CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: muqrisz

.....

LuLu^Lost posted on 2-10-2013 12:48 PM
boleh ty x? korg yg dapat post penerbit rancangan ni berkelulusan apa? mass comm ke? aku pernah2 gak ...

saya dari computer science (multimedia) dan creative tech (animation)

LuLu^Lost posted on 2-10-2013 05:09 PM
erm.. dah agak. payah kalau course selain dari mass comm nak masuk. bagus la. goodluck pada yg dah ...

tak lah.....
nak seribu daya.....
ini jawatan "bakat"....
sape ade bakat, dia lah yg dapat...

medd posted on 3-10-2013 02:16 PM
slm..
good luck pada semua yg amik exam 5hb ni.
aku x tau nak study apa...tawakkal jer la...

sebenarnya sy rasa mcm x nak kongsi tips nie sbb ia adalah salah satu trick untuk lulus exam dan mungkin lebih jadi byk pesaing masa interview nanti kalau ramai lulus exam...
tapi xpelah... harap kita semua ada rezeki..

masa jawab soalan ABC berkaitan diri sendiri, sila JANGAN jujur...
jawablah dgn jawapan yg menunjukkan anda layak menjadi pegawai, mampu membimbing org bawah anda....
sebab nanti dia suruh anda jawab soalan pasal diri anda dan suruh anda jujur untuk terangkan siapa anda...
sbb jawapan nanti tidak ada betul, tidak ada salah tetapi ada point pada setiap jawapan ABC yg berkaitan kendiri anda...jgn jujur sgt sampaikan dia tanya awk nie jenis suka buat keje sendiri2 atau berkumpulan, maka jgnlah jawab buat sendiri2... kompom la nilai diri awk tu rendah, xboleh bergaul, lambat sesuaikan diri dgn org ramai... faham x ape yg sy nak sampaikan nie??? hmmmm

hati2 ye...soklan2 senang mcm nie selalunya perangkap maut bagi anda semua....
dun wori pasal pengalaman keje...dalam gomen pengalaman keje x penting sgt sbb nanti boleh pegi training..depa nak tgk sahsiah diri korang...andai korang berjaya ke temuduga, peluang dah cerah tu...ibarat sebelah kaki dah kat dalam dunia penerbitan......cuma kena usaha sket jer lagi utk letak sebah kaki lagi agar diri kamu berdiri kukuh dalam dunia penerbitan....

masa interview, guna cara org seni ditemuduga... ingat..ini jawatan bakat seni..
maka, segala art yg anda penah buat, sila bawak walaupun drawing block bersaiz A0.
tunjukkan semuanya....foto, video, skrip, dll...
ingat...sijil2 anda yg setebal kayu balak itu pasti x dipandang..itu SANGAT2 PASTI... TAK AKAN DIPANDANG...!!!!!!!
jika anda bisu, maka confirm 100% anda gagal. dan pasti jangan goreng, jangan menipu semasa temuduga...
kerana didepan anda juga adalah penerbit rancangan... berhati2 dgn kata2 anda... walaupun dia nampak boleh terima kamu, tapi ditangan beliau ada kuasa yg bakal mencerahkan atau menggelapkan masa depan anda..
GUD LUCK.... untuk kamu dan untuk saya sendiri...

naz0203 posted on 3-10-2013 04:34 PM
tak lah.....
nak seribu daya.....
ini jawatan "bakat"....

mcm mn diorg nak tau ada bakat ke tak kita ni,  kalau apply pun tak dapat. tak bagi peluang. kan? ce ko cite kat aku skit. hehe

naz0203 posted on 3-10-2013 04:45 PM
sebenarnya sy rasa mcm x nak kongsi tips nie sbb ia adalah salah satu trick untuk lulus exam dan m ...

naz..seribu daya dah aku cuba naz oii. haha yg dpt dlm byk2 jawatan tu cuma Peg IT. exam paper aje la. itu pun gagal.

tp apa yg ko ckp psl soalan diri sendiri tu. betul. sama mcm aku pikir. kepada yg dah biasa bt keje sendiri-sendiri. jgn la jujur sgt pi pangkah suka kerja sendiri. letak la jawapan yg lebih menjurus kepada kerjasama, tegas dan boleh bertolak ansur.

