CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 56627|Reply: 41

SIAPA YANG BUAT LOAN PERUMAHAN DENGAN BANK ISLAM?

Ssalam

Sape sini yang buat loan dengan bank islam..loan rumah. Tadi baca fb ada sorang ni komplen policy pengeluaran EPF dah tukar. Tak terima bayaran lump sum dah.. kena bulan2. Dan katanya yang ada tunggakan jadi tak layak pohon pengeluaran epf. Macam harumjadah je policy bank Islam yg baru ni. Last year okay je lagi? Baru igt nak apply pengeluaran epf next week nak rehat bayar for few months.

Bank Islam ni apesal suka menyushakan customer ha? Kalau lewat bayar kemain kejar...

try gi tengok fb page bank Islam... aku tunggu respon.. esok nak confirm dgn epf.. kalau betul, aku pun nak protes kat fb page. Sangat tak patut.

nama je bank islam,habuk pun tarak...

apsal pilih bank islam, boleh cari bank lain yg lagi bagus

ninja boy posted on 7-3-2013 03:30 AM
apsal pilih bank islam, boleh cari bank lain yg lagi bagus

bank ape lagi yg bagus? boleh bagi advise?...
saye nak try check dengan mane2 bank ,.. dengan gaji saye skrg ni.. bape ratus ribu rumah yg mampu saye beli...

sbb dalam proses nak beli rumah kat kg....
dan jugak kt KL ni...
kt kl ni nak amik flat yg murah2 jer..
kt kg tu... mak berkenan rumah teres 2 tingkat ha....huhu

cari flexi loan, blr/bfr interest rendah, daily rest loan, tempoh lock in, penalty2 yg kuarang menyekat, zmc, compare byk bank sbblm buat keputusan sign

dulu masa nak beli rumah mmg nak cariyg islamic banking je.. tak pk panjang sgt.. mmg bila dah buat loan dgn bank islam ni byk cekadaknye jugak..
yg kes pengeluaran epf ni dah paham dah.. duit yg keluar lump sum dari epf tu akan ditolak duit pokok loan.. so bulan2 we still have to pay.. kalau buat pengeluaran berkala epf.. yg tu baru tolak macam biasa.. kita boleh rest laaa payment selama mana ada bayaran berkala dari epf tu.. cuma syarat kalau yg berkala tu tak boleh ada tunggakan..

ada pro andcons la.. tapi aku tetap tak nak la bank islam ni.. letih banyakkk cekadak. so nak refinance.. tapi nak yg islamic punya jugak, tak mau conventional...

Follow Us
ninja boy posted on 8-3-2013 05:39 PM
cari flexi loan, blr/bfr interest rendah, daily rest loan, tempoh lock in, penalty2 yg kuarang menye ...

kalau yg islamic punya jugak ada suggention tak ninja? hsbc amanah ok tak?? aku mmg cari yg islamic jugak ni.. nak refinance.. tak mau dahhhh dgn bank islam..

skrg tgh proceed dengan bank muamalat. tak tau la ok tak bank muamalat tapi google ada gak baca komplen dari orang.

aku pun ingat nk refinance la bank islam ni..nama jer bank islam, tp time mintak hutang kalah ahlong, cam samseng jer..
padahal aku bayar tiap2 bulan, bukannyer tk bayar. tiap2 bulan byr, cuma lambat beberapa hari tu biasa la..kadang2 pi CDM, mesin tkleh accept cash la, out of service la, mcm2..cam haram jer. mcm la aku byk masa nk gi cari cash mesin kat byk2 tpt..please la bank islam..

arwien posted on 24-4-2013 12:38 AM
aku pun ingat nk refinance la bank islam ni..nama jer bank islam, tp time mintak hutang kalah ahlong ...

try buat online banking...or standing instruction kat personal bank account..
cos bila lewat byr, nanti kena late payment fee kan? rugi jer..huhuh
jgn ler mengkayakan lagik bank yg dah sedia ada kaya itu

baby_pingu posted on 24-4-2013 09:19 PM
try buat online banking...or standing instruction kat personal bank account..
cos bila lewat byr, ...

agree....aku punya housing loan wat standing instruction...senang...tetiap bulan automatic dia tolak...

cik @kismis...
i tengah survey pasal loan dengan bank islam ni.. betul ke kalau keluarkan lump sum boleh tolak duit pokok? kalau cam ni rasanya memang bagus.. pada pendapat saya yang tak berapa mahir ni... then monthly payment boleh revise balik tak?

