CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jepp

Bolehkah wanita ada kencing manis (diabetes) mengandung??

addamnor posted on 12-9-2013 04:42 PM
win win situation lah kaka.. dont worry so much.. ada org tuh sakit jantung teruk gila boleh sahaj ...

oh.. sangat menyemarakkan semangat kaka nak peknen.
kimie kata takyah, takut hilang kaka.

tp kaka pulak, kalau dapat sorg pon, jadilah.
pnat ngumpul reta, takkan nak waris ke org lain

lgpon, nak jugak merasa ngandung, beranak,
jaga anak, pastu, Allah nak tarik nyawa pon takpe

asalkan bagi zuriat ke kimie...

addamnor posted on 12-9-2013 04:46 PM
ini sepatutnya all diabetic going to be a mum do.. get the blood sugar controlled first then get p ...

pre pregnancy clinics?

it is sort of class or how?

ke clinic tu bagi ubat2 an yang sesuai ke kita
then guide us to get pregnant and furthermore,
having a healthy baby?

any suggestion clinic in KL?

duit boleh dicari, kesihatan tu,
kalau tak jaga, duit ada pun tak beri makna..

jepp posted on 12-9-2013 04:45 PM
oh, lega sedikit..

madam, nak tanya, kaka sakit kebas kaki,

diabetes adalah penyakit yang menyerang seluruh sistem badan... tidak terkecuali saraf.. gejala gejalanya adalah sentiasa berasa kebas pada tangan dan kaki, serta kurang deria rasa spt sentuhan dan deria sakit...

biasanya physioterapy dan ubat ubatan seperti b complex atau B12 boleh membantu.. jika paras gula anda di bawah 10, insya allah anda akan kurang menghidapi komplikasi daripada diabetes

best way to control your blood sugar is to control ur dietary intake..

table sugar, carbonated drink and carbohydrates like rice, flour and sweet potatoes always contribute to increment of blood sugar level. so cut down those..

please consider low glycemic index food like brown rice/ basmathi rice over high glycemic food like bread and siamese rice

jepp posted on 12-9-2013 04:51 PM
pre pregnancy clinics?

u cari maternal clinic.. private hospitals offer a lot biasanya...

this is a preparation class.. they introduce you towards pregancy, from the beginning.. alah basic nak jadi pregnant mother and what are the common things for a mother has to go tru along her pregnancy.. di negara2 maju class sebegini amat membantu bakal2 ibu..

i dont live in kl so i dont know much.. alah pergi sahaja di pantai/ tawakkal / kpj/ prince court.. pasti ada...

di klinik kesihatan ibu dan anak government ada tapi itu lah.. ramainya manusia ya rabbi... sudahnya we all tak terlarat nak deliver such effective classes.. the class pula being conducted by trained nurse, amat jarang sekali dr ada masa untuk entertain this class

jepp posted on 12-9-2013 04:51 PM
pre pregnancy clinics?

apa yg u dh buat sampai leh turun dr 85kg ke 69kg? dgn berjogging saja ke?
akak pun nk TTC, baru kawin di usia yg lewat, menghampiri 40s. now tgh berjuang utk PhD, tp baru bermula. bestnya u dh di penghujung.rasanya lebih byk menresearch pasal TTC. bahaya kan. nnt study ke mana apa ke mana. tp akak nk la zuriat seorg at least. fhm sgt apa yg u inginkan tu. bagus buka thread ni.

airisya posted on 12-9-2013 05:54 PM
apa yg u dh buat sampai leh turun dr 85kg ke 69kg? dgn berjogging saja ke?
akak pun nk TTC, baru ...

akak, saya kurangkan makan.
saya cuma makan nasi masa sarapan, dan petang jam 7-8 saya makan nasi atau bihun sup atau tomyam.

dulu saya makan nasik 4 kali sehari.

akak, baru sem 1 ke cemana kak.
gud luck eh. saya tgh tulis article jurnal
dan tulis tesis..

saya bulan 11 ni umo 30 tahun.
saya tak beria pon mendapatkan ank sblm nih.

make love pon taklah beria utk dapatkan ank.
suami sy minta sy focus study..

skrg dh nak hbs study,
tapi, ada kncing manis pulak..

akak ada kncing manis tak kak..?

