CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Pailang

Bahasa Melayu Zaman Sekarang Semakin PELIK ?

poklen tu ape ke benda nye? sexplain plis???

bahasa sekarang ni memang pelik penggunaan perkataan DEKAT, atau kependekannya KAT
contoh ayat " Aku tinggal kat Cheras"
ayat yg betul ialah "Aku tinggal di Cheras". kesian dgn perkataan "di" dah semakin dilupakan
contoh ayat lain "Beg itu ada kat kereta aku"
sebenarnya "Beg itu ada di dalam kereta aku"
lagi kepelikan bahasa melayu sekarang ialah penggunaan "KITAORANG" atau "KITORANG" menggantikan kata ganti nama "KAMI"
dan juga penggunaan "ENGKORANG" atau "KORANG" menggantikan perkataan "KAMU SEMUA"
lagi "DIORANG"menggantikan perkataan "MEREKA"
nampaknya kami, mereka dan kamu semua dah dilupakan generasi melayu kini

Rate

1

Bedah.Cun posted on 24-1-2013 08:38 PM
takde la burok macam bahasa sakai keling indon caprut

Hehehehe .....Bolehkah saya numpang menulis dipunggung anda?   

'caye cayunk die...'

aku rasa nak tampar laju-laju orang yang pakai ayat ni

wartakita posted on 26-1-2013 12:36 AM
Hehehehe .....Bolehkah saya numpang menulis dipunggung anda?

boleh je, takut mata kau tumbuh ketumbit je lar. punggung bedah ni seksi amat, seksa mata kau karang

oni313 posted on 26-1-2013 08:49 PM
'caye cayunk die...'

setuju 200%...

ayat budak hingusan....

Follow Us
contoh TT bagi tu ok lagi tapi camne air = ayaq?

sebenarnya x pelik... sebab memang dari zaman dulu-dulu kala pun, bahasa rakyat kebanyakan macam tu lah.. macam yang kita dok cakap kat negeri-negeri kita masing-masing... aku, hang, ambo, demo, teman, kome.... sama saja....

yang dok kata bahasa baku tu, baru sahaja... paling-paling lama pun baru seratus tahun lebih sikit... sebut ikut ejaan standard. Sebab kena standard ialah untuk memudahkan urusan pentadbiran. Sebab tu diangkat Bahasa Malaysia dengan peraturan-peraturan ejaan yang standard untuk jadi bahasa rasmi persekutuan Malaysia.

Kalau tak susah jugak... surat dari kerajaan kedah dok tulis aku hang hantar ke kelantan. kelantan reply ambo demo pulak... hahahah.. tak ke haruu tuu... hihihi...

Sebutan baku ialah gaya bahasa standard yang cuba diadaptasikan, terutama sekali kepada rakyat Malaysia bukan asal Melayu atau yang memang tidak menggunakan dialek bahasa Melayu tempatan.. i.e. kaum Cina dan India. Lalu diajar kepada semua supaya suatu hari nanti, bahasa yang dituturkan semua rakyat tanpa mengira kaum ialah mengikut cara sebutan yang sama.

Tapi susah nak perbetul mulut daripada nak perbetul tulisan... hihihi...

Rate

1

alphawolf posted on 27-1-2013 07:41 AM
contoh TT bagi tu ok lagi tapi camne air = ayaq?

itu aku rasa tak hairan sgt kot. sebab loghat semulajadi negeri tu dah memang asalnya macam tu. (kalo tersilap tolong betulkan) tapi yg pelik tu kalau bahasa semulajadi tu ditukar kpd loghat lain. asal loghat melayu tu bahasa baku.

bila bahasa baku tak diguna pakai lagi, mula lah orang cipta loghat2 lain yg makin pelik. 'di' jadi 'kat'. macam2 lagilah.

sekarang ni makin teruk, bahasa budak2 muda macam cikaro, cuak, apa celop toq ntah apa2 lagi lerrr....

tu belum lagi bahasas sms budak2  muda. lagi pening kapala nak dibaca adoi!!!!

Bahasa Indon tetap kekal muliya dan suci seperti dialek Sabah

Xpelik mane cuma tang bahasa sms, yarabbi anak saudara aku hantar sepatah haram aku xpaham, eh tua sangat dah ke aku nie mwahahah

korang tak pernah ke tertanya tanya, camne bahasa melayu kita bertukar jadi bahasa yg pelik? Maksud aku, hujung patah perkataan yg diakhiri huruf A akan digantikan E.

yang ni kan orang panggil accent. banyak faktor yg mempengaruhi accent ==>> etnik, geografi, kelas sosial, status ekonomi. kan region selatan ja ckp camni, region east coast ckp cam lain, utara cm lain, sabah sarawak cm lain.

patut hang tanya awat B.Melayu jaman p ramlee ejaan dan sebutan dia berlain dari jaman la. contoh kalau dulu eja seorang = saorang, empat = ampat

Aku ex staff astro...aku dah biasa dengar Melayu Kongkang punya call dari Perlis hingga ke Sabah

EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE yang dekat belakang tu wujud sebab orang Johor tak reti baca Jawi dengan betul...

Sin Alif Ye...Saye
Kaf Ali Te...Kite
Ma Alif Te...Mate

Wa Nun Ya Te Alif...Wanita...dialek Melaka sebut Wanite kalau x silap
Mim Ro Dal Ye Kaf Alif...Merdeka...setakat ni belum wujud Merdekeeeeeeee!

Ni berlaku sebab Melayu Johor menyebut huruf Jawi dgn sebutan huruf yang salah

Kitorang, Diorang, Korang tu wujud sebab nenek moyang engkorang pernah kawin dengan orang Indon iaitu suku Maluku

[youtube]HnFQc9W2ogA[/youtube]
Last edited by nobito on 28-1-2013 06:02 PM

ni thread nak memuliakan & mengutuk certain dialek ke?

nobito posted on 28-1-2013 05:45 PM
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE yang dekat belakang tu wujud sebab orang Johor tak reti baca Jawi dengan b ...

wow... logik ni bro. info yg bagus .

nobito posted on 28-1-2013 05:49 PM
Kitorang, Diorang, Korang tu wujud sebab nenek moyang engkorang pernah kawin dengan orang Indon iait ...

ni video yg ko upload sendiri ke bro? apsal cuma ade 58 views je kat youtube.?

raxief posted on 28-1-2013 07:15 PM
ni thread nak memuliakan & mengutuk certain dialek ke?

taklah. aku buka thread ni cuma nak tahu puncanya kenapa bahasa sekarang berubah.

bila bahasa berubah2, orang luar yg baru nak belajar bahasa melayu jadi susah sebab dalam tulisan bertulis 'kenapa' tapi kalau bercakap jadi 'kenape'.

sebab tu ramai orang putih lebih selesa belajar bahasa indon dan bahasa KELATE nun sebab senang nak belajar berbanding bahasa melayu yg sudah diecemari.

Pailang posted on 28-1-2013 09:24 PM
taklah. aku buka thread ni cuma nak tahu puncanya kenapa bahasa sekarang berubah.

see, ko tetap memberi contoh 'kenape' dari loghat johor dan puji indirectly loghat klate yg terang2 lg jauh lari bunyinya dari bahasa melayu standard.. masa belajar u, subjek bahasa melayu ape ntah, lecturer ckp bahasa/slang melayu johor yg paling/hampir tepat dgn bahasa melayu standard.. come on la beb.. "ikan : ike : ikang" pun dh nampak mane yg jauh dari bahasa melayu standard..