CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: apexxchia

Ibu mertua berebut cucu

this post has been deleted by the author Last edited by apexxchia on 5-11-2012 08:46 PM

Berebut cucu ni normal kot....
Biase ar org tue mmg mcm tu...

Wah.....Hari tu dah balas, tapi rasa mcm tak lengkap & cukup, sbb tu delete posting tu.....

hari ni panjang berkilometer le pulak.....

Apa yang blh ai kata, jgn lupa muhasabah diri sementara Allah bagi peluang & Ruang.....

apexxchia posted on 24-10-2012 12:31 PM
jazaa,,

Mcm pepatah kata berat mata memandang berat lg bahu yg memikul.. Sye bkn nk masuk campur antara apexxchia n jazaa.. Cuma kes mcm ni ada  dalam family sye. Nilai lah sendiri ye..

Mmg tak salah langsung bg duit kat mak n niat nak tlg sedara espc utk anak lelaki. Tp suami jgn smpai mengabaikan keluarga sndri je sbb anak bini pun tgjwb suami.. Sye ada makcik yg smpai skrg dah berbelas thn kawin masih dibantu oleh atuk n nenek sye sbbnya suami mck sye dikelilingi hutang.. Pernah pinjam duit along semata2 nk byr yuran pengajian anak.. Smpai skrg atuk n nenek sye masih bantu beli beras, gula, bawang dsbgnya utk mck sye sbb mak ayah mana sanggup tgk anak susah mcm tu kan.. Smuanya sbb pakcik sye tu habiskan semua duit gaji kalau xmampu pegi pinjam along, pinjam atuk nenek sye utk bei pd mak ayahnya.. Yes, mmg tgjwb anak lelaki tu utk bg duit, jaga mak ayah tu. tp kaalau smpai anak bini tak makan bkn berdosa jg ke kat suami tu sbb anak bini pun tgjwb dia jg.. Mak ayah pck sye tu pun bkn org ssh. Bg sye pck sye bgla duit ikut kemampuan.. Tp mak dia sendiri selalu minta duit kat dia walaupun tau anak dia tu ssh. Makcik sye xkeje. Harap gaji pakcik sye je la.. Kalau setakat nenek sye gadai barang emas dia semata2 nak tlg makcik sye tu dah selalu sgt.. Baru2 ni nak hantar anak diaorg masuk U semua sedara kitaorg share duit utk bantu byr yuran, duit tol minyak perjalanan ke tmpt U tu dan jg hotel. Sbb kalau harap duit pck sye mmg xpernah ada.. Semua bg family dia.

Kesimpulannya nak bantu mak ayah mmg blh sbb mmg tgjwb pun tp jgn sampai mengabai anak bini.. Sory ye kalau jalan cerita xsama sgt..hihi.. Sory jg masuk campur. Peace..

jazaa posted on 22-10-2012 10:21 AM
TQ Mod Nury bagi keledek.......

bagi nama anak hak bapa ek? oohyeker.. aku first time dengar    boleh tak bagi mana-mana reference. sorry ekk ak agak jahil dalam hal ni  ..alarr .. dahlah sekarang ni aku tengah emo ngan hubby aku  sebab dia nak kasik nama bakal anak aku panjang berjela (tiga patah perkataan ) tapi aku tak nak .. aku nak nama anak aku satu perkataan jer dua suku kata ..sebab nama aku sendiri panjang n aku rasa sangat penat bila kena tulis nama panjang2 masa isi borang banyak2 ..so taknak bakal anak aku menghadapi masaalah yang sama .. kena mengalah lah nampaknya nihhh

jazaa posted on 24-10-2012 01:24 PM
Wah.....Hari tu dah balas, tapi rasa mcm tak lengkap & cukup, sbb tu delete posting tu..... ...

