CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: phongsakorn

kos hantaran perbelanjaan perkahwinan tinggi..

phongsakorn posted on 25-4-2013 12:17 PM
terima kasih.. saya faham saudara adalah dari kategori individu yang layak..
jadi tak akan ada ma ...

bagi keluarga yang faham hukum Islam
tak ada masalah, yang wajib tu nikah & mahar..
yang lain-lain tu buat lah sekadar ikut kemampuan masing-masing

mudah kan & jangan sukar kan..
kemampuan juga ikut pada tahap umur & kerjaya..
tapi perlu juga ada sikap berusaha mencapai mampu
kematangan & tanggungjawab tu perlu ditunjukkan untuk dapat keyakinan wali pasangan kita
kalau wali mujbir tak setuju, susah nak dapat persetujuan
kalau kahwin lari, mana nak dapat perkahwinan yang di dalamnya ada mawaddah wa rahmah

kahwin pun bukan pasal majlis nikah & kenduri semata
tapi kehidupan selepas itu
mak ayah pasangan nak tengok juga, mampu ker seseorang tu nak jaga anak mereka dengan baik
ia melibatkan pandangan & penilaian mungkin hingga 50 tahun mendatang
dah kahwin nanti mak ayah pasangan tu pun kita kena hormat macam mak ayah kita
so kena pertimbangkan tu juga.. calon mak ayah mertua kita tuu macam mana
Last edited by syaiful on 25-4-2013 12:36 PM

annorr_maira posted on 25-4-2013 12:31 PM
ooo ko dh jumpa la kuarga gelfren ko ni..sbb dorg letak hantaran tinggi, tu yg ko bukak thread kt  ...

makcik.. saya dah bagitahu pada keluarga perempuan tu mas kawin je.. tapi mereka nak hantaran sebab anak tunggal..
30K untuk anak perempuan, kelayakan paling tinggi diploma je.. tapi kerja bank.. saya ni lagi 2 tahun Master..
kerja belum tentu dapat lagi.. rasanya 30K tu dah boleh modal bisnes !!! Last edited by phongsakorn on 25-4-2013 12:41 PM

phongsakorn posted on 25-4-2013 12:34 PM
makcik.. saya dah bagitahu pada keluarga perempuan tu maskawin je..
tapi mereka nak hantaran seb ...

actually kalau ko nak bagi mas kahwin jer, aku rasa ko kena cari orang kelantan kot
dorang takde hantaran-hantaran nie setahu aku lah kan.. tapi tak tau generasi moden sekarang macam mana
tapi mas kahwin dia besar sikit lah, let say 5000 ke 10,000 gitu.. tapi takde istilah hantaran lah

itu kat negeri serambi Makkah.. nak semua negeri jadi macam tu.. kena tunggu PAS memerintah lah kot
kalau ameno bn, sistem sekarang nie akan terus macam gini juger.. huhu
selit satira politik sikit naa musim2 mengundi nie..

syaiful posted on 25-4-2013 12:40 PM
actually kalau ko nak bagi mas kahwin jer, aku rasa ko kena cari orang kelantan kot
dorang takde  ...

nampak gaya nya kena cari orang kelantan la macam ni..
orang kampung sendiri.. kalau yang dah ada ni terpaksa la tunggu lepas 2 tahun..
mungkin boleh consider sebagai cawangan kecil hehhehe..

tt, aku cadangkan kalau ko belum baca buku nie sila baca dulu:
1. Sebelum Aku Bernikah - Hilal Asyraf
2. Aku terima nikahnya - hasrizal abdul jamil (saifulislam) ; dll buku tulisannya
3. Pemilik Cintaku Setelah Allah & Rasul, Cinta high class, Sebarkan cintamu dll - Fatimah Syarha

