CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: BT10

Isteriku emosi - pencapaian anak tdk cemerlang!

mistyQue posted on 20-10-2013 11:52 PM
hi...boleh share supplement apa tu? my son selalu complain letih. he sleeps a lot. i dunno if he i ...

check pm je...
kena semak blk pemakanan dia???
mungkin tak cukup utk beri tenaga pd dia.
bila tenaga takde... memg letih n rasa nak tidur ajer.
bkn bdk2 jer camtu. kita yg dewasa pun camtu jugak.

u kata anak u suka membaca n belajar. itu sudah bagus...
nie pengalaman sy lepas ambil supplement nie n sampai sekrg masih ambil lg.
anak saya jadi lagi kuat suka membaca dan ada tumpuan utk belajar.
kalo boleh tiap2 minggu nak gie book centre beli buku.
ikut tahap la... mcm umo 10 thn, suka buku2 pasal bumi la, pasal hidupan la... lebih kpd ensaiklopedia.
yg umo 6 thn, bagi buku aktiviti sains darjah 1, 4 hari dh siap. hari ke 5 dh ajak gi beli lagik.
alhamdulillah... utk anak2 jgn terlalu berkira sgt. ada rezeki yg menanti di kemudian hari.

Nk tau gak suplemen ape.?

come on la... bagi la budak tu enjoy life dulu.... anak lu akan jadi baik percayalah, tak ramai ibu bapa yang luang masa belajar ngan anak, masa kanak-kanak ni adalah masa kita membentuk peribadi dia, asalkan dia jadi manusia yang baik dah la

arwah boss gua dulu pernah cerita masa dia 15 tahun masih gi tangkap burung lagi... last sekali sampai jadi Dr., yang penting bila jadi manusia baik senanglah dia nak belajar jadi manusia yang pandai...

my kids tak ambil supplement apa2 except for multivitamins.  tapi yg pastinya i make sure they have enough sleep, nothing less than 10 hours every night.  your wife have to sit down with your kid and decide what kind of progress she is looking for. kalau budak tu baru level 2 nak suruh improve sampai level 5 mmg lah susah.  bagi goal yg agak boleh senang capai but challenging enough for your kid to work on.  i think your wife feel disappointed sbb dia terlalu mengharap and probably see your kid's failure as her failure sbb dia yg mengajar.  I am having problem with my boy too, grade 4.  his work is very untidy and tulisan cakar ayam dan sgt tak suka guna eraser.  bila menulis karangan it's always about the adventure of one thing or another.  cerita lebih kurang sama saja.  What I did and still am doing is, every other day he has take 10 minutes to write down something that happened at school or something that he saw or read in a note book using at least 5 complete sentences.  More is okay, less is unacceptable.  he can even continue on the same story if he want to as long as the sentences are complete and his handwriting is neat.  Lepas baca I will comment and add my part to make the storyline more interesting.  Bkn apa, saja nak bagi dia practise good penmanship and cari idea.  Dah tak larat baca cerita cartoon and diary of wimpy kid style writing.  Sekarang I ban all wimpy kid type and comic style books from thier reading list.  nanti cuti sekolah nak baca comic, then it's okay.

pehh baru darjah 2 kot...
dulu2 aku darjah 2 sokmo main teng2, galah panjang, masuk hutan kutip biji getah, mandi sungai..
lepas kluar main, balik rumah kena sapu sampah, basuh pinggan..
dah siap, boleh p sambung main balik..
mak aku teacher lagi, ngajo BI.. hari2 dia check kerja skolah ja.. keja skolah siap, kira settle la.. darjah 2 kot, pegi la main, kecik lagi..
dah masuk darjah 5 baru serius sikit, kena buat latihan tambahan... siap keja skolah, buka buku latihan plak.. dah siap, sila pergi sapu sampah pastu dah boleh keluar main
UPSR 5A jugak.. PMR 8A jugak.. matrik 4 flat jugak..
abang aku dulu lebih tak pandai dari aku.. sangat tak pandai...
UPSR takda A, PMR 1A... masa deme darjah 6 ja mak aku rotan kalau malas blaja... sebelum2 tu takda pun..
sama ja macam aku..
hasilnya abang aku tu lecturer dah sekarang tengah ambik phd, dulu nak tengok 1A pun susah. SPM pun 2A jah..

