CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: GuaAnakMelaka

Belanja Dapur Sebulan

aku dok sorang2 ja..rasanya kalau brg utk masak2..maybe below 100 kot sebulan
mkn kat luar time lunch tuh lagik byk aku spend dr makanan kat umah

For me, masak 3 x sehari, 7 hari seminggu. Memang lebih RM1k. Makan luar tu dalam1 atau 2 kali je seminggu.
I spent RM600 utk barang basah sahaja, itupun kalau beli kat pasar borong. Kalau beli kat pasar tani, dgn 600 hengget tu cuma tahan 2 minggu jelah jawabnye. Barang kering dalam 400 lebih. Tengoklah bulan tu byk ke barang habis. Kalau bulan tu byk barang habis yg selain dari bahan utk makan, mcm sabunlah, toiletris lah, tah apa2 lagi tu maka over bajet lah jawabnye.

I tak tau dah nak cut tang mana .

Itu gaya2 makan lauk2 biasa je, takdelah ikan2 mahal apa semua tu.
I ada 3 growing kids, my hasben and a maid. Nak kata kitorag makan byk tak jugak, but my son mmg lah makan byk. Bibik pun bukan jenis mentekedarah, dia just makan nasi banyak but lauk ciput.

Nak kata lauk masak berlebih tak jugak, satu meal satu lauk je, kadang ada sayur kadang i tak buat sayur. Ada lebih simpan then panaskan. Kadang2 lah masak 2 lauk. Jarang sangat membuang atau masak berlebih. Sbb i jenis yg biar kurang, nanti kalau tak cukup goreng telur dadar ke telur mata ke camtu.

I monitor my spending ada dekat setahun kot, then i dah tau tu i stoplah kira, so i get fixed amount from asben utk belanja dapur ni. But bila time habis cepat tu, i suh dia gi belilah sbb i dah takde cash.

How  people spend less than that i takleh nak comprehend huhuhu. Sbb i rasa i feed my family sangat2 sederhana dah.

Kos makan luar seminggu sekali dua tu lain, tak masuk dlm ni. Then takde beli susu mahal sbb anak2 dah besar, just nespray small pack je utk derang makan ngan coco crunch. pampers pun yg murah je sbb my doter pakai mlm sekeping je.

Last edited by sitisbp on 29-9-2013 06:50 PM

Hana posted on 27-9-2013 09:58 AM
rabu lepas, aku gi pasar basah,
2 slice ikan merah + 1 slice ikan jenahak = rm21
3 slice nie utk  ...

kak hana
nak bertanya...
mmg makanan baby harus ikan mahal ke?
sbb nye anak saye saya kasik ikan kecik2 aje.
sbb apa org kasik baby ikan mahal2?
ke mmg mak2 budak mkn ikan mahal?
saya suap anak ikan yg saya mkn.
so kalo ikan murah yg  sy mkn, so anak mkn ikan murah jgk.
cukup ke kasiat anak saye?
sekian soklan saye.

silica_SiO2 posted on 30-9-2013 02:05 PM
kak hana
nak bertanya...

ada kaitan ke ibu mkn ikan murah jd tak cukup protein kat anak..yg aku tau anak2 elok makan byk ikan coz ikan bgs tuk otak baby...ikan bukan kepala ikan...kepala ikan tak bgs...anak aku pun mkn  sama mcm aku jer..ok jer otak dia..minum susu pun yg murah jer tak de yg mahal pon...coz bila beli yg mahal dia muntah2 n demam...tak serasi...cuma mak aku penah cakap kalo kita biasa ajar anak kita mkn benda yg mahal2..nanti dia tak nak mkn benda yg murah2...seelok2nye gilir2kan ari nie ikan,esok ayam,lusa daging...nie yg aku buat ler..

poyohabis posted on 30-9-2013 02:25 PM
ada kaitan ke ibu mkn ikan murah jd tak cukup protein kat anak..yg aku tau anak2 elok makan byk ik ...

takde ar
psl bese mak2 budak menyembang
konfem kasik makan ikan mahal2 dan besar2
bese ikan merah ikan jenahak tenggiri salmon
tadek ikan kembong ke, sardin ke..kerisi ke
so rase saye plak yg bajet giler kat makanan anak ke

belanja dapur tak termasuk makan luar dalam 300-400 monthly.