Saya baru lepas sign offer letter Bank Islam untuk loan rumah.
Dukacita nak bagitau bahawa pembayaran lum sum tak akan mengurangkan pokok atau interest.
Jika kita bayar double bulan2 cthnya kita patut bayar seribu tapi kita bayar 2 ribu maka tempoh loan akan berkurangan dari 30 tahun ( katakan ) akan jadi 15 tahun tapi masih bayar jumlah keseluruhan yang sama. ( Contoh loan + interest RM200K ) Sedeh tapi benar.
Hanya jika kita buat early settlement cth kita dah bayar 5 tahun lepastu kita settlekan terus balance rumah semuanya maka ketika itu baru ditolak interest untuk tahun2 yang berikut. Baru untung .
Pembayaran lebih bulan2 untuk mengurangkan interest MUNGKIN melalui Konvensional loan sahaja.( saya tak tau )
Tapi ada jugak Islamic loan yang boleh buat camtu iaitu CIMB I . Tapi kene bukak current akaun. Kena tanya CIMB pasal mende ni.
Saya dah malas nak cari loan lain sebab tu sain jugak
Kalau pemahaman saya silap pasal ni tolong betulkan saya.

nizhangg posted on 27-4-2013 07:30 AM
Saya baru lepas sign offer letter Bank Islam untuk loan rumah.
Dukacita nak bagitau bahawa pembayar ...

kat mne yg islamic tatau la. nampak mcm lg menindas.patutnyer islamic banking bole kurangkan penindasan dr unsur2 riba.
ke aku jer yg rasa camtu. aku pinjam 260k, at the end total loan aku kena byr (incl interestr) = 890K. jadi kalu aku byr double & kurangkan loan period dr 30 jadi 15 tahun, still aku perlu membayar 890K jugak ke?   

arwien posted on 27-4-2013 01:33 PM
kat mne yg islamic tatau la. nampak mcm lg menindas.patutnyer islamic banking bole kurangkan penin ...

Macam ni . .
Kau tak bayar pon sampai 890K tu . .Bank Islam xderlah kejam sangat camtu
Dia letak figure tu berdasarkan kiraan interest tertinggi selama mana loan tu diambil.
Cth pinjam 260K untuk 30 tahun dengan interest tertinggi katakan 10.5% maka dapatlah figure 890k tu.
Tetapi xderlah kau kena 10.5% kan . . 4.2% lebih kurang jerkan maka kau akan bayar dalam 580k camtulah.
Kebaikan Islamic loan ni dia limitkan max interest dia cth 10.5% maksudnya apa2pon berlaku bank xkan charge kau lebih dari tu yang mana konvensional loan xder mende tu.
Skang ni bank islam dah xder fix interest macam dulu cth 7% sampai abis bayar
Dia floating gak mcm bank lain

@nizhangg
saya baru tau jugak yang kalau kita bayar lebih dia tak kurangkan pokok.... kami almost nak sign up dengan bank islam gak tapi i tak puas hati so tanya punya tanya.. baru dapat tau.. so dah agak tawar hati nak ambik walaupun dia promotion utk rumah yang kami nak beli tu (tak payah bayar during construction )...

so far baru bertanya dengan maybank islamic & dia punya pacakage not bad. kalau bayar lebih dia boleh kurangkan pokok..  belum bertanya dengan cimb.

iyer begitulah.. amount loan pokok berkurang tp tidak amount yang perlu di bayar. Kelebihan cuma -- lagi cepatlah kita settlekan loan... tp loan macam tu jugaklah amount kena bayar.

Macam ape je kan... tak sesuai betul ada "islam" tu.. tolonglah tukar nama bank. Menurut pihak EPF, cuma bankk islam aje yg buat style gini.. bank lain okay jer lump sum n kita boleh rest bayar.. at least masa rest bayar tu bolehlah kita bayar loan lain... cc ke..  along ke.. haha.. (ok along aku tak de.. cc pun tak de.. dah 3 years cc free.. say no to credit card.)

hmmm...

suami aku beli rumah pakai Bank Islam ni juga...tapi mungkin tak berdepan ngan masalah camni (tak sedar la kot) sebab suami buat standing instruction... stakat ni tak pernah missed bayar... suami pilih bank islam sebab dia cakap ada holiday payment? ape ke namanya dah lupe...tapi ade satu bulan dalam setahun yang dia tak payah bayar duit rumah...

tentang keluarkan EFP nak bayar lum sump tu tak pernah pulak buat...yang dia pernah buat is keluarkan EPF untuk bayar bulan2 ikut berapa jumlah yang nak dikeluarkan dari akaun 2... EPF bagi cash masuk akaun tiap2 bulan dan sendiri la guna duit tu pi byar kat bank islam macam biasa gak... kalau nak pi guna duit tu untuk bayar menda lain pun boleee

PrintChez posted on 31-5-2013 12:12 PM
hmmm...

suami aku beli rumah pakai Bank Islam ni juga...tapi mungkin tak berdepan ngan masalah ca ...

ya betul, ini kelebihan bank islam punya loan sebab ada holiday tu.. maknanya setahun kita boleh rest tak mau bayar monthly installment.

mana mana bank memang ada pro and con so terpulang pada kita nak pilih mana satu pilihan yang sesuai.. now saya nak try tengok bank lain pulak..

aku pun amik Bank Islam untuk loan rumah...tapi kalau betul yang kalau bayar lebih tapi takkan mengurangkan loan pokok & interest, macam rugi jugak ler bayar lebih tiap2 bulan...

kawan-kawan...hati-hati ye sesiapa yang nak amik pinjaman islam bai-bithamam ajil(bba) dari mana-mana bank....