CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 49871|Reply: 178

Kawan aku Bunian???

Assalamualaikum WBT..
Hai forumers...Syib in da house…feedback dari 1st thread aku aritu,Alhamdulillah….banyak bagi aku semangat untk aku teruskan berkongsi pengalaman silam aku….untuk 2nd thread ni,aku akan kongsikan kisah kawan aku…nak kate aku takde kene mengene tu,macam mane ek?? aku ade gak mase kejadian tu…ahh,korang layan je la…pening kepale otak aku nak explain…haha..
so…jom chill….
Bismillahirahmanirahim….

Kawan aku Bunian??!!
Mase ni umur aku awal belasan tahun…rutin harian aku,habis sesi sekolah pagi,sambung pulak sekolah agama lepas zohor..malam lepas maghrib,pergi kelas mengaji pulak…kalau hari ‘cuti’ mengaji, gi kelas tusyen pulak..memang fix mase aku 1 hari…cita2 nak jadi pilot punye pasal…haha…last2 masuk sector IT….

Yang berkaitan dengan cerite kat atas,mase dalam sesi kelas mengaji aku..aku belajar ngaji kat satu rumah guru ngaji ni.tak jauh dengan rumah aku…jalan kaki je la ngan kawan2….name guru ni, Ustaz Salleh..kelas aku tiap selase hingga khamis..cara ustaz salleh ni,die tak mengajar ramai2…satu sesi untuk 5 pelajar je..satu hari die mengajar lebih kurang dalam 2 jam..dan satu hari kami akan belajar 7 ayat je dari setiap juzuk..ustaz salleh ni memang garang…kalau dalam 5 orang tu ade sorang yang tertinggal,lima2 kene tunggu yang sorang ni sampai lancar…dan yang paling best, siape yang paling cepat dalam minggu tu, ustaz salleh akan bagi hadiah…contoh,al-quran antik,al-quran emas,alquran halus,minyak atta,eh,macam2 la..memang barang2 ‘old school’….tapi masih molek di jage rapi oleh ustaz salleh…tiap2 minggu mesti ade salah sorang dari kitorang yang dapat…so,memang semangat la nak belajar..

Salah sorang dalam group aku ni, name die amin…amin ni agak lurus bendul orangnye…satu hari tu,kitorang gi ngaji la macam biase..dalam perjalanan,Amin tanye,’bunian’ tu ape? Betul ke bunian tu wujud?? Dah masing2 agak sebaya dengan si amin,tak reti la kitorang nak explain….so,aku suruh la amin tanye ustaz salleh lepas ngaji jap lagi…malam tu kitorang ngaji la macam biase…elok habis je,amin pun bukak mulut la tanye ustaz salleh pasal ‘bunian’ die tadi…

Ustaz     : Kenape amin tanye??
Amin     : ayah saye bagitau..die cakap kat dunia ni ade 2 manusia..1 kite ni,2 bunian…
                 tapi saye tak percaye la ustaz.kalau ade,saye tak prnah nampak pun...
ustaz     : xpe,esok, ustaz terangkan kat amin ye..dah lewat ni..

takde jawapan untuk si amin,kitorang terus gerak balik..
tak sabar nak tunggu esok…macam menarik je…kitorang  pun nak tau gak….
Tiba esoknye,kitorang sampai rumah ustaz salleh dengan penuh semangat…
Seperti biase,tiap hari kitorang sampai rumah ustaz salleh,kitorang akan solat isyak berjemaah..habis solat baru la mule mengaji..tapi haritu, nampak kat sebelah sejadah ustaz salleh ade lipatan kain putih dengan sebijik bantal…tak pernah ade sebelum ni..dalam hati aku,mungkin ustaz baring kat situ sementara tunggu kitorang sampai kot…so,aku ignore je..
Selesai solat isyak malam tu…uztaz tanye amin..”semalam amin tanye pasal bunian kan? Betul ke amin nak tau pasal bunian?” amin angguk…ustaz salleh amik kain putih tadi,die tebar atas amin,pastu tibe2 amin rebah dalam kain putih tu…ustaz salleh angkat kain tu,aku Nampak amin macam pengsan..kain putih tu ustaz salleh lipat memanjang,pastu die baringkan amin atas kain tu.bantal tadi tu la alas kepale amin..
”jangan risau,amin tidur je tu…habis kite ngaji nanti,bangun la die tu..harini kite biarkan amin ‘rehat’…”

