CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 13677|Reply: 76

Makan Tidak Bersisa, Adakah Anda Begitu?

setiap kali makan , tak kiralah makan aper pon, adakah makanan yang anda makan tu akan dihabiskan sehingga licin ?

pengalaman saya, bekas bos saya, seorang cina, anak orang kaya raya, senang citer tak yah keje pon boleh makan lagi utk 3-4 generasi, setiap kali makan, makanan tersebut mesti akan dihabiskan, tak kiralah banyak mana pon.. sama ada makanan tu mahal atau murah, sedap atau tidak , tetap akan dihabiskan sampai licin....  

sesuatu yang sangat jarang mata saya nampak.. very terdidik my ex boss ni...

jadi, saya pon bertanya, straight to the point, kenapa bos makan mesti sampai licin...? (dia pon tak suka saya panggil dia boss)

jawapan dia lebih kurang macam ni saya rephrasekan balik:
setiap rezeki yang tuhan beri tu hasil dari kita bekerja keras, jadi hargailah setiap butir makanan selagi ianya terhidang utk kita... esok2 mungkin nasib kita dah bertukar, mungkin kita dah tak dapat makan.

bila difikirkan balik, ada benarnya kata2 ni... kita selalu tgk dimana2 kedai makan, hatta kat rumah sekali pun, asal dah kenyang sikit, sisa tu buang masuk tong sampah, masak byk2 tapi yang dimakan sikit, baki masuk tong sampah, sesetengah orang bawang tak makan letak tepi, cili tak makan letak tepi, sayur tak makan letak tepi, even ayam goreng yang sedang dikunyah tu pon boleh diletak tepi , alasannya tak sedap.
.adik ni mungkin tak kenal apa itu, ice blended, ayam goreng, ais krim coklat, mungkin dia jugak tak pernah merasa sedapnya gula-gula.

betapa beruntungnya kita dapat makan yang sedap2, tiap2 hari, available macam2 jenis , kat mana2... ada jugak yang makan utk bersuka ria, gelak ketawa, halal dan haram letak tepi.. janji enjoy..

ps: sekadar mengingatkan sesama kita, dan semoga menjadi pengajaran utk saya dan utk anda juga... walaupun gambar yang dipaparkan bukan dari negara kita, sedarkah kita, jiran kita mungkin mengikat perut....

Hmmm...

Adalah normal bagi aku pi 'habeskang' makanang worang laing (Sama geng lar...) kalau dia tak habeskang makanang dia... Itu pong kalau makanang dia tu yang jenis aku makang gak lar... Dan jugak aku maseh bleh 'sumbat' lagi... Kalau aku sendiri pong dah kenyang tak dapet lar nak nolong walaupong aku rasa 'terbazir' sebab tak dapat nak habeskang makanang tu... Kalau dah kenyang tapi paksa makang pong tak elok jugak... Walaupong niat tak nak membazir tapi dah kira jatoh hukom berdosa dah plak tu...

Jizzz... Klong! Klong!

berjimat cermat,jangan tamak,berhenti makan sebelum kenyang,makan tengok perut,jangan tengok napsu,tu semua nasihat org tua2,hu2

ada seorang kawan yang jenis macam ni. makan sampai licin. kalau keluar dengan dia segan sangat bila kita makan tak habis.

Saya kalau makan tinggal sisa tulang je...hehheheh

aku mmg cenggini...aku tak sampai hati nak biarkan mknn tu x abis...aku cuba abiss kan gak la...kecuali mmg dah kenyang sampai nak muntah.... kawan aku plak jeniss mkn tak abis....