aku yang konon kecik sampai besor scorer ni, siap extend degree satu tahun sebab tak siap thesis..
pointer matrik 4 flat, pointer degree 3.10 paling tinggi...
mengapakah? sebab mak aku paksa aku masuk ambik degree dengan keadaan aku tak ready dan aku tak mahu pergi pun.. nak extend setahun sebab aku ada plan lain masa tu..
takut dengan ugutan anak derhaka, aku g jugak.. natijahnya nak exam, tak studi pun.. thesis merangkak..
abang aku sampai phd sebab dia memang sangat suka kos yang dia ambik tu..

semua parents ada alasan kenapa deme paksa anak. tapi sedar la parents2 melayu sekalian, lain anak, lain caranya... Allah tak cipta semua orang sama ja pattern dia.. ada yang tak boleh hidup dia diatur, dikerah, dipaksa, diugut...
kau cuma perlu sentiasa mendorong dan percaya ja.. dia tahu apa dia buat.. ada yang camtu..
peringatan jah untuk korang dan diri aku, bila aku dah ada anak nanti

My boy, 7 years, darjah dua. Hal2 belajar semua abah dia yang pantau.. dari homework sampailah study untuk exam. Ai akan ambil alih kalau abah dia tak available/balik lambat. Helang cuma layan my girl, 5 years old. Selalunya dia takde homework, so dia akan still cari activity mcm colouring sbb motivated kot tengok abangnya belajar dan buat homework. Masa tgh study untuk exam, abahnya memang rajin carikan soalan untuk my son, ulangkaji sama2.. My daughter pulak suruh Helang buat soalan untuk dia, simple maths/english/BM questions. Bila my hubby tgh ajar my son, Helang takkan masuk campur sebab takut my son confuse nak dgr mana satu. Only bila ada certain matters yang my hubby tak sure baru dia refer or tanya Helang.

Cuma nak tekankan kat sini, parents memang kena involved dalam pelajaran anak2. Everyday tanya anak2 ada homework atau tak. Walaupun my son cakap takde, tetap check jugak sebab kadang2 dia terlupa ada homework. Masa ajar make sure anak2 tu faham apa yang diajar. My husband bila ajar sangat garang, sometimes kesian juga tengok my son, tapi bila dah habis belajar/mengajar tu husband akan suruh my son cakap if tak puas hati and minta maaf balik kat my son sebab marah dia. And bagi reasoning pasal apa dia marah.

Alhamdulillah so far from darjah satu and now darjah dua ni results my son ok, sekolah agama dan sekolah kebangsaan. Untuk motivate him adalah weols janji kalau result baik akan bawa jalan2 cuti atau belikan toys kegemaran. And tunaikan promise tu bila betul2 capai good results.

My kids, we noticed, akan motivated if dia dapat buat soalan/latihan dengan betul. Dan walau macam mana kecik pun achievements on anything, be it sukan ke, belajar ke, persembahan ke, hafazan quran ke, if weols recognized the achievement even cuma dengan pujian or wish well done pun memang akan motivated untuk perform better. Tapi being kids, of course lah kena sentiasa get involved, remind them on homeworks, etc sebab budak2 akan sentiasa ada sifat playful and lost focus kalau kita tak ingatkan.   

Follow Us
Satu lagi yang weols akan make sure our kids cukup tido. Malam paling lewat pun 930pm dah kena tido tak kiralah hari cuti sekolah pun sama je. Tak nak biasakan theyols tido lewat takut terbiasa dan akan always kepenatan.