delete sebab hari tu rase cam tak nak cari gaduh but saya rase mungkin perlu untuk betolkan supaya jazaa tak salah paham

nasihat jazaa memang betol but saya cume nak terangkan yg in my case , saya tak halang suami kasi duit kepada familynya tetapi, apabila ibu mertua sampai berlebihan dan membazir mahu benda2 mewah melebihi kemampuan dan family suami seolah2 mengambil kesempatan ke atas kebaikan hati suami saya, , tapi malas berusaha sendiri  itu yang menyebabkan saya tak puas hati. mungkin sebab saya protective terhadap suami saya saya tak mahu suami saya terus diperbodohkan .....kalau nak kasi duit bulanan dan juga hadiah mengikut kemampuan boleh, tapi janganlah sampai ibu dan family meminta2 itu ini tanpa mengambil kira kesusahan suami saya dan janganlah sampai suami saya berhutang dengan bank untuk memenuhi permintaan ibu yg materialistik ..

Follow Us
esyuefeei posted on 22-10-2012 03:44 PM
jazaa, kalau aku boleh bg keledek ke sweet potato ke kt ko, aku pun nak bg jugak, tp apa daya, aku ...

minta maaf ye esyuefeei, dlm cerita saya bukan cerita perebutan menamakan nama anak dengan suami , tetapi dengan MAK MERTUA... rasenye mak mertua jauh sekali lah ye ade hak dalam menamakan cucu... suami saya actually tak kisah dengan nama memang kami sama2 tgh cari idea untuk menamakan baby kami ... tapi mak mertua yg bersungguh2 untuk mengekalkan tradisi.. sorry to say ye, mak mertua takde hak nak masuk campur menamakan cucu... kalo saya berebut nak namakan anak dengan suami then itu lain cerita.. please read carefully before commenting without facts..

minta maaf saya geram betol bile org terpesong jauh2 ni dari ape yg say amaksudkan..tetibe timbul kisah control harta suami dan nama anak dengan bapa pulak which is not the real issue i want to bring here..cube tgk tajuk thread ni kan..bukan ke pasal perebutan cucu dengan mertua??

kalo pembaca thread saya ni nak komen psl hubungan saya dan ibu mertua that is ok because itu yg saya nakkan pandangan semue ...kalo org kata saya patut bersyukur dapat mak mertua yg concern  saya memang boleh terime dengan hati  terbuka sebab saya paham ade kisah menantu yg lain mak mertua langsung tak ambik berat plak, so saya ni dikire golongan bertuah...yg itu saya akui saya mungkin kena muhasabah diri...

apexxchia posted on 25-10-2012 09:18 AM
minta maaf ye esyuefeei, dlm cerita saya bukan cerita perebutan menamakan nama anak dengan suami , ...

MIL aku pun suh aku namakan anak aku ikut nama yg dia suka..

konon2 nya klu guna nama yg dia cadangkan tuh, anak aku nnti jdi pndai mengaji quran lah.. hafal semua surah.. warak.. blablabla..

aku ckp jer, alahhh... si X (adik ipar aku yg lelaki) nama seakan2 tu jugak.. tpi baca quran pun merangkak2.. pdahal dah form 4.. terdiam MIL aku..

apexxchia posted on 25-10-2012 09:18 AM
minta maaf ye esyuefeei, dlm cerita saya bukan cerita perebutan menamakan nama anak dengan suami , ...

saya faham cerita awak ni...saya tulis pasal bg nama tu hak 'bapa' sbb walau dlm keadaan apapun MIL awak tak brhak tentukan nama anak awak, dimulakan dgn huruf A, B semua tu.

apa2lah...yg pnting cucu yg direbutkan itu anak awak dan awak brhak mencorakkan hidup anak awak.  suami awak pun spatutnya memainkan peranan dlm mendidik keluarga sebelah dia, iaitu mak dan adik beradiknya, tanpa mengecilkan hati mereka dan dlm masa yg sama hubungan mereka tdk jadi renggang kerna suami awak menolak apa2 kehndak mereka.