Selingan & perkongsian:
mak mertua aku ada cakap dengan aku pasal orang yang nak meminang akak ipar aku (akak my wife)
kalau dah dengan bakal mak ayah mertua tak reti nak hormat, macam mana nanti bila dah jadi menantu
menantu hantu jadi nya.. kita dah besarkan anak perempuan elok-elok, takkan nak beri pada sesiapa yang tak diyakini mampu jaga dia elok-elok
semoga kita mampu berbincang, beri pendapat secara dewasa & matang
bukan sekadar emosi semata-mata

phongsakorn posted on 25-4-2013 12:45 PM
nampak gaya nya kena cari orang kelantan la macam ni..
orang kampung sendiri.. kalau yang dah ada ...

takpe, biar berkawan ramai
orang kata tengok dunia dulu
lepas tu baru zoom to selection
dah kawen nanti takder ler menyesal kot..
apa pun, good luck to finding your soul mate
dalam mencari, kita add value diri kita nie
belajar matangkan diri, fikiran
so we will be someone better as we will be leaders one day
a family leader at least..

Follow Us
syaiful posted on 25-4-2013 12:49 PM
1. Sebelum Aku Bernikah - Hilal Asyr ...

terima kasih.. nanti ada masa saya pergi cari buku ni..

syaiful posted on 25-4-2013 12:49 PM
1. Sebelum Aku Bernikah - Hilal Asyr ...

aku suka ngn cara ko...tk berkira..rasional...personaliti ko, sama mcm hubby aku...lembut, berhemah..ni aku pdg dr sudut "mata hati aku"... aku tak pilih suami aku sbb kaya, apatah lagi rupa menawan..hya HATI dia yg buat aku tertawan.. penyatuan dua jiwa, bukan setakat berkorban wang ringgit..

kalo aku jd parents gelfren TT tu, aku rs, aku reject dia..bukan sebab dia nk hantaran murah, tp gaya bahasa yg terlalu berkira...kdg2 org tua ni, dia nk tgk reaksi bakal menantu dia mcm mana...kn? kalo syg, sanggup buat apa saja..kalo tak sanggup, bgthu terus terang..tak pun, stop it..kdg2, kalo tgk anak2 dh cinta maut, hati yg keras pun blh jd lembut, kalo bakal menantu sendiri pandai berbincang dan ambil hati...

betul ckp ko,..kwinla ngn org senegeri sendiri..TT pun akui, org kampung dia, tk yah hantaran2..just bg mahar jek..so, tk perlu nk banding2kan adat org lain, kalo tk leh nak terima perbezaan budaya dan adat org lain...

tk kisah nk bg pendapat..kena terima pro & kontra apa yg org komenkan..jgn ikut emosi dan perasaan..

annorr_maira posted on 25-4-2013 01:35 PM
aku suka ngn cara ko...tk berkira..rasional...personaliti ko, sama mcm hubby aku...lembut, berhema ...

terima kasih la sebab reject.. sebenarnya kami dah lama berkenalan hampir 2 tahun.. perempuan asal selangor..
yang anak tunggal ni.. saya ni pula kelantan siam.. saya kalau dapat mak bapak mertua yang jenis tak mengira ni memang la rezeki saya agaknya.. tapi tak dapat yang macam tu. . sebab apa bila majlis kawin tu saya nak sederhana.. semoga dalam kesederhanaan itu membawa barkah.. bukan sebab nak budget.. kan duit yang selebihnya tu boleh disimpan untuk masa hadapan..

“Dari Saidatina Aisyah, Rasulullah s.a.w bersabda; sesungguhnya sebesar-besar keberkatan di dalam rumahtangga ialah yang sederhana perbelanjaannya (tujuan berumahtangga ialah untuk membina keluarga bahagia)”.

phongsakorn posted on 25-4-2013 02:33 PM
terima kasih la sebab reject.. sebenarnya kami dah lama berkenalan hampir 2 tahun.. perempuan  ...

