CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 80029|Reply: 34

Bayi Kuat Mengeliat

Salam sejahtera..

b4 nak coret panjang, utk moderator, kalau ada thread ni merge kan ajerlah yer... sebab search xder kuar result tajuk nih.. tak tahu la tajuk lain kan,,,

Utk pengetahuan ibu bapak sekalian yg dah lama berkampung kat BOD keibubapaan ni, saya baru jer naik pangkat Jadi Bapak.. anak baru lahir 31 Ogos 2013... baby Boy

So sebab anak yg pertama, so byk jugak la cabarannya... dan yg paling aku nak tanya kat mana2 parent yg dah byk experience mengenai bayi nih.. hehehe

yg 1st, bayi kuat mengeliat sampai merah mukanya.. n kekerapan dia mengeliat tu agak kerap jugak, tapi mmg kerap.. adakah Normal?

Yg 2nd, bayi kuat tol nyusu.. lebih2 lagi waktu malam... kadang tak sampai sejam dah merengek nak nyusu

Yg ketiga, bayi muntah susu... tak la kerap, tetapi ada berlaku...

Mohon pencerahan dr forumer sekalin...

(Bapak risau)

Anak saya baby boy.Masa lahir memang kuat menggeliat.Merah muka tu betul lah.hehe
Sambil menggeliat sambil tu dia keluarkan suara.Sampai kita terkejut.
Normal sebab anak buah saya skrg 3 bulan pon menggeliat.Kuat suara dia.

ada kentut2 tak? sbb kadang2 dia meneran kentut/perut tak selesa bukan ngeliat.

rienafaiz posted on 26-9-2013 10:56 AM
Anak saya baby boy.Masa lahir memang kuat menggeliat.Merah muka tu betul lah.hehe
Sambil menggeliat ...

yer mmg kuat, merah muka tu sampai gelap.. hhuhu kekdang riso jugak tgk...

epysha posted on 26-9-2013 11:19 AM
ada kentut2 tak? sbb kadang2 dia meneran kentut/perut tak selesa bukan ngeliat.

yer kekdang dengan kentut sekali...  kekadang cuma ngeliat dgn suara yg... ntahlah x tahu nak cakap...

rienafaiz posted on 26-9-2013 10:56 AM
Sambil menggeliat ...

kalau baby boy dia nyusu mcm bunyi ganas sikit tu...ada ker camtu anak wak?

Follow Us
orgkpg posted on 26-9-2013 01:01 PM
kalau baby boy dia nyusu mcm bunyi ganas sikit tu...ada ker camtu anak wak?

bunyi macam gelojoh..saya bfeed sampai 2 tahun.Memang kerap la..
skrg dh 2y5m botol jee

rienafaiz posted on 26-9-2013 02:29 PM
bunyi macam gelojoh..saya bfeed sampai 2 tahun.Memang kerap la..
skrg dh 2y5m botol jee

yer yer.. perkataan yg sesuai gelojoh.. hehehehe .. o.. bfeeding 2 tahun eh... leh tau wak kerja ker fulltime surirumah...

orgkpg posted on 26-9-2013 02:35 PM
yer yer.. perkataan yg sesuai gelojoh.. hehehehe .. o.. bfeeding 2 tahun eh... leh tau wak kerja k ...

saya kerja....

rienafaiz posted on 26-9-2013 03:18 PM
saya kerja....

dalam masa 2 tahun kira 100% b/feeding ker camana... bab org umah pun abis cuti 3 bulan kena keja balik...

yg 1st, bayi kuat mengeliat sampai merah mukanya.. n kekerapan dia mengeliat tu agak kerap jugak, tapi mmg kerap.. adakah Normal?

- itu biasa...  anak nak train muscle dia...  paed anak aku suka btol bila anak aku mengeliat depan dia...  ayat peberet paed anak aku : owh, i love this sound...  anak u bagus...  i lagi suka kalau dia mengeliat sampai 5-6 month...  healthy...

Yg 2nd, bayi kuat tol nyusu.. lebih2 lagi waktu malam... kadang tak sampai sejam dah merengek nak nyusu

- baby boy memang kuat menyusu...  siap gelojoh lagik macam kita ni tak pernah kasik susu sejak dia lahir...  hehehehe...

Yg ketiga, bayi muntah susu... tak la kerap, tetapi ada berlaku...