kepada semue yg comment kat thread ni thank you so much for the pandangan and sudi share pengalaman sendiri .. just nak update...skrang ni saya dah buat plan dengan suami kalo mak mertua nak jumpe at least seminggu sekali je.. and instead of tinggal baby kat rumah mak mertua sepanjang hari... saya ubah cara dengan samada ajak mak mertua makan luar sekali untuk tgk cucu .. or ajak die dtg rumah .. or saya ngan suami bawa baby ke rumah die makan malam ke mase weekend...

so that, at least takdela saya rase kecik hati kalau tinggalkan baby kat rumah mak mertua tibe2 die tak nak kasi bawak baby balik or die kasi baby macam2 belakang sy.. at least kalau depan sy sendiri die segan skit... but mungkin bile baby dah besar skit dah boleh jalan boleh kasi nenek die bawak jalan2 ..

macam  2 3hari lepas banyak kali die miscall suami saya nak mintak jaga cucu kat rumah die.... padehal baru je seminggu tak berjumpa... dah rindu dendam dahh... die miscall suami saya berbelas2 kali ...last2 what i did , saya calll die sendiri ajak makan kat luar malam tu.. so that die dapat jumpe cucu... and saya pon takdelah ralat tinggalkan baby saya kat die sorang2

apexxchia posted on 25-10-2012 01:11 PM
kepada semue yg comment kat thread ni thank you so much for the pandangan and sudi share pengalaman  ...

Yes Apexxchia, yg penting muafakat suami isteri. Mana-mana jalan penyelesaian pun takkan dapat puaskan hati semorang 100%, tapi yg penting, sekurang-kurangnya, sedikit sebanyak, ada usaha untuk memberi jalan penyelesaian yg terbaik untuk waktu itu.

alisya05 posted on 22-10-2012 10:59 AM
kesiannya kepada wanita yang bergelar mertua

segala yang dibuat tak kena dimata menantu

kesian gak kepada menantu yg segala dia buat tak kena di mata mentua.....

this post has been deleted by the author Last edited by apexxchia on 5-11-2012 08:47 PM

breastfeed baby.ckp x blh berenggang lama sbb nk breastfeed

yelah TT... ko fully breastfeed jer anak ko tuh... takde susu yg lebih baik dr susu ibu.. anak pun jadi rapat ngan kita.. ni pengalaman aku lah.. aku bf anak aku setahun.. takde campur2 susu..

satu lagi, klu ko breastfeed, mmg takde sape bley kacau anak ko.. susu ibu tuh hak anak.. somi ko kena sokong..
ko kena tunjukkan kesungguhan ko utk fully bf anak ko tuh.. ko kena beli kelengkapan bf sbb ko kje.. kena beli pam susu, botol, warmer etc.. kasik tunjuk kat laki ko n MIL ko yg tak paham bahasa tu yg ko nih bersungguh nak fully bf baby.. baru lah MIL ko tuh takley suka suki nak konker anak ko.. takley nak bwak g jln2 lagi...tak bley bawak balik tido ngan dia sbb anak ko akan mengempeng ngan ko jer...

alasan ni aku guna bila MIL aku mintak jaga cucu kat kg...

tak suka betul if MIL mcm nk rampas anak dr kita... ;(

mclaren replied at 21-10-2012 05:49 PM
entah la TT tak reti nak bg advice... sebab saya ni jenis mak ayam kontrol anak habis2 punya, mmg ke ...

i wish i was firm as u.
setakat ni i still say no to my in laws when they ask me to travel with my baby less than 6 months and i struggle pjj jumpa dia.alasan nk jaga my baby even my baby ruotine pun tak taw,i as the mother pun dorg tak hormat i and go behind my back try to text my mom.nak pinjam anak i.guna guilt trip sampai i post partum depression and hospitalize.i harap i kuat mcm u.i adore u.