CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Preety_Glida

Aku ada anak tak sah taraf dan aku ingin melindunginya

awek_ganu posted on 2-1-2014 09:30 PM
nk tya sket,kalu ank x sah taraf nama kt SB xde nama ayah ke?
pernah tgk SB anak sepupu,nama dia xd ...

Kalau ibunya x kawin sampai sudah,mmg x de nama bapak baby tu. My case,i kawin tapi lewat so jpn still letak nama my husband sbg bapa cuma dibawah SB tu dicatat "permohonan seksyen 13"

mbhcsf posted on 3-1-2014 01:52 AM
Puan, do not blame yourself too much. Let go of the bitter past tu try. I am sure ada hikmahnya. I ...

U never fail to impress me with ur words. Tks a lot!rasa sebak sket. I shouldnt say " kalau.."  itu salah. Seolah I x terima takdir. Tp ye lah...kalau dosa silam x melibatkan org lain x pe,ini ada hati insan kecil yg I kena jaga. Alhamdulillah my family sgt supportive. My parents esp my mom x putus bg kata nasihat. My sibling yg tahu pun cuma my elder sis. Yg lain tu masih sek masa kejadian tu  so they didnt bother.

Liliput posted on 3-1-2014 03:55 PM
Saya mengikuti perbincangan ni.  One of my family members adopt anak tak sah taraf,but, we love her  ...

Kesian kan...

ladybearpink posted on 3-1-2014 11:00 PM
kebetulan hari ni saya cuti, sambil kemas rumah terpasang tv1, rancangan fikrah. cuba puan cari jika ...

Tks..insya Allah akan ke jpn utk clarify benda2 ni semua

Preety_Glida posted on 4-1-2014 12:14 AM
U never fail to impress me with ur words. Tks a lot!rasa sebak sket. I shouldnt say " kalau.."  it ...

we are being tested in this so called classroom of life rather differently . tapi pengalaman itu guru yg amat amat bermakna , dan  didikan Allah yang paling i tak lupa. saya belajar makna cekal , tabah dan  this beautiful phrase  , one brother taught me this : a'la kulli haal

apa apa pun alhamdulillah...sekarang ni pun saya diuji ..if u but  know...but then tak pelah ...sikit je.

My late sis pun ada anak yg sb dia 'sekyen 13' anak no 2 yg peliknya no 1 ok je sb n ic dia tanya kat jpn dia kata start 2001 surat nikah dr luar malaysia x diterima( my sis kawin kat thai) n ni kes dia x daftarkan kawin kat malaysia now ic my nephew tu sangkut this year 13 thn umurnya..

Follow Us
mmm... lebih rumit dr kes org yg amik ank angkat ..

mbhcsf posted on 4-1-2014 12:18 AM
we are being tested in this so called classroom of life rather differently . tapi pengalaman itu g ...

Ujian mmbuatkan kt lbh tabah dan lebh tenang dlm dunia ni. Akan sampai masa kita akan rasa dunia ni 'nothing' because we have gone thru sesuatu yg lbh teruk

clarizsa posted on 4-1-2014 01:34 AM
mmm... lebih rumit dr kes org yg amik ank angkat ..

Ye betul. Kes anak angkat x serumit kes anak x sah taraf. Tp still emosi anak ttp sama kot bila mrk tahu

Preety_Glida posted on 4-1-2014 11:22 AM
Ye betul. Kes anak angkat x serumit kes anak x sah taraf. Tp still emosi anak ttp sama kot bila mr ...

Saya doakan semoga semua dipermudahkan.

Semoga 2014 semua masalah puan dapat diselesaikan. Jangan putus asa, teruskan demi anak puan.

Preety_Glida posted on 4-1-2014 11:22 AM
Ye betul. Kes anak angkat x serumit kes anak x sah taraf. Tp still emosi anak ttp sama kot bila mr ...

mksud i, anak angkat yg x sah taraf, boleh diletak nama ayah angkat tanpa bin dan dibinkan dgn mana2 99 nama Allah...

contohnya, anak i, nama sblum pengangangkatan, ABC bin Abdullah... selepas sah jd ank angkat, tambah n tukar jd ABCKL bin Abdul X... (KL tu nama hubby i)...

so, cam ok la skit... cam u sepatutnya awal2 amik anak u sndri jd anak angkat bersama hubby (ex) tu... tp xpela dh lama dh skrg...

i harap u bertabah n dpt penyelesaian terbaik dlm perkara ni...

salam,
nama org arab dahulu mmg ada bin or binti ke bapa mereka. tapi sekrg depa prefer nama nasab keluarga bapa like bin laden, ibn saud etc..