Follow Us
silica_SiO2 posted on 30-9-2013 02:30 PM
takde ar

ala ko jgn la rs rendah diri..anak aku pun mkn jer ikan kembong,ikan cencaru,ikan pari,ikan bilis pon dia sembat jer coz aku msk pe pun dia mkn..org zmn dulu2 bg anak ikan sungai jer...berjaya jer anak2 org dulu...kawan mak aku peguam pun mkan mcm kita mkanan yg biasa2 jer...siap tumbuk belacan lagi kawan mak aku tu...anak2 dia selamba je mkn...pd aku tu semua ikut pd ekonomi n ibu bapa tu sendiri...yg penting anak2 kita sihat,cergas...tak perlu ikut orang...

barang dapur ai dlm RM300++ but my baby RM500++ dah tentu2... dgn pampersnyer...susunyer. nestum lagik, biskut lar, dgn glukose eiiii....mcm2lah sejak ader anak nie... bajet shopping & "entertainment" skg suma anak yg sapu!!!!

silica_SiO2 posted on 30-9-2013 02:05 PM
kak hana
nak bertanya...

mmm.. utk senang aku masak (takyah siang ikan) dan senang jugak mak mertua aku masak (takyah siang) utk anak2 aku le.
itu ajek aku pikir. kaedah menyenangkan diri sendiri & orang lain jugak. itu kan pakai slice.
aku nie, max masa boleh duduk kat dapur 30minit ajek tau. lebih dekat2 1 jam, nnt aku hangin kat semua orang.
30minit tu termasuk basuh ikan, kupas2 bawang, potong2 sayur + basuh2 apa2 perkakas yg digunakan. aku tak suka blend awal2 bawang2/halia2 whatever dihari lain sebab aku malas & sering outing hari sabtu/ahad. takde masa nak duduk lama2 kat dapur. panas & penat nak berdiri lama2.
lagipun, budak2 makan tak banyak. 1 slice mmg cukup.
takde kaitan dgn ada khasiat ke tak.
kalau masak ikan kerisi (mmg murah tapi kena siang), pun ambik part bawah - badan - yg less tulang2. part atas, aku pun tak makan. pun rugi sket lah kat situ.

kalau pasal khasiat, aku masuk grup mak2 yang masak homemade meal nie (majoriti chinese) lagi la. derang guna ikan salmon kauuu..haa..hambikk. buat bubur pun campur ikan salmon.
lagi la terkedu. derang masak benda2 berkhasiat tau.
err..malas pulak aku nak senaraikan.

Last edited by Hana on 30-9-2013 03:02 PM

silica_SiO2 posted on 30-9-2013 02:30 PM
takde ar

ada jugak hari aku miss/tak beli ikan slice nie.
mil masak ikan yang ada lah.ikan2 yang dibeli oleh FIL utk rumah.

tapi, anak aku ada mild ezema. so, ikan jenis gatal2 dia takleh makan.
aku lupa la ikan yang gatal tapi, MIL ckp, cencaru jenis ikan gatal.
yang dia boleh makan, kerisi ajek lah.
ikan isi putih ajek boleh makan (ala ala pantang orang bersalin kejadahnya )

Hana posted on 30-9-2013 03:06 PM
mil masak ikan yang ada lah.ikan2 yang dibeli ol ...

ade yg kata cencaru tak bisa
selar tak bisa
sardin tak bisa
bawal putih tak bisa

ade yg kata kerisi bisa
mabong bisa
pari bisa
bawal hitam bisa

pening sungguh la..

Hana posted on 30-9-2013 03:06 PM
mil masak ikan yang ada lah.ikan2 yang dibeli ol ...

kalo saya
elergik ikan buruk aje
sure gatal2.
kalo fresh, walopon ikan kembung pelaling or selar kuning pon
sume okes saje.

Belanja dapur aku tak sampai 50 pun utk 3 bulan... sebab aku beli bahan kering cuma 3 bulan sekali je waktu sabun mandi, serbuk pencuci, beras & minyak masak dah habis... bahan basah tak sampai 50 jugak sebulan...

sebab apa tak sampai 50... sebab aku masak simple je guna bahan basic iaitu bawang, kunyit, santan, cili, asam keping, asam jawa... aku tak pakai sos tiram, sos cili mahupun kicap sebab segala mak nenek sos ni mahal.... bahan masakan pun aku ringkas je, tak pakai daun kari ke, daun bawang ke, daun sup ke, buah keras ke dll...

