CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 3980|Reply: 27

Minta pandangan

Assalamualaikum dan selamat sejahtera.

Aku ada sedikit masalah dan kalau boleh nak minta pandangan serius forumer semua. Aku sekarang ni bekerja di salah sebuah company kontraktor. Pada masa yang sama, aku baru buka dua buah dobi. Maybe aku start bulan 3 nanti Satu pengambil alihan dobi sedia ada dan satu lagi dobi baru. Masalah aku sekarang ni, aku tak ada masa nak tumpu kat dobi memandangkan kerja office terlalu busy dengan peraturan dan prosedur nak mintak cuti nya agak ketat. Masalah dobi aku pulak, sales sedia ada memang slow. Yang cawangan baru, sales belum tahu macam mana lagi sebab belum mula.

Sekarang ni aku ada plan untuk stabilkan dobi aku. Aku buat keputusan utk letak jawatan. Office aku resign notice 3 bulan. So after resign, aku nak cuba tumpu sebulan dua dekat dobi. Kiranya aku cuba set up balik marketing and management. Tapi dalam masa yang sama, aku cari kerja lain. Kalau dobi dah ok, aku berani jugak tinggalkan dekat pekerja aku dan aku boleh start kerja tempat baru. Aku tahu bisnes ni kalau nak kira untung bukan boleh sebulan dua.

Sekarang ni tujuan utama aku adalah untuk set up balik elok2 dobi aku memandangkan dobi sedia ada management tak berapa nak betul sangat. Dobi baru apa tah lagi.

Untuk pengetahuan semua, aku buat loan utk bisnes 70k kat mara. Monthly rm1000 jugak. Sewa kedai rm2000 utk kedua2 kedai. Balance duit loan tu ada dalam rm7k utk aku backup bayar loan balik selama 7 bulan.

So korang rasa macam mana? Ok ke keputusan aku tu?
Last edited by bolakacak on 27-2-2013 07:19 PM

Rate

1

boleh nak behenti..
tu pun salah satu cita2 aku di mase hadapan.. sbb dengan makan gaji..
bape la sgt gaji yg boleh dapat...

tp b4 tu.. ko mmg kene ade duit backup la... serius..
apehal2 jadi at least ko leh survive lagi..
bukan nak down kan ko.. or fkr buruk..
tp kene prepare dari awal la..

mcm mber aku.... die behenti keje.. buat insurans..
la ni da tahun ke 3 die ngn insurans..
alhamdulillah katenyer..
tp tahun pertama mmg struggle gilerrrr..
hampir nak give up katenyer....
yela... ngn hutang tetap yg ko kene byr.. kene kuar modal ke sane ke sini..
sme pakai duit kot...

tp pape pun.. moga ko suksess ngn bisnes ko..

jangan resign bro.. tutup dulu kedai dobi yg slow tuh.. bukak yg baru tgk sales.. amik adik beradik jaga dulu.. kalu dobi yg baru pon slow.. cari tempat or bisnes lain

7k untuk back up  bayar loan. sewa kedai 2k ambik duit dari mana? saving tau mengharapkan sale?

kalau ko nak berhenti ..ko kena ada saving paling kurang 6-12 bulan untuk cover semua kos operation/sewa..etc

kalau tak jangan berhenti.

patutnya ko tumpukan kepada satu kedai dobi dulu, agak2 nak untung baru bukak cawangan

Rate

1

setuju ngan mikasa... u should focus satu kedai satu masa dulu bro... bertatih baru berjalan kendian baru berlari...

7months cover untuk bayar loan... tp sewa kedai ko camna lak? gaji? semua tu kena amik kira bro.. even kalau ko sendri berenti n jaga kedai dobi tu, still gaji ko sbb worker kena put aside jugak... n dari situ baru ko cover personal expanses ko n family... jgn campur ngan untung company lak...

n rasa nya 7months saving masih belum cukup kental lagi untuk ko berenti...

relax bro.
fkr abis2 ek..

Follow Us
1. X Payah bukak 2 dobi sekali gus... running 1 je dulu, maintain dulu Dobi yg ko ambil alih tu, guna pekerja sedia ada sebab diorg dh ada pengalaman, kalu Dobi baru nk kena train staff plak, Renovation, perabot dll..

2. Sales dobi yg ko ambil alih belum tentu lg, fokus dlu kat dobi yg ni...baik 1 dobi rugi drpd 2 dobi rugi sekaligus....

3. Baki 7K cukup ke, nak bayar bil air...elektrik...ganti rugi bju customer yg rosak/hilang, gaji pekerja.. sediakan duit back up lebih..ko tak tau apa prob yg bakal timbul... sesuatu yg di luar jangkaan... klu ko dpt boost sales sebelum tujuh bulan ko selamat..