aku rasa ini one part of penentu lulus atau gagalnya sesorg candidate itu. sbb soalan byk ok? 90 xsilap. kemungkinan utk membuatkan kita gagal tinggi kalau terlalu syok sendiri. huhu

LuLu^Lost posted on 3-10-2013 05:02 PM
mcm mn diorg nak tau ada bakat ke tak kita ni,  kalau apply pun tak dapat. tak bagi peluang. kan?  ...

bukan apply x dpt..
tapi itu namanya x layak...
huhuhuhu....
jgn ingat kita dh ade diploma, dh ade degree, kita boleh dpt semua jawatan...
dalam database MOHE, semua info kita ada dlm tu.. pointer, subjek yg dh amek, masalah2 dgn universiti, semua ada...
dan, yg mohon bukanlah anda seorang... berjuta org dalam mesia nie yg mohon...maka, ikut giliranlah yer.... mungkin giliran anda pada tahun2 akan dtg...
sy tggu SPA dulu pun sampai 4tahun, baru ade rejeki...tu pon cuma F17...dpt interview...pum pam pum pam bercerita..skali x dpt..
SPA nie sebenarnya dh ade caalon yg dia tau berpotensi utk diserap dalam kerajaan melalui form yg dan kelayakan yg kita isi..
maka, nasib lah sape yg x lulus interview tu...mereka hanyalah pelengkap hari temuduga...
mereka hanya menantikan org2 yg dh ade dalam list berkelayakan dan berkebolehan menjawat jawatan kerajaan...yg lain tu cuma penyeri majlis...
so, kenalah berusaha btol2 kalu dh dpt exam atau interview.. mgkin nama anda bukan dalam list yg mereka nantikan tapi mereka juga ada kuasa untuk mengubah semula list tu on da spot... tapi selalunya tidak berlakulah... gud luck semua...termasuk utk aku sendiri..
Last edited by naz0203 on 4-10-2013 08:15 AM

Follow Us
LuLu^Lost posted on 3-10-2013 05:18 PM
naz..seribu daya dah aku cuba naz oii. haha yg dpt dlm byk2 jawatan tu cuma Peg IT. exam paper aje ...

yes...syiok sendiri...
bajet bagus...
aku dapat jugak exam F29 dan F41...
lulus exam...Alhamdulillah...
tapi mmg kena rush bg jawapan..soalan math mmg kena laju mengira..
dia sengaja bg kita x cukup masa...
dalam banyak2 soalan, ade soalan mudah tapi perangkap seperti soala tentang diri sendiri..
dan ade beberapa soalan yg sememangnya susah giler yg mana mereka sengaja buat kita buang masa...
kalau ikut logik, mana cukup masa tu...
kat uni pon bg masa yg lama utk jawab soalan dgn jawapan yg 100% tepat...
mcm aku ckp...depa nie bukannya nak sgt tgk apa yg bagus kita nie, pandai ke tidak kita nie...
depa nak tgk sikap kita tu...
dan jika diperhatikan...exam spa bukanlah exam sgt pon..xde pon pengawas SPA jalan2 round dewan, tgk kita meniru ke x...
depa x heran pon kalau kita meniru... kita bawak nota dalam toilet pon xpe..
sbb depa bukannya nak sgt org yg bijak pandai nie...
mcm member aku dh ade PHD dapat interview pegawai penyelidikan gred Q41 jer pon..itu pon gagal...
x pelik ke...
bermakna, ade benda yg SPA nak...depa x tgk pon sijil2 anda tu, berapa tingkat bijak anda...xmau pon semua tu..
xpandai pon xpe...
dalam jabatan kerajaan tu, ramai jer yg kurang pandai...tapi depa reti hormat org..ade budi bahasa...boleh bekerjasama...buat keje diluar skop tugas kerja.
perasan x?
yg jenis kurang ajar kat kaunter tu jgn kiralah..itu semua level2 spm jer...biarkan jer la..
yg aku citer nie level2 pegawai... gred 2+ dan ke atas..

