CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 121824|Reply: 50

GRAND LIVINA OK TAK?

salam semua sahabat,aku ni tgh plan nak ambik livina 2nd je sbb tu je yg aku mampu,aku nak trade in myvi sbb sempit la nak isi basikal bdk pun tak lps la kat blkg,sblm aku tersilap langkah aku nak minta la pandangan sahabat2 sekalian,1.6 manual 56k je ok tak

TT..grand livina memang sangat ok..yang tak ok cuma aircond tak rase sangat kat belakang..sebab blower dia ada kat depan dan tengah sahaja..

dari segi
enjin - memang sangat ok..enjin 1.6 cvtc..senyap dan memang jimat minyak...tahan lama..enjin memang tip tip

suspension - livina suspension oanjang dan lembut, dalam apa jua keadaan pun memang jalan ok jek..dan kalai time selekoh memang best, takde rase membuang..

lagi 1..panjang livina sebenarnya sama ngan wira..so takde masalah nak cilok dan parking..kalo berkira2..leh amik adik livina iaitu livina X-Gear..kontot sikit dan untuk 5 seat sahaja..

so...kesimpulan..amik je livina..kualiti terjamin daripada produk Nissan..

Rate

1

tima kasih bro kamen rider atas nasihat dan info yg diberikan,ade org ckp spare part dia mahal dan susah cari tul ke?ape pendapat bro tentang toyota innova lak,ok tak?

Dua2 pun ok. Kalau perlu naik ramai ambik innova sebab bila bawa 7 atau 8 orang pun masih ada tempat simpan barang atau beg yg mencukupi.

metaldol posted on 28-1-2013 08:12 AM
tima kasih bro kamen rider atas nasihat dan info yg diberikan,ade org ckp spare part dia mahal dan s ...

spare part original nissan memang mahal...sebab berkualiti dan memang jarang sekali nak rosak dan nak ada masalah...kire alah membeli menang memakai..

innova pun ok..tengok pada keperluan dan objektif TT..ape2 pun..pi toyota ngan nissan..test drive dulu..baru leh rase sendiri mana yang sesuai..

livina seat blakang skali cuma boleh duduk bersila shj, budak2 dari depan nk ke belakang pon xlepas... dari segi praktikalnya sama mcm keta sedan.

Follow Us
kalau nak upgrade dari myvi ke g/livina ok sangat la tu....

exora bold cfe standard

livina,innova,livna ,innova,sakit kepala la bro!nak kene istikharah jugak le gamaknye ni,he.he aku ade tgk kat mudah ade innova 2.0 Auto thn 05 52800k,ok tak harge dia sahabatku sekalian?kat jusco maluri,dkt la ngan umah aku area sg besi ni

untuk harga RM56k bagi sebuah livina second hand, memang ok dan berbaloi. Kalau nak amik exora bold pun, cikai2 dah RM70k keatas..lagipun second hand exora bold tak banyak dan harga masih tinggi, so, kalau nak second..go for livina.

Tapi tt kena tau, dulu TT pengguna myvi (compact car) dan kini nak pakai livina, livina ni bukanlah boleh dikategorikan sebagai truly MPV, sebaliknya sedan design, third row seat takdak manfaat sangat utk orang duduk, terutama yg remaja dan dewasa la..sebab kecik sangat. So, yang practical seat hanya seat depan dan second seat sahaja dan third row tu hanya utk letak barangan sahaja. Dr segi space, rasanya space first and second seat livina pun tak jauh beza dgn myvi..tak besar mana.

Kalau ahli keluarga setakat 3-5 orang, iaitu 2 dewasa dan 3 kanak2, rasanya dah ok..dimana utk long distance travel, 2 depan, 3 orang kt second seat..kalau utk short distance, boleh passenger kt second seat boleh split dua, yg besar kt second seat dan yg kecik sekali kt third row..lagi selesa.

