CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 19713|Reply: 19

Charge insurans kat statement PTPTN

hai forumer sekelian....

Ni bukanlah kategori masalah kronik sangat just nak tahu adakah org2 lain di sini encounter the same problem..

In brief, aku ni pembayar tegar ptptn since sebulan grad way back to last 2008 dulu. Walaupun gaji as pelatih just 200 je aku gagahkan gak bayar 50 hengget mula2 dulu as starter .. sampai la ni utang dah reduced plus minus 4 ribu...

Tapi bila print statement online kat ptptn website aku terkejut ada satu kolum debit for insurans starting from jan 2013 which is aku tak pernah dapat notification pun pasal benda alah tu..aku tak kisah sangat kalau kenab ayar pun tapi at least bagi la sekeping kertas ke bagitahu pasal aaditional cost  to be borne by the peminjam... tak pasal2 aku punya amount outstanding naik balik...

Pastu aku pegi ke kl sentral, ptptn punya branch kat seblah klinik tu.. dengan bangganya si kerani tu cakap tu amount tak payah bayar cuma appear kat statement. Yang aku pelik kalu takyah bayar asal letak kat bawak kolum debit yg sama line dengan baki akaun tertunggak aku tu? adakah staff ptptn sendiri pun tak sure pasal benda tu?

Satu lagi, di sebalik ptptn duk gebang suruh bayar, aku terkejut tengok kaunter pembayaran situ ada 2 sahaja... pastu tak ada orang pulak. nota "keluar lunch'. asal la derang ni bengap bebenar time lunch tu la orang duk beratur amik no utk byr tapi yg bukak cuma kaunter pertanyaan saja. yang kaunter bayar cuma 2 pastu takde org entertain pulak tu. Kaunter tanya ada 8 tapi yg bukak 6 je.

Mintak tolong kalu ada forumer yg kija ptptn atau yg tahu pasal benda alah ni cuba explen sikit... kepelikan bagi aku yg tak penah miss bayar ni. kalu aku ni ngelat lain cite

sekarang ni orang bayar melalui online banking. tapi tak patutlah dia kosongkan kaunter pembayaran. at least kena ada sorang.

aritu ada google jugak pasal caj insuran ni...orang kata insuran tu kalau kita meninggal, waris tak payah tanggung utang dah..tak taula betul ke idak..macam2 hal

penah call PTPTN hari tu..
jwpn depa..insurance kepada sykt tu mmg da lama ade cuma x display kat penyata je katanya..
lepas tu berapa sen je sebulan n termasuk dlm perjanjian katanya la..
total kat rm50 tuh...bila nak abis ptptn ni

i hate kos pentadbiran ptptn

servis lembap, tapi kaut duit kemain

I byr 300 sebulan pon tak abis2...

Follow Us
yg peliknya pasai apa takda notification langsung.. tanya mcm mana nak bayar yg insuran tu pun tatau nak jawab.. memang bangang tahap kangkung sungguh la hai..

betul..
caj insurans tu kalau kita meninggal waris or penjamin ke tak payah byr...
u can download psl insurans tu kt website dia..

caj insuran tu x dikira kn?? statement kt online muncul caj insurans ni msa bln 7 ke 8 thn lps klu x silap...b4 tu mmg xda..

mcm aku nya baki ada rm690 gtu tp tolak insurans rm90 so rm600 je la yg di highlite perlu dibayar dlm statement tu...ko tgk kt part yg di highlite je...aku pn x pham jugak mula2 tu

eh tapi insurans ni mengurangkn je jumlah yg patutnya aku kna byr...so happy jela kn

munchkin posted on 30-1-2014 09:42 AM
sekarang ni orang bayar melalui online banking. tapi tak patutlah dia kosongkan kaunter pembayaran.  ...

aku mmg byr thru online tp akn tggalkn la rm50 ke 100 ke utk byr cash as penamat bayaran kt kaunter n finalize kn yg aku btul2 setel byr n klu bleh nk mntak bukti lg tnjukkn hutang dah zero.. sbb aku x pcaya kt ptptn hahahah...kn da hbs byr pn duk hntr surat  la, ada caj on going la, alasan x update database lah...

aechae posted on 30-1-2014 04:49 PM
aku mmg byr thru online tp akn tggalkn la rm50 ke 100 ke utk byr cash as penamat bayaran kt kaunte ...

