CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: GuaAnakMelaka

Belanja Dapur Sebulan

wanitajelita posted on 30-9-2013 05:26 PM
Belanja dapur aku tak sampai 50 pun utk 3 bulan... sebab aku beli bahan kering cuma 3 bulan sekali j ...

aku suka la idea memasak tanpa guna kicap bagai tu. aku rasa aku perlu substitutekan penggunaan bahan masakan cam ko.

so far, kat belakang rmah aku, ada la aku tanam serai, pokok kari, daun pandan, pokok cili, kunyit. tu aku rasa salah satu kekdah utk jimat.

tipuware posted on 3-10-2013 10:23 AM
anak aku pun suka ikan bilis. so selalu ada stok ikan bilis goreng dalam peti ais. bila makan lauk ...

tu la...anak aku pulak memang kami dah ajar mkn jer apa pun...x nak ajar memilih mknan..nanti yg susah kita gak kan...tp sebulan sekali ada la suami aku bwk mkn sushi...tu pun mula2 dl dia tak nak mkn ikan salmon coz dia kata geli mcm tak msk..bila ckp ikan nie bgs tuk otak...nanti leh bantu jd otak dia pandai baru la dia mkn...cuma anak aku tak suka mkn sayur...ada jer alasan dia..dia ckp mkn sayur hanya hari sabtu jer...bila hari sabtu suruh dia makan sayur dia kata dah makan semalam hari friday..banyak alasan dia...karnivor betul anak aku nie

bab2  makan  nie  so  far  aku  ok  jer   ..  sbb   jarang  masak /  makan pon  ..

tp  weekend  tu ader  laa masak   ..  simple2  jer  tumis2   goreng2  .. agak menjimat jgk ..

poyohabis posted on 3-10-2013 10:32 AM
tu la...anak aku pulak memang kami dah ajar mkn jer apa pun...x nak ajar memilih mknan..nanti yg s ...

cam mak aku, dia nak kasi anak abg aku makan sayur, dia selalu buat nasi karot. kiranya mmg hancur la blend lobak tu..
kadang2 mak aku buat stok ayam, yg campur sadri, karot, then masak gunakan home made stok.

anak ko jenisdapat detect sayur daripada rasa atau rupa?

tipuware posted on 3-10-2013 10:37 AM
cam mak aku, dia nak kasi anak abg aku makan sayur, dia selalu buat nasi karot. kiranya mmg hancur ...

bebudak  tu  laa masalah nyer  ..  sayur  jer  semua  x nak  makan  ..

mcm  ank  buah aku pon sama ..  klu mkan  mee  tu ader   dia  dah tlok siap2  syur
tepi pinggan  

tipuware posted on 3-10-2013 10:37 AM
cam mak aku, dia nak kasi anak abg aku makan sayur, dia selalu buat nasi karot. kiranya mmg hancur ...

anak aku kalo aku cincang halus2 sayur atau bawang semua blh nampak walaupun sehalus2nye..kalo blander jer dia tak tau..telan jer...aku rs dia cam rupa n warna syr2 tu...ada ke satu hari suami aku suruh dia mkn carrot dah potong kecik2...anak aku leh ckp "adik nak sayur yg warna pink jer"..mana ada syr warna pink..bayam yg airnye warna pink pon dia tak sentuh..coz tu air jer warna merah sayur dia warna hijau...

Follow Us
poyohabis posted on 3-10-2013 10:40 AM
anak aku kalo aku cincang halus2 sayur atau bawang semua blh nampak walaupun sehalus2nye..kalo bla ...

demand  ank  ko yer   

kalam78 posted on 3-10-2013 10:45 AM
demand  ank  ko yer

bukan demand tu cara nak mengelak...tau2 jer la budak2 kan...ada jer alasan tak munasabah dia bg...ada ke dia tengok iklan pencuci muka yg dr hitam ke putih apa nama tah lupa aku..anak aku suruh aku pakai coz katanye aku hitam..pakai tu leh jd putih..tersedak2 suami aku dengar...

poyohabis posted on 3-10-2013 10:55 AM
bukan demand tu cara nak mengelak...tau2 jer la budak2 kan...ada jer alasan tak munasabah dia bg.. ...

hehehe   tulaa  ank2  sekarang    kita  di  sek  kan  blik   

ader  ke patut  sabun di sama kan   sabo  weh ..

kalam78 posted on 3-10-2013 10:57 AM
hehehe   tulaa  ank2  sekarang    kita  di  sek  kan  blik   

ader  ke patut  sabun di sama kan ...

tu la pasal...pening kepala melayan nye...tp bila dia sakit demam tu sian lak..bila dah jd mcm tu moyok jer kan..dah tak best lak nak dengar mulut dia merapu tah apa2...

poyohabis posted on 3-10-2013 11:00 AM
tu la pasal...pening kepala melayan nye...tp bila dia sakit demam tu sian lak..bila dah jd mcm tu  ...

taw  tkpa ...  anak2   layan kan  jer  weh ....  

bulan ni  brg2  dapur  udah  beli ke  ?

kalam78 posted on 3-10-2013 11:01 AM
taw  tkpa ...  anak2   layan kan  jer  weh ....  

bulan ni  brg2  dapur  udah  beli ke  ?