- ada banyak sebab...  tapi sebab utama, anak kembung...  kedua, anak tak sendawa lagik, so susu lama tolak susu baru...  tapi kalo orang tua, diorang suka...  katanya anak muntah sesekali sebab cuci perut...

orgkpg posted on 26-9-2013 03:20 PM
dalam masa 2 tahun kira 100% b/feeding ker camana... bab org umah pun abis cuti 3 bulan kena keja  ...

suruh orang rumah ko pump susu...  pastu setiap kali hantar kat nursery, kasik stok yang dah pump tu...  then pesan ngan nursery yang ko memang tanak anak minum susu formula sampai 2 tahun...  tapi make sure la susu pump tu ko kasik cukup kat nursery...

tahniah dapat baby MERDEKA!!!

pengalaman sebagai bapa

baby mengeliat tu normal la..

baby kerap nak menyusu pasal dia xpuas BF,try sebelum tido mlm ko bg dia menyusu botol,bg hbs 1btl.
cam baby boy aku dulu,xpuas BF,so bg susu botol,habis 1 btl,tdo lena dia 2,3jam pastu baru merengek nak susu balik.dpt la tdo lama sikit.

baby muntah ni,kena hati2 nnt tersedak muntah susu dia pulak,lepas bg menyusu try tepuk belakang dia slow2 utk bg dia sendawa.

sekian serba sikit pengalaman aku sebagai bapa beranak kecik.

eyansss posted on 26-9-2013 04:27 PM
suruh orang rumah ko pump susu...  pastu setiap kali hantar kat nursery, kasik stok yang dah pump  ...

o.. yer ker... hmmm.. tu la yg risau, plan mmg nak bagi susu badan, sebab tempt si ibu bekerja jauh.. lbih kurang 50 km dari bakal tempat rmh pengasuh... yg abah nyer yang dekat... bab kalau tgk tren penyusuan skang ni, baby mmg nak nyusu paling kurang sejam setengah ke 2 jam sekali...

cuma risau org umah mampu nak pump utk stok sehari tu....

Fariz07 posted on 26-9-2013 05:02 PM
tahniah dapat baby MERDEKA!!!

Thanks,,, mmg x sangka sgt sebab tarikh jangkaan sebenar pada 9.9.2013... 30hb tu org umah demam.. pagi g klnik, balik umah rehat... tau2 tgh hari org umah call dia banjir...terus speed ke hospital... nasib baik tak jauh... hehehe syukurlah semua selamat jam 1.40 am 31 ogos... naik pangkat aaku jadi bapak..

orgkpg posted on 26-9-2013 05:11 PM
o.. yer ker... hmmm.. tu la yg risau, plan mmg nak bagi susu badan, sebab tempt si ibu bekerja jau ...

apa kata ko soh wife ko carik group fb untuk ibu BF ni...  ada banyak group n sume group ada bagi petua n cara2 nak bagi susu banyak...  tapi, kalo la isteri ko tak dapat nak pump sebanyak tu, terpaksa la ko campur ngan susu formula...

anak aku dulu pun kuat menggeliat masa newborn.. lama2 berkurang sendiri. Btw, ada tanda2 hydrocele (org melayu sebut angin pasang?). Anak aku dulu ada hydrocele ni.. aku perhatikan, bila hydrocele dia dah baik, kekerapan menggeliat dia banyak berkurang.. ada kemungkinan tak selesa sbb telor besar sebelah kot.. hehhehe

Baby banyak menyusu waktu malam tu perkara biasa.. corak penyusuan akan berubah dari masa ke semasa. Masa baru2 mcm ni biasanya byk tido je tapi kalau byk tido belah siang, mlm banyak le dia nyusu.

Baby kerap muntah ni pun kena kat anak aku dulu. Bila rujuk kat doktor (pakar), dia kata sebab salur makanan ke prut dia sempit. Lama2 baik la tu. Doktor tu bagi ubat.. ko nak tau ape tak? Gaviscon tablet tu haa... amik suku atau separuh, hancur2kan, pastu campur kat susu utk bagi dia minum..

orgkpg posted on 26-9-2013 03:20 PM
dalam masa 2 tahun kira 100% b/feeding ker camana... bab org umah pun abis cuti 3 bulan kena keja  ...

selama 1y8m full sebab kat office saya pam untuk stok dia minum esoknya.
Alhamdulillah susu banyak time tu.
lepas 1y8m tu cmpur sbb susu semakin sikit...Kena pam la kat office insyallah susu banyak

Tahniah..dapat baby merdeka
anak 1st dulu pun aku ingat nak peram smpai merdeka
namun apakan daya baby x sabar nak keluar, 28/8 dh keluar...
Mak aku pernah ckap, kalau cuci lampin anak jgn masuk w/machine.
cuci tangan je tapi kalau nak perah tu jgn dipintal sbb nanti baby kuat menggeliat
so, aku pun ikut je
tapi x tau la sejauh mana kebenaran itu sbb baby aku dulu pun kuat menggeliat gak
tapi normal la baby menggeliat, sbb dlm perut pun meka menggeliat jugak
bab menyusu tu mmg baby boy kuat menyusu
anak lelaki aku 2 org mmg mcm tu jugak
sampai melecet wehh..nangis2 nak menyusukan dia
tdo tak payah cakap la, mmg x lena langsung kekdg stress jugak
lepas menyusukan anak pastikan bagi dia burpppp dulu (sila belajar cara yg betul ek)
tu tandanya susu tu dh melepasi tekak dia, so boleh mengurangkan risiko sedak susu
dan jgn sentuh bhgn perut ngan nenen dia kalau tak muntah

12Next
Return to list New