"saya kalau dapat mak bapak mertua yang jenis tak mengira ni memang la rezeki saya agaknya.. tapi tak dapat yang macam tu"

ko redha pasrah @ terpaksa ni?

ukur baju di badan sendiri..kalo ko rasa gelfren & parents gelfren ko tk mampu besederhana spt apa yg ko nak, ko undur diri lah..bukan susah pun..byk lg anak gadis di luar sana yg lbh besederhana, yg tk  minta hantaran tinggi mcm gelfren ko tu...keputusan kt tgn ko..sblm terlajak jauh, baik putuskan dr sekarang..cakap terus terang..itu kn lbh senang...kalo ko dh bawak berbincang pun, parents dia still memandang kebendaan jugak, so, ko kena fikir jangka panjang la...bukan sekali ni jek ko akan bertikam lidah..sampai hujung nyawa, ko kena tanggung sorg2...

masih byk lg parent diluar sana yg tak pandang kebendaan ni..cukupla besederhana..(mcm mak abah aku tuh...haha)...sbb, aku pun tk cari lelaki kaya nk dibuat suami...bg aku, rezeki ada dimana2..usaha sama2...

skrg ni, isunye psl wang hantaran kan...carilah yg sesuai ngn taraf kita...in shaa allah..dulu, aku selalu berdoa, pompuan yg baik, akan dijodohkan dgn lelaki yg terrrbaikkkk...amin...alhamdulillah..tuhan senantiasa makbulkan doa kecil ku itu...

1. 30K untuk anak perempuan
Copy the Code
actually kan, based on pengalaman aku..
kalau buat kad 1500, jemputan 3000 orang
memang kos tu cecah kot 30k

macam kenduri belah family aku, my dad ambil 600 kad, my mom 600 and mine 300 kad
kos katering rm8 satu kepala x 3000 = rm24,000
tu belum masuk khemah, goodies dsb lah.. mau rm30k tu habis..
tu pun kira takde pelamin bagai, takde andam, takde fotografer.. (sedara mara ramai ada kamera dslr, guna jer diorang..)
Besar gak belanja kan, tapi most of it my mom & dad lah keluar duit sebab diorang ada simpanan untuk nie.. dan diorang memang bercadang nak jemput ramai kenalan diorang

- cuma kena tangguh pergi umrah this 2013
takper lah 2014 boleh pergi juga kan..  

syaiful posted on 25-4-2013 02:57 PM
actually kan, based on pengalaman aku..
kalau buat kad 1500, jemputan 3000 orang
memang kos tu ce ...

tu, kita yg fikir cmtu..org lain tk fikir sama spt yg kita fikir...hukhukhuk

sbb tu aku cakap, kena ukur baju di badan sendiri..kalo pihak lelaki boleh wat grand2 sampai mcm tu, tp bila bab hantaran bkira bagai nak rak..susah jugak... bila suh cari yg sederhana so so jek, tk mo pulak.. pokok pangkal diri sendiri..

byk lagi pengantin2 diluar sana, bajet ciput jek..tp blh buat semua..org ada pelamin, kita pun ada gak..org ada bilik tido cantik2, kita pun ada gak..(bukan utk org lain, suami sendirik gak..)..org jemput tetamu 1000 org..kita pun blh gak...yg penting, biar ada perancangan, plan betul2...sebelum, semasa, selepas kawin... bukan persoalkan bab hantaran tu...kalo semua fikir apa yg ko fikir, sampai bila2 pun ketidakpuasan hati tu tk dapat dileraikan...

berlapanglah dada..setiap apa yg kita buat tu, tuhan dh tetapkan dr dulu lg...

p/s : agak2, dlm masa 2 thn lg, ko mampu tk nk cari duit 100k? kalo mampu..usaha la..kalo tk mampu..redha lah...

phongsakorn posted on 24-4-2013 07:20 PM
memang la sebab kalau ikutkan RM 10K tu duit tunai.. tak masuk dengan hantaran yang lain..
tapi  ...

