CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: orgkpg

Kaedah Perancang Keluarga Pilihan Anda.

dulu lepas bersalin anak 1st mul rancang sendiri..kira waktu subur..nak senang donlod app mydays kat playstore..catat 1st peod ngan last peod then app tu akn kira bila waktu subur..so nak rncang avoid lah bersama waktu subur atau buang luar..bg mul berkesan lah sebb jarak ngan 2nd 4years..

fa_mulan posted on 20-10-2013 02:31 AM
mul tengah merancang makan maajun warisan keluarga...actually maajun ni sama je content ngan maaju ...

Saya makan makjun anggun bistari (MAB) dekat 5 thn mmg alhamdulillah....bg sy the best family planning...sbb sy penah try yg cucuk n pil perancang moden tapi byk masalah ...yg paling tak larat sy jd kuat makan  muehehehe

Pas sy amik MAB tu mmg sy rasa ok le...masa memula je period kuar byk dlm 2 bln pertama tu...pastu dh ok. Cumanya bila amik ubat yg nak kena displin makan ni, kena betul2 le disiplin le....sebabnya bila tak berdisiplin so hasilnya kita bakal dapat baby lg...huhu

guna iucd jer senang...tak pyh nak pening2 pala nak fikir pe...

Nash^Roy posted on 16-10-2013 01:55 PM
dulu2 try pancut luar.. pastu try guna kalender set tarikh telur lum matang.. dua2 fail

tahu tak pe , FAIL...ape pun tak boleh

saya ambik suntikan... dah  2 tahun lebih

figurae posted on 7-11-2013 02:50 PM
saya ambik suntikan... dah  2 tahun lebih

betul ker pakai suntikan berat badan naik?

Follow Us
xde pun, turun ade la

kenapa isteri tak buat pilihan sendiri. :-)

maajun tu ada yang berkesan dan ada yang tidak. tengok atas penerimaan hormon badan masing2.

saya pakai implan. sangat senang, lepas tiga tahun baru pikir nak sambung atau nak baby lg. ;-)

zapid posted on 11-11-2013 10:51 AM
kenapa isteri tak buat pilihan sendiri. :-)

maajun tu ada yang berkesan dan ada yang tidak. tengo ...

plan nak guna implan... guna implan ada apa apa kesan yg ketra tak? boleh share apa2 kesan daripda penggunaaan implan ni?

period tak datang. dua bulan pertama je ada spoting sikit. ada org blh terima dan ada yg tak boleh terima (sbb dah biasa Allah bagi "cuti" seminggu, kan). tp saya suka sbb blh qada hutang2 dgn Allah. pas buka balik , insha Allah period akan normal.

berat badan naik. tak. berat saya naik sbb saya tak jaga makan. kalau jaga makan boleh jer maintain. sbb penah cuba diet (kawal makan), mmg berat turun. tapi tak boleh lg sbb breastfeeding anak.

masa pakai je ngeri sikit sbb dia toreh sikit kat lengan (tak payah tengok kalau takut). masa dia masukkan tak rasa sakit (sbb bius), lepas tu baru ada rasa sikit, pas seminggu hilang la. tak sakit sgt la.

ops, lupa, sblm pakai kena test inject depo dulu (sejenis perancang jugak, yg pakai 3 bln sekali tu) rasi tak ngan hormon badan. kalo pas inject tu hormon blh terima (maksudnya, period normal) maka blh pakai implan. kalo pas inject tu ada kesan2 selalu pening2, period lama tak berhenti (bleeding), kemungkinan tak rasi ngan badan. maka tak blh pakai implan.

tu aja yang saya tau dan saya alami. harap membantu.
saya pakai kat lppkn jln raja laut.

zapid posted on 12-11-2013 12:48 PM
period tak datang. dua bulan pertama je ada spoting sikit. ada org blh terima dan ada yg tak boleh t ...

