CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: abgsedapmalam

Pemakaian Tudung Dan Sejarahnya Dalam Dunia Islam.

mnm77 posted on 12-11-2013 08:43 AM
Salam True-X

Sebab tu saya tanya apa yang anda faham untuk kalimah "bi-Khumuri-hinna"? Anda tak ...

Kalau kita bandingkan nenek-nenek kita, bermakna Islam kita ni Islam nenek moyang kita lah? Gitu? Kalau nenek kita betul, maka kita bernasib baik. Kalau nenek kita tak berapa betul amalkan hukum, maka kita pun nak ikut sama?

Adekah kita yakin ape yg kita amalkan skrg hukum yg btol?...jika btol adekah btol kita menghukum wanita2 yg tidak menutup rambut sebagai tidak ade iman dan rosak akidah?

Bg saya persoalan di atas adelah subjectif.... u might be right..u might be wrong

Pemakaian tudung bermula dari thn 70 an..sedangkan atuk.nenek kita dulu tidak menekankan menutup rambut..dan bg saya adelah sgt tidak adil kita generalise wanita2 tersebut dgn isteri nabi yg derhaka...
Last edited by True-X on 12-11-2013 10:06 AM

True-X posted on 12-11-2013 10:01 AM
Adekah kita yakin ape yg kita amalkan skrg hukum yg btol?...jika btol adekah btol kita menghukum wanita2 yg tidak menutup rambut sebagai tidak ade iman dan rosak akidah?

Bg saya persoalan di atas adelah subjectif.... u might be right..u might be wrong

Nampaknya saya kena mencelah lagi, sebab macam DAH SALAH FAHAM...

Bukan masalah menghukum mereka (yang tidak tutup rambut) sebagai takde iman atau rosak akidah, YANG PERTIKAI HUKUM AL-QURAN yang kata tiada perintah tutup rambut (sebab tak faham bi-khumuri-hinna) itulah yang menjurus kepada rosak akidah. Soal IMAN, biar Allah yang tentukan, soal perkara yang boleh merosakkan aqidah, kena ada penjelasan. Kalau terima Alhamdulillah, kalau tak terima, tugas menjelaskan dah dibuat.

Jika dalil yang jelas dah sampai, terpulanglah masih nak kata subjective... tanpa menjelaskan makna bi-khumuri-hinna dan jalabeebi-hinna

Pemakaian tudung bermula dari thn 70 an..sedangkan atuk.nenek kita dulu tidak menekankan menutup rambut..dan bg saya adelah sgt tidak adil kita generalise wanita2 tersebut dgn isteri nabi yg derhaka...

Atuk nenek saya tutup rambut, walaupun era 70 an tu ramai yang tak tutup rambut. Maka tak benar, kenyataan pemakaian tudung bermula era 70an, itu hanya general statement. Hukum tak boleh didasarkan kepada dalil ramai orang pakai atau tak pakai.

Ini bukan isu generalise wanita2 (zaman 70 an) tersebut sebagai derhaka, mungkin zaman tu ramai yang berpakaian macam tu, kerana penerimaan masyarakat macam tu, maka kita serahkan pada Allah, dan hal2 yang lepas tu BUKAN KITA MENGHUKUM MEREKA. Hal pada zaman kita ni yang kita patut ambil berat supaya kita dapat menjalankan perintah Allah dengan lebih baik, bukannya kita menyebarkan kenyataan ikut fahaman kita sampai boleh timbulkan berbagai fitnah dalam masyarakat (kalau kita arif, patutnya kita mampu jelaskan segala persoalan hukum-hakam dan makna dari Al-Quran). Biarlah yang arif (Ulama) menjelaskan, bukannya kita ambil tempat mereka.

Last edited by mnm77 on 12-11-2013 10:22 AM

mnm77 posted on 12-11-2013 10:19 AM
Nampaknya saya kena mencelah lagi, sebab macam DAH SALAH FAHAM...

Bukan masalah menghukum mere ...

En mnm, sgt jelas penerangan yg diberi tanpa ada unsur judgement. Malah menambah info sy. Terima kasih.

Comments

Sama-sama, semoga bermanfaat  Post time 12-11-2013 10:47 AM

True-X posted on 12-11-2013 09:54 AM
Salam semua..bile saya mencelah dlm.topik ni..saya hanyer menyampaikan pemahaman saya..saya tau ianyer bertentangan dgn kebanyakkan pendpat di sini...oleh itu mungkin saya layak mendapat segala bashing or x cukup iman atau rosak akidah...

