CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: vasepecah

Wanita, Isteri dan Jamu

fire_place posted on 22-3-2013 05:31 PM
aku rajin gak amik jamu.dr zaman sekolah mak aku dah biasakan.mmg aku akan buat sdiri gak.mcm hari a ...

mane dpt herba2 yg mentioned tu....manjakani, senang dpt la kot...yg lelain - serapat, jarum emas, etc...

peahjamboo posted on 23-3-2013 11:54 AM
mane dpt herba2 yg mentioned tu....manjakani, senang dpt la kot...yg lelain - serapat, jarum emas, ...

owh.makcik tukang urut tu..dia ada kenalan org asli.herba2 ni mmg sukar nak dapat.aku pun xpandai mencari.so dia kalo nak mengubat org ke pape guna akar2.mmg dapatkan dari org asli.pastu bayar lah upah sikit.sbb dia pun ngurut org asli tu.hehe..aku ni beli mgendeng2.dekat cameron pun kalo pergi tempat org asli tu.tanya aje.ada aritu aku beli 3 herba.

nak lengkap..kalo ko berani telan.minum jamu periuk.ko minum.sihat.masuk hutan mmg nyamuk pun xhinggap.nenek aku.dah tua kulit cantik je,sihat.aku nak telan?? pergh..pahit dia tu jgn cakap.ko gosok gigi pun xhilang pahit.

tamakkuasa posted on 23-3-2013 10:14 AM
bagus cara awak buat sendiri asli 100%...yg lain semua bukak tajuk tuk berniaga jer...biasa la kan ...

owh..aku ni bukan mudah nak terpedaya dgn ubatan sebarangan.mcm dari indon ke..terang2 dah pernah kat forum indon pun dh ckp ada jamu yg diproses olh org psendirian.kementerian kesihatan dia org pun dh bnyak kuarkan amaran.yg kita xtahu tahap kebersihanya.so aku buat sendiri.bahan yg kita tahu 100% asli.dah banyak terbukti..cakap produk bahan asli,tp ada campuran lain.ckp ada kelulusan kementerian.tp tipu.kalo x..xkan dkt pandan tu kerap je kedai jamu kena serbu.

jamu buat sendiri ni kos rendah.xamik banyak masa..so hujung minggu buat.jdkan pati pekat.simpan dlm peti ais.pastu minum.kesan pun cepat.

fire_place posted on 23-3-2013 04:17 PM
owh.makcik tukang urut tu..dia ada kenalan org asli.herba2 ni mmg sukar nak dapat.aku pun xpandai  ...

Perghhh..mmg lame gile aku tingin nk try jamu periuk tu tp x tau mane nk carik..ko dok mane fire, aku pun nk ngendeng gak la dgn tukang urut ko tu..hehe

peahjamboo posted on 24-3-2013 12:31 AM
Perghhh..mmg lame gile aku tingin nk try jamu periuk tu tp x tau mane nk carik..ko dok mane fire,  ...

aku johor.ko??jamu periuk ni beli dekat kedai jamu mlambak.satu pek rm5 je.boleh rebusan banyak gak.hingga dah xda berasa..kat tukang urut aku pun ada.tp xtahan lah sgt.hempedu bumi boleh lagi telan..jamu serbuk boleh telan.tp jamu periuk..pahit dia tu..xtahan sgt2.

fire_place posted on 23-3-2013 04:25 PM
owh..aku ni bukan mudah nak terpedaya dgn ubatan sebarangan.mcm dari indon ke..terang2 dah pernah  ...

aku pun sama macam ko. payah nak beli jamu kat kedai2. tak tahu laa kenapa. hati tak berapa tenteram (ni masa kat oversea tak bertemu jamu, ada orang offer yg dia beli kat malaysia, aku makan 2 kali rasa kepelikkang..terus tak consume) kihkih

masa bersalin anak nombor 3, tukang urut aku (aku panggil mek rut. sampai kesudah aku lupa nak tanya nama penuh dia..kihkih), dia bawak akar2 kayu..ubat periuk tu memang aku minumlah. pastu akar2 kayu lain dia bawak yg dah keringkan pastu tumbuk blend kat umah aku. sampai ke sekarang aku dapat supply akar2 kayu even after mek rut meninggal (orang asli kat perak yg supply). menarik kisah orang asli nih adalah dia yg call aku after mek rut meninggal. mek rut tu pesan kat dia suh supply kat aku sebab aku memang constant ambil akar2 kayu yg sama. aku lega sangat sebab masa mek rut meninggal tu, gelisah gak aku memikirkan mana nak cari akar2 kayu. dosage aku tahu pasal mek rut tu ajar dan buat kat rumah aku.

so, aku makan 2 jenis campuran jamu (dulu2 aku belasah minum bancuhan serbuk sampai sakit tekak aku. now beli kapsul dan cucuk2 sendiri). 1 khas untuk aku dan satu lagi laki bini makan. dan 1 lagi khas untuk laki aku. err...memang terbaik (so far untuk aku lakibini laa).