o ye ke... makasih bab sharing... nanti la aku bagitau kat org umah aku apa yg dia concern lama maybe dia takut berat baan naik mendadak n mcm2 yg lain ag..

baru nak pakai implanon weekend ni. tapi duk google2 orang cakap gemokkkk.
takooootnyeeeeeee

masa anak kedua,sy mkn pil selama 2thn.berat bdn naik masa thn ke 2 tu.dan byk mslh kewanitaan yg timbul.
kemudian saya jumpa MAB kat forum ni,selama 2thn saya amalkan.4thn planning br peknen yg ke 3
ada beza kaedah dua2 ni.

banyak positif nye.tapi yang tak displin mkn ikut time pasti akan ter'accident'.huhu.dengan kehendak Allah juga.sbb bila kita ambik MAB ni,rahim akan subur dan period lancar.
so mmg kena displin mkn setiap hari.

bersalin anak ke 3,doc suggest sy pakai IUCD.sbbkan saya masih ada peluang bersalin sorang lagi.
ketiga2 anak C-zer.

masih teruskan mkn MAB dan ber IUCD .dah pun buka iucd 2minggu lepas,skang sy hanya menggunakan MAB sbg kaedah Planning

+- 5thn saya bersama MAB-Maajun Anggun Bistari

zapid posted on 12-11-2013 12:48 PM
period tak datang. dua bulan pertama je ada spoting sikit. ada org blh terima dan ada yg tak boleh t ...

tp kawan aku pakai gemok ooo...
berat naik mencanak2...
lepas 2 thn pakai buang..
lepas buang terus mcm anak dara bgn...
hehehe

Aku dl guna iucd jer senang.. X perlu bak kira waktu subur ke tak... Lps ni nak guna iucd balik... Hehehe

poyohabis posted on 7-1-2014 10:30 AM
Aku dl guna iucd jer senang.. X perlu bak kira waktu subur ke tak... Lps ni nak guna iucd balik... H ...

iucd cu mana.. ada kesan sampingan ker..

orgkpg posted on 15-1-2014 08:22 AM
iucd cu mana.. ada kesan sampingan ker..

yg aku tau kalo doc atau nurse tak pasang ketat leh mengandung..tu jer...lg satu kalo dah pakai lebih dr tempoh dia takut tali dia hilang..kalo tali dia hilang kene operate...tp kalo tiap2 tahun pegi chek in sha allah selamat jer tak de apa2 berlaku...aku baru tau iucd kalo mintak kat klinik kesihatan kerajaan free jer..berbanding gan yg kat klinik swasta kene byr ms aku dl kene dlm rm200 kalo tak silap

poyohabis posted on 15-1-2014 09:33 AM
yg aku tau kalo doc atau nurse tak pasang ketat leh mengandung..tu jer...lg satu kalo dah pakai le ...

o yer ker.... masa pasang, guna, hubungan intim, ada sakit tak... mana tahu saya nak rekemen kan kat wife i..

orgkpg posted on 15-1-2014 09:53 AM
o yer ker.... masa pasang, guna, hubungan intim, ada sakit tak... mana tahu saya nak rekemen kan k ...

wife ko penah beranak tak..kalo penah beranak normal dah tak sakit bila doc pasangkan iucd coz doc kata pintu rahim dah mcm terbuka berbanding gan yg bersalin operate sakit sikit lar..sekejap jer sakitnya...dlm 5 minit jer kalo sakitnya pon..lps tu dah tak de rs pon...ms main pon tak rs sakit..tp ada kawan aku tak leh pakai coz suami dia punya ***** panjang sangat pakai iucd sampai bengkok jdnye...alih2 kene ambik yg cucuk...kalo saiz biasa ok jer pd aku...

poyohabis posted on 15-1-2014 09:55 AM
wife ko penah beranak tak..kalo penah beranak normal dah tak sakit bila doc pasangkan iucd coz doc ...

baru lepas beranak  1.. anak pun dah 4 bulan... thanks 4 info...