Sebelum tu, TT dah try alza tak? rasanya alza dn livina sama saiz je besarnya..mungkin harga lebih murah utk secondhand. Selain tu, dah try avanva baru? try dulu..kot2 berubah hati..hehehe..

Produk nissan ni, nak kata kualiti terjamin, tak berani nak kata juga..layari je forum nissan, atau pergi je authorised nissan SC, ada memacam jugak masalahnya sebenarnya, tak la problem free atau terjamin mana sangat pun kualitinya tu..ianya tetap berkait dgn 'rezeki' kita time beli kete tu. So, periksa kereta yg nak dibeli tu bebetul, makesure betul2 ok baru beli.

Rate

1

Sebenarnya pd pndpt aku plak, Nissan di bwh TCM nih kurang berkualiti....yes it's still a Nissan, tp kualiti dah jauh beza berbanding kalau CBU... Yg CKD TCM sume kekadang aku rase mcm Nissan TCM agak 'save' dgn kuarkan keter2 yg mahal tp tak cukup assesori penting...

Grand Livina kalu yg 1.6, aku rase okay dgn harga RM56k, cuma kene tgk mileage gak & service record...bukan ikut harga semata2. Yes kalau itu yg mampu, tp dlm range 56k tu cubala cari byk lg pilihan bg aku... Cuma utk body Grand Livina, 1.6 tak cukup sbnrnya sbb akan rase sedikit underpower....yg 1.8 tu boley laa. Yg 1.6 walaupun CVTC, namun taklah powerful cuma so-so. Enjin Nissan biasanya no problem (minor2 tu biase la) tp bg aku c.c dia kurang sesuai.. Berbanding Avanza 1.5 vs GL 1.6, dari segi acceleration aku rase amat lebih kurang... Aku pengguna Nissan & istri aku pengguna Toyota...FYI.

Cuma aku sbg pengguna Nissan amat kecewa dgn produk2 Nissan yg terbaru....termasuk lah Livina XGear, Sylphy, & yg latest, Almera.. Nissan TCM sgt kedekut bg aku sbb tak equip keter2 terbaru (kecuali Teana) dgn rear disc-brake...bg brake drum je sdgkan keter Nissan aku nih amat aku terase hampehnya kalau brek blkg pakai drum-brake je. Ko bleh tgk sendiri mana ade maker lain yg tak equip keter2 terbaru yg 1.6 ke atas especially 1.8 & 2.0 dgn disc-brake kt blkg....

Keter2 Nissan skrg termasuk Sylphy yg 2.0 pun Nissan TCM kedekut nak bg rear disc-brake.....2.0 kowtt!!! Try le cari Nissan Grand Livina yg 1.8 kalau2 ade pakai disc-brake kat blkg, konfem tak jumpe.....

Nissan ade kualiti tp keter2 dia dah lama takleh bersaing dlm pasaran dgn jenama2 lain dari Jepun spt Honda & Toyota......

Rate

1

Bab third-row passenger dlm Grand Livina yg tak brape rasa aircond tuh selalu sgt aku dengar....malah Avanza ade dual-blower, tp Nissan GL tak mampu dgn single-blower utk sejukkan passenger hingga ke last row.. Ko kalau tak caye boleh tanya pengguna2 Nissan GL yg rasional...bukan yg taksub kerana dia pakai GL.

Aku skrg pun dlm usaha utk me'let-go'kan Nissan aku nih....antara lain sbb Tan Chong service pun takleh setel satu masalah kat keter aku nih....keter thn 2005, tak lenjan & mileage still bwh 100k....bygkan dah 7 thn lebih still mileage tak lebih 100k! Cuma mmg wajar let-go dah sbb masalah bunyi kat mane ntah yg mekanik2 TC mahupun mekanik2 wokshop biase takleh setel....pening diorg. Masalah bunyi tuh akan mula kalau bwk 120-130kmh ke atas....sgt2 annoying bunyinya, tp akan terdengar yg membuatkan kita rase sesuatu mcm nak tercabut...so utk menghilangkan trus bunyi2an pelik tuh, maka cara terbaik ialah dgn BOH LILIN....iaitu BELI LAIN laa....huhu

Mmg lepasni no more Nissan laa bg aku selagi mana Nissan tak improve kualiti2 keter2 yg dipasarkan di Malaysia.....

