CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: darkrosed

salah ka aku maki abah aku atas apa yg dia buat kat kami..

hang pun satu hal...dah tau nak suruh bapak hang jd wali...hang pi maki mahum bapak hang kenapa?

hang kena dgr cerita dua dua belah pihak...

lagipun sejahat2 bapak ko dimata ko, sekurang2 nye dia kasi korang anak beranak tinggal kat tanah dia...
ade jugak jasa dia...

hormat je dia sebagai orang tua, kalau ko taknak anggap dia sebagai bapak sekalipun...

Kalau bapak enggan jadi wali - report kat jabatan agama. Kes jadi kes wali enggan. Jabatan agama akan settle.

1.MEMANG SALAH AKU KA BILA AKU DAH X BOLEH NAK HORMAT ABAH AKU..
                      2.MACAMMANA AKU NAK DAPATKAN IC DIA,KALO X PERMOHONAN UNTUK KAWIN JADI SANGAT RUMIT
                      3.SSH X PROSEDUR NAK ISI BORANG UNTUK WALI KALAU DIA XMAU JADI WALI?

1) kalau nak tanya salah ke tak..jawapannye - SALAH...sebab...MAKI abah sendiri tu dah kira menderhaka...
sebagai anak...mana bleh maki mak pak..
tapi, anak manusia jugak.
pepe pun..ko kena mintak mahap, kene mintak ampun jugak..bermaafan...terutamanya di hari raya..

yang dah lepas tu...macam mana dikorek balik pun..tetap dah berlaku...kebanyakannya tak boleh ko ejas dah sebab dah jadik sejarah..
ko nak sekolahkan abah ko pun...ko ingat senang ke..?

ko anak...baru setahun jagung...walau ko anggap yang ko tu pandai nau berpikir..

abah kau tu..dah makan garam gula jadam bagai...
pengalaman dia yang walau pun ntah hape-hape menurut point of view ko...dia tetap orang tua yang ada kedudukan dia sendiri dalam strata sosial kita
di mana, suatu hari nanti ko akan duduk di strata tu jugak..
.(ecehhh "strata sosial"..ayat tak nahan...

kau tuh..
dalam ko naik hangen ngan abah ko tu..ko kene la perangai molek-molek sikit..
jaga kuarga dan bakal kuarga n anak-anak ko tu nanti..
hidup kita ni rumit..tak semudah yang kita bayangkan..
jangan nanti....ko maki anak-anak ko...anak ko tak balik rumah pulak kang..
takpun...suatu hari nanti...anak ko pulak maki ko..apa ko rasa...

walaupun abah ko memang tahap patut kene marah..
tapi...nak marah tara mana lah sangat...
nasik...sudah menjadik bubur..

apa yang ko boleh buat..
ko rebus telur asin, ko buat sambal bilis..ko goreng sayur sawi..
dan bubur itu, ko letak la daging ke..ayam ke sikit...
bagi sedap dimakan..dan mengenyangkan.....
kalau lebih, ko bagi la pasu semangkuk...

soklan 2) & 3) -
yang ni, pasu tatau nak jawab..
ko kene tanya kat Jabatan Agama Islam tempat ko bermastautin aka kariah ko nak nikah sok...
mulai sekarang, ko kenelah rajin tunjuk muka kat jabatan agama Islam..sebab kes ko ni ada rumit sikit...ko kene rajin tanya..
kang ko tak tanye..ko melenggang nak nikah...banyak dokumen ko yang tak hade.......ko kene turun naik-turun naik jabatan agama Islam tu pulak,
kang ko maki pegawai jabatan agama Islam tu pulak...

Last edited by pasuoren on 3-6-2013 12:41 PM

Rate

1

darkrosed posted on 2-6-2013 09:40 PM
kawan aku pon cakap cam2..tp still x sedaq diri

Maybe akn sedar diri bila nyawa hampir melayang kowt.

takutnya kalau jadi kat aku..
walau pun aku tak pernah tunjukkan rasa marah atau maki bapak aku, tp hubungan kami mmg tak mesra. sejak dia kawen lain dan ceraikan  mak aku.

mungkin ini jugek sebabnya aku malas nak fikir psl kawen. takut bapak aku meroyan. sebab dulu masa adik aku nak kawen, bapak tak setuju. 1 minggu adik aku ponteng kerja pergi buat roadshow kat makcik /pakcik/ nenek aku bg ceramah kenapa bapak aku patut benarkan dia kawen.
akhirnya bapak izinkan tp mcm2 karenah laa sampai nenek aku masuk campur suruh buat kenduri kat rumah nenek aje.
nasib baik, semua hal settle.

kenapa la kadang2 lelaki ni sesetghnya dah cerai.. dia bukan sajer nyusahkan bekas bini.. dgn anak drh daging sndiri pun dia buat mcm tu.. punya marah kat bekas bini..