Aku bayar habis menerusi online. Pastu email kat derang. Call sebelum tu tak jalan. Bila ada email ada black and white. Anyway dia reply email pun quite fast. Ni few years back. Pastu sekejap tak lama tu dia hantar surat kata dah habis bayar. Dalam surat tu kata, kalau tak dengar apa2 within 6 months kira selesailah hutang ptptn tu. Anyway boleh check statement baki zero kat website lepas habis bayar tu.

aku pelik kenapa org kata ptptn penipu...
aku pun langsung tak bayar sampailah aku dapat kerja kat ptptn

bila aku dah fhm aku trus buat potongan gaji.
dari aku bayar sikit mmg tak nampak langsung pergerakan
bila dah buat potogan gaji baru aku nampak signifikan

sebenarnya yg korg patut risau adalah loan dari bank bukan ptptn.
kpd TT yg bayar walaupun rm50 sebulan ada tak dapat notis kena bayar tunggakan dan akan dikenakan tindakan undang2?

klo bank, anda tak bayar ikut ansuran yg ditetapkan, ansuran yang dibayar akan tetap dikira tak bayar.
(aku keja bank personal loan sebelum keja ptptn)

cth, ansuran rm100 , anda bayar rm50 je, klo ikut bank anda tetap dikira xmembayar bulan tu. dan officer akan call bagai nak rak suh bayar lagi rm50 tu. even tak cukup 10 sen pun dorg call. satu hari lewat akan dikenakan caj lewat bayar.. 15 hari dari due date jika still takde bayaran, anda akan dikenakan caj rm15 utk statement dan reminder. tak bayar 3 bulan, akaun anda akan di masukkan ke dalam group one month yang akan aggerisively mintak korg bayar. (pengalaman aku pinjam loan aeon, pukul 11 mlm pun dorg call)

cth ptptn, anda tak bayar cukup ansuran, cth byr rm50 utk ansuran rm100, anda tetap dikira bayar dan tidak akan dikenakan tindakan undang-undang mahupun blacklisted dari imigresen.
anda cuma dpt omong kosong je dari org yg kena blacklisted by ptptn. pergi tanya dorg dah berapa kali bayar or dah berapa lama tak bayar.

waktu sy mula2 kerja. saya xbayar selama  2tahun dan dah habis tempoh bertenang. 6 bulan selepas tamat belajar.
saya dah dikenakan tindakan undang-undang oleh peguam dilantik ptptn dan kemudian sy berunding dgn pegawai ptptn dan mereka mintak sy bayar tunggakan 700 . tp sy bayar 200 je.
dan tahun seterusnya saya cuba bayar walaupun sikit.
sy tk dikenakan tindakan pun.
dan bila bekerja baru saya tahu. PTPTN tidaklah kejam
hanya jika anda tidak BAYAR langsung dan tidak pula mahu memberi respon kepada ptptn
maka tindakan itu dibuat utk menarik perhatian anda.

mudah je, pergi oversea ada duit, takkan bayar ansuran takde duit? Last edited by surfinv on 4-2-2014 10:47 PM

Rate

1

pasal insuran tu, dlm perjanjian dah ada tulis.

mmg pinjaman kita dikenakan insuran yg dibayar oleh kita.
itu adalah syarat bank negara pada setiap perjanjian pinjaman.

pinjaman pendidikan tuan/puan termasuk dlm akta ptptn bukan akta bank negara.
jadi tiada panggilan menuntut bayaran dan sms tindakan dari bank dan sebagainya.
jika ada sila laporkan kpd ptptn bg mengelak penipuan oleh pihak tidak bertanggungjawab

jika melihat statistik, masih banyak yg tidak membuat pembayaran langsung. dan masih menunggu utk dikenakan tindakan.
(kawan saya di unit perundangan)

insuran tu dikira sekaligus dari jumlah pinjaman. yg anda lihat tu hanya pecahan sahaja.
jika peminjam meninggal dunia, ilat, insuran takaful akan membayar baki pinjaman.
namun tidak pasti samada baki pinjaman akan dibayar semua atau sebahagian.
dalam sesetangah kes, ilat hanya di bayar separuh manakala separuh lagi waris kena bayar.
meninggal pula di bayar sekaligus.

dan kepada yang dah melangsaikan pinjaman pasti anda ingt ada satu borang kena isi
saya pun tak igt nama borang tu.
borg tu utk declare semua baki pinjaman dah langsai dan jika ada balance PTPTN akan refund balik pada akaun peminjam.

memang diakui servis dan prosesnya lambat dan makan masa kerana kami tidak cukup kakitangan
(nisbah  1 pegawai / 1000 peminjam)
dan sekarang, jika anda maklum pegawai akan menghubungi anda bg membantu dlm hal pembayaran dan sbg,
jika tiada, anda boleh menghubungi ptptn utk mendapatkan maklumat pegawai yg menjaga fail anda.
(kaum cina plg ramai dtg ke kaunter ptptn)
dan kami bukan bank. jadi banyak prosedur yg tak dpt kami jalankan sendiri.
seperti ada kes yg perlu dirujuk dgn peguam dilantik. itu semua memakan masa.
(sekarang di semua UTC dan RTC dibuka kaunter ptptn, anda boleh rujuk di kawasan setempat)

kenapa tak cukup staf, itu kena tanya pihak yg tertentu.
disebabkan ada pihak yg suruh tutup ptptn ni sbb membazir katanya.
sedangkan tahun lepas ptptn berjaya buat pinjaman 40milion utk tambah dana pinjaman bg mereka yg layak.
dan kutipan bayaran balik meningkat sehingga mencecah rm1juta.