Saya tak tau..saya mungkin mak yang malas...
tapi rajin membebel gak ..
tapi anak me lagi malas...
atau dia perasan bagus sebab dia jenis yang malas buat homework, malas ulangkaji..kalau boleh malas pegi sekolah..
tapi memang me heran...dia boleh dikatakan cemerlang dalam kelas, ada subjek dapat 100%, dapat tempat ke-9 dalam kelas,
band dia 6 dan 5 semuanya..
me tak nak dia rasa dia tak belajar pun dah ok pencapaian..sekarang ok la kan sebab baru darjah 3
geram jer..memang dia malas sangat!

AmMiNafeesa posted on 13-11-2013 11:29 AM
Saya tak tau..saya mungkin mak yang malas...
tapi rajin membebel gak ..
tapi anak me lagi malas... ...

anak you mmg kategori genius agaknya....btw anak u boy or girl??

Saya ada 2 org anak.  12yr old girl and 10yr old boy.  

Anak sulung, gifted agaknya.  Masa kecik2, saya selalu jugak pantau pelajaran dia.  Check homework.  Review kertas periksa.  Berminat nak tahu apa yg dia buat salah dalam exam.  Jenis berkeinginan.  Berminat nak belajar.  Lama2 dia boleh belajar sendiri.  I let her go.  Tak payah suruh dia baca buku or buat homework.  Semua dia buat sendiri.  Result cemerlang.  Walau asyik bertukar sekolah dek tuntutan kerja suami.

But my son.  Totally a different story.  It's a challenge for a  mother like me to have one gifted child and 1 normal child.  I take things for granted.  I assume my son will be like her sister.   Salah besar.  Masa mula2, I did the same way ajar my son mcm mana i ajar my doter.  Check homework.  Check kertas periksa.  Tapi I rasa terpukul and rasa tersentak bila masa tgh review his exam papers, my son boleh ckp..."mummy, dah ler check, adik tak nak buat correction".  I was like....."what????"  

Then it hit me...., my son is nothing like my doter.  They are different!

Senario biasa report card day di sekolah.....
1.  My doter - I expect she will do good but she ALWAYS surprised us wiz more than good.  She always excel. Top of her school.
2.  My son - I expect him to do good but he always get below my expectation.

Pernah sekali I cakap dkt my son..."This is your worst results ever!"  

I admit i was out of line.  To my surprised, my son still ingat my exact words the following year.   So I swear to myself, I will never do that again.  

So now I just go with the flow.  And I am still waiting for his turn to shine.  And I am damn worried about what/how his sister's success after success are doing to his ego and self esteem.   Seeing his sister up on stage year after year.  

But I love both of them unconditionally.  Both are precious to me.

Last edited by tssy on 15-11-2013 09:50 AM

mahayu posted on 15-11-2013 09:20 AM
anak you mmg kategori genius agaknya....btw anak u boy or girl??

anak me girl...selalu orang kata anak boy yang perangai macam ni...
geramnya sangat dengan kemalasan dia tu...
dia selalu tak ambik tau banyak hal like other girls do...
selalu girls kan macam rajin2, kemas2, malu kalau tak pandai, bersih2...
anak me.....
bab nak pegi jalan je bukan main berpakaian kemas/cantik

anak lelaki dia btul2 perform bila form 4..ms sek ren jgn push sgt...

Baru Tahun 2. Budak2x besar ni memang patut byk main lg bukannya terbeban dgn 'homework' mcm org dah besar. Ini tak adil bg mereka.

Berdasarkan pengalaman mama yang semua anak lelaki ni, mama lebih suka mereka belajar secara informal ketika tahap satu persekolahan. Bila tahap 2 bermula, barulah mama tekan sikit tapi masih lagi tak hantar mereka tuition. Bila dekat dgn 'exam besar' contohnya PMR barulah mama mula hantar tuition bagi subject tertentu yang mama tak pandai nak tackle cara pemarkahannya.