Follow Us
jepp posted on 12-9-2013 06:00 PM
akak, saya kurangkan makan.
saya cuma makan nasi masa sarapan, dan petang jam 7-8 saya makan nasi ...

akak dh masuk 3rd sem bulan ni, msh meraba2 dgn LR. kekdg hilang semangat, kekdg jd terajin. byk lg nk kene explore. defend proposal pun lom ni. diebetes so far lom ada lg tanda2. tp kene berhati2 sbb parents mmg pesakit diebetes. jd genetik kuat di situ.

airisya posted on 12-9-2013 06:05 PM
akak dh masuk 3rd sem bulan ni, msh meraba2 dgn LR. kekdg hilang semangat, kekdg jd terajin. byk l ...

oh.. tak ape, sy yakin, kaka boleh!
akak lecturing atau org industri?

saya lecturing, math.

sy ni keturunan sehat.
saya je berpenyakit. family sy takda kncg mns.

tp masa kecik2 taklah skt byk sy ni.
ms susah tak skt pon kak.

bila Allah bagi rezeki lebih
dan suami yang sempurna (di mata dan hati saya)
sy diuji begini...

jepp posted on 12-9-2013 06:12 PM
oh.. tak ape, sy yakin, kaka boleh!
akak lecturing atau org industri?

akak lecturing, tp dh tua2 baru nk mencari ilmu. tp priority akak TTC ler sbb usia dh meninggi ni di samping size bdn plus size. nk kene kecutkan skit lelemak bdn ni.

airisya posted on 12-9-2013 06:18 PM
akak lecturing, tp dh tua2 baru nk mencari ilmu.  tp priority akak TTC ler sbb usia dh meninggi  ...

akak, joging jom!
saya kategori lemak liat gak nih kak.

saya pula lebih kepada nak kurangkan gula..
kimie sampai cakap kat saya,
xnak saya turun berat lagi..
sudah2lah katanya,

dia suka saya yang 85kg tu

jepp posted on 12-9-2013 04:23 PM
Rezeki menuntut ilmu tu, Allah bagi melimpah ruah.
Baca buku, jurnal, cpt je paham.
InsyaAllah,  ...

sya doakan yg terbaik buat kaka dan suami...
dipermudahkan segala urusan kaka...insya-Allah...

sya pun tgh usaha utk hamil lg...
semoga kita sama2 dimurahkan rezeki

Yes it is very possible

Actress Salma Hayek had diadetes when she was carrying her daughter

maap ler....kaka sibuk..x perasan topik kaka jepp nihh.......

tu hah medam dah bg penerangan panjang lebar.....

sy pun ada diabetes..tahu pun ms peknen anak 1st thn 2007..sampai skrg, ada lg..maybe sebab keturunan sbb abah saya pun ada..

sy pun cam awak jugak,,,nafsu mkn mbuak2..biasalah, darah tgh muda, semua benda npk sdp..sy nye bacaan pun belas2 gak..tp bila ada checkup, baru sy jaga makan..huwaaa jahatnye saya kan..

ms anak 1st, baby sy 3.4kg..anak 2nd 3.8kg..dua2 operate..so, kalo ada yg ketiga, kompom ikut tingkap lagi..lg pun tulang pinggul saya rangka kecik, memg susah nk bsalin normal..anak 1st, kul 8 pg dh pecah air ketuban, tp sampai kul 6ptg, bukaan masih je 5cm, so doc tk mo amik risk baby lemas..potong terus..anak kedua, sy yg minta utk di operate...hahaha..