4. Jgn cepat berpuashati apa yg ko capai...sentiasa improved kualiti & servis,

5. Siasat kenapa bekas pemilik sebelum ni Sales nya merudum....adakah kualiti yg tak bagus, baju tak bersih, servis lembap, harga terlalu mahal berbanding pesaing yg lain.... klu reputasi sebelum ni buruk...ko kena tingkat & bersihkan semula imej dobi tu....

6. Bersabar & jangan berputus asa....kalu dlm jangka masa 1 tahun sales slow jugak...jgn terus berhenti...usaha & usaha... untung bukan dlm masa yg singkat, ambil masa untuk pulih....

7. Kalu ko bujang...ambik lah peluang biz ni...kalu rugi & jatuh ko tanggung sorang2...kalu ko berkahwin, anak bini ko tanggung sama2...nak bagi makan apa....

Aku sokong niat & cita2 ko...semoga berjaya....

Rate

1

Thanks atas semua pandangan.

Mengenai kenapa aku ambil 2 dobi sekaligus adalah atas sebab-sebab yang tak dapat nak dielakkan. Kalau ada ada masa, aku akan cerita secara ringkas.

Mengenai aku nak berhenti kerja, aku bukan nak berhenti kerja terus. Aku cuma berhenti selama sebulan-dua untuk set up bisnes balik. Kiranya dalam bulan 6-8 aku tumpu dobi, dalam masa yang sama aku cari kerja lain. Cuma risikonya antara dapat atau tidak.

Tengok daripada akaun untung rugi dobi sedia ada, lepas nak bayar gaji, sewa dan kos operasi. Sewa dobi baru rm200/month.

Tapi apa-apa pun aku akan fikir masak-masak.

benti pastu cari keja semula? tayah la benti.. iols bole tlg jagekan uols eh dobi uols

Setiap usaha yang kita lakukan dengan ikhlas, pasti ada kejayaan menyusul. Untuk berjaya, banyak risiko yang perlu kita hadapi. Untuk TT, teruskan usaha anda dan jangan patah semangat kerana rezki ada di mana-mana....

Tidak akan berubah nasib sesuatu kaum itu jika mereka tidak merubahnya sendiri....

Rate

1

kuppit posted on 22-2-2013 11:39 AM
Setiap usaha yang kita lakukan dengan ikhlas, pasti ada kejayaan menyusul. Untuk berjaya, banyak ris ...

InsyaAllah.. tq byk2..

cagOO posted on 22-2-2013 10:17 AM
benti pastu cari keja semula? tayah la benti.. iols bole tlg jagekan uols eh dobi uols

Pekerja dah ada..

bolakacak posted on 22-2-2013 12:09 PM
Pekerja dah ada..

iolss bole jadi seken bos

cagOO posted on 22-2-2013 03:42 PM
iolss bole jadi seken bos

......jadik mem ke @ PA?..which better?..

ok..TT..kalo buleh jgn resign keje..tak buleh mintak cuti tanpa gaji?..tp keje private payah lah nk cuti tanpa gaji..
kalo nk benti,make sure u ada bekap lah..bak kat porumer bekap lam 1 thun gitu.
sbb nk carik keje skang ni mcm payah lah..huhu
tak pon run dulu 1st kedai tu,kalo slow jugak,try tmpt lain..kalo tak carik biz lain tp make sure kalo nk resign ,biz kena ada income yg stabil..
whatever it is..all the best TT..90% dr rezeki dtg dari perniagaan..

sue_0684 posted on 22-2-2013 11:37 PM
ok..TT..kalo buleh jgn resign keje..tak buleh mintak cuti tanpa gaji?..tp keje private payah lah nk  ...

Thanks. Sekarang ni dah fikir masak-masak. Memang berat utk berhenti. So ambil keputusan utk tgk dulu bisnes running macam mana. Tadi pun baru lepas jumpa member yang kerja hotel, insyaAllah akan dapat tender hotel dia. So, kalau betul-betul dapat, tak rasa risau sangat.

sue_0684 posted on 22-2-2013 11:33 PM
......jadik mem ke @ PA?..which better?..

ehemm, tamo le lebih2.. dpt jadi mem pon ok dah

cagOO posted on 23-2-2013 09:53 AM
ehemm, tamo le lebih2.. dpt jadi mem pon ok dah

kena la mula dr bawah dlu okeh???

mna bleh tiba2 trus jd mem...

aechae posted on 23-2-2013 12:15 PM
kena la mula dr bawah dlu okeh???

mna bleh tiba2 trus jd mem...

tersirat tu....

aku faham kalo keje dlm construction mmg la tersangat buzzynye...dah blk umah pun msh org kat site tiponnye...pd aku  bgs gak ko bt bisness sendiri...keje construction nie ibarat habis madu sepah dibuang bila site dah nak siap ramai la yg kene buang atau membuagkan diri...pe pun bidang bisness aku tak berani nak komen cuma aku harapkan bisness ko maju n jd bisnessman yg berjaya

12Next
Return to list New