CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: GuaAnakMelaka

Belanja Dapur Sebulan

poyohabis posted on 4-10-2013 09:05 AM
skrg ni dah 4 thn... ms umur 1 thn setengah dah ajar kencing kat toilet.. sy mmg bukak pintu toile ...

nak kena train abang abang macam poyo jugak lah!!
bukan kedekut...tapi pampers makin mahai la !!!

mamaezah posted on 4-10-2013 10:53 AM
nak kena train abang abang macam poyo jugak lah!!
bukan kedekut...tapi pampers makin mahai la !!! ...

anak awak umur bape...awak pegi jer ke tesco,mydin,giant atau mn2 supermaket tengok alas duduk tuk kanak2...kecik jer muat la gan montot dia org...mula2 memang ler kelam kabut kan..tp lama2 ok...kene bertabah ler mula2...brg skrg nie semua pon dah naik harga..memang teruk la..tadi pegi mydin n pasar basah...

kat psr bsh beli ikan 2 jenis dah rm20...udang n ikan rm10 tuk buat rencah memasak...sayur2 segar abis rm20...kat psr bsh jer abis rm50...

pegi mydin beli brg kering dapur n downey abis rm160...abis rm200 tu tak beli lg beras coz beras banyak lg..mmg mhl betul skrg nie...mcm mn la org yg pendapatan rm1500 ke bwh n org2 kg atau org yg ramai anak...mesti mkn semua kene sukat...

Last edited by poyohabis on 9-10-2013 04:07 PM

sya rm500 ke bwh...
tiap2 hari msk...jrg sgt2 mkn kat luaq...
suami mmg bw bekal ke tmpt keje...

Alhamdulillah cukup...

Hana posted on 27-9-2013 09:58 AM
rabu lepas, aku gi pasar basah,
2 slice ikan merah + 1 slice ikan jenahak = rm21
3 slice nie utk  ...

Orang kaya pun tepuk dahi kalau beli ikan mahal hari2..rakyat marhaen macam saya ni berbelanja ikut poket aje..sebulan sekali boleh la...

mmg mahal..beli brg kering je rm200 smggu..pdhal duduk ber3 je..ntah la..

me n famly....
xterbudget....hehe...pegi pasa basah sesuka hati...kekdg seminggu skali, kdg2 smiggu 2x, kdg2 sebulan 2x je..
slalu skali beli bwh rm100 blanja utk 5pax...xtemasuk bwg + kntg + lada + sayo2

tapi kalau kebetulan lauk kat umah da abes...beli kat kdai dekat2 je...
huhu 2puluh lebih gak utk skali masak...macam lebih baik makan kat kedai...lebih kurang je hage dia

Follow Us

Aku dpt je gji mmg bli brg2 kering mcm sabun, lada kering, bwg sume tu dlm around 500++. Utk lauk basah aku peruntukkan dlm RM60-RM 70 per week memandangkan aku mask hari2. So total brg basah + brg kering stp bln around RM800++.

Blm msuk utility bil n brg2 anak...tu part laki aku. Aku cume kuar utk brg kering aje. Duit brg basah sume under laki pnye account..aku stay dgn mak, adik lelaki, husband n 3 org ank yg tgh membesar. So dlm fridge mmg wajib ada vitagen, coco crunh, susu coklat dutch lady, cornflakes tu sume..

dah vote...dlm 500++ utk iols shj..
awal bulan beli stock...susu, milo, nescafe, minyak, telur, tepung dll...dalam 250-300,
hujung minggu beli lauk basah..abis dlm 100 utk stok seminggu

tue tak termasuk ayah @ ma iols yg beli in between  

ada orang buat servey pasal belanja dapor nih bulan lepas kat umah aku ......
time dia tanya berapa aku habiskan duit nak beli makanan ???????????
ah, aku kate kat dia ........aku tak pernah kira sebenarnya ..........apa yg pasti aku le orang paling banyak beli makanan ....habis beli habis beli habis beli ........ daripada aku beli tudung freeda yg mahal2 tuh lebih baik aku beli makanan .......boleh makan sama2 ngan anak-anak kat umah

just nak share - semalam beli 2 ekor ikan talapia sederhana besar, ikan pari - seketul & dpt potong kecik - 6 pcs, udang sikit - dlm sekali goreng - size pun L , sayur bendir - 4 biji, tauge - 50 sen, tauhu - 2 unit, daun kesum - seikat, daun bawang - seikat, bunga kantan - 1 . Cost me RM25.80

Nie untuk sekali masak for lunch - makan utk 2 dewasa, 3 remaja & 1 kanak2

so tak sure murah ke mahal

ikan da mahal, ayam da mahal.. tudung fareeda lagik mahal

sebulan spend dalam 300 jek la kot... takde la fancy ape ape pun...