PitMie posted on 31-1-2013 11:54 AM
Bab third-row passenger dlm Grand Livina yg tak brape rasa aircond tuh selalu sgt aku dengar....mala ...

Memang perasan, nissan ni bagus, tapi utk pasaran eropah dll la..masuk kt pasaran asia ni, dah jadi hampeh. Bertambah hampeh sebab ETCM (edaran tan chong motor) ni kedekut sangat nk bagi aksesori lebih. Kawan saya yg pakai livina kata ETCM ni tamak sangat, nak untung besar, tu yg bagi aksesori skit..beza antara model yg impul (aksesori) pun terlalu besar jurangnya..dekat berbelas ribu..padahal aksesori je tu.

Kalau ikut kawan saya, problem utama GL dia adalah cermin hadapan dia crack tanpa sebab, tak drive pun, tetiba crack..bila saya layari forum GL, katanya windscreen yg dipasang tu tak berkualiti sangat (nipis kot).

Sedih plak dengar masalah Pitmie ni, apa masalah dia tu sampai nak letgo livina tu sebenarnya? kt enjin dia ke? or suspension? atau chasis dah lari ke apa ke (sebab eksiden mungkin)..naper bro? dr mana datangnya bunyi tu bro..ceciter skit..
Last edited by haji_one on 31-1-2013 12:03 PM

haji_one posted on 31-1-2013 12:02 PM
Memang perasan, nissan ni bagus, tapi utk pasaran eropah dll la..masuk kt pasaran asia ni, dah jad ...
Memang perasan, nissan ni bagus, tapi utk pasaran eropah dll la..masuk kt pasaran asia ni, dah jadi hampeh. Bertambah hampeh sebab ETCM (edaran tan chong motor) ni kedekut sangat nk bagi aksesori lebih. Kawan saya yg pakai livina kata ETCM ni tamak sangat, nak untung besar, tu yg bagi aksesori skit..beza antara model yg impul (aksesori) pun terlalu besar jurangnya..dekat berbelas ribu..padahal aksesori je tu.

Kalau ikut kawan saya, problem utama GL dia adalah cermin hadapan dia crack tanpa sebab, tak drive pun, tetiba crack..bila saya layari forum GL, katanya windscreen yg dipasang tu tak berkualiti sangat (nipis kot).

Sedih plak dengar masalah Pitmie ni, apa masalah dia tu sampai nak letgo livina tu sebenarnya? kt enjin dia ke? or suspension? atau chasis dah lari ke apa ke (sebab eksiden mungkin)..naper bro? dr mana datangnya bunyi tu bro..ceciter skit..
Kekadang aku terpikir sendiri...adakah ini syarikat yg sama yg mengeluarkan 'the amazing Nissan GTR'??? Bila tgk Almera lagi rase sedih....sedih sbb tak sangka designer Nissan nih mcm takde idea utk design keter....seriously kalau haji_one search internet taip Almera hodoh / ugly, bercambah2 kuar mengutuk bende sama....

Baru2 ni gi Penang dgn 2 org kwn baik utk survey keter2 area sana, nmpk Almera je konfem kene kutuk especially yg Impul tuh...ntah hape2 punya spoiler yg aku rase akan 'spoil' aerodynamic keter dgn spoiler yg mcm gitu....

