada benda yg ko boleh mengalah, macam baju anak ko. Tu melibatkan perasaan ko, bukan keselamatan anak ko. So sekali sekala leh mengalah, tapi ada masa, kena suarakan pendapat ko juga.

Last edited by tipuware on 16-10-2012 09:27 AM

Rate

1