Kirorang mule la ngaji macam biase..aku kurang fokus malam tu sebab kenangkan keadaan amin…ak tau la yang lain..dah hampir habis kitorang ngaji, aku nampak kaki amin bergerak2…tapi mate still tutup..ngam kite habis ngaji,amin terus duduk sambil nangis peluk bantal yang alas kepale die tadi…ustaz salleh terus dakap amin..ustaz salleh macam bace sesuatu lepas tu die tiup atas kepale amin..nampak la yang macam die baru sedar….
Sepanjang perjalanan balik,amin langsung tak bercakap…mate die melilau..tengok kiri kanan,kadang tu die toleh ke belakang..nampak die macam trauma..kitorang tanye pun die tak jawab..biase die la orang paling kecoh dalam kite berlima…
Esoknye kitorang cari die kat skolah,budak kelas die cakap amin tak datang..kat sekolah agama pun tak jumpa…jumaat memang takde kelas ngaji..sebab jumaat sampai isnin giliran ustaz salleh imamkan jemaah kat masjid..so,tak jumpa la si amin ni…kitorang tunggu la sampai minggu depannye…
Isnin tu amin masih tak sekolah…aku dapat jumpa amin hari selasa malam kat rumah ustaz salleh..die sampai lewat sikit dari kitorang..tapi die sempat la join Jemaah isyak kitorang malam tu…lepas selesai solat,ustaz tanye amin,ape yang berlaku minggu lepas…

Cerita Amin :

Lepas kene selubung dengan ustaz Salleh,amin sedar2 die terbaring kat bawah pokok pisang dalam satu kawasan kampung..mase tu dah siang..lepas tu datang sorang pakcik..ntah ape name..amin ade sebut,tapi aku tak ingat..xpe,kite letak la name die Pak Man la eh…

Pak Man ni owner kebun pisang tu…agak die nampak amin macam lost,die bawak la amin balik…dalam perjalanan balik ke rumah pak man,amin tengok keliling sume orang kampung tu pakai kupiah…perempuannya pun macam tu…semua bertudung..takde yang free hair dari kecik hingga ke dewasa..amin kebetulan pakai ‘suit’ ngaji die malam tadi..memang cun r masuk channel..suasana kampung pun agak purba..sebab motor kereta semua antik2 belake…sampai kat rumah pak man,amin kenalkan diri…pak man tanye die datang dari mane…amin sebut la name taman tempat kitorang duduk..pak man cakap takde name taman yang amin cakap tu kat situ…pak man assume amin sesat..amin jadi makin gelisah la…die menangis sepanjang hari kenangkan parents die..sebab amin ni anak tunggal…pak man cube la pujuk amin dalam satu hari tu…malam tu,pak man janji esoknye akan cari ‘taman’ yang amin cakap tu..
Seperti dijanjikan, lepas sarapan pagi,pak man bawak la amin untuk cari ‘taman’ die tu…pak man tanye la orang2 kampung yang berselisih dengan mereka..takde sorang pun tau pasal ‘taman’ tersebut..mereka berdua kecewa…pak man cakap,kalau 3 hari cari rumah amin masih tak jumpa,pak man janji akan amek amin sebagai anak angkat..dan duduk dengan pak man selagi tak jumpa rumah amin…memandangkan anak pak man semua perempuan dan belum ade anak lelaki lagi mase tu…

3 hari berturut2 cari ,masih tak jumpa…confirm la amin jadi anak angkat pak man..since hari tu,pak man jage amin macam anak sendiri…jage makan / pakai amin….hantar amin gi sekolah…pak man membesarkan amin dengan penuh kasih sayang katenye…walaupun berat hati,lame2 die selesa dan amat serasi dengan keluarga baru die tu..
bak kate pepatah,orang berbudi,kite berbahase,tamat sekolah zaman sekolah Amin,dia lah yang usahakan kebun2 pak man demi menyambung warisan pak man..memandangkan pak man dah makin tua dan Amin satu2nya 'anak' lelaki pak man.

dipendekkan cerite, dewasanye si amin,pak man satukan amin dengan salah sorang anak pak man..hasil hubungan diorang,amin dikurniakan seorang cahaya mata…’hero’ katenye…so,mereka bahagia la hidup hingga anak mereke ni mule sekolah…

nak di jadikan cerite,satu hari, anaknye pulang dari sekolah dan terus mencari amin di kebun..kebetulan mase tu amin tengah kutip buah pisang untuk di jual….agak terkejut si amin,sebab anaknya tu tak terus pulang ke rumah..tiba anaknya,terus ditanya “ayah,ape beze manusia nyata dengan kite yang ‘BUNIAN’ ni ayah??” amin pun,”haaaaaa??!!!!” amin terus tak sedar…sedar2 die dalam rumah ustaz salleh….

