CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2814|Reply: 10

untuk student u, under graduate or post graduate :)

maaf ye, cuma nak meluah dan bertanya pendapat anda.

aku ni pelajar sebuah universti di borneo kerajaan la huhu. let's not mention the name
hmm trend kalo buat esaimen, besenye skang ni lecturer fakulti aku diarahkan untuk assign budak2 ikot ke dalam kumpuln. means that students takda freedom to choose their own group members. sejujurnya aku lebih suka pilih sndiri sbb kita dah tau kawan2 kita n bg mengelakkn any free-rider lam group tu nnti kan.

then bila pilisi baru mcm ni, aku xda la menjadikan ini satu masalah, cuma masalahnya.. ahli2 group yg aku dpt selalunya yang kureeng~ sket. kadang2 dpt yg malas dtg meeting, tp xpa lg sbb aku xkesah kalo xnk dtg meeting jnji keje ko, kalo aku bg siapkn. tu je
tapi yang lg susah dpt jenis yg tak pandai. serba salah nk ckp sbb mereka ni kdang2 baik2, rajin tapi tak pandai.

aku pelik jugak mcm mana mereka boleh diterima masuk dgn kelayakan yang tak seberapa. aku punya kos adalah termasuk aliran sains. sepatutnya kos ni under fakulti bisnes, tp kami punya spesial sbb kami belajar sains pun lebih juga.
belajar subjek smua full dalam english, kalau ada bhasa melayu pun tu cmpur2 sket je untuk kefahaman n atas budi bicara lecturer nk guna BM. subjek sains seperti psikology, neuroscience n sbgnya ada termasuk sbg subjek core kami. bisnes maths pun ada. yg ni mmng kesinambungan drp addmaths la.

yg peliknye, ada ramai yg aku tgk n aku tanya2, kelulusan spm n diploma yg smbung degree lam kos sama mcm aku ni, MUET BAND 1 DAN 2 pun ada, TAK ADA BASIC BIOLOGY DAN ADDMATHS pun ada. xtau nk salahkn sapa sbb pre-requisite rasanya agak tinggi drp ni, tp ramai yg diterima yg mcm ni.
bila blaja lam kelas aku tak tau mcm mana mereka catch up. the paling sakit kalo wat esaimen. konon nak bg senang keje, bagi2 la part masing2, then nnti kumpulkn n susun smula je untk finalize. tp haram.. terabor jadinye. ade jenis soalan esaimen tak paham2, dah terang berjuta kali, format esaimen tak reti2 bahasa padahal dah tahun kedua format pun tak tau, ada yg rajin sket tu buat betul2 dah, sekali check hamek ko english terabor tahan gaban. nak2 bese aku yg finalize sbb aku band 4, tu pun satisfactory user je pon. pening la kepale kalo dpt hak yang gini. sudahnye 80% esaimen tu aku yg buat, nak bg dorg buat, kire mcm aku bunuh diri la. terbang melayang2 markah free mcm tu je. presentation lg. almost all presentations must b in eng. aku slalu la motivate dorg ni spy jgn gelabah n takut sgt nk guna english depan2 org, ley je ckp cmpor2 jnji ape yg kite nak terang tu smpai kt audience. hah ni lagi la aku xdpt nk bg dorg present, practice depan aku pon dah huru hara. aku yg tnye soalan pun dijawabnye dgn tunggang langgang n salah sama sekali. belum kene dgn real lecturer lgik, classmates nk tanya lagik.  stress btul.

sape lg penah berdepan situasi camni? aku tiap kali kot. tak tau nk buat mcm mana. kalo mintk tukar ahli pon, possibility untuk dpt org baru yg sama jek kualitinye tu sntiasa ada

mcm da lupe plak tyme study dlu cmne..
seingat dlu... leh pilih team member..
tp ade sesetgh subject, mmg lecturer da assign kn siap2..
slalunye farah as a group leader ke?

Biasa la tu.... ko kena jadi lone ranger.... mcm aku dlu2, projek Final Year member2 pun aku yg buatkan....

sweetsour25 posted on 4-4-2013 08:24 PM
mcm da lupe plak tyme study dlu cmne..
seingat dlu... leh pilih team member..
tp ade sesetgh subje ...

a'ah..bese sy kene appoint/terpaksa volunteer jdi leader. kdang2 rasa mcm jadi tanggungjwab plak untuk jadi leader sbb sy pikir kalau lepas ke yg lain, abes la..

din88 posted on 6-4-2013 09:11 AM
Biasa la tu.... ko kena jadi lone ranger.... mcm aku dlu2, projek Final Year member2 pun aku yg buat ...

