CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sya_sugar_sugar

PENGALAMAN MISTIK @ Istana Bandar & Masjid Sultan Aleadin Shah, Jugra

sya_sugar_sugar posted on 7-3-2013 03:46 PM
memanglah dia tutup Istana Bandar tu. Berlock gate dia.
Kalo ikut prosedur kena mintak kebenaran  ...

nak mintak kebenaran kat muzium??? kat mana pulak tue...
teringin masuk dalam..hri tue smpt ambik gambar dari tepi jalan raya je..
tp, tue la mcm takde org jaga je...terbiar..

la...kene mintak permission ker? tringat dlu nak melawat galeri diraja arau kt perlis, bila smpai kt pintu masuk, pintu kunci, then guard dtg, dia ckap kena buat surat dan call awal2, baru tuanku raja bagi permission masuk....so melawat perkarangan istana arau je la time tu.

mnSK posted on 7-3-2013 07:18 PM
nak mintak kebenaran kat muzium??? kat mana pulak tue...
teringin masuk dalam..hri tue smpt ambik ...

OFF-TOPIC:

Saya ada chat dgn seseorg KEBETULAN.
Kalao dah tertulis itu jam, itu tempat kita punya rezeki nak boleh melawat, melawatlah kita.Kan?
Tak ada kena mengena dgn mistik atau apa. Itu pendapat saya.

Katanya:... (lebih-kurang beginilah).. kalo kita dialau-alukan ...pintu tu sendiri akan  kebetulan terbuka, atau org lupa katup. atau memang saja penjaga (Indon yg duk rumah kongsi) belakang tu nak buka, sebab van kontrak nak keluar kew hapa...
Kalo 'nasib baik' pintu depan kat BEranda rehat tu sekali terbuka menanti kedatangan kita.

Saya pada hari Raya Ke 7 itulah saya memang yakin saya & anak-anak saya memang akan dapat masuk ke dalam Istana Bandar tu . Sedangkan pada hari raya kedua saya seorg lalu situ masih 'kelihatan' berkunci pagarnya. 'KELIHATAN' di sini, seolah-olah kunci, padahal kalo kita datang dekat-dekat amati sebenarnya tak kuncipun, cuma dirapatkan antara gate kanan & kiri. Itu tips dari seorg sahabat saya.

Entah, macam di panggil-pangil suruh datang. Padahal saya baru travel sejauh 250km+250Km+400km+400km sepanjang Eidul Fitri ke 2-ke 6. Lepas tu direct ke Jugra yg lokasi dia lebih kurang 90km dari pondok buruk saya di Damansara.

Ibu Halijah... Sungguh tertib beliau. Malu-malu memperkenalkan dirinya .

Beliau sedang memasak makanan tengahari tatkala saya tiba. Terkejut yahamat dia mendapati saya sudah berdiri di muka pintu rumah kongsi buruh Indonesia utk pembinaan di sebelah. Ibu Halijah memanggil saya "Ibu" maka saya terus bicara dlm loghat Indonesia slang Riau dgn fasihnya...huhuhu...

oni313 posted on 7-3-2013 07:28 PM
la...kene mintak permission ker? tringat dlu nak melawat galeri diraja arau kt perlis, bila smpai kt ...

Dear Cik Oni313.
Barangkali Istana Arau tu istana rasmi.
Ini Istana Bandar tak der apa lagilah yg tinggal.
Kosong... Tapak bersejarah. Selepas Istana Rasmi pindah ke Kelang

bouncer77 posted on 5-3-2013 04:53 PM
JUGRA..
dekat kampung aku je..
dekat banting memang banyak tempat yang seram dan mistik..

bro,
kat mana tu lokasi perkampungan toyol... ni 1st time dengar ...

sya_sugar_sugar posted on 7-3-2013 08:20 PM
bro,
kat mana tu lokasi perkampungan toyol... ni 1st time dengar ...

aku pun nk tau...