Saya mohon maaf jika menimbulkan kemarahan.. saya bukan berniat nak ubah atau suruh org lain jgn menutup rambut.... just to show selain adamhood..there r othor people outhere who share same perspective..

Ingin saya TEGASKAN di sini bahawa, secara personal anda TIDAK patut kena bash, tidak patutu dilabel x cukup iman atau rosak akidah.

Apabila anda buat kenyataan tanpa kefahaman yang betul sehingga menimbulkan fitnah, maka haruslah ada pihak menjelaskan. Namun, kalau anda tak boleh terima, maka masing2 dengan pandangan masing2, dan berhenti di situ. Tak perlu bashing pun, dan maaflah saya jika anda terasa anda kena bash dengan penjelasan saya. Saya bukan bermaksud bash, saya menjelaskan betapa bahayanya mempertikaikan hukum Allah dengan kefahaman sendiri-sendiri tanpa panduan yang benar dari Alim Ulama

Memang ada banyak kefahaman dalam isu tutup aurat, kefahaman yang di-i'tiraf itu kefahaman yang mana? Kalau ikut sendiri-sendiri punya kefahaman, yes, kena kata ini kefahaman diri sendiri, dan diri sendiri yang bertanggungjawab atas kefahaman ni. Kalau sekadar nak tanya tentang pendapat sendiri, yes, ok, no problem, tapi kalau buat kenyataan "tiada hukum tutup rambut" dalam Al-Quran, maka perlukan penjelasan dari soalan-soalan yang saya lontarkan sebelum ini.

Bile saya search topik brkenaan aurat atau rambut. Ade juga topik yg discuss panjang lebar... tp hasilnyer seperti topik ni juga..

Saya x menghukum org di sini.... cume saya lihat skrg ni zaman menghukum wanita tidak.menutup rambut... itu adelah kebenaran... and I just think dat not fair

Ya benar, saya lihat anda bukan menghukum, tetapi anda seolah-olah (persistent) menyatakan kenyataan yang anda belum faham. Itu masalahnya. Bila anda persistent sebegitu, menandakan anda tidak mahu menerima penjelasan yang diberi (ok takpa). Bila anda tak terima, anda bawa isu kata tak fair hukum orang yang tidak tutup rambut sebagai takde iman/rosak aqidah. Saya tak sebut pun macam tu, saya sebut mereka yang PERTIKAI HUKUM Al-QURAN guna kefahaman diri sendiri tanpa rujukan yang betul sahaja yang boleh rosak aqidah. Jika anda tak termasuk dalam golongan tersebut, anda tak perlu terasa macam tak fair. Kalau betul anda terasa, bermakna anda termasuk dalam golongan tersebut (PERTIKAI HUKUM)? Saya rasa tidak, kan?

Justeru, lihatlah pada dalil (Al-Quran dan Sunnah), dan beramal setakat yang mampu. Pohon pada Allah kekuatan untuk beramal, jika belum ada kekuatan. Ini bukan isu fair, tak fair, bila dalil dah jelas. Ini dah masuk isu pertikai hukum bila dalil dah jelas (jika ada persistent). Tak ada Ulama yang kata tak ada iman bagi wanita Islam yang tidak tutup rambut, tetapi mereka akan kata, wanita Islam sepatutnya tutup rambut dan aurat di hadapan bukan mahram.

Harap jelas

WAllahu a'lam
Last edited by mnm77 on 12-11-2013 10:42 AM

mnm77 posted on 12-11-2013 10:36 AM
Ingin saya TEGASKAN di sini bahawa, secara personal anda TIDAK patut kena bash, tidak patutu dilab ...

Salam mnm77

The bashing statement rosak akidah and xde imam was not by u..

Anyway thanks for your extensive eksplenesen .. wil take note... saya x rase outcast ..but rather feel tambah ilmu

Tq...

Comments

May Allah Guide us all to straight path, ameen!  Post time 12-11-2013 10:51 AM

mnm77 posted on 12-11-2013 10:36 AM
Ingin saya TEGASKAN di sini bahawa, secara personal anda TIDAK patut kena bash, tidak patutu dilab ...

i rasa pun begitu , kenapa dia terasa kita menghukumnya ?

kan you think?

she said it is bashing walhal  org nak pinpoint check kefahaman?

did she SHOW NY EVIDENT of that ? ( kefahaman : but persistent menola dengan cara mempertikai)

no, she is persistent ( kalau dia tak share lagi okay tapi persistent menuduh dengan  generalise kita hukum dia walhal kita suruh check kefahaman) dia pula divert soal hukum org tak cukup iman, nenek moyang.