belum lagi..suami aku bz...dia tak bg aku beli sorg2...so mkn lunch beli jer yg dah siap msk..dinner lak mkn kat luar...suami aku dah start bz skrg nie...aku biasa la bz megeras jer la...tp bajet biasa jer kot..coz dah memang bajet tuk mkn luar n brg2 dlm umah berapa...cuma tu lar brg dah naik harga kan skrg nie bawak rm50 tak dpt beli apa pun...

ohh  tk pa  jimat  cermat  laa sikit  kita pas nie ..  insya-allah  ...  sikit2  adat  laa kan ....

aku  pon dah  beli siap2  senang ...   

tipuware posted on 3-10-2013 10:26 AM
aku suka la idea memasak tanpa guna kicap bagai tu. aku rasa aku perlu substitutekan penggunaan ba ...

wah bestnya... tipuware, share la kat sini cara penanaman pokok2 sayur tu. Mesti seronok dapat masak dengan bahan-bahan yg diambil dari keliling rumah... ala orang dulu-dulu

wanitajelita posted on 3-10-2013 11:51 AM
wah bestnya...  tipuware, share la kat sini cara penanaman pokok2 sayur tu. Mesti seronok dap ...

Ntah. aku tanam aje, campak kan aje, hidup tak hidup naisb la. mak aku suruh aku borak2 dgn pokok, takdenye aku ada masa, baik aku ngulit anak aku heheh. pandan musuhnya cam pak belalang aje la, kat belakang rumah aku 1 dah roboh pasal pak belalang makan. api aku tak ralat pun, ada lagi berpokok2. serai pun sama, kunyit pun sama. aku takde kekdah pasal aku main tanam dan siram. dia nak hidup, hidup la, tak dapat hidup aku tanam lain. cam pokok cili agak ngada2 pasal ulat mudah datang. so biasanya sempat berbuah sekali aje, then kena makan dgn ulat. aku beli baru

mama...

stock groceries selain barang basah yang wajib ...budget untuk sebulan
pampers, susu anak (kena cover utk rumah pengasuh sekali tau)
mau dekat 1000, barang basah, bila time nak masak baru kelam kabut pi beli, sebab suami suka fresh.
dalam peti ais tu stock sentiasa kena ada, utk tetamu yg suka mai terkejut terkejut nak duduk sampai 2,3 minggu tak mau balik tu kan....pas tu tabung utk gas pun kita peruntukkan...tambah bila time cuti sekolah (anak anak mama tak sekolah lagi) tapi utk para tetamu yg berkunjung, time tu baru stok barang basah dalam peti seketat ketat yg boleh...sebab kalau tak....kami dua akan jadi bahan maki.

sekian.

1k  termasuk   antar  kat pengasuh  ...  mmg   coz  tinggi .. susu pampers ..  

brg2  kering / basah ..

penin  mikir2   tiap3  bulan

mamaezah posted on 3-10-2013 02:14 PM
mama...

stock groceries selain barang basah yang wajib ...budget untuk sebulan

dl ms anak aku msh pakai pampers memang bajet gan susu dia rm1 k lar...tp lps dah beso nie banyak senang wooo...susu minum 2x sehari jer...lebihkan makan nasi atau mkn mee..mkn mcm org beso gak ler...tp ikut standart perut dia la kan...cuma tak ajar kan bg mkn snek n junk food...jd senang sikit bila kuar pegi mn2 dia tak reti  mkn tu..dpt gift kat tadika pon tak reti mkn....katanye tak sedap...rosak otak adik

poyohabis posted on 3-10-2013 05:11 PM
dl ms anak aku msh pakai pampers memang bajet gan susu dia rm1 k lar...tp lps dah beso nie banyak  ...

Ishhh bagusnya anak awakkkk....,!! Brapa umo dia? Bagi tip

mamaezah posted on 3-10-2013 10:06 PM
Ishhh bagusnya anak awakkkk....,!! Brapa umo dia? Bagi tip

skrg ni dah 4 thn... ms umur 1 thn setengah dah ajar kencing kat toilet.. sy mmg bukak pintu toilet time sy buang air bg dia  tgk...tp ambik ms dkt sbln br dia x terkucil sblm bgtau nak kencing...pampers msh pakai lg mlm2.... bila umur dia 2 thn genap ajar anak sy minum susu 1 jam b4 tido...seblm tido ajar kencing kat toilet.... mula2 seminggu pertama anak sy melalak time nak tido coz nak susu terpakse bertabah ler....lps tu dah ok...mula2 sy buat ms umur 1 thn setengah-2 thn sehari 5x susu...2-3thn 4x sehari susu...3-4thn 3x susu...tuk 4 sehingga dia dewasa nak 2x sehari..

saya memang ajar anak buang air kecik atau beso terus ke toilet duduk..coz umah ada toilet tu jer..tak de pakai toilet kanak2..beli jer pelapik tuk kanak2...kecik sikit dr yg biasa...nanti anak pun suka..ada corak2 lagi...mula2 memang susah sikit tp lps tu kita dah senang...kene kerap tanye kat anak nak kencing ke tak...10-20 minit sekali tanye...

sorry tt ter ot yer jgn mara

akhirnye suami aku bg gak aku pegi beli brg dapur sorg2..disebabkan dia semakin bz semlm balik kejap jer tuk sembahyang maghrib...lps tu pegi site blk n blk kul 10mlm...alih2 terpakse la mengalah...
Last edited by poyohabis on 4-10-2013 09:14 AM