yela..brg sekarang dah mahal
ikan kmbung sekilo je dah RM12, ikan sardin sekilo RM10
mahal dari ayam...
mahal tak mahal...sbb nak mkn...beli je la
bkn org lain pun nk mkn...family sndri juga

aku surirama..aku rse blanje dapur sebulan bwh 200 kot..
sehari spend 10.tu pun kdg2 xsmpai. aku bekalkan hb aku lunch  die. klw time mls tu bwt nasi grg kg ngn telur mata jek tu pun die dh ske. tp ni berdua...in sha allah ade rezeki dpt anak nt..xtau la cne plak kan...

limesherbet posted on 27-9-2013 12:29 PM
korang blanja dapur sbulan 500 je ??? biar betul

korang hidup zaman bila ni skarang blanja dapu ...

u slalu blanja kt mana..500 tu i bleh bwt 2bulan punye stock hehehe

dulu-dulu, masa anak kecik lagi, mmg mostly makan kat luar. kadang je masak or hari minggu atau kalau family dtg rumah. sbbnye, belanja beli bahan mentah lg mahal dr makan kat luar utk 2 org. anak tak makan lg. kalau dia makan pon, buatkan bubur sendiri utk dia.

tp now, dh ada 2 anak dan dh membesar, mmg byk masak kat rumah. mmg jimat. sbb budak bukan nak makan sgt makanan kat luar. tambahan anak sulong tu kalau makan kat luar, dia order nasi putih telur dadar, baik mak dia masak kat rumah je. hehehehe..

hari2 biasa, mmg balik keje penat & kadang dh maghrib. so akan masak yg simple2 je. 2 jenis lauk je. satu berkuah satu goreng2. kadang sayur tu, ulaman je. buat sambal byk utk stock seminggu .

hari minggu baru masak meriah sikit, 2-3 jenis lauk.

depends la. mcm mak nano dh pencen, anak2 dh besar. dia ckp kadang masak, ber-2 je makan, tak habis. dia duduk kg, so kalau sekali sekala makan kat luar, dia ckp mkn utk 2 org baru RM12 termasuk air. so mcm mahal lg beli bahan mentah. tp sekali sekala je la. sbb mesti masak jugak, lebih bersih, healthy & ikut selera kita.

mcm nano, dulu ye suka buat stock sebulan utk brg2 dapur kering dan basah. tp skrg tak. habis baru beli. sbb kadang tak berusik.. sbb belum tentu dulu suka makan yg tu, skrg pon akan makan lagi. so membazir.

MAkan kat luar memang mahal...pegi chikcen rice shop ajer satu family makan 2 dewasa, 3 kanak2 pemakan ajer dah rm70..terasa kemahalannya.
Memang setahun sekali boleh la layan..

Belanja dapur saya, mesti below RM500
akan beli barang bila ada keinginan nak masak...
saya memang dah tak beli ikan kembung,sardin atau ikan2 yang nak kena siang kecik2 ni..budak2 ni tak mau makan ikan goreng garing2..tak pandai.
Semua nak makan isi ikan jer..
so 2 minggu sekali beli lah salmon 2-3 slice, siakap 2 ekor, ikan merah 2-3 slice jugak..
cukuplah 2 minggu..
anak me tak gemar ayam..tapi beli jugak dalam 2 minggu sekali..belilah 6pcs kepak ayam tu buat goreng sekali.
Daging mesti akan beli..dalam 2 pack gitu..2 kali masak.

Me selalu akan buat list RM70 dengan 8 kali masakan dalam seminggu.
Selalunya berhasil.
Maklum kalau hari bekerja masak mungkin 4 kali,,Sabtu Ahad wajib masak at least 4 kali jugak.

aku  duduk  dgn  mak  agak  jimat  jgk ..   dulu  berapa 4  now  ber tiga  ..  nasik  masak  tgh  ari  tu
sampai  mlm ..  jarang  makan  kt  luar ..  sekli sekala  tu pon klu  teringin  sgt ..

smlm pg ekonsave beli2  brg  kering ..  dlm50henget  jgk .. ikan pon bleh  tahan  mahai  laa ne . musim  ujan

Beras kat rumah me..5 kilo tak habis sebulan...nampak noor jarang memasak...dulu selalu beli beras 10kg tapi nanti dah masuk bulan ke 2 timbullah kutu2 beras tu.
Sayur pun beli bila nak masak jer..selalu beli tak mask dan buang gitu..sayang

stok yang kena ada..meggie, biskut,frozen food, bebawang, tomato, pasta

AmMiNafeesa posted on 3-12-2013 12:45 PM
Beras kat rumah me..5 kilo tak habis sebulan...nampak noor jarang memasak...dulu selalu beli beras 1 ...

tk kuat   mkn  nasik  laa  yer  mcm  tu ..   

kalam78 posted on 3-12-2013 03:44 PM
tk kuat   mkn  nasik  laa  yer  mcm  tu ..

kalau hari2 bekerja masak nasik 1potsetengah jer..dalam seminggu mungkin dalam 10-12 pot jer
kira sikit lah jugak kan..
tapi Sabtu Ahad masak sekali 3 pot x 2 hari