Masa kecil2x tu mama dah bawa diorg ke perpustakaan awam. Kebetulan mama dan suami memang suka membaca. Mungkin sebab diorang tengok ibubapa mereka begitu, diorg pun terikut-ikut. Orang kat library memang kenal anak2x mama dan ketika diorg jlnkan aktiviti musim cuti sekolah, mama memang tinggalkan anak2x mama kat library tu. Bila diorg dah minat membaca tu, rasanya senang sikit bila sekolah kot. Zaman dulu ada buku yg bila buka tu, gambar berdiri2x tu. Zaman sekarang lg byk buku canggih2x kot.

Masa diorg kecil mama mulakan pengenalan ABC dgn membaca plate kereta sekali dgn number.

Bila masuk sekolah, mama akan involved dgn aktiviti sekolah dan mengikuti perkembangan anak2x drp guru2x diorg. Bila ada kelemahan di mana2x, contohnya BM, mama akan tanya diorg cikgu mana yg diorg suka dan bawa cikgu kat rumah sekali sekala utk tolong bantu dlm topik2x tertentu tu. sekali sekala sahaja, bukan mcm tuition yg selalu kena pergi tu kan. Itu pun kenalah ambil cuti.

Boys ni mama rasa you tak blh kasi arahan byk2X dlm satu masa. Nanti semua tak jln. Kena kasi arahan satu2x dan kasi penerangan kenapa kita nak dia buat mcm tu demi masa depan dia.

Anak mama yang bongsu tu lg kesian sbb dia bersekolah di luar negara. Walaupun kita ckp melayu kat rumah tp kat sekolah pembelajaran semuanya dlm BI. Bila blk ke sini Tahun 1. Semua perkataan dlm BM di sebutnya dlm BI. Nasib baik ada cikgu yang mengajar sistem phonic bg BM & BI kat Tadika Kemas dan mama minta dia ajarkan anak mama mengikut modul tersebut. Cikgu tersebut pun mengajar dlm bentuk informal dan dlm masa 8 bln anak mama blh membaca dlm BM dan markah exam dia just sama dgn anak papa ni.

Maksud mama di sini you kena support anak you & caranya mestilah sesuai dgn umur dan tahap perkembangan anak2x itu. Jgn stress kerana anak2x akan lbh stress. Diorg mahukan sokongan kita dan kita percayakan kebolehan diorg. Alhamdulillah, anak bongsu mama ni dpt straight As dlm UPSR dan trial 9As PMR dia baru2x ni. In shaa Allah, mengikut jejak abg2x dia yg lain.

Papa pesan dkt isteri tu, jgn gopoh, jgn stress, fahamkan anak tu dan tugas kita memahamkan anak2x kenapa dia perlu belajar dan buat sehabis baik tp caranya cuba cara yg paling santai dlm proses pembelajaran.

Sy pun ajar sendiri anak2 kat rumah... kita mmg harap diorang dpt A tapi kalau tak dpt kita kena sabar dan cuba baiki di masa depan... sy selalu amalkan pesanan fazilah kamsah ni... bila anak saya dapat B atau C sya akan cakap; bagus anak mama ni... C pun bagus sbb anak mama dah usaha kan... takpa lain kali kita usaha lebih sikit bagi dapat A plak... lepas jer cakap macam tu dia mesti senyum sampai telinga..

kita perlu hargai usaha anak2 kita dan jgn hilangkan semangat dia untuk belajar ni dgn marah2... lagi satu kita jgn bandingkan dia dgn org lain... bandingkan dia dgn diri dia sendiri... kalau dulu dia dapat markah 40..dan skrg dia dapat 50.. maknanya dia dah ada peningkatan... anak2 sy pun kategori sederhana jgk... yg penting kita jgn putus asa... insyaAllah kejayaan tu pasti ada..