kalu sektor swasta, semua jenis buat keje sendiri...kalu suruh buat benda lain, kompom melenting.. x gitu?
sama2 kita muhasabah diri...ramai hentam gomen...keje senang lah, goyang kaki lah..
sape yg dh duduk dlm gomen, taulah kejenya camana...
swasta keje utk duit..
gomen keje untuk masyarakat...ikhlas...
sbb tu hanya org yg ade sivik yg cantik molek jer kebanyakannya berada dlm gomen...
dan mereka x perlukan org2 yg kaki politik, hentam2 gomen la, pembangkang la..
mereka hanya memerlukan org yg bagus budi pekerti, rajin bekerja, x banyak songeh..
maka, ingat..!!!!! masa temuduga jgn sekali2 bangkitkan isu politik... kompom....REJECT!!!!!!

Last edited by naz0203 on 4-10-2013 08:28 AM

naz0203 posted on 4-10-2013 08:26 AM
yes...syiok sendiri...
bajet bagus...
aku dapat jugak exam F29 dan F41...

aii... ko mcm marah je gaya komen ko ni. hahaha. pelik tu kalau kwn ko PHD pun xdpt juga... time aku dok bersungguh tenyeh jwpn..mmg aku dah terpikir dah...depa ni nak test cara aku je ni. sbb soalan IT bknnya byk pun. sikit2 je, kenegaraan sikit, math dan logik sikit. tang kendiri(isu personaliti) bukan main byk lagi. masa plak pendek. pendek nyawa aku time tu nak menjawab. hehe

aku xpernah dgr lagi org gi interview ngadap panel...ckp pasal politik. haha. kalau panel ty pun, sure kita kena kona jauh. walaupun xsetuju. hehe. 1 lg pada yg byk menghentam sebelum apply jawatan, pi private dulu segala media sosial korg. mana la tau, ada stalker yg dilantik kerajaan. haha.

tp pada aku, yg menghentam kerajaan bukan sbb nak jatuhkan, naz. ada dikalangan diorg nak betulkan yg mana bengkok2 tu. cumanya jangan la lantang sgt. kan? huhu. nak betulkan...jgn ckp je. masuk dan betulkan. aku berharap dikalangan org baru yang hadir dlm pejabat2 kerajaan, moga korg menjadi pengawai yg telus, jujur & amanah. jgn bt main weh. kerja tu ibadah.

xpasal aku tarbiah plak. haha

naz0203 posted on 4-10-2013 08:10 AM
bukan apply x dpt..
tapi itu namanya x layak...
huhuhuhu....

xlayak tu mungkin betul. aku pun tgu SPA lepas 6 tahun keje baru dpt amik exam. itu pun renew 3-4 kali. bab tgu giliran tu entah la. aku pun xpasti mcm mn diorg pilih. kekdg malas la plak nak pikir. mmg SPA ni aku bt utk isi masa lapang. haha...sbb setiap tahun berapa ribu org grad. masuk yg dah senior2 ni.. erm..

abis ko keje ape je skrg? swasta ke?

LuLu^Lost posted on 4-10-2013 10:01 AM
xlayak tu mungkin betul. aku pun tgu SPA lepas 6 tahun keje baru dpt amik exam. itu pun renew 3-4  ...

hahaa...
aku jawatan nie la....cuma kontrak jer. hehehehe

yg aku rasa, depa yg dpt tu mesti puas sbb ade jawatan tu kekosongan cuma dua, simpanan 10, apply 15k org. terbaiklah...

naz0203 posted on 4-10-2013 12:28 PM
hahaa...

Owh ye ke. Uih.. cerah gak peluang ko ni. Ty la boss kot boleh push. Cuma aku rasa ko akan bersaing dgn penolong pegawai yg dah ada degree tu. Org lama. tgu nak naik sama dgn ko je. Aku doakan ko dpt ye? Mmg susah skrg nak dpt keje gomen ni. Bkn senang. Dah ada kaki sebelah kira alhamdullilah la. Moga ko dpt. Amin. ^_^

Nnt ko terbit apa2...ajak aku. Teringin nak tgk. Haha.