alah ko ni tak payah la nak berkira sangat bab2 hantaran ni nanti bini ko tulah yang nak hidup susah senang dengan ko, jaga makan minum, jaga anak-anak klu ko sakit pun nanti bini ko yang jaga. Tu pelaburang jangka panjg takknla ko nak kawin dgn anak dara org ko nk byr mas kahwin 20 ringgit jer conth jerla kan ntah2 family dia pun tk bagi, mampu ke jantan ni nk jaga ank dara aku.

nonim posted on 25-4-2013 03:39 PM
alah ko ni tak payah la nak berkira sangat bab2 hantaran ni nanti bini ko tulah yang nak hidup sus ...

jadi secara kesimpulannya, ikut kemampuan masing-masing... itu paling kurang..standby 30K kalau mampu
tak campur lagi belanja yang lain..bila budget balik..

- Nilai hantaran yang diminta pihak perempuan tinggi antara RM10,000 ke RM12,000
- Kos membuat sekurang-kurangnya satu majlis kahwin tinggi antara RM7500 ke RM12500 (anggaran RM25 per pax)
- Urusan pindah rumah & deposit sewa antara RM2000 ke RM6000

Katakanlah yang baru habis belajar di universiti mahu terus mengikat perkahwinan dan membuat majlis yang sederhana tetapi meriah. saya yang baru habis pasca ijazah perlu meletakkan hantaran bernilai RM5000 dengan membuat hanya satu majlis perkahwinan untuk kami berdua. Dijangka 500 orang sanak saudara & kawan-kawan akan hadir. Kemudian, urusan pindah rumah dan membeli serba sedikit perabot mungkin sekitar RM2000. Bajet keseluruhan majlis dianggarkan RM19,500
(RM5000 + RM12500 + RM2000) ..

ada benda yang tertinggal ??
Last edited by phongsakorn on 25-4-2013 04:18 PM

phongsakorn posted on 25-4-2013 12:17 PM
terima kasih.. saya faham saudara adalah dari kategori individu yang layak..
jadi tak akan ada ma ...
kami nak bincang sekarang ni hantaran kawin tu sebenarnya tak wajib..
kalau lelaki nak bagi.. bagilah.. kalau tak nak bagi maknanya tak perlu..
mencelah sikit....
kalau macam tu, ikut mak pak pompuan la..
kalau ko tanak bagi duit hantaran..ikut suka ko lah..
kalau diorang tanak bagi anak pompuan diorang kat ko....ko jangan hangen satu badan pulak...

alang2 aku nak chare jugak cerita belah family ktorang...

my sil kawen last year..kawen tiba2 tapi elok jugaklah since dah berkepit dgn mamat tu few years...dan dihangkut bawak balik ke rumah PIL dia yang sekarang nie few times jugak...

bincang dgn my MIL, mamat tu kata jgnlah letak tinggi sangat..sebab dia baru 2 thn keja and baru beli rumah....duit yang tinggal lepas beli rumah pun dalam 10k, so dia mintak samada hantaran tu boleh tak dapat dalam 10k or less than that...and siap bisik2 lagi dgn my SIL suruh pesan kat my MIL, hantaran tinggi tu bukan suruhan nabi lah..blablabla...

my MIL kalo blh dia nak dalam 15k atau more...sebab anak dia bayar kat family aku pun 15k

ok, nak dipendekkan cerita..my MIL pun setuju la amik beberapa jer dia bagi...i think 10k if not mistaken, but who cares anyway?sebab mmg permintaan SIL jugak kan...sapalah kita nak kata tak setuju~

so sampailah ke hari yang ditunggu2...

my MIL tak ckp bajet nak bayar katering, so sendiri masak...yang tukang masak are those who related to the family, of course

tukang kopek bawang, tukang cabut serai, tukang beli daging, tukang angkat khemah, pasang zink, beli periuk tu semua kitorang...dahla SIL bawak family laki dia ke kampung tu, kitorang suggest dia bawak la family tu g kedai makanjer kalo tanak masak (kitorang sewa guesthouse ala2 macam homestay).tapi SIL tanak, bawak diorang 2 ari makan ari2 kat rumah...so penat lagi masak utk family tu sebab family tu tau duduk dan makan jer...