time peknen, sy hnya mkn salindah, sbb benda tu hya supplement..sy hya blh mnum susu skim & susu kambing hi goat tu..doc tk galakkan sy mnum susu anmum..checkup 2minggu sekali dr kandungan 2bln sampaila nk bsalin..pagi pegi hospital, petang pi klinik..memang meletihkan, lg2 pulak pi gomen jek..tp sy suka, sbb blh tgk ragam2 ibu & anak2 comel..

time bsalin, baby memamg kena duk wad nicu dlm 3,4 hr..anak kedua sy memg ada komplikasi jantung sikit ms dilahirkan..tp skrg alhamdulilah, lubang dh makin tertutup dan tk perlu refer IJN..check up pun dh setahun sekali..byg kn ms umo 2 minggu dh start pi hospital..

tuhan tak uji sy dengan dugaan lain..hya ujian penyakit utk sy dan anak2..tp sy redha sbb sy tahu, tuhan tk kan menguji hambanya, kalo dia tahu hambanya tu tak mampu nk hadapinye..ye tak? sy redha..byk lg insan di luar sana yg tuhan uji dgn penyakit yg lg teruk & kronik..

so pesanan tuk TT..jaga kesihatan, jaga makan..amin..semoga dipermudahkan segala urusan..inshaa allah..

Rate

1

annorr_maira posted on 14-9-2013 10:21 AM
sy pun ada diabetes..tahu pun ms peknen anak 1st thn 2007..sampai skrg, ada lg..maybe sebab keturu ...

Maksudnya, lps ank first, kncing manis tak hilang lah ye
Masa peknen ank ke 2, masalah banyak tak awak..
Sakit ke cmna ke, kongsilah..
Saya nak sangat tahu..
Bacaan gula masa peknen berapa...

Harap awak sudi berkongsi...

jepp posted on 12-9-2013 06:40 PM
akak, joging jom!
saya kategori lemak liat gak nih kak.

uols rajin berjogging tiap2 hari ke? pusing2 tmn tasik? berapa bulan yg uols ambik masa utk hilang kan kg2 tu?

airisya posted on 16-9-2013 11:09 PM
uols rajin berjogging tiap2 hari ke? pusing2 tmn tasik? berapa bulan yg uols ambik masa utk hilang ...

Tak hari2.
Hari minggu jah
Eh, lama kakak..
Sbb sy tak mkn jamu, ubat etc..
Saya kawen tahun 2009, 85kg
Tahun 2012 hujung2 baru dapat 70kg...
Tak turun mendadak, akak...

jepp posted on 16-9-2013 10:38 PM
Maksudnya, lps ank first, kncing manis tak hilang lah ye
Masa peknen ank ke 2, masalah banyak tak ...

alhamdulilah..bacaan ms peknen, semua bwh 10..paling tinggi pun 8mmol je..maybe sbb cucuk insulin 4x sehari kot..then makan pun berpantang..lps bsalin anak pertama, memg ada sampai skang ni..dh keturunan, tk blh nk elak la...

dh tk peknen ni, mkn segala bagai..cmne bacaan  nk turun ..kdg2 takut gak..baru 30an..tp air gas, durian, rambutan, memg aku elakkan..kalo dh teringin sgt, baru aku mkn/minum sesikit..tp durian, memg hubby aku tk bg mkn langsung..dan aku pun tkde la rs nak2 sgt mkn durian tu..

time peknen, setakat ni takde masalah..tk pnh muntah2..tkde morning sickness..kalo org lain, bau msk pun tk blh dh..aku, alhamdulilah..tuhan bg aku kuat time peknen..dan hubby aku pun, suh aku kuat,,jgn nk lembik2 sgt..nanti anak ikut pangai kita time peknen tu...dan ms peknen, aku hya mengidam nk mkn anggur hitam jek ms anak 1st..benda2 lain,..tk pnh aku mintak..sampaikan hubby aku lak yg hairan..tkde nk mkn benda2 pelik ke?