Tgk tak smlm yg dtg ujian bertulis berapa ratus/ribu org? Hehe ..dgr cerita nak pakai cuma 4-5 org jer pun. Kat KL pun dah ramai candidates exam, apatah lagi negeri2 yg lain kan.
Faham2 jer lah yer..aku dah kali ke-6 menjalani proses exam ni. Sbb tiap2 tahun dorang mesti buat exam utk Penerbit Rancangan ni sama ada B27/B41.

Bile dah sampai peringkat interview, yg berjaya tak tau siapa.

Aku pun cuba nasib utk jawatan ni, walaupun telah berkhidmat di dalam perkhidmatan awam selama 7 tahun lantikan tetap SPA sebagai Pegawai Penerangan S41.

Selamat Maju Jaya semua.

naz0203 posted on 4-10-2013 12:28 PM
hahaa...

wahh..ko naz...kira dah penerbit rancangan la ni.....smlm teman sepupu g exam....dia ckp soalan xla susah sgt.....yang lain yang pergi apa pendapat anda?

LuLu^Lost posted on 5-10-2013 04:36 PM
Owh ye ke. Uih.. cerah gak peluang ko ni. Ty la boss kot boleh push. Cuma aku rasa ko akan bersain ...

cmna test..ok x

soulgarden posted on 6-10-2013 09:46 AM
Tgk tak smlm yg dtg ujian bertulis berapa ratus/ribu org? Hehe ..dgr cerita nak pakai cuma 4-5 org j ...

laa..ok la tu sol garden..kau dah ader kejer tetap..pegawai penerangan lagi...naper minta jawatan ni seoulgarden.....kasila kat adik sepupu i tu..dia x keje lagi..hihikss

muqrisz posted on 6-10-2013 11:51 AM
laa..ok la tu sol garden..kau dah ader kejer tetap..pegawai penerangan lagi...naper minta jawatan  ...

background academic aku mmg broadcasting..so mmg minat aku lebih di dlm bidang penyiaran kalau diberi peluang.

soulgarden posted on 6-10-2013 11:55 AM
background academic aku mmg broadcasting..so mmg minat aku lebih di dlm bidang penyiaran kalau dib ...

oic...yerlaaa...adik sepupu aku pun minat dlm bidang penyiaran ni....tapi skop keje dia saya mcm masik samar2 lagi....mmg keje terbitkan rancngan ker...

muqrisz posted on 6-10-2013 12:58 PM
oic...yerlaaa...adik sepupu aku pun minat dlm bidang penyiaran ni....tapi skop keje dia saya mcm m ...

a ah..skop kerja kene terbitkan rancangan tv/radio sama ada dlm bentuk hiburan/sukan/majalah/dokumentari/berita, etc. Last edited by soulgarden on 6-10-2013 08:54 PM

soulgarden posted on 6-10-2013 09:46 AM
Tgk tak smlm yg dtg ujian bertulis berapa ratus/ribu org? Hehe ..dgr cerita nak pakai cuma 4-5 org j ...

haha...B41 calonnya satu mesia 3+++ jer..
kekosongan 1+... oklah tu.
pastu, setahu aku, jawatan penerbit rancangan B41 last temuduga adalah pada tahun 2010.. acaner plak boleh tiap2 tahun nie.. pelik..hehehe

muqrisz posted on 6-10-2013 11:14 AM
wahh..ko naz...kira dah penerbit rancangan la ni.....smlm teman sepupu g exam....dia ckp soalan xl ...

senang memanglah senang.. tapi adakah anda ambil tahu nama penuh p. ramlee?
adakah anda ambil tahu siapakah juara bintang RTM?
adakah anda ambil tahu tagline TV2?
adakah anda tahu tahun depan sukan olimpik kat mana?
adakah anda ambil tahu jabatan penerangan dibawah kementerian apa?
soala mmg senang tapi adakah anda tahu semua jawapan soalan2 yg senang tu?
sbb anda semua dok layan astro, tgk raja lawan, super spontan, karot komedia...
heheheehe.....