Follow Us
sya_sugar_sugar posted on 7-3-2013 08:13 PM
Dear Cik Oni313.
Barangkali Istana Arau tu istana rasmi.
Ini Istana Bandar tak der apa lagilah y ...

klau tang istana arau tu, mmg istana rasmi, raja muda duduk situ, yg tu takpe, mmg sy faham, takleh masuk.., takat perkarangan istana je yg leh jalan2 sikit, sal galeri diraja tu bersambung ngan kwsan istana, takde pagar pemisah...kecik je kwsan istana arau tu...

cume kecewa sikit sal tak dpat msuk galeri diraja tu...Insyallah, ada masa nak contact pejabat istana, mintak permission rasmi untk melawat..

sya sugar, berbalik pade isi peti besi tu, apa yg ada dlm peti tu?

dulu2 masa kecik umur 6 tahun ke bawah rasanya... kalau pagi raya dah lepas solat raya..sesi maaf2 semua mesti ada rombongan ke Makam tu... tak pernah la nak tanya atau sbb masa tu kecik lagi mengikut je lah semua tok nenek makcik pakcik...
tapi memang ramai sangat orang selain keluarga kami la..macam seluruh kampung tu ada kat situ...
akan masuk kat makam yg tengah tu juga...
serius tak ingat kenapa kena pegi situ pagi raya pertama...
dan bila dah sekolah kami tak pernah pulak buat tradisi tu lagi... nak kata melawat kubur sedara ke memang bukan la sebab kubur moyang2 semua kat tempat lain...

nak tanya atuk nenek pun dedua dah takde.. tanah pun dah diambik jadi kolej matrikulasi banting.. arwah atuk dulu tukang rumah yg terkenal gaklah kat jugra ni...
balik ni nak tanya mak la... kalau dia nak jawab...

batu hampar.... tempat org kena hukum pancung.. teringin sangat nak pegi tengok lagi.. masa kecik pernah pegi tapi dah x ingat.. masa kecik tu gak kena marah dgn atuk nenek sbb pegi tempat2 tu..

setiap sabtu ada pasar malam kat jalan sebelum masuk ke istana bandar & masjid tu... ada pecal sedap! hehe

Dah bertahun2 sy rasa terpanggil nak ke jugra terutama ke makam sultan abdul samad tapi tiada siapa nak temankan.
TT tepekla pix makam sultan samad

Takde lagi ke citernye?

oni313 posted on 5-3-2013 11:47 PM
la...tinggal puing2 je ke....

cakap pasal istana ni, tringat istana mahkota puri, cantik sngat  ...

i think yg dalam circle tu...
kalo tak salah saling tak tumpah macam foto2 lain dlm internet.

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

ice98 posted on 10-3-2013 10:27 PM
Takde lagi ke citernye?

pemberian dari alam ghaib tatkala sahabat saya sekeluarga menziarahi Masjid Sultan Alaudin Jugra.
beliau rajin ziarah maqam2 wali & tempat-tempat sejarah.
koman-koman sebulan sekali.

arakian semasa dlm masjid Sultan Alaediin , tetiba muncul keris (macam keris picit) kat mimbar.
macam sengaja memunculkan diri untuk di jadikan pemberian.
sahabat saya tak ambil pun.
di biarkan sahaja.

saya pun pernah.
masa saya pergi hari raya ke dua tu.
al maklumlah ray akedua.
suasana beraya, org mana nak lepak masjid lepas solat raya 1st day tu.
dalam kul 11.45 pagi. saya nampak seutas tasbih & sebotol atar lain macam kat mimbar tu.
mula2 tak ada. lepas tu ada.
saya buat tak tau.
nak ambik buat apa pun saya have no idea.
biarlah ujian semua tu.

kilometrico posted on 6-3-2013 11:19 PM
selama aku dok Kat banting neh
Cume Ialu jek Kat iStana n MaKam jugra
rasa nak singgah tp Cam ada ...

tak ada mender pun.
di anjurkan hang pi lah lawat2...
menziarah makam bukan suruh puja.
mendekatkan kita kepada alam yg satu lain.
org mati tu tak mati. mereka hanya berpindah alam... ke alam barzakh.
sok-sok pun kitya nak berpindah alam jugak.

mata tau boleh dapat pengajaran dr kematian. huahua...

kecik2 dulu slalu gak ikut pakcik g jln2 melawat makam tu ngn cousin reramai...tp xde perasaan apa2 sbb budak kecik kot so xde rasa takut,seram sume..yg ingt kitorg main2 kat area pokok2 besar tepi makam tu...tatau area tu still mcm dulu atau x..sbb ni cite 20 yrs plus ago.

baru2 ni paper NST ade cover cita psl istana bandar.

http://www.nst.com.my/life-times ... 7.300990%2F7.308059

Salam,

Mek n famili berkesempatan melawat istana ini minggu lepas. Memang cantik sungguh istana ni dilihat dari luar.