Follow Us
salam..TT..
aku x tau nk komen apa..sbb situasi aku lebih kurang mcm ko tp x da lah ayah aku x nk jadi wali ke apa..sbb aku pon x kawen lg..
ayah aku x bercerai cuma kawen lain..about 35 years ago..dah lama dah..so aku pon dah lali..
apa2 pon,aku ttp respect ayah aku even sakit hati ingt kisah zmn kecik2 dulu kami adik beradik..
aku x pernah maki2,tinggi sore kat dia...tp dlm hati hnya Allah yg tau..
tp bila dia dah tua,aku tau di sudut hati dia,dia dah rindukan ank2 yg dia abaikan dulu..
tp entah..aku n adik badik buat bodooh jer..kalo dia balik,kitaorg layan mcm biasa jer...
aku ni lg lah wat bodo..
erm...last week ayah aku call aku,tp aku x dngr..tp aku x return pon call dia..entah lah...sbb aku x tau nk ckp apa dgn dia..
kalau kitaorg adik bradik balik kg,2-3 hari dok umah,x jumpa2 bapak,sbb jrg balik umah...
so,ant dia ada @ tak,kita org rasa sama jer..tp mak aku selalu pesan...hormat dia sbgai ayah...
aku balik hari tu kejap 2-hari...hari aku nak dtg balik tmpt keje ni,nak naik bas mlm tu.aku pon x jumpa dia,x sempat nk berslm sbb dia x balik rumah...

kalo raya pon,hari raya kedua@ketiga baru kitaorg adik badik dpt jumpa/bersalam dgn dia..
tapi kami dah biasa dgn situasi ni berpuluh thn dah...

itu jer aku dpt share pgnlmn aku dgn ko TT..
mmg dia maki ko segala..tp jgn melwan lah...diamkan jer atas kapasiti dia seorg bapa dan org tua..
bila lihat org lain dgn ayah dia gurau2,seriously aku jeles yg amat sbb aku x pernah rasa cmtu..hidup kami adik bradik hanya dgn mak sahaja..sedih,happy apa saja dgn mak saja..

Rate

1

darkrosed posted on 2-6-2013 03:22 PM
abam aji nih pakar motivasi ka?ka pakar kaunseling??..hebat la..

kau ikut jer la nasihat abang aji tu..dia mmg pakar dalam ni
semua nasihat dia tu aku setuju
aku takda kat tempat kau so aku tak boleh judge
tapi dalam bab buat baik kat ibu bapa tu, walau sejahat mana pon kau tunai je la tanggungjawab kau sebagai anak
mmg susah, mmg pahit, mmg banyak cabaran, mmg menduga kesabaran..jangan dengar nasihat2 negatif sebab kau akan terjebak sama
kau cuma boleh hukum ayah kau secara zahir tetapi batin Allah Maha Mengetahui

Rate

1

nafizzz posted on 3-6-2013 01:33 AM
Kesian kat kau, darkrosed.. Nak buat macam mana dapat ayah macam ni..

Ini untuk renungan la ye.. ...

kalo bab atur strategi dari awal 2,kami mmg tiap2 tahun g jmpa ngan dia time hari raya..mmg wajib p la..sebelum2 nih die ok ja.cuma lepas die pindah dekat dengan kami yg macam2 jadi nih..stress tgok anak2 yg die tggal time kecik2 dulu snang kot..time dok jauh dulu x nampak.

Aku cume dapat cakap." lahirnya kite di bumi atas dasar 'cinta' mak bapak kite" ...so setelah direnungkan kes TT ni mmg betul kata abang aji kite..

Dosa pak kite tu antara die dgn tuhan.tapi kite sbg anak kene buat yg terbaik utk pulihkan hubungan kekeluargaan..xde bezanye hang dgn pak hang klau hang abai tanggungjawab..

1- pak hang abai tanggungjawab sbg bapak
2- hang abai tanggungjawab sbg anak.

Die suke or tak hang tu buat dono je..
Dengr ckp mak hang sbb mak hang lbih kenal bekaa suami die dri hang...

So aku ucap selamat berkahwin & menjernihkan hubungan yg keroh tu kembali.

