CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 32789|Reply: 26

Nak Claim insurans atas kecuain orang lain

salam semua,kalau salah rumah mintak maaf la ye..aku da try cari pasal hal ni tapi tak jumpa..harap2 ade yg sudi membantu..aku nak tanya macam mana nak claim insurans orang yang menyebabkan kite accident..aku baru je accident ptg tadi sebab kereta ni tibe2 je wat u turn dan aku sempat brek tapi nasib tak baik belanggar jugak..aku dengan kete tu setel kat balai dan wat report..aku tanya brader yang tak reti undang2 jalan raya tu camne nak claim insurans kete die..die kate just anta workshop nnt workshop setel kan..ok sekarang kemusykilan aku camne insurans nak detect owner kereta tu dan owner kereta tu kene sign ape2 ke?pastu ade tak effect kat insurans aku?harap2 ade yang sudi membantu..tq

Jika dah dapat nom. plet dan model, bengkel 9biasanya panel) akan detect syarikat insuran kereta tu. Cuma boleh claim 3rd party jika keputusan penyiasatan  polis membuktikan  dia bersalah.

Kalau nak claim insuran kereta dia, perlu mendapatkan laporan siasatan polis. Perlu bayar RM50 untuk mendapatkan laporan tersebut. Yg lain-lain bolehlah tanya agen insuran anda.

claim insuran nie better hantar SC, biar diaorg settel, confirm diorg tukar semua part yg rosak n kemek tu dgn original spare part...dah alang2 claim insuran org kan...hahaha

eksiden melibat kenderaan selain motorsikal bg saya tak leceh sgt nak buat claim

saya pun baru eksiden dgn motorsikal, mosikal tu yg salah, rider lak lesen pun tak dak.....bt report polis saja la....polis pun kata tak leh nak claims insuran moto tu, nak claims insurance sendiri rugi lak NCD 55% nanti bulan 8 nak kena renew.

nak repair sendiri bengkel cat nak RM1500.

saya da wat report polis da dengan kereta yang langgar saya tu..lagipon kejadian tu memang betol2 depan balai polis..biasanya berapa lama boleh dapat claim? dapat tak sebelum raya?

piringterbang posted on 14-7-2013 03:07 PM
saya da wat report polis da dengan kereta yang langgar saya tu..lagipon kejadian tu memang betol2 de ...

insurans ni klu blh dorg nak lambat2 kan payment
so tetiap ari kena kol insurans co tu bg dorang bohsan
cpt le skit nnti dpt claim
tp klu claim repair terus ke workshop tkde hal rasanya
nak claim cash lambat skit

Follow Us
PITTSBURGH posted on 14-7-2013 05:39 PM
insurans ni klu blh dorg nak lambat2 kan payment
so tetiap ari kena kol insurans co tu bg doran ...

ape maksud claim cash? esok baru nak hantar bengkel..harap2 boleh setel sebelum raya

piringterbang posted on 14-7-2013 06:03 PM
ape maksud claim cash? esok baru nak hantar bengkel..harap2 boleh setel sebelum raya

org yg laggar ko tu wat polis repot tak
bengkel tu ckp dorg blh settlekan dulu keta ke tnpa bayar2 apa (dorg claim insuran sndiri dgn keta tu)
no worry lh kan

PITTSBURGH posted on 14-7-2013 06:06 PM
org yg laggar ko tu wat polis repot tak
bengkel tu ckp dorg blh settlekan dulu keta ke tnpa bay ...

orang yang langgar tu wat report same2..kebetulan kene langgar depan balai jd tros wat report..esok br nak anta bengkel sbb kene petang sabtu..jd bengkel da tutup die suh dtg esok je..harap2 xde la kene keluar duit dulu kan..da la nak raya ni ..kalau kene hulur dulu mmg x raya la

biasanya hanter pi bengkel perlu bg satu bulan masa utk baiki, terutamanya dekat masa raya.

piringterbang posted on 14-7-2013 06:09 PM
orang yang langgar tu wat report same2..kebetulan kene langgar depan balai jd tros wat report..eso ...

canni la..ko carik wshop yg tk pyh byr satu sen pun..ada gak nak byr loading nth haper..aku pnh terkena dgn vita workshop dulu kt kajang..mmg haramjadah..boikot bengkel cina ni..mmg anak haram..dah lah mintak kat aku 500..janji nak byr balik..aku kol n kol ada je alasan dia..patutnya aku rasa aku tk perlu byr..klu blh ko cek dgn insuran ko dulu cmna ye...cek dulu bengkel tu under piaam ke tak dulu..pastu ko ckp ko tk nak byr wlu suku sen pun..ko nk keta tu cpt..klu blh ada black n white..blh siap bila..klu tk siap wrkshop tu kena ganti rugi..tk silap aku ko blh claim dr insurans kerugian sbb ko tk blh gerak nk pg keja tkde keta pakai teksi whatever sepjg keta kt bengkel..this one ko kena cek kat yg lbh ariff..