i mean it is a stright forward case sahaja  yg mana mahu ikhlas belajar dan berkongsi pendapat tapi sekiranya pendapat itu membawa kemudaratan apa gunanya lagi?

bukankah telah diulang ulang berkali kali?

adakah segala pertanyaan kita  yg jujur dijawab?

tidak bukan? malah dia dengan pendiriannay tidak sudah sudah mempertikai, bagi yg nampak terima kasih bagi yg tahu mengkritik tanpa input so well...asyik guna "being judgemental " i rasa hmm....senyum sajalah. Last edited by mbhcsf on 12-11-2013 10:57 AM

Follow Us
saya melihat suatu benda

persoalan tidak dijawab secara konsisten?

why?

dah ada org tanya solat awak tutup aurat ke?
saya bertanya dan seorang forumner bertanya

would YOU CARE to answer?

mbhcsf posted on 12-11-2013 10:51 AM
i rasa pun begitu , kenapa dia terasa kita menghukumnya ?

kan you think?

Again cara u tetap salah. Kritik tanpa input? Keep blaming others adalah apa yg org boleh nampak dr komen2 u. U terlalu byk pegang pada tesis u sampai u lupa skrg u deal dgn manusia. Cuba u comparecarcara u dgn cara en mnm....

Akidah yg u nak jaga adalah akidah manusia, bkn akidah tesis u. Kalau thesis u lempar kt dinding xder effect, tp manusia cik mod. Again I said manusia... Alangkah bagus kalau u ada sikit human touch....asyik rasa diri betul & bagus sampai lupa memandang Ke bwh....

mbhcsf posted on 12-11-2013 10:56 AM
saya melihat suatu benda

persoalan tidak dijawab secara konsisten?

Tutup pakai telekung...

Ade sasape di sini solat pakai seluar pendek dari pusat sampai ke lutut sahaja...? Tanpa pakai baju..ade je kan...

Mod mbcsf..u judge me.. ko tanye aku sekolah mane... study obersee ke tak..ko persoal iman aku.....

Org2 kt sini aman2 je share view and tegur aku..ko sorg je yg overreacted teremosional terlampau like allah bercakap terus dgn ko....u r bragging bout urself siap explain bloom taxanomy... aku agree la yg ilmu ko tinggi mane pon tp kl x sampai ke org lain..xyah laa nak ingat diri tuh bagus sgt..

saudari  true --x.....

sebenarnya memang betul, orang yang tak bertudung bukanlah bermasalah akidah.....

lagipun kalau dia pakai baju kurung dan free hair, lagi bagus dari yg pakai tudung tapi pakai legging....

sebab antara bahagian bawah badan dgn rambut, sudah tentulah bawah badan lebih membawa lelaki kepada penderaan mental.....lebih sex appeal berbanding rambut....(kes umum)

tp ada masalah bila saudari beru argument.....

seandainya saudari kata sy tidak memaki tudung kerana sy lemah.....itu lain......kerana bermakna saudari tahu hukum asal dan mengakui kesalahan....cuma masih belum mampu ikut hukum itu...

tapi  apabila saudari promote bahawa pakai tak pakai tudung itu tidak mengapa.....itu lain....

melakukan kesalahan( mengakuinya) dan mempromote kesalahan adalah benda yg sgt berbeza......

Deal all

Sorry for any harsh words.. honestly I do respek all views biarpon bertentangan..insyallah saya akan bace satu persatu... semua posting like an eye opener... except 1 person which I think x rasional..

Overall this topik is a gud discussion..previously kl uols nengok topik2 saya di board ni..semuanye berkenaan pertanyaan dan mintak pendapat... this is the first topik dat I came out with my own views and argument

Thank u all

ussopp posted on 12-11-2013 11:09 AM
saudari  true --x.....

sebenarnya memang betul, orang yang tak bertudung bukanlah bermasalah akid ...

Thanks usopp for the reminder.. im not promoting it..just like I said..utk diri saya sendiri..and im glad dat im not alone Last edited by True-X on 12-11-2013 11:13 AM

True-X posted on 12-11-2013 11:05 AM
Tutup pakai telekung...