Masa kami sampai depan istana ini gate bertutup dan berkunci. Mungkin x de rezeki saya nak melawat istana ni. Menurut anak mek...boleh masuk ke istana ni melalui jalan belakang. Ada pagar yang rosak dibelakang istana tapi agak merbahaya. Kami x berani nak masuk melalui jalan belakang, jadi mek teruskan perjalanan...terjumpa Makam Diraja Kg Bandar. Kami semua masuk ke kawasan makam tersebut. Kebetulan penjaga makam tersebut ada di situ. Walaupun pakcik ni dah berusia tapi ingatannya sungguh bagus, dia boleh menceritakan salasilah diraja selangor...

Mek tanya ngan pakcik ni berkenaan Istana Bandar...pakcik ni cakap selepas pukul 12 mlm org x berani nak lalu depan istana ni. Bila malam istana ni macam hidup...kadang2 ada bunyi suara orang macam ada keramaian, bunyi tapak kaki dan mcm2 bunyi...

Suami mek cakap...alang2 dah sampai sini kita pusing semula kat istana tu mana tahu kot2 gate x berkunci. Rupanya memang betul gate x berkunci...

Kami jumpa dengan penjaga istana ni dan mintak kebenaran melawat. Alhamdullillah kami dibenarkan dan pada awalnya dia sendiri  yang mengiringi kami. Seluruh kawasan istana ini terjaga, bersih dan sudah dicat baru bewarna putih. Bila masuk ke dalam istana ni rasa sungguh sunyi, aman dan tenang...macam terasing dari dunia luar.

Sepanjang lawatan kami ke istana tersebut, tiada apa yang pelik berlaku cuma kadang2 rasa seperti diekori. Istana ni banyak bilik dan ada satu bilik yang kami masuk...salah satu daun tingkapnya terbuka... tapi rasa sungguh sejuk padahal masa tu tengahari. Anak mek yang bongsu berumur 8 tahun masa kat kaw surau istana tiba2 dia cakap...kak Cha (dia bahasa kan diri dia kak walaupun dia paling kecik) dah ternampak sesuatu....tapi mek rasa itu ilusi dia je.

Selepas abis melawat kaw. istana, mek pegi jumpa semula penjaga istana ucap terima kasih.

Mek ada la tangkap beberapa keping gambar tapi guna hp je. Bila balik umah tengok balik gambar2 tu...ada satu gambar bila tengok biasa x de ape tapi bila dibesarkan sungguh jelas ada wajah manusia siap ada mata, hidung dan mulut yang sedikit terbuka pada lantai lantai istana tu. Tapi sori la mek x reti nak post kan gambar kar sini...

Last edited by mek_kiah on 13-5-2013 12:53 PM

thread yg sangat best.

Menarik. Sambung la lagi TT.

sya_sugar_sugar posted on 4-3-2013 07:30 AM
kayyy... tadi saya cerita hujan lebat pada raya Eidul Fitri ke 2.
Maka pada Raya eidul Fitri ke 7,  ...

awak seorang yg sangat adventerous, membaca benang ni buat mama dan hubby nak ke Jugra weekend ni....nak cuba dan lihat sendiri area istana bandar dan masjid....mama tak tau pun selama ni pasai Jugra...@manjaredd (dah sampai ke ke sini??) anyway thread ni best sangat sangattttt

sya_sugar_sugar posted on 4-3-2013 04:15 PM
hmmm... bolehlah sikit-sikit.
Tapi kalo ker area Jugra tak sah kalo tak interview 2 org

Versi yang saya interview Penjaga Makam lain pula kisahnya...

share la..versi ni pulak...gigih nak tau nii yang

pak mertua aku pernah citer..dulu2 ada kawan dia ni dtg kt Jugra ni utk menurun nak mintak nombor..last2 semua lari lintang pukang balik coz penunggu kt sana mengamuk..