CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 40117|Reply: 97

Mood sebelum dan ketika datang Haid..

Korang.. i kan ada tabiat yang buruk sebelum dan semasa period..
i cuba control tapi sukar...

Beberapa hari before period i akan moody, emo melangit dan teringin makan macam macam..

contoh
emo melangit i...
tengok masterchef di mana salah sorang tukang masaknya buta..i tengok beberapa  episod kat youtube pas tu i akan menangis sampai bengkak mata...
Tengok TV gembira atau sedih pon i akan nangis teresak esak... (hubby dan anak2 i mengeluh tengok i menangis)  

Moody
Selalunya i sangat sabar, tapi tyme before dan semasa period i akan moody dan cepat sentap, memang penat lah orang mendengar i marah2...malu tau sebab sometimes sampai i terjerit jerit marah..

Keinginan makan cam pompuan mengandung
Contohnya semalam, i teringin makan kek, i drive malam2 cari kedai kek yang masih buka dan i beli bukan sepotong, tapi the whole cake, pastu teringin makan deli wing dari pizza hut, i call dan order dengan pizza2 sekali, then i teringin minum oren jus beli jus tu then teringin makan kuaci putih...sampai 2 plastik i makan...kebas bibir i dibuatnya..

Horror betul perangai i so kalau i period kan... i stay most of the time in my room dan tak banyak cakap dengan sesiapa coz takut sentap Last edited by mrsLucky on 2-12-2012 07:35 PM

Rate

2

Aku kalau sebelum period, memang kuat makan.....

owh...kisah tyme bulan mengambang ghupernya...

aku pun..asik lapar je pdhal baru je lps mkn..

iols lak... kalo piyed iols nak datang... i suker jah pi gym angkat dumbell bagai....
time tu... iols rasa aura iols  kuat bangat.... tapi biler piyed iols dah habis... iols keleteyan yang amat bangat

aku pun nk dekat period. lapar je manjang. suka ngidam lak tu. ngidam nasik lemak kantin skolah dulu la, ngidam nasik goreng kat langkawi, yg makan 6,7 thn lepas la. ish pelik2.
tapi hari period, hari kedua khasnya, jadi takde selera. kdg2 satu hari x mkn. minum je.

Rate

1

Follow Us
samalah dgn kyra..
sebelum ABC mmg mengidam mcm2..
time dah period, tak mkn pun tak apa sbb tak lapar langsung. kalau makan pun perut rasa kosong je..
Kalau moody, cpt marah, cepat sentap mmg normal la kot..family n kwn2 dah sedia maklum so dorang dah siap2 ambil langkah berjaga2 Last edited by KyraKnightley on 19-11-2012 09:54 PM

Rate

1

My family ada 4 lelaki my husband dan 3 anak lelaki...
so kalau i nak period i akan bagi tau my hubby dan kids, i bagi tau i akan moody emo tak tentu hala tyme tu...
tapi hubby i masih tak paham2... i sentap dia pon sentap kat i balik..

anak2 lelaki i pulak, i sentap atau emo derang gelakkan i, kalau kecik2 dulu i dah pukul...

Anak pompuan i pulak macam i dah, sentap emo tak tentu hala kalau period...becos i tahu i buat donno jer...
I am sad, because kalau period jer i put on weight dah lah i dah gemok..

Rate

1

dah lama x period... jd dh lupa canner emo nye time period nie....

rase bengang je x pasal2...dan lapar, lapar, laparrr................

lapar satu hal...pastu lidah pon rase tawar semacam.badan pon naik sikit tapi yg peliknya dah habis period dia turunn balik.dari segi  mood rase cam nak bunuh org pon ade...tapi skrg dah ok.mungkin hormon dah stabil

Kalau bulan dah dekat mengambang, apa lagi, emosi huru hara. Kadang2 dah ada tanda2 period pain, kaki mcm bengkak je (water retention kot),kepala sakit. Dengan anak2 lelaki 3 orang, pantang salah sikit, suara aku kadang2 meninggi mcm juru latih kat padang kawad. Pastu, teringin nak makan chocolate, aiskrim sedap2.

Bila period je, period pain pun datang, perut rasa cramp, badan seram sejuk...tambah tension kalau anak2 aku bergaduh, tapi, masa ni, aku dah tak lalu nak makan, sebab period pain, tak selera.  Hai...tu la pempuan, period pun susah, tak period pun susah..

Liliput posted on 20-11-2012 03:45 PM
Kalau bulan dah dekat mengambang, apa lagi, emosi huru hara. Kadang2 dah ada tanda2 period pain, kak ...

huhuhu...macam i ler...syukur lah i feel better..
I ingat i sorang jer yang ackting HULK bila nak period...

rupa-rupanya kebanyakan pompuan sebelum nak dtg period mmg ada nafsu makan besar ekkk... aku ingat aku sorang jer macam tu sbb kat opis aku pompuan-pompuannya x menunjukkan simptom-simptom seperti aku kecuali depa naik angin x tentu pasal jer... masa tu memasing pepaham ler sendiri...