Ade sasape di sini solat pakai seluar pendek dari pusat sampai ke lu ...

so kalau tutup pakai telekung ( actually takpakai telekung ) so kenapa kat situ ada selectie bias?

u see? i focus on your kefahaman

dan ada org dok tanya soalan yg sama

depa nak tahu you tutup tak aurat bila  solat

tang bashing - ur perception. I am very consistent and saya tegas ya dan saya tidah berdalih soal akidah.
jadi dalam hal ini - saya masih tidak nampak sama ada anda faham atu tidak tentang kenapa orgkata anda memertikaikan hukum - dan kenapa ini bahaya?

sebab awak boleh rujuk pernyataan mnm77 dalam psotingnay tadi?
ilmu mana dan part mana ( sila nyatakan kalau awak mahu ini lebih baik  , terpulang)

apa pendapat you tentang perbuatan yg mempertikaikan hukum and being persistent with it ?

anda bersetuju dengan pernyataan mnm77 itu -ini soalan saya.

seandainya saudari kata sy tidak memaki tudung kerana sy lemah.....itu lain......kerana bermakna saudari tahu hukum asal dan mengakui kesalahan....cuma masih belum mampu ikut hukum itu...

tapi  apabila saudari promote bahawa pakai tak pakai tudung itu tidak mengapa.....itu lain....

melakukan kesalahan( mengakuinya) dan mempromote kesalahan adalah benda yg sgt berbeza......

Nampak ini?

mbhcsf posted on 12-11-2013 11:13 AM
so kalau tutup pakai telekung ( actually takpakai telekung ) so kenapa kat situ ada selectie bias? ...

Soo aku kene bersawah pakai telekung?..

Come on...

Selective bias?..why u bertudung tutup rambut sahaja.y dont u cover all face jika seluruh tubuh adelah aurat?..y selective

mbhcsf posted on 12-11-2013 11:15 AM
seandainya saudari kata sy tidak memaki tudung kerana sy lemah.....itu lain......kerana bermakna sau ...

Nampak..dah bacee dan reply dan pon..

Innrukia posted on 12-11-2013 11:01 AM
Again cara u tetap salah. Kritik tanpa input? Keep blaming others adalah apa yg org boleh nampak d ...

saudari, saya membaca posting true x bukan sebulan ini malah sejak beberapa bulan lepas dan saya reserve pendapat saya.

tapi bila saya mengambil keputusan untuk menegur sebab saya telah melihat bahayanya implikasi pemikiran seperti ini  as my duty  as a Muslim ,terpulang ya as i said to you.

kan saya terangkan ada beza yg ikhlas belajar atau tidak, sila baca posting ussop.

saya juga katakan saya terima teguran saudari dan saya faham saudari berkata sedemikian tapi saya lebih appreaciate input saudari juga dalam konteks ini. membaca bagus tapi kalau saudari rasakan boelh bagi input untuk menjelaskan kefahaman  saya rasa lebih baik.

kalau anda perhatikan ketidak kefahaman dia anda juga berhak memberi input dalam cara yg sesuai  juga, sebab forum ini untuk semua , tak gitu?

mbhcsf posted on 12-11-2013 11:13 AM
so kalau tutup pakai telekung ( actually takpakai telekung ) so kenapa kat situ ada selectie bias? ...

Mod mbcsf..ade ko tamyee org lain soklan bertubi2 mcm aku..siap tanyer sekolah mane..study obersee ke local?..bashing aku kt topik yg aku open recently..

Ok...aku study sampai srp je...x sampai uni pon..aku keje pon takat kuli..ngaji pon x pandai..khatam quran pon x penah...ok go on bashing

Uols..go and search my topik here since 2003... ape salah topik2 aku pon tak tau laa..

Mcm aku ckp laa..ni fes topik yg aku stand for my beleive...yg lain semua berkenaan aku.mintak.pendapat org lain..aku x argue pon..itu pon salah..

True-X posted on 12-11-2013 11:20 AM
Mod mbcsf..ade ko tamyee org lain soklan bertubi2 mcm aku..siap tanyer sekolah mane..study obersee ...

i tanya sebab untuk clarify  apa kefaham you tentang konsep asas iman , islam dan ihsan

sebab dalam kandungan posting you , you keep on and persistently mempertikai hukum ini itu, dan sering menulis frasa frasa yang telah ditegur dalam beberapa posting ini yg jelas dikesan oleh mod lain pun.

oleh itu saya bertanya soalan yg sama dan motif saya jelas, awak nak menuduh atau tidak itu terpulang. u see? i am being consistent with intention .

awak ingat saya sengaja bertanya untuk burukkan awak atau actually i am a concerned Muslim yg takut pemikiran ini memudarakan awak dan ini saya sudah nyatakan , namun awak menuduh saya itu dan ini.

i mean if you could even hadith palsu dan konsisten memperyikaikan hal hal yg boleh membawa kekeliruan maka , apa yg patut dikongsi lagi secara jelas , kan?

so , soalan saya tentang aurat dalam solat dan di luar ?

apa yg menyebabkan you bertudng / menutup aurat dalam solat ?