TT ni caring betul pasal anak. Bagus sangat.

thanks......a lot.........mamarock, selesa dgn cara mama tu, mesti la caring Fadzilahmamat tu je lah buah hati anugerah/amanah allah yg sy ada........Alhamdullilah...

masa kecik2 dulu kitaorg belajar mengaji dgn bapak sendiri pun x pandai2 asik kena marah saja, kemudian kami dihantar ke pakcik masjid serta merta dalam sebulan dua dah pandai mukadam, anak pakcik itu pun belajar dgn bapaknya pun asik kena marah2 dgn bapak depa sendiri, aku rasa bini hang kurang pandai ngajo dan berkeras sangat, elok le tukarkan guru, anak kamu belajar dgn org lain, akak org belajar dgn bini kamu

nak share something lah. i percaya gak kdg2 ada sstgh anak ni gifted lah. xperlu keja keras..main je..tido je pun leh pandai. x sure kenapa dia leh camtu ye..apa puncanya..

i pernah buat analysis to my daughters. kakak ngan adik. i buat pemerhatian pada age yg sama..sekolah yg sama..cikgu yg sama..kelas yg sama..buku yg sama..malah jantina diorg pun sama..apetah lagi mak bapak yg sama..hehehe. everything sume sama..kasih syg sama. tp at last resultnya..si kakak lebih menjauhi dr si adik. si kakak..dia mmg main je memanjang..suka outdoor xtvities. tp result tetap cemerlang. si adik pulak..lebih suka duduk umah..tgk tv...main ngan adik2. kat skolah pun..biasa2 je..mmg dia x menonjol.  kiranya kat sekolah tu, cikgu kenal si adik because si kakak td tu yg terkenal kat sekolah. kalo tak, siapa pun x pandang si adik tu..x kenal pun. kakak pulak jenis yg berani..pandai bercakap.

dr segi kerajinan belajar..mmg nmpk si adik lebih rajin..tp tulah, mcm payah nk masuk ilmu tu. kdg2 kesian ngan si adik. i tolong dia lah belajar ape sume..tp tulah..mmg nmpk camtu lah limit dia. honestly, kdg2 i mmg naik angin bila diajar pun x pandai2. motivate pun dah bagi. segala2.

at last, i percaya..kita x 100% leh ikut camna cara org. org bijak cakap, kalo ikut cara dia belajar kena 4-5 cam sehari..tp kita lum tentu kita pun belajar 4-5 jam sehari jadi bijak cam dia. ada ms, dalam kehidupan ni kena terima seadanya..dr segi family ke anak2 ke. kalo sume nak jadi hebat..bijak..payah gak..meletup ler dunia ni sbb masing2 nk sume nak jd bagus. yang bijak..pandai..bagus..tu lum tentu yang terbaik kan!!..

my mom pon sgt high expectation..
tp dlm kegairahan nk anak jadik outstanding dlm pelajaran dia mcm terlepas pandang sebenarnye..
aku ada dyslexic tp dia xperasan..sbb pada dia semua bende dlm kepala n boleh outcome..
smpi bila dah tahap yg aku rasa aku dah xmampu, aku xberani nk luahkan kat dia sbb dah tahu apa dia akan ckp n tahu dia akan marah kalau fail or x excel ...

aku bukan nak blame mak2 sekalian sbb aku tahu xde mak pon yg xnk anak dia berjaya..
just dont be too pushy smpi anak takut..smpi anak2 depressed
percayalah mmg ada smpi tahap nk bunuh diri dah sbb sbenanye xmampu lagi nk teruskan tp takut dgn kemarahan mak..
im trapped n torn

annehuda replied at 5-7-2013 12:26 PM
ni kisah benar hidup aku.

dulu masa aku sekolah rendah aku mmg kategori lembab. ye mmg giler lem ...

salam aneh huda.....post ni dah berlalu 3 thn sudah.....my hero pun dah thn 6 this year.....tapi selalu baca balik cerita u-(laki ke perempuan ni) buat motivasi didik anak utk ambik UPSR thn ni.....nanti nak share cite u kat media sosial boleh tak utk motivate all parents. Tq