Follow Us
aku akan makan sampai abis
kalau dah betul tak boleh masuk, mmg rasa nyesal la jugak..
kalau ada banyak lagi baki (macam makan nasi goreng ke, mee ke) aku mintak tapau..selain dr sayang membazir, sayang jugak kat duit..bawak balik bleh panaskan pastu makan balik

kadang2 kalau laki aku punye makanan tak abis pun, aku tolong perabis

Mak aku selalu pesan
dlm setiap butir nasi yg kita makan tu ada khasiat masing2
membazir itu amalan syaitan
so dah terdidik dr kecil makan kena abiskan

klu ambil makanan pun, ambil yg kita rasa kita boleh mkn
ikut had perut kita
jgn ambil, pastu buang
kan tu dah membazir

pantang mkn nasi xlicin kan pinggan.tapi xler telan ngn tulang ayam ikan sumer kan

aku klu mkn slalu x hbs....almaklum la tank kecik je
ms blaja dlu ada sorg rumate yg klu mkn mst dia hbs kan...klu x hbs, dia ttp dlu...karg dh lapar blk smbg mkn blk...
kekononnya aku pun nk tiru la mcm tu la...klu mkn, nk hbskan ga...
mkn ns goreng dlm pkl 7 mlm pastu nk mkn blk pkl 12 mlm...
tp nsb tak baik, esk kna food poisoning....trus fobia...klu xhbs mkn, trus buang...

aku makan abis sampai licin....
kalu jenis yang tangki kecik tu...nasihat aku..ambik la makanan tu sikit2 je ye...kalu makanan sampai, tengok2 byk..sebelum makan offer kat org lain..ckp siap2 korang takleh nk abiskan...
mcm laki aku..mmg die makan sikit2...kalau tak cukup order lg..tp order pertama tu die akan order sikit je la..die jenis tak suka membazir..tp kdg2 aku sedih kalu g umh dia..anak beranak die jenis makan sikit2..so sisa makanan selalu ada atas meja..roti yang separuh..donat separuh...biar camtu je tengok2 dah basi berkulat..buang camtu je...time aku pantang kat umh mertua aritu..aku lah jadik vacuum cleaner nye..semua yang org tak abis makan aku makan..pedulik apa aku org tua ckp org pantang beranak takleh tambah nasik pong..lgpon mmg aku lapar...

Kalau makan chicken wing tak pandai makan sampai tinggal tulang, mesti tak abis...suke yang bahagian dada ayam jek..

Ikut perutla. Kalau muat masuk lg. xmuat berbaki la mknn ats pinggan

memang jenis makan sampai licin. sebab rasa sayang kalau makanan tak habis. yang susahnya, kalau anak2 makan tak habis, kita pulak tolong licinkan. dah jadi mbsa pulak

Kadang kadang habis, kadang tu tak pun. Membazir jek.

Memang selalu licin licap (kata org Perak) ... Coz selalu isi nasi, lauk sikit je. Kalau x cukup tambah ker nanti.

Tambah jer.. Auto-correct huh.  :-)

makan licin sebab mak dah ajar macam tu. kengkadang ada jugak tak habisnya kalau amek nasi terover budget. so sekarang amek nasi sikit-sikit. kalau kurang, tambah. tapi kalau makan kat kedai tak dapat nak tambah suka hati pulak kannn.

aku kalo makan kdg2 bersisa gak.cthnya mkn ikan,kulit aku xsuka,isi bahagian tepi je.so yg lain jadi sisa.kalo xgitu..aku xsuka mkn ikan.kalo selain bukan ikan,gerenti xbsisa.tp kwn aku masa blajar dulu man xkan bersisia,tulang ikan,tulang ayam..suka beno dia mamah.

hubby aku dr dulu klau mkn mesti licin pnggan dia..klau mkn  ikan dn ayam sampai tggal tulang x kirala klau mkn kt luar or kt rumah..tp klau mkn kt rumah org or kenduri hbby x penah tambah(bkn x sedap..janji dpt rase)..aku mula2 rs pelik juge..tp mgkin didikan kluargenye sbb dh biasa hidup susah..sejak aku kawen dgn dia aku pn mkn jarang tggal sisa ank2 pn aku latih supaya jgn membazir..