PITTSBURGH posted on 14-7-2013 06:42 PM
canni la..ko carik wshop yg tk pyh byr satu sen pun..ada gak nak byr loading nth haper..aku pnh te ...

oh ok2 tq bro atas penjelasan tu ..memang aku x nak bayar 1 sen pon..biar insurans bayar..biar kete tu kene bayar road tax lebih bile nak renew nanti haha..bawak lagi cam orang gile

piringterbang posted on 14-7-2013 07:09 PM
oh ok2 tq bro atas penjelasan tu ..memang aku x nak bayar 1 sen pon..biar insurans bayar..biar ket ...

kesku ni dh lebih 10 thn yg lampau..tk tau lah skrg ni camna
ko cek dulu..slamt berboooookaaaa

PITTSBURGH posted on 14-7-2013 07:23 PM
kesku ni dh lebih 10 thn yg lampau..tk tau lah skrg ni camna
ko cek dulu..slamt berboooookaaaa{:1 ...

selamat berbuka ..esok pegi bengkel tanya macam mane..tq

piringterbang posted on 14-7-2013 08:18 PM
selamat berbuka ..esok pegi bengkel tanya macam mane..tq

ok..buat lah yg terbaikkk

dah wat report polis, ko call insurans ko tanyer kat mana authorised bengkel leh wat kereta ko.

kalau ko pihak yg benerrrr, insurans ko akan communicate dgn insurans kereta yg satu lg tue utk do the necessary.

anta kereta dkt authorised bengkel dgn doc lengkap - report polis official (warna biru ker kuning ker aper ntah aku pon tak pasti la...tp report yg ini ler laku) together with insurance cover note, ic, etc etc.

nanti akan dtg adjuster dr your insurance co utk kira berapa damage and estimation time.

also, kau cakap kau nak claim ELAUN KESUSAHAN sepanjang waktu kereta kau masuk bengkel. elaun kesusahan nie akan dikira on daily basis and based on your cc kereta. tak silap aku max RM50 per day kot - depends pd insurance. so, ini consider duit raya utk ko.....hihihi (provided kau pihak yg benerrrr ya)

kalau kau nak cepat, kau kautim dgn adjuster utk dtg cecepat ler estimate kereta kau tue and kau call bengkel every day/alternate day tanyer pasal kereta. salunyer adjuster nie 7 - 10 working days baru datang estimate. kau kautim ler soh datang esok2nyer jugak. hihihihi cakapla ko tadek keta lain dah nak raya nie tolongler wat cepat kecian dkt ko.....gunakan sumer persuasive skill yg ko ada supaya kereta ko cepat siap dan elok....
lepas tue, tunggu ajek kereta ko siap and thats all..... Last edited by tina^^ on 15-7-2013 10:40 AM

hati2.....ada bengkel yg nak amik jalan senang.....diaorg akan claims insurance ko dulu....tolong check NCD bila kete dah siap nt...

tina^^ posted on 15-7-2013 10:39 AM
dah wat report polis, ko call insurans ko tanyer kat mana authorised bengkel leh wat kereta ko.

...

boleh claim elaun ke?ok2 nanti aku try call insurans aku..skrg pakai etiqa..kalau boleh best la..boleh wat duit raya hehe..pegi keje pon pakai moto je..weekend baru pakai kete hehe

matbuq posted on 15-7-2013 11:17 AM
hati2.....ada bengkel yg nak amik jalan senang.....diaorg akan claims insurance ko dulu....tolong ch ...

alamak ni yang risau ni..sebab td anta bengkel memang die ckp camtu..claim kite punye insurans dulu pastu baru claim insurans orang tu..tp katenya tak kacau NCD..harap2 btol la kalau tak rugi wooo

piringterbang posted on 15-7-2013 08:21 PM
alamak ni yang risau ni..sebab td anta bengkel memang die ckp camtu..claim kite punye insurans dul ...

ikut pengalaman saya yg kena langgar oleh org bodoh.... ... keta saya baru jer bernyawa 2 minggu dah kena langgar manusia bodoh... ok lupakan citer tue hehe...
memula memang tak tau langsung pasal claim2 nie...lepas tue tanya kwn2 ok nie penyelesaiannya.... disbbkan keta saya masih baru so....
1) laporan polis
2) aku hantar kat proton service / part.....tukar ori punya
3) org proton bagitau....claim insuran aku dulu (risau gak masa nie takut ganggu ncd)
4) lepas aku tanya ganggu ncd aku tak diaorg ckp tak...sbb diaorg akn buat surat kpd wakil insuran aku berserta laporan polis yg mengatakan aku tak salah hehehe
5) lepas tue sign borang yg mengatakan aku claim insuran aku dulu...pastue baru claim balik kat org gila tue heheh...
6) kalu tgu claim insuran org yg langgar tue mesti lambat punya ko nak dpt balik keta ko
7) lepas tue....yg penting ko mesti mintak 'loss of use'....maksudnya ko minta bayaran untuk sepjg ko tak der kereta....selalunya diaorg cover untuk 1-2 minggu jer... sekitar rm40 sehari ( ikut tempat dan negeri)
8) ok....cukup sebulan ko dah dpt balik keta ko....
9) lepas tue pastikan surat perjanjian yg ko sign pasal claim insuran tue tak dihilangkan.....sbb ko kena sentiasa kol agen insuran ko pasal nie....pastikan sebarang ncd ko tak diganggu langsung.....

10 ) sekian...harap membantu yer....

12Next
Return to list New