CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 40874|Reply: 49

Bateri kereta lemah.. Sel basah..

Cite nye cenggini..
bateri kete aku ni, aku agak dah weak sebab nak start tu payah sket..kalo selalunye 2 saat dah leh start, tapi pagi tadi takleh start pulak..pulas kunci 4-5 saat baru laa enjin hidup..

bateri sel basah..
pertanyaan nye, kalau aku refill je air bateri tu, adakah bateri tu akan ok balik?
ke nak kene tukar bateri baru terus?

umur bateri dah berapa taun? kalau dah lebih 1 thun, baik tukar je

sepatutnya jangan tunggu smpai air battery tu dah kurang baru nak tambah air....
kena chek setiap bulan kalau air kurang je tambah..... bateri basah ni hayat dia boleh cecah 4 tahun kalau jaga betul2....bukan cakap bohong ye...aku sendiri pernah guna smpai 4 tahun....
kalau air tak jaga, sure dia buat hal........bila dah mula buat hal je....buang je lah.. beli baru

zulka posted on 17-10-2013 08:13 AM
sepatutnya jangan tunggu smpai air battery tu dah kurang baru nak tambah air....
kena chek setiap b ...

setuju..dulu aku pun pakai beteri basah..lebih 3thn baru kong

boleh g caj kat bengkel mane2..tapi x thn lama,samaada tuko baru or beli sel kering jek lifetime min 2thn n mantainance free

bateri basah dengan bateri kering mana lagi ok...??

alifdalmim posted on 17-10-2013 11:28 AM
bateri basah dengan bateri kering mana lagi ok...??

bateri basah - murah,tahan lama dgn syarat kena jaga air bateri...air bateri jgn smpai kurang dari Level Low...
                     kena rajin2 la chek...agak remeh sket utk kaum hawa, dan kaum lelaki yg aw!aw!....
                     nak buka bateri..angkat letak bawah..buka penutup, top up air, pastu tutup balik,
                     angkat masuk dlm bonet kete...pastu pasang.....aw..! sakit tangan ai tawww..!! aw..

bateri kering - mahal, tapi usia maksimum 2 taun.....tu pun kalau smpai 2 taun...untunglah...selalunya setahun dh kong!!..
                     takyah chek air bateri...pakai je sepuas hati...rosak, beli baru....
                     pendek kata...bateri kering (free maintanance) ni utk org kaya la....

Last edited by zulka on 17-10-2013 12:04 PM

Follow Us
harga bateri basah ngan bateri kering beza lebih kurang rm20 hinggit je(utk spec yg sama). utk kemudahan, gunalah bateri kering.....tapi kalo nak berjimat lebih kurang rm1 sebulan, gunalah bateri basah.

kanda_maman posted on 17-10-2013 12:33 PM
harga bateri basah ngan bateri kering beza lebih kurang rm20 hinggit je(utk spec yg sama). utk kemud ...

kat tmpt lain aku tak tau la..
aku baru beli bateri mggu lepas utk NS70
aku beli bateri basah - RM220,
kalau kering - RM350
beza RM130

kena tengok spec.... sebab bateri kering banyak spec yg tinggi2....cth. mcm battery bosch; ada silver, gold, titanium.....different spec different performance.

bateri basah pulak biasanya spec setended(basic) je. so, kalau nak compare, kena compare harga bateri basah(basic) ngan harga bateri kering(basic) & ofkoslah saiz yg sama.

kalau bateri wira aku (tahun lepas tukar) , bateri basah dalam 160-180(tengok brand)...bateri kering 200-350(tengok brand).

dan satu lagi, utk kereta2 generasi baru yg "drive by wire"...better guna bateri kering. sebab bateri kering punya teknologi(especially hi-end) bagi nilai volt & kuasa yg lebih sekata.....dan bateri kering jugak bertindak sebagai filter arus elektrik dari alternator......itu kata mekanik kat workshop yg aku selalu pergi la...aku pon ikut je(janji keta jalan elok sudey...haha)

hmm... makne nye nak kene tukar la ni ekk?
huhu kalo nak tukar, bulan depan jugak laaa..bulan ni da sengkek hahaha

so kalo buat mase skrg ni, aku tambah je air bateri tu pon dah cukup kan?