Aku setuju dgn ko yg IMPUL version tuh mcm propa je lebih....takde mende pun melainkan skirting & bumper tambahan plus absorber & rim....lain2 sama je. Performance-wise takde boost ape2....still rase slow. Ade kwn aku sorg tu rase best je keter Latio IMPUL sedan dia sbb berase mcm pakai keter power dah....sdgkan dia tak sedar kalau setakat 1.6CVTC dgn 109ps, nak laju mana klau acceleration & top speed? Konfem kalau kat trafik light & hiway kene tapau dgn mcm2 jenis keter....

Kalau Latio IMPUL 1.6 CVTC setakat 109ps, baik Sentra 1.6 VTC lagi dgn 120ps... Ingatkan yg baru lebih improved tp tak jugakk....

haji_one posted on 31-1-2013 12:02 PM
Memang perasan, nissan ni bagus, tapi utk pasaran eropah dll la..masuk kt pasaran asia ni, dah jad ...

Sambungan...

Plus aku aak terkejut dgn isu Nissan Grand Livina yg pecah cermin tu...bukan hape, kwn aku sorg yg pakai GL pun aku rase tak sampai 6 bulan dah pecah cermin...tp bukan windscreen tp side punye....nk kata kene batu, impossible kene tepi....dia pun blur kalau tak silap aku, tp apakan daya kene claim insurans je laa....tu pun klau cover windscreen skali....

Rupa2nya mmg ade lg yg mcmtu...dengar citer mcm byk plak.. Tp kalau aku scara peribadi, aku tak suggest sgt utk beli Livina nih....

Aku skrg tgh cari VW je....mmg keter2 Jepun kalau yg berjaya menambat hati tu ialah Mazda 3 MPS....yg 256bhp tuh....sbb aku skrg cari yg powerful je...dah boring dgn enjin 100bhp++ nih.....selalu sgt kene highbeam kat hiway....

jadi ape cadangan pak aji one,kalau saye ambik innova?sbb saye ni kadang2 balik kelate kg bini saye,jadi kalau balik kl je mcm2 brg ada,myvi ni dah mcm speed boat jadinye,anak 2 org dan tgh usaha utk ke3 ni

kete bapak mertua akak saye.. GL ni tetibe terbakar sendiri... park kat umah, bkn mase tgh drive.. bomba kate ni kes ke-6 melibatkan GL sahaja

metaldol posted on 31-1-2013 03:18 PM
jadi ape cadangan pak aji one,kalau saye ambik innova?sbb saye ni kadang2 balik kelate kg bini saye, ...

selain innova, boleh juga consider Nissan Serena model 05/06 sekitar RM50k~60k

So metaldol, think wisely & deeply la sblm consider Nissan Grand Livina nih....brand dia da bagus....cuma yg bawah ETCM nih yg agak kureng skett.....terbaca komen haji_one & fcl29 membuatkan aku lebih tertutup hati pd Nissan di bwh keluaran Edaran Tan Chong Motor....kalau nak jgk amik yg CBU (kalau ade laa)...

Baru td aku terbaca komen2 org ttg keter Nissan dlm Paultan, mmg rata2 kutuk Nissan produk nih termasuk masih dok jual Sentra yg sgt2 outdated tuh....

metaldol posted on 31-1-2013 03:18 PM
jadi ape cadangan pak aji one,kalau saye ambik innova?sbb saye ni kadang2 balik kelate kg bini saye, ...

hehehe..saya kalau bercuti kt langkawi, mcm bebaru ni, saya memagn amik innova, serena highway star pun saya pernah guna (kt langkawi la..)..biasanya dlm seminggu begitu klu bercuti, so memang lenjan la kereta ni.

Innova ni, best, space besar..minyak tak la se jimat serena, tapi berkadaran la dgn saiz/ruang yg kita dapat..biasanya mcm tu la, bila kurang satu benda, ia akan jadi lebih belah lain..

Kalau nak amik innova, memang best la..barang boleh isi banyak, penumpang memang selesa, enjin pun kuat..kiranya kalau utk long distance tu, mmg takdak masalah la...