CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 64803|Reply: 131

Umur dah TUA tapi nak sambung study buat Degree

hai semua..

sekarang ni tiba2 je kepala otak asyik fikir nak sambung belajar. tapi masalahnya aku ni dah tua takde lah tua sangat umur 28thn dan masalahnya aku ada SPM je dalam tangan. so aku fikir nak buat degree..

dan masalahnya lagi nak buat degree dari spm tak boleh terus mcm tu je kan. at least ada sijil matrik ke, diploma ke stpm ke..

ok. aku nak citer sejarah aku ni..

dulu aku lepas dapat spm aku ada study kat matrik.. result spm 6A so buat matrik result pun ok. around 3.7.. so masa aku apply degree aku salah pilih kos. dan kantoi lepas 2 thn study. so aku dah give up sgt masa tu.. entah kenapa aku buat keputusan tarik diri terus padahal aku boleh buat pilihan tukar course kan.. dan2 before aku berhenti tu aku sakit teruk..masalah psikologi, tapi bukan gila..

lepas berhenti tu aku keje lah guna sijil spm. gaji starting rm1500 (basic+elaun) 7 thn lepas sampai lah aku mintak tolong kat adik aku nak buat modal bisnes thn 2011.. alhamdulillah bisnes pun berjalan lancar.. income pun bole cecah rm10k sebulan.. tp skrg ni tiba2 aku rasa boring sgt dalam life aku ni. dan tiba2 terdetik nak dpt kan degree. aku tahu kalo ada degree pun bukan menjamin pekerjaan yg bagus. baca dlm internet pun org ada degree keje gaji pun susah nak dpt rm2k. tp tujuan aku nak buat degree atleast dalam diri aku ni ada lah degree dalam fail aku tuu. jeles tgk kawan2 ada degree, master.. aku ni kurang sosial. awek pun xde.. aku fikir nak dpt kan degree dulu baru aku kawin. plg lambat 35 thn kot

so aku dah riki2 semua, aku x nak buat degree kat private U. ada certain U yang bole je apply degree guna tiket SPM. tp kos x menarik. aku lebih minat kepada bumi, alam.. more tu geografi. atau pun geologi? so bila aku check2 kos yg aku minat tu dorang mintak tiket STPM/dip/matrik..
tp aku malas nak buat dip.. 3 tahun tu. umur pun dah 28..abis dip umur aku dah 31.. matrik pulak rasanya x bole sebab syarat umur. dan aku memang ada sijil matrik tapi tu 9 thn lepas kot. so dah x laku dahh.. so last choice aku ada STPM? mak aii, aku fikir STPM sistem mcm sekolah menengah. study kat sekolahh. pakai baju sekolah sama. tp pendek. setahun setengah jer...

choice lain aku study je kat oversea. mampu tu memang mampu tp aku fikir mak ayah dah tua.

so,aku masih berpeluang lagi ke nak buat degree kos yang aku minat?? ke ada choice lain??

need your advices please.. dont charot charot me ok

Rate

1

sori tt..xbaca abis panjang sgt..kalo ikut tajuk tt..xtua lg kut.abg ipar aku buat degree open u skrg..umur dia 39 tahun aku rasa.anyway good luck.sorry kalo xmembantu

nabila11 posted on 28-11-2013 01:25 AM
sori tt..xbaca abis panjang sgt..kalo ikut tajuk tt..xtua lg kut.abg ipar aku buat degree open u skr ...

dah tgk course kat Open U. tp x menarik

oscarpetra posted on 28-11-2013 01:29 AM

stpm bukan leh amik as calon bebas ker? maksud dier ko tayah laa attend kelas formal siap pakai baju skolah tuh..ko blajar sedrik..then ko just amik exam stpm tuh..

amik stpm persendirian laa tt..

yup... blh je ambk stpm tp x pyh attend class.. juz dftar kat skolah mna yang nak ambik exam... lagi senang pergi je mna2 skolah yang terdekat, tanya ja kat penolong kanan tingkatan 6.