and rupa2nya SIL demand nak ada pelamin, suruh someone ada related buat pelamin...nak jugak hiasan dalam bilik (sedangkan bilik tu kira persinggahan sementara dia )..so bilik tu kene transform..beli lagi set bilik tdo, beli set cadar...

laki dia kohnun2 islamic sungguh, kalo blh tanak lelaki yang hias binik dia..(kebetulan kazen laki ai pandai hias, tapi dia pondan..)

amik lagi mak andam khas dari daerah lain...$$ lagi..

tongtengtong teng semua, dah abis kenduri so memasing nak claim duit...termasukla kitorang sebab segala bahan2 tu semua guna duit kitorang dulu (SIL kata nanti claim kat dia) sebab dia belum dapat lagi hantaran dari bakal laki dia...

then SIL ckp, mintak kat MIL sebab semu duit bagi kat MIL...so ai suruh hubby yang mintak sebab MIL dia...sekali MIL kata, SIL just bagi 5k jer sebab SIL tolak duit tu siap2 utk set bilik tdo dia, pelamin, baju pengantin (dia beli bukan sewa you!!), set cadar and whatever it is...

MIL kata duit dia pun byk abis....5k tu tak ckp nak tampung semua

so ai kesian pulak dgn my MIL, ckp kat hubby, anggap tu kira hangus jer la...yang kakak ipar ai lagi haru..sampai licin saving dia si SIL nie kerjakan...

MORAL OF THE STORY~

bagi ai, nak hantaran even sebentuk cincin ajer pun takpa..tapi biarlah kene dgn situasi...nak hantaran kecik, tapi buat doa selamat jer la..jemput sedara mara jer....tak payahla nak sanding ka..tunjuk bilik tdo kat tetamu yang datang ka (apa punya pe'el suruh org lain tgh tempat malam pertama nieh???!!)

pasuoren posted on 25-4-2013 04:40 PM
mencelah sikit....
kalau macam tu, ikut mak pak pompuan la..
kalau ko tanak bagi duit h ...

kita bagi duit hantaran tu, tak payah risau..
tapi bukan dalam jumlah yang banyak pun..

annorr_maira posted on 25-4-2013 03:33 PM
tu, kita yg fikir cmtu..org lain tk fikir sama spt yg kita fikir...hukhukhuk
byk lagi pengantin2 diluar sana, bajet ciput jek..tp blh buat semua..org ada pelamin, kita pun ada gak..org ada bilik tido cantik2, kita pun ada gak..(bukan utk org lain, suami sendirik gak..)..org jemput tetamu 1000 org..kita pun blh gak...yg penting, biar ada perancangan, plan betul2...sebelum, semasa, selepas kawin... bukan persoalkan bab hantaran tu...kalo semua fikir apa yg ko fikir, sampai bila2 pun ketidakpuasan hati tu tk dapat dileraikan...
setuju...
ada orang...bajet kawen katanya RM40k...tapi mejelis...ntah di mana 40k nyee..
ada orang..bajet kawen katanya RM15k-20k...tapi...maakk aaii...meriah dan nampak grand...

pelan-pelan ikut plan...
selebihnya, ikut rezeki pengantin...

leylapple posted on 25-4-2013 04:40 PM
alang2 aku nak chare jugak cerita belah family ktorang...

my sil kawen last year..kawen tiba2 tap ...

maaf ye.. saya kurang faham.. MIL dengan SIL ni siapa ?

phongsakorn posted on 25-4-2013 04:46 PM
maaf ye.. saya kurang faham.. MIL dengan SIL ni siapa ?

MIL-mother in law

SIL - sister in law