kanda_maman posted on 17-10-2013 01:13 PM
dan satu lagi, utk kereta2 generasi baru yg "drive by wire"...better guna bateri kering. sebab bater ...

filter?? biar betul.. tak perlu filter kot....ECU dah control semua..lagipun fiuskan ada..

crusader posted on 17-10-2013 02:03 PM
hmm... makne nye nak kene tukar la ni ekk?
huhu kalo nak tukar, bulan depan jugak laaa..bulan ni da ...

tambah air bateri je, try jalan jauh sket, atau biarkan enjin hidup dlm 20-30minit, pastu tengok camner...
harap2 charge akan masuk dan kekal dlm bateri tu...

kanda_maman posted on 17-10-2013 01:13 PM
dan satu lagi, utk kereta2 generasi baru yg "drive by wire"...better guna bateri kering. sebab bater ...

biasala pomen mesti nak jual yg mahal je....
lagipun jarang bengkel simpan bateri basah ni lagi...kalau ada jualpun kat kedai spare part

zulka posted on 17-10-2013 12:03 PM
bateri basah - murah,tahan lama dgn syarat kena jaga air bateri...air bateri jgn smpai kurang dari ...

Dulu masa pakai waja, service sendiri... pakai sel kering...dah kong baru la tukar baru..guna sel basah plk..cecah hampir 3 tahun jgk..

Skrg ni kalau service kereta kt service centre, benda ni dia tak ambil tahu ea?..

alifdalmim posted on 18-10-2013 10:02 AM
Dulu masa pakai waja, service sendiri... pakai sel kering...dah kong baru la tukar baru..guna sel  ...

betul..kebanyakan pomen skang dah tak mcm dulu dah...pomen skang takmo tengokpun air bateri..walaupun dia tau kita pakai bateri basah...
beza dgn pomen zaman dulu2....siap isi air tangki wiper lagi...

kanda_maman posted on 17-10-2013 12:33 PM
harga bateri basah ngan bateri kering beza lebih kurang rm20 hinggit je(utk spec yg sama). utk kemud ...

itu mesti jenama GP kan?

wa penah pakai jenama GP ok .ok je la, jangka hayat...free maintenece ngam2 1 tahun...yg pakai air dlm18 bulan -2 tahun...

tp kalo tak nak bhgn enjin keta karat, baik pakai maintenace free la, wa pakai kancil dulu pakai yg isi air tu, abis body keta yg bhgn batri tu karat...

wa tak tau la, wa dah sgt berhati2 dah isi air tu, tak kasi tumpah, tp tetap karat jugak....

tp yg pakai air ni reliable lebih dari yg maintencce free

Rate

1

kalo batri tu bawah 1 tahun, cuba g kedai batri kereta, tanya dia buleh charge tak batri..wa penah kena , masa tu tak silap alternator rosak, jd byk makan power batri, pomen suruh cas kat kedai tu dlm 6-7 jam kot...upah dia RM 5 je...

tp kat situ dia buleh check voltage sama ada batri tu buleh pakai lagi ke tak...

kadg2 dia siap ada jual batri 2nd hand, utk mereka2 yg 'kurang bajet' atau kering ketika itu...buleh la pakai sementara nak beli batri baru...

tak silap batri 2nd hand dlm Rm40 kot...

zulka posted on 17-10-2013 01:03 PM
kat tmpt lain aku tak tau la..
aku baru beli bateri mggu lepas utk NS70
aku beli bateri basah -  ...

kan? kalo batri branded mcm century mmg harga antara maintenace free dgn yg pakai air jauh beza nye...wa pun igt nak pakai century yg tak pakai air, tp mcm mahal je...

apa lagi jenama batri selain century ni ek...

salimrock posted on 18-10-2013 11:07 AM
kalo batri tu bawah 1 tahun, cuba g kedai batri kereta, tanya dia buleh charge tak batri..wa penah k ...

jgn isi air melebihi 'Top Level' tu...pasalnye...bila enjin run, charge akan masuk dlm bateri..
air dlm bateri sedikit menggelegak...dan keluar melalui lubang2 kecil yg ada pada penutup...
air bateri ni kalau belum masuk dlm bateri mcm air biasa je...tapi once dah masuk dlm bateri..akan jadi asid...
kalau kena kat besi sure bekarat tak hengat...dia makan besi smpai reput..

Rate

1