Follow Us
amek stpm la tt..amek PA(wajib), geografi, dgn 2 lg subjek..business ke..mana yg ko terer la..rasanya amek 3 subjek pn dh ok, tp kena score la..nk selamat amek 4 la...aku amek stpm thn 2003..xtau la kot2 dh bertukar segala format stpm skrg ni..cuba tnye cikgu2 ke..g la sekolah mana2 tnye cikgu situ..

oscarpetra posted on 28-11-2013 01:29 AM

tt minat course ape? utk pelajar matang n dah bkerja, bknnye ade saluran lain ... dah cek laman web ipta ke ...

sambung ja..
ramai lagi veteran sambung..

my ayahanda..buat degree masa umur dia 50 years old
buat dgn UNITAR..part time lak tuh

Gigih dia usung buku nak memaham subjek..tanya pd anak anak cm ne nk siapkan assignment.

to TT..awak masih belum terlambat..untuk belajar..x pernah terlambat

amek pre-u pon boleh tt. banyak je private college offer pre-u skrg. tp kene pegi kelas la jugak. hihi.

try tgk pjj usm,ukm...ada tak kos yg tt minat...spm terus ke degree

cik tt, sy pon 28 n bru smbg study..skang baru sem 1....ok je nak sambung kalau ade keinginan..tolak je la malu psl umor tu..ade je yg lagi tua sambung blaja tau...sy galakkan!!! chayok tt!!

sambung je degree.. zaman akan dtg silap2 diploma pun xlaku. baik kita ada persediaan sesuatu yg lebih tinggi. usaha tangga kejayaan. good luck!!

HUHUHU...sory sy baru kt sini...tertarik nk bace tenguk tajuk awk nie sebab sy pun tengah berkira2 nak sambung stdy...nak sambng master bidang agro..bosan ler keje jer...haritu dah apply kat UITM...tup2 tak dapat...bengang gak sebab diorg cakap tak der partime...jz fulltime...nak sambung kt UPM..mahal sgt pulak...dah ler gaji ciput...cm TT cakap tadi ler...org ade degree pun gaji ciput...cm sy ler...tu rase nak sambung stdy wpun umo dh nk masuk 27...kot2 boleh dapat gomen....tp sy nie masalah lain dari TT...masalah kewangan...adoiiyaiiiii...stress plak...sory TT...ter jd sesi luah perasaan pulak...hehehehhe

TT,
dengan menggunakan sijil SPM u may further ur study (PJJ course) di USM untuk dapatkan degree terus. sial rujuk website deme ye

Rate

1

menuntut ilmu x penah ada had umur.. biasa je kalo sambung blaja part time, kita akan jumpa org2 yg dr pelbagai peringkat usia.. pelbagai latar belakang.. sebenarnya seronok tau... dan memandangkan ko mmg bersemangat nk sambung blaja, bagus la.. tp buat survey2 dulu psl kesesuaian course, minat, uni mana nk sambung etc etc... x silap kwn aku dulu sambung kat Open Uni jer guna SPM.. experience dlm industry pun di amik kira kalo course tu ada kena mengena dgn experience keje kita..

Rate

1

Ala stpm yg taun ni da tlps..next year je la..

Sambungg tt sambunggg. Masih belom tlambat. Boleh buat part time atau pjj. Janji kena smangat.

TT daripada sambung ambik STPM baik ambik diploma dulu. Skrg ni diploma dlm setahun lebih je kan. Pastu sambung degree. Xpe TT kakak saya dulu ada diploma jer. Lepas tu dia x sambung belajar tp kerja kerja. Dia kerja bantu keluarga kitaorg yang susah. Lps 15 thn kerja, kahwin ada 2 org anak barulah dia terfikir nak sambung belajar dan  ambik degree secara PJJ kat UITM Shah Alam 3 tahun. Masa tu umur dia 35 tahun. Habis degree sambung pjj master kat UPM 2 tahun. Habis master keje kejap then Uni Tun Hussein On offer kerja. berhijrah daripada Kajang ke parit raja. Suami dia pun ikut pindah. Nasib baik suami dia cikgu. boleh tukar sekolah. 2 thn keje Un hantar gi Australia buat PHD 3 tahun. Angkut satu family pergi sana.  

Dalam tempoh tu mak dan apak meninggal dunia. Mmg dugaan berat buat dia. Sbb dlm tempoh 3 thn dia kat Australia apak dan mak pergi meninggalkan kami dan kakak saya tu x dapat tgk di saat2 terakhir arwah ada.  Masa arwah apak meninggal dia tak balik. Masa arah mak meninggal dia balik sehari lps kebumi. Australia Msia bukan dekat. Skrg ni dia dah balik Msia dan dlm proses dapat prof madya...Mmg dia cekal dan rezeki dia. Jeles dgn dia sbb kehidupan dia makin baik dan rezeki makin bertambah. Mungkin berkat dia tolong mak dan apak masa dia kerja bantu keluarga dulu. Saya ni nak belajar balik mmg x minat. Cukuplah dengan Degree in Industrial Chemistry ni buat masa ni.

Jadi di mana, bila dan bagaimana nak belajar tu x pernah menghalang kalau kita betul2 nak. Learning is never ending story. Good Luck TT.. Last edited by wanzulina on 28-11-2013 03:50 PM

Rate

1