Follow Us
missmechy posted on 21-3-2013 04:56 PM
hehehhe..ini kisah benerrr bukkk
nk berjamu jamuan jugkla Last edited by fazia.anaqah on 24-3-2013 04:56 PM

peahjamboo posted on 24-3-2013 12:31 AM
Perghhh..mmg lame gile aku tingin nk try jamu periuk tu tp x tau mane nk carik..ko dok mane fire,  ...

jamu periuk ..... dah lama x dgr kan ....

fire_place posted on 24-3-2013 09:16 AM
aku johor.ko??jamu periuk ni beli dekat kedai jamu mlambak.satu pek rm5 je.boleh rebusan banyak ga ...

Ingtkn ko kt area2 cameron..bru plan nk ke sane, agaknye kalo tnye diorg yg jual2 petai & rotan2 tu tau la kan..aku kt selangor..jamu periuk tu yg rupe b4 rebus tu mcm serpihan kayu api eyk..

fazia.anaqah posted on 24-3-2013 04:55 PM
nk berjamu jamuan jugkla

yuk berjamu

jamu periuk lebih kurg cmni le...penah gak ambik tp malas nak rebus

https://encrypted-tbn1.gstatic.c ... daeSJRdwvSEfRF89MIt

misz pon x pernah try jamu periuk..akar herbanika NR tu pernahla..tp dia dlm bentuk uncang

MistrezHermanaz posted on 25-3-2013 09:34 AM
misz pon x pernah try jamu periuk..akar herbanika NR tu pernahla..tp dia dlm bentuk uncang

hehehe..samo la..tak pernah nk rasa ubat periuk ni..takut tak leh telan..

kak_khem posted on 27-3-2013 09:22 AM
hehehe..samo la..tak pernah nk rasa ubat periuk ni..takut tak leh telan..

penah makan....mmg pahit kaw2 punye.....tp mmg bagus la sbb ori kan....org lama2 guna kaedah itu le sbb tu xde sakit2 mcm kite yg dok telan jenis berkapsul & berserbuk...pstu kurg mnm air kosong so efek kidney pulak....

220796 posted on 27-3-2013 09:41 AM
penah makan....mmg pahit kaw2 punye.....tp mmg bagus la sbb ori kan....org lama2 guna kaedah itu l ...

itu lah pasainya..yg pahit itu obat...kata org dolu2..tp teman tak sior nk minum..hehehe..

sbb tu la apa kita ambik kena lebih ayor putih..

kak_khem posted on 27-3-2013 09:51 AM
itu lah pasainya..yg pahit itu obat...kata org dolu2..tp teman tak sior nk minum..hehehe..

sbb  ...

tu bukan ayor kosong yong tapi kopi o kaw

220796 posted on 27-3-2013 10:00 AM
tu bukan ayor kosong yong tapi kopi o kaw

hahahaha..takde icon ayor kosong...ke aku yg rabon..mukakaka..adoiii larr...

saya kalau rajin pun buat sendiri.

ingredient paling penting = manjakani.
tengok rajin macam mana. kalau terlebih rajin, segala benda yg ada kat dapur semua masukkan je. kalau tak sikit je.
biasanya letak manjakani, kunyit, halia, cekur ( beli kat pasar biasa ada ), kalau pegi pasar tani, lagi laaa jumpa macam2....lempoyang halia bara la dll......
rempah -  lada hitam ketumbar jintan kayu manis halba semua belasah masuk je + asam jawa
utk maniskan - letak gula merah, kalau rajin ataupun dah lepas rebus, tambah madu. atau, tapis je simpan dalam peti ais...nak minum baru tambah madu
tahan sebulan...sebab minum tak sampai 1/4 cawan je. sikit je...lepas tu jangan minum air.... rasa macam kelat2...saya selalu letak madu extra...

kalau dah lama tak buat, bila first minum, perut rasa memulas2...lepas tu akan buang angin yang macam bom meletup...
tapi lepas tu ok dah....

biasa kalau rajinminum air jamu buat sendiri ni...aktiviti mengawan akan meningkat...

tapi kalau tak rajin sangat dah...........manjakani tu basuh, keringkan, tumbuk sikit, blend kasi halus...simpan dalam bekas.
masukkan kat dalam makanan minuman, cth mcm air milo ke...sikit je masukkan.

saya dulu tak berapa suka makan jamu segala ni. tapi bila dah kawin, rasa nya jamu ni sangat penting....mesti ambik...tak kisah lah beli ke atau buat sendiri....

batricia posted on 27-3-2013 12:07 PM
saya kalau rajin pun buat sendiri.

ingredient paling penting = manjakani.

hahaha xtvt meningkat tu...