aku kalau nak period selain daripada mempunyai nafsu makan yg besar aku ada 2 simptom lain iaitu sama ada pinggang atau belakang lenguh-lenguh atau beremosi.
tapi aku lebih rela kena lenguh-lenguh badan drpd emosi kacau bilau sbb kalau setakat lenguh-lenguh jer mood aku normal x der nak marah-marah tapi kalau aku tetiba beremosi mmg sakit untuk aku mengawal segala macam rasa ni.
so kalau aku rasa cam nak marah atau mulut aku tetiba jadi celupar mmg aku kurangkan bercakap dan lebih suka layan muvi citer p.ramlee yg lawak2... sbb aku bukan sedar yg aku tengah berangin nanti..

dar_wish posted on 20-11-2012 10:01 PM
rupa-rupanya kebanyakan pompuan sebelum nak dtg period mmg ada nafsu makan besar ekkk... aku ingat a ...

bercakap pasal sakit pinggang, lenguh2. aku pun sama. sampai satu tahap, aku lenguh kat tulang paha kanan, sampai takleh drive, nak tekan minyak takleh.  naik tangga pun sakit. itu yg paling teruk la, jadik sekali, setahun lepas.lepas urut baru lega. aku berdoa sangat xmau jadik lagi macam tuh. dan lagi satu, aku akan panas badan - yakni simptom macam nak demam. tapi dia tak demam tau. boleh la gerak sana sini, tapi tak larat - yang ni biasa jadi satu hari iaitu hari kedua period. hari ketiga nanti elok balik la. ko ada jadi macam tu tak? ke yang lelain ada tak? aku risau la. aku google, takde la pulak mcm tuh or tak jumpa. semua ni jadik, masa umur aku start 23/ 24 macam tu. masa memuda, datang period, datang je, takde sakit langsung. kadang tak sedar period dah mai.

betul la org pernah cakap kat aku, kalau zaman muda dia senggugut / sakit bila period, masa dah tua, dia hilang dan sebaliknya. ni refer kat aku la. dulu taknak caya.

nuhanis posted on 20-11-2012 10:20 PM
bercakap pasal sakit pinggang, lenguh2. aku pun sama. sampai satu tahap, aku lenguh kat tulang pah ...

hmmm... x der pulak aku kena mcm tu... aku x selalu kena lenguh-lenguh ni.. mgkn 2 bulan atau 3 bulan sekali aku akan kena camtu... aku kalau kena pun b4 period... biler time period aku kira agak stabil lah... x der mood swing , x der senggugut. tp b4 2 minggu sebelum period aku ni kira mcm bom jangkalah... ... masa aku muda remaja  dulu selalu jugak kena senggugut tapi lepas habis menengah terus senggugut aku hilang sampai sekarang.
aku kena lenguh-lenguh ni pun bila aku dah naik 3 series. kalau tidak sebelum tu aku mood swing jer.  yg peliknya bila aku lenguh-lenguh camtu emosi aku ok jer... tapi kalau x der lenguh-lenguh aku terpaksa xtra careful sbb takut mood swing  dtg... kalau mood swing dtg sian org keliling... kalau yang paham tu pahamlah... kalau yg x paham boleh jadi gaduh... huhhhhhu..

yang best time period kulit aku akan jadi bersih & berseri2 gitu
tapi tu je la yg bestnye... azab sakit takyah cerita la kan

rs2nye tt kene makan EPO kot...coz aku makan epo start datang period tak de apa2 mslah pun kecuali kadang2 sengugut...mslah moody,mengidam atau apa pun tak de...mcm biase jer...tp adik aku yg bongsu tak mkn epo mmg angin satu bdn jer bl dtg period...doc pun ada bgtau kat adik aku supaya mkn epo tuk stabilkan hormon dlm bdan dia...cuba try makan epo tp kene sabar coz bukan makan hari nie esok dah dpt result...ambik masa tgk dlm 6 bulan mcm mn...epo leh beli kat mana2 farmasi...

biasanya sehari dua sebelum period, tb akan...

1. mengidam nak makan macam-macam. masa ni kalo pegi kedai makan mesti seboleh mungkin semua makanan yang ada nak dibeli. tapi bila dah beli, makannya tidak. selalunya kawan-kawan yang yang tolong makan.

2. sensitif yang melampau-lampau, pantang silap sikit memang cepat melenting. jadi seboleh mungkin tb akan memencilkan diri waktu ni. takut nanti hati terguris atau akan melukakan hati orang lain tanpa niat.

nuhanis posted on 20-11-2012 10:20 PM
bercakap pasal sakit pinggang, lenguh2. aku pun sama. sampai satu tahap, aku lenguh kat tulang pah ...

ai pun sama. kalau nak / sedang period tu, sakit belakang , lenguh badan macam orang baru lepas beranak. sampai kena mintak husband pijak belakang bagi lega (kalau picit2 pun tak jalan punya) bila kena pijak tu mula la berbunyi bunyi,  pastu baru lega. ada jugak kadang kadang tak lega pun, sampai kena ambil painkiller.

belum lagi kira mood swing yang melampau lampau. silap sikit mesti rasa nak mengamok. rasa nak menjerit je. dulu dulu ai tak macam ni tau. ai rasa dulu, period ke, tak period ke mood i maintain je. yang ai perasan, sejak tahun ni yang ai bermasalah emosi macam ni.

ai bajet sebab umur dah meningkat, tu yang jadi macamni. faktor ketuaan dan kalsium dalam badan yang sikit. tu la tanak minum anelene.

tapi sejak ai buat dnc bulan ogos haritu, ai dah tak didatangi oleh kawan baik tu sampai sekarang. dah 4 bulan dah.