Lagi satu, aku suka combine resipi cthnya Ayam Goreng Kunyit masukkan kacang panjang... Petola Rebus masukkan udang... Kangkung Goreng Belacan masukkan isi ayam.. Sup Telur masukkan sayur-sayuran organik... Ikan Selar Masak Asam Pedas masukkan terung, bendi & tomato... Jadi, selain menyihatkan masa aku jimat & bahan masakan pun jimat. Jimat Duit!

minuman pulak aku tak beli mak nenek 3 in 1 sebab mahal dan banyak gula... aku beli minuman murah iaitu teh dan kopi..... bancuh sendiri je.... MILO dan segala produk NESTLE telah lama dilupakan sebab mahal.. dan aku tak ajar anak aku minum MILO cuma susu perisa Honey je

Sabun pulak tak pakai shower cream ke, milk bath ke... aku pakai Sabun Fruitale je... pencuci je aku invest pada jenama TOP tapi tahan 3 bulan... Syampu, Scrub, Masker, Bleach cream aku beli kat Thailand RM5 je satu... jimat kan

Jadi aku dah jimat 200 ringgit di situ... that's why aku boleh sign up keahlian gym platinum.. sebab aku pandai jimat... orang lain semua cakap aku bergaya & ingat aku banyak duit, padahal diorang tak tahu, aku jimat camane

agak-agak boleh ikut?

wanitajelita posted on 30-9-2013 05:26 PM
Belanja dapur aku tak sampai 50 pun utk 3 bulan... sebab aku beli bahan kering cuma 3 bulan sekali j ...

huiii harus laaa   aku  kena  polo  cara   ko pas  nie  ..  smlm dah beli brg2  umah ...
kat kedai  ubat   agak  murah laa  sikit  harga nye .. total  bli brg  umah  smlm  dlm 60 hingget   jer

ubt  gigi  bedak2  segla  keperluan  yg lelain .. ader  stock lg ..

sabun  top  der  laa 4 kotak  2.5kg  leh laa tahan  sampai ujung  thn  kekeeke

sbtu ni plak  nk jln jauh  kena aku  jimat  cermat ... huhuhuhu

kalam78 posted on 1-10-2013 10:33 AM
huiii harus laaa   aku  kena  polo  cara   ko pas  nie  ..  smlm dah beli brg2  umah ...
kat keda ...

Bagi aku, aku utamakan aktiviti fizikal/santai/sosial berbanding barangan berjenama mahupun makanan mewah... pemakanan sihat tak semesti belanja besar, tapi memandangkan semua orang menganggap makanan mewah adalah cara utk meraikan kejayaan, tu pasal diorang akhirnya tak cukup uit utk memenuhi lifestyle tu...

wanitajelita posted on 1-10-2013 10:56 AM
Bagi aku, aku utamakan aktiviti fizikal/santai/sosial berbanding barangan berjenama mahupun makana ...

yup   aku  sokong   tu .. tk semesti  nk  barangan  yg  brand2   .bior  laa idup  serba  serderhana  
jer ...  aku  pon idak laa mewah  pon  tp  ckup  serba  serbi   alhamdulillah lah kan ....   

n klu ader  rezeki  syukur  sesgt  ..

wanitajelita posted on 1-10-2013 10:56 AM
Bagi aku, aku utamakan aktiviti fizikal/santai/sosial berbanding barangan berjenama mahupun makana ...

aku sokong makanan sihat tak semestinye yg mahal...yg penting segar...cara sabun bsh tu memang btl kan..beli yg dlm kuantiti beso nye tahan 3-4 bulan...tp umah aku shower kuat pakai sebelum nie..coz main tekan jer..bila beli dove(mahai betul skrg nie rm20 tuk 1l) baru la tau nak berdikit2...bab2 berus gigi n ubat gigi memang tiap2 bulan la suami aku beli..dah menjadi hobi dia nak membeli benda alah tu..kadang2 aku beli gak kopi yg 3 in 1 tu..kadang2 ada beli yg berjenama ada beli yg murah...n kdg2 yg murah pon best gak...

aku lak kalo ada balance duit tu tak de la nak ke gym..cuma simpan tuk target nak membeli cincin emas,baju or alat tuk anak aku(bedak muka,alat tulis)...coz badget kecik..kalo yg beso2 tu harus la pau cik suami

barang kering rm250
barang basah rm250 juga kut..yg ni x tentu tgk keadaan harga pasaran semasa...tp selalu p beli d tesco saja ikan dan ayam murah bila ari sabtu

selalu makan luar time breakfast aje waktu weekend, pasal bawa anak giplayground.
so far aku rasa belanja makan dalam bawah rm300 kot.
masak sendiri, beli kat pasar sungai besi, pasar borong selangor. murah sikit.

poyohabis posted on 30-9-2013 02:39 PM
ala ko jgn la rs rendah diri..anak aku pun mkn jer ikan kembong,ikan cencaru,ikan pari,ikan bilis  ...

anak aku pun suka ikan bilis. so selalu ada stok ikan bilis goreng dalam peti ais. bila makan lauk apa2, kasi sikit ikan bilis, memang banyak dia makan pasal dia suka benda2 rangup ni.