kalau anak luar nikah, mmg tak boleh dinasabkan ke family name bapa mereka la. so understood la

kawan saya anak no 3 die lahir oversea, mmg xd surat beranak malaysia la. dlm surat beranak oversea tu  mmg la tak ade binti. yg ade surname , first name. masa die pergi jpn buat mykid, ade pegawai tu nasihat dia, nanti bila nak buat IC, minta tukar name anak die supaya ade BINTI dlm IC, kalau tak kesian anak die nanti dicop anak luar taraf, padahal bukan. kwn saya tak kisah sgt, hehe  dia kata ni anak no 3 dgn bini die yg sorg ni,  

Last edited by king_kenny on 5-1-2014 06:32 PM

elok terus terang bila dia dah capai tahap kematangan untuk berfikir, dalam tempoh dia kanak2 dan remaja ni elok lah built up her self esteem ...

pelik gak aku naper JPN tak kasi letak nama lelaki tu kat belakang w/out binti...biasanya buleh....

pada pendapat aku, sementara umurnya masih 12 tahun dalam usia sekolah menengah ni, ko cerita kat dia erti kehidupan, jgn tersilap langkah dsb, develop positive thinking, ingat pada Tuhan dsb, semoga dia bijak membuat keputusan dalam hidupnya. bagi perhatian lebih pada dia supaya dia tak rasa lonely (as she is sensitif & ayah takda skg). rasanya masalah ni kalau takda hasutan atau org nk korek gali salasilah betul2 bukanlah masalah besar.
tapi, ko kena cerita benda betul kat dia lepas dia matang dan boleh berfikir, the past is past. plan for the future. she deserve to get her own happy life, walau agak perit membawa status anak tak sah taraf tu.
ko pun dah taubat dan kesal dengan kesalahan lalu, ko pun deserve to live happily tanpa rasa terbeban dgn kesalahan lampau ko lagi.
inshaAllah kalau dia akan dapat faham, tunggu masa yg sesuai, masa dia dah boleh berfikir dengan matang kalau nak inform dia nanti ok.
semoga Allah membantu ko dan anak ko dari rasa terbeban dgn kesilapan lalu.   

Rate

1

krustykrab posted on 6-1-2014 08:48 AM
pelik gak aku naper JPN tak kasi letak nama lelaki tu kat belakang w/out binti...biasanya buleh....

Bukan tak boleh.  Tuan rumah tak aware boleh buat macam tu. Cumanya skrg ni, JPN kasi tukar nama utk budak bawah umur setahun jer kalau tak silap. Also, kalau ada sebab yg munasabah kot. Sbb dulu a friend of mine, dpt tukar nama masa buat IC 12tahun... nama dia mcm nama makanan, pastuh budak2 suka sakat.

Preety_Glida posted on 2-1-2014 09:25 AM
Tks bling...i was so stupid and ignorant psl benda2 tu semua. Kalau I tahu nikah awal2 blh setel,s ...

Kalau kita tahu anak tu tak sah taraf... nikah awal pun takkan setel apa2, sbb dlm Islam anak tu masih lagi tak sah taraf. Yg boleh setel ialah kalau baby tu conceived lepas nikah, 6 months lepas nikah... kira tak cukup bulan, tapi masih anak yg sah... Last edited by kikilalat on 11-1-2014 08:03 PM

krustykrab posted on 6-1-2014 08:48 AM

boleh lau anak angkat je.adik agkat sy nama die trus sambung nama ayah sy. xada binti..

ohh..cam tu ke..
Lama2 anak tu akan faham dengan sdirinya..
Susahnya...jadi ibu macam ni..
Setiap orang ada masa lampaunya..yang penting kita sudah bertaubat
Undang2 baru ke kalau anak tak sah taraf tulis macam tu kat SB N IC..
@ memang dari dulu lagi cam tu ya..

Preety_Glida posted on 30-12-2013 05:16 PM
Anak aku budak yg baik wpun sensitif. Mengandung,melahirkan dia sgt mudah. Membesarkan dia pun mudah ...
Assalamualaikum,

Sis tetap kena tanggung. Tapi anak tu tak bersalah. Sis kena pelan2 la terangkan bila dia dah cukup matang untuk mengetahui perkara sebenar. Sepatutnya Sis kena letak anak sis ber-bin / binti-kan bapa Sis sendiri, kerana anak tak sah taraf nasabnya ikut keluarga si ibu. Selain itu, harta Sis juga boleh diwarisi oleh anak Sis kerana bernasabkan ibu.

Sis kena faham, ada hikmah mengapa anak2 tak sah taraf mesti ber-bin / binti-kan bapa si-ibu bagi menjamin pewarisan harta, maruah & perlindungan anak tu sendiri. Selain itu, takkan Sis nak terusan begini, kononnya atas melindungi anak, tapi bila anak dah baligh & bila nak menikah nanti, bagaimana pula? Takkan nak diam padahal masa itu kna berwali hakim?

Sis rujuklah dengan para ustaz & ustazah dalam hal ini. Saya mendoakan Sis dan anak sis dipermudahkan segala urusan, Insya Allah.

Rate

1