Rate

1

aku baca ni, teringat cerita peribadi sorang retis tak pemes.

mak aku kenal mak sheols. mak sheols kata, masa akak sheols nak kawen, meka adik badik pi la cari bapak dia yang tinggalkan meka untuk kawin pompuan lain masa retis tu kecik lagi. bila jumpa, bapak tu bleh lak bagi syarat kalau nak dia jadi wali, kena bayar duit dulu.

hapa lagi, dengan penuh kebengangan meka tinggalkan apak tak guna tu, pehtu tatau apa proses tapi meka pi minta nasihat kat mahkamah syariah la tu kot atau kat jabatan agama. pehtu ok je, boleh je kawin.

bapak tak guna memang tak layak jadi wali. elok la hang maki. pak hang memang pundek.

azre posted on 3-6-2013 12:16 PM
hang pun satu hal...dah tau nak suruh bapak hang jd wali...hang pi maki mahum bapak hang kenapa?

...

kan TT dah cuba sabar, diam, tanak melawan pak dia.

tapi boleh bapak dia ngungkit pehtu buruk-burukkan mak dia, kata mak dia dah ikut2 pak tiri dia masa bapak tu masih stay ngan mak dia?

kalau ko dengar mak ko sindri diburukkan seolah2 jalang sangat, apa ko rasa?

minta maaf la. tahap kesabaran aku tak cukup tinggi macam korang. aku takleh dengar mak aku diburuk-burukkan.

dan tanah tu, bukan tanah bapak dia pun. tanak makcik dia. bapak tak guna tu dah pajakkan kat makcik tu hapa.

want2bhappy posted on 3-6-2013 05:28 PM
kenapa la kadang2 lelaki ni sesetghnya dah cerai.. dia bukan sajer nyusahkan bekas bini.. dgn anak d ...

manusia busuk hati saja akan buat gini.

dah sakit nak mati nanti, sedar la tu. baru nak nangis minta maaf bagai ngan anak2. biasa macam tu la kehidupan.

Bila baca kisah-kisah bapa tak bertanggungjawab sampai menerbitkan rasa benci anak-anak aku rasa cukup insaf. Bertapa aku bertuah, hidup susah tapi makan cukup setiap hari, sekolah sampai masuk U juga kami adik beradik. Mak ayah bergolok gadai sampai bertahun2 tak ada baju baru. Bila ingat balik rasa sgt bahagia hidup aku sbb itulah lelaki yg paling aku cinta, arwah ayah.

Untuk TT, tak semua kita punya nasib yg sama, diberi kelebihan, ditarik pula kebahagiaan yg lain. Betul, ayah ada buat salah besar sebab tinggalkan awak adik beradik, kaki perempuan, kawin sana sini. Kdg2 kita perlu fikir sejenak banyak perkara yg melibatkan anak-anak disebabkan ibu bapa. Peranan ibu bukan saja membesarkan kita tapi mendidik supaya kita hormat ibu bapa kita dan jgn sesekali menanamkan sikap benci dan dendam.

Tak guna kita kenangkan hal yg dah lama berlaku, apa yg penting cari jln penyelesaian, dlm hal begini sepatutnya cari org perantaraan. Contohnya sedara mara ayah yg lebih senior, biar dia org bercakap bg pihak you. Bila tengah marah mmglah susah kita nak kawal tambah-tambah pulak dalam hati ada bom. Yg penting kau usahakan elok-elok supaya kau boleh kahwin dan ingatlah bila dah selamat nanti, jadikan segala pengalaman hidup yg perit tu sebagai sempadan. Amalkan cara hidup yg baik untuk anak-anak kau di masa depan. Jgn sesekali ngumpat mak bapa kita di depan anak-anak apatah lagi bergaduh, hari ni kita maki bapa kita esok lusa anak kita pulak maki kita. Aku selalu ingat kata-kata arwah ayah. Tak akan ada anak-anak yg lupa pada ibu bapa melainkan ibu bapa yg melakukan kesalahan besar pada anak-anak sampai menguris hati anak-anak.  

Rate

1

darkrosed posted on 3-6-2013 10:15 PM
kalo bab atur strategi dari awal 2,kami mmg tiap2 tahun g jmpa ngan dia time hari raya..mmg wajib  ...

mana ada bapak yg stress tgk anak2 hidup senang...

semua mak pak berbangga bila anak menjadi...

airfilterbersih posted on 4-6-2013 02:00 AM
Aku cume dapat cakap." lahirnya kite di bumi atas dasar 'cinta' mak bapak kite" ...so setelah direnu ...

haah..kali ni kau betul...

setlle cepat2 problem ni..buang ego, sambung silatulrahim..

tak nanti..cucu tak kenal ayok..atok tak kenal cucu...makin hancur..

Eh sibuk la kau poyo....

hek eleh budak merlimau ni...

Merlimau lai lai lai......

Bukit godek la ngok...