Macamtu la kisah si amin…

agak mengarut kan??  
Berpuluh tahun hidup kat situ rupenye satu hari pun tak sampai duk kat rumah ustaz salleh…

Tapi,lepas dari haritu,perubahan yang sangat ketara terhadap diri amin…’lurus’nye dah hilang…amin nampak lebih matang dari kitorang..kadang2 kite buat bende tak betul sikit,die akan nasihat…dah macam orang tua dah si amin tu…padahal sebaye je..nasihat2 die semuanye logik dan boleh diterime…mungkin sebab die dah ade ‘anak’ kot..tu yang mematangkan die…

Tak tau la samade amin hanye mimpi waktu tu,atau die betul2 pergi ke alam ‘bunian’…wallahualam…Allah je yang tau sejauh mane kebenaran perjalanan si amin…. Ustaz salleh pun takde komen banyak pasal benda ni…mungkin amin agak istimewa…tp die memang dah banyak berubah…die seolah2 bukan rakan sebaye aku time tu…

Bile sekarang ni aku fikir balik pasal hadiah yang selalu ustaz salleh bagi (barang2 antik), untuk murid die yang cemerlang tiap2 minggu tu,besar kemungkinan ustaz salleh ade kaitan dengan ‘mereke’…1- sebab kalau barang antik tu ustaz salleh punye,takkan die boleh bagi suke2…pade aku,ade sentimental value tu….2- die boleh hantar amin ke ‘sane’..

Wallahualam la….aku tak brani nak komen lebih…aku just nak share pengalaman aku dengan korang je…so,korang nilai la sendiri….ok…

Sekian,

Salam sahabat…
Last edited by uncle_syib on 25-3-2013 06:42 PM

Rate

1

wow. menarik. so, macam mana amin sekarang?

aerolz posted on 25-3-2013 05:33 PM
wow. menarik. so, macam mana amin sekarang?

aku dah lost contact ngan die...sebab ayah aku bekas Navy...selalu noo pindah randah...kawan aku memang susah nak kekal laa...huhu

Like!

pengalaman menarik...so amin ni ada lg tak skrg???...

best !!! seronok baca...teruskan menulis yer....

Follow Us
nice story..jalan cerita pun kemas dan mudah faham..amin kawan hang tuh kira bertuah pe pada aku..dapat pengalaman yg org lain xmungkin dapat.terus berubah lak tu..

wait....amin ckp abg die yg gtau ade 2 jnis mnusia kan kt bumi ni kan???
tapi nape tetibe jdik ank tunggal lak...

citer mnarik & aku pcaye mende2 gini x mustahil pn nk blaku ats izin Allah

edoraixora posted on 25-3-2013 06:35 PM
wait....amin ckp abg die yg gtau ade 2 jnis mnusia kan kt bumi ni kan???
tapi nape tetibe jdik ank  ...

sorry,typo error...ayah die...

Best siot cite ko..klu btlla amin ade life lain dlm dunia bunian die tu ksian kt anak bini die kene tggl

beskotmarrie posted on 25-3-2013 07:05 PM
Best siot cite ko..klu btlla amin ade life lain dlm dunia bunian die tu ksian kt anak bini die kene  ...

citer ni pasti ade sambungan kalau aku dapat jumpa amin lg kan..sygnye,aku dah lost contact ngn die....
dari friendster sampai ke FB aku cube kesan die...hampe....

aku tringin gak nk rasa tp mcm takut pun ye...lgpun aku byk kurg...btw best cite ni tt!

menarik gak kisah ni..macamna kalau dia betul2 ada anak?

cerita yg menarik. harap dapat jumpa Amin tu lagi, pastu mintak cerita terkini daripada dia

uncle_syib posted on 25-3-2013 07:14 PM
citer ni pasti ade sambungan kalau aku dapat jumpa amin lg kan..sygnye,aku dah lost contact ngn di ...

uncle da cuba x cari balik kat taman lama tpt uncle tinggal dulu?..tanya2  org taman mana tau ada yg tau ngn Amin tu....

caseyazmi posted on 25-3-2013 10:08 PM
aku tringin gak nk rasa tp mcm takut pun ye...lgpun aku byk kurg...btw best cite ni tt!

hihi...thnx casey!

tabasco posted on 25-3-2013 10:38 PM
menarik gak kisah ni..macamna kalau dia betul2 ada anak?

tu laa...kesian anak bini die kan.....

craduza posted on 26-3-2013 04:07 AM
uncle da cuba x cari balik kat taman lama tpt uncle tinggal dulu?..tanya2  org taman mana tau ada  ...

dah...parents die pun dah tak duduk situ...ala,jangan kate amin,ramai childhood uncle kat taman tu dah xde....masing2 dah ade life...hhuuu

menarik... tapi nak tanya tt ni lelaki ker perempuan???? sbb TT ada "cuti" mengaji lak kan... klu ngaji ngan ustazah logik gak ada "Cuti" ngaji... ngan ustaz mana ada "Cuti"2 ni.... x gitu....  

wah menarik, lips pun ada pengalaman mcm ni, masa sekolah dulu kwn asrama b'kwn dgn bunian, bila free nnti lips story ok