dan sebabkan peningkatan itu jugalah bajet dan dana di ambil dari ptptn utk disalurkan ke tempat lain
dan menyebabkan kekurangan bajet utk mengambil pekerja serta menyerap pekerja sedia ada kepada jawatan tetap. Last edited by surfinv on 4-2-2014 10:56 PM

Camne nk buat potongan gaji?

mahaniishak posted on 2-2-2014 10:18 PM
Camne nk buat potongan gaji?

sangat mudah sebenarnya.
inilah soalan yg patut ditanya.

utk pekerja awam, anda hanya perlu pergi ke HR dan minta borang utk potongan gaji.
selalunya HR akan tanya nak buat potongan apa? sebab PTPTN mmg dah dimasukkan dlm salah satu potongan.
sama macam anda yg ada buat potongan zakat pakai gaji, potongan tabung haji,
cuma potongan utk loan bank rakyat sahaja di kendalikan oleh pihak angkasa.

utk ekerja swasta, anda hanya perlu pergi ke HR dan minta borang utk potongan gaji. dan buat potongan utk pinjaman PTPTN.
kebiasaannya, syarikat yang besar mmg buat utk stafnya. cuma syarikat yang kecil sahaja tidak buat.

utk menyelesaikan masalah ini, mudah sahaja.
anda boleh ke kaunter ptptn dan dorg akan bg satu surat pada majikan utk mintak buat potongan gaji.
atau anda boleh runding dgn HR anda utk panggil PTPTN datang ke syarikat anda dan buka kaunter penerangan dan bayaran balik.

saya dulu dah pergi ke syarikat maybank, bank islam di seluruh negara ada buat promosi tahu lepas dua kali.
syarikat toyota, syarikat karangkraf. KLCC, RTM.

dan jika anda rasa susah nak pergi, anda boleh mohon pada ptptn.
hantarkan surat rasmi menjemput kami dtg ke syarikat anda (syarikat/sekolah/kawasan perumahan/universiti/kolej)
utk memberi penerangan berkaitan hal2 pinjaman. kira macam hari terbuka.

saya dulu menguruskan pembukaan kaunter di hari keluarga kawasan perumahan, open day, exhibition.
dan sekarang setiap education fair, exhibition ptptn akan dijemput sekali utk membuka booth, anda boleh berkunjung
jgn risau ptptn tak mtk anda bayar waktu tu

Kenapa aku dah lama x dpt penyata ahh ?

alieyrina posted on 5-2-2014 07:34 AM
Kenapa aku dah lama x dpt penyata ahh ?

Tak silap sy, penyata kita boleh dpt online je skrg ni. Sy pun hya check online.

betul ptptn nih asal niat bayar je.....dia takde kejam mana...yang kene blacklist tuh sebab tak pernah bayar langsung....

General Clause in the agreement memang ada wherein it was stated that PTPTN has absolute discretion to impose any fee to the borrower. But no single letter to notify about the charge and somehow why it just appear in 2013, not before?

setakat ni tak pernah pulak officer ptptn call utk bagitahu payment tak cukup ke apa...  jawapan pegawai ptptn di atas macam mengelirukan sikit. Futhermore, nak bayar thru fpx system kat website ada keluar pop up 'under maintenance'. aku try search kat website cina, derang pun duk diskas benda sama... pung pang duk gebang kat media tak ramai nak bayar tapi tak pernah pulak concern pasal masalah orang yang willing to pay & it's weird to see only 2 clerk in charge for payment counter but 8 people provided for enquiries only..

for the current moment aku just pelik why the officer ptptn pun tak tahu how to reply about the insurance charge on ptptn.. sape la yang  mampu bagi jawapan pasai apa ada special column on insurance  tapi informed by the officer ptptn ' no need to pay'... aduhaai.....

TulenBang replied at 6-2-2014 09:02 AM
General Clause in the agreement memang ada wherein it was stated that PTPTN has absolute discretion  ...

hm saya jawab sikit2 la ye.

lgpun dah 2 tahun berlalu.
pasal insurans actually dalam perjanjian lama (konvensional) ada distatekan dan caj perkhidmatan 15% juga ada disebut.

pasal through FPX waktu tu (2014) masih belum lancar sebab PTPTN dalam proses migrasi data.

Pasal officer call tu, mmg agak sukar, sbb nisbah yg terlampau ramai, tu tk kira peminjam yg dah tukar no. tel.
so kesimpulan senang kita amik, harap inisiatif pemimjam juga utk sama2 dtg dan dptkan maklumat yg tepat, maklumlah time pinjam kami dah dtg takkan time bayar pun nak kami dtg juga hehehe

and psl dua staf yg you notis tu, itu dipanggil kaunter pembayaran (bilik kebal/vaults) mmg dorg ada sikit je, 2 org saje sbb polisi keselamatan.

lebih suggest utk buat potongan gaji dan sekarang boleh buat direct debit dr akaun.
utk throguh online banking atau CDM kena require no.pinjaman. and sesapa buat ujrah selalunya salinan perjanjian akan diberi through email. klo takde gi opis amik. tu penting nak guna utk loan rumah nt