erghh..xde koje le plak nak buatkn projek org.. ade amek upah ke..??
bkn ape, xsuke tgk org malas blajo ni. bkn susah pun bendanya.. sources smua dah ade, tinggl nak cari n type itu aje. tu pon xreti2.. tu yang malas la.. kalo kena yg batul2 lambat pick up, mmng takda gunanya nak merungut apa lg..hmm

group assignment taught me how I hate human

ada yang jenis mengelak, lari-lari bila suruh buat kerja,
ada yang buat sambil lewa, buat, tapi tak senonoh, huduh paper
contoh literature review, sources and references dah ada,
tapi gi bantai taip guna logik akal, memang huduh gila paper, dengan english macam kena langgar gajah
hari nak compile kerja, macam-macam alasan keluar, hari biasa tanya progress, semua ok, semua ok
hari ni nak compile, tiba-tiba dia kat kampung, tiba-tiba dia kata, part dia takde rujukan,
bingai, sebulan aku tanya progress kata ok, tiba-tiba takde rujukan, so takleh buat kerja, sangat bangang

yang paling sakit, group dengan budak active curriculum,
program tulah, program nilah, suruh buat kerja selalu busy,
bila tak busy, meeting untuk next programs, whaattt?!

aku selalu gak terkena camnih, sabar jelah
free rider- report kat lecturer,
kalau lecturer tu faham, tolak nama dia daripada group kitorang takpe,
or just evaluate part kami, part dia tak buat, tak payah

ini tak.. lecturer jenis, "That's your problem, not mine. You should solve it by yourselves."
jenis nak assignments submit on time, pedulik hapenye kitorang yang hampir bertumbuk, berbunuh

Follow Us
to TT, kalau dapat group member yang rajin, even though they are kinda slow..
worse, takde basic macam TT cakap tu, it's okay, at least they still do their parts,

guide them slowly, check progress, ala-ala cikgu gitu,
the more you give, the more you get,
it's worth it eventually

kroit laki, group member selalu la classmate laki, kadang-kadang je dapat perempuan bila randomly assigned

kadang lecturer ni dia suh antar assignment/project in groups sebab dia nak mudahkan kerja dia - assessment.

kroit92 posted on 20-4-2013 03:58 PM
group assignment taught me how I hate human

ada yang jenis mengelak, lari-lari bila suruh  ...

hah tu la kan.. aku pun nak lebey2 mengadu kat lecturer, sedar2 diri gak, kite ni dah tahap student u, bukan bdak2 skolah lg nak ngadu itu ini ye dak. ade gak la beberapa kali aku dah drop nama budak yang pemalas, free-rider ni. ye la, mane tahan kite wat keje dia lak dia sedap2 dpt markah sama cam kite pdahal xwat keje kan. tp tu lah, kdang2 lecturer pun xley nak wat ape, xmembantu lansung. tp aku xsalahkan diorg gak sbb yg salah adalah dak2 mengong tersebut.

dah la pemalas, pemalas pulak tu..pemalas pemalas pemalas! geram aku.

kroit92 posted on 20-4-2013 04:03 PM
to TT, kalau dapat group member yang rajin, even though they are kinda slow..
worse, takde basic ...

ye..aku bukan ape..kadang2 aku kesian kat dorg tau.. doirg tersangat la lambt nak catch up sbb english dorg tak ok, then subjek lam english lak tu. kdang2 pemahaman dorg tu salah tau, risau tul aku tgk. alhamdulillah gak, lau aku dpt yang rajin, tp mcm slow skit, mmng aku semangat nak dorg paham betul2, sbb aku risau nnti dorg jawab exam mcm mane kalo xpaham. yang masalahnye yg bongok2 pemalas ni. dah la slow, malas lak tu. hak ni yang jenis bnyk berangan. panas tol ati tgk, rugi duit je dtg blaja jauh2 dr semenanjung, otak kosong jek.
*ya Allah ampunkan aku mengata org ><

tapi lam hal mcm ni, aku ase KPT harus dipersalahkan sbb letak dorg lam kos yg xsesuai dgn kelayakan dorg. memangla nak bagi peluang kat dorg tp in the end, dorg takley buat. sesetengah dorg ley buat tp ambil masa lama sikit drp dak2 bese untuk paham n so on.

selagi dorg mintak pertolongan, aku mmng tolong. ni dah kalo slow, pastu diamkan je ape dia xtau, sapa pun xleh tolong, kan?

blythes posted on 21-4-2013 03:04 AM
kadang lecturer ni dia suh antar assignment/project in groups sebab dia nak mudahkan kerja dia - ass ...

btul tu.. tapi bila dah salu jadi mcm ni.. tiap2 sem aku berdoa supaya jgn la suh wat lam group, biar individu or pair berdua je, cukopla. xsanggup aku nak menghadapi manusia2 pemalas mcm ni. tp bende ni xmungkin sbb mmg kebanyakannya tiap sem mmng assignment dalam group.