jepp tinggi berapa? berat badan 69kg tu still kira chubby la kot.. congrats sbb dah berjaya kurangkan berat dari 85kg to 69 kg, mmg tinggi semangat uols.... pasni try to target BMI range 20-21 aje and let see whether paras gula bole go back to normal, tanpa perlu ubatan...

tea perati ni from my dad... dia kena kencing manis masa umur 38-39 camtu... lepas terkena kencing manis, dia actively bersukan almost everyday (make sure sweating) and regularly check his blood sugar daily... now he's 63 yrs old, takde pengambilan ubat langsung, and blood sugar maintain between 4-8... bayangkan dah berapa puluh tahun tu kena diabetes... sbb dia kena diabetes masa muda, he always advice anak2 untuk active exercise at least 3-4 kali seminggu.... and mmg kitorang amalkan pun eksesais 1 jam setiap hari... kalo time malas pun nak gi gym or naik threadmill kat rumah, tea make sure tea berpeluh buat keje rumah vacuum, mop lantai, masak etc... tea cam congak2 laa kalo agak2 dah burn dalam 500 kcal haritu through active chores/ any sports activity.. paling malas pun, tea buat brisk walking 5 km... tea maintain aje lifestyle camni even pregnant 30 weeks++ skang nie.. i only stop exercising bila dah 36 weeks nanti, tu pun i'll switch to daily walking for 5km & do pregnancy yoga... alhamdulillah, tea dengan adik tea blom kena diabetes stakat nie, even time pregnancy... orang2 cakap it's cause of genetic, but they always forget your lifestyle lagi besar effect banding ngn genetic...

nenek tea pun kena diabetes masa umur dia 25 tahun!! and she successfully delivered 4 normal babies.. tp dia pun active berkebun & naik basikal... she died at the age of 75 due to cancer rahang (makan sirih tegar) without ubatan for diabetes & no insulin injection jugak.. she survived 50 years without any diabetes-related illness... dengan syarat, monitor blood glucose daily, exercise & watchout food intake... nenek tea mmg disiplin, dia make sure minum segelas air manis setiap pagi (nescafe or teh tarik) sbb dia cakap, badan pun still perlukan sugar, tp control amount... dia pun makan nasi 2X sehari & makan ulam2... tea ingat masa kecik2 dulu, dia mmg buat jus pegaga 3X seminggu utk natural remedy utk diabetes...

Last edited by green~tea on 17-9-2013 10:06 AM

Rate

1

green~tea posted on 17-9-2013 10:02 AM
jepp tinggi berapa? berat badan 69kg tu still kira chubby la kot.. congrats sbb dah berjaya kurangka ...

innfo bguna tuh tea..abah sy pun dpt tahu dia ada diabet sejak dh umo 50an ni..sbb dia aktif..org kg kan..pi menoreh, petik buah sawit..tukang rumah..so memg bpeluh selalu..

then bila dia dpt tahu dia ada diabet, dia terus pi farmasi beli ubat..sbb dia tk mo pi klinik @ hosp..leceh..nk tggu org ramai..dia ckp tkpe, kuar duit sampai rm200 beli ubat, asalkan tk menunggu lama..lps tu, memg dia jaga mkn..tiap2 mggu mnum air peria..bacaan pun tkde lah tinggi sgt..satu hari, dia pengsan..bayangkan 3jam duk bsandar kat tepi dinding, tk leh bangun..then bila check, rupenye gula dlm bdn dh rendah sgt sbb dia terlalu jaga makan sgt..

so skang ni, ubat pun dh tk mkn..dia mkn aje ape yg dia nk mkn..tp cover2 gak la..sbb kita org fikir, dia aktif..sentiasa bpeluh..so, ok la kot..

lain la mcm sy ni..maleh bona nk bsenam nye..bkn tkde threadmill pun kat umah..tp bila fikir malas menguasai diri..tu yg jd tk bape nk rajin..huhu huwaa