CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: PujaAn

Seni Silat Melayu

Originally posted by silau at 2-6-2008 10:02 AM
udah2 le tu.....

inile kelemahan orang kita......

banyak sembang dari berlatih.......cakap skit pasal silat orang....lagu mana nak menangkan juga silat yg dia blaja......walhal silat yg dia ...

haha benar sungguh bicara mu itu wahai encik yg silau

dan kita masih tertanya kenapa seni kita ni masih di takuk lama

jom diskas ngn aman.... kata sedara sesilat

ko main golf skarang ye Reuk! bagus tuuu aku tak main golf, cuma suka nengok Tiger Wood menang! hi hi hhi! nanti gi driving ajak aku! ha ha ha!!!
la ni saje nak nengok2 benda lain lah pulak selain dari silat ni, bukan ape, badan dah letih . Macam Eddy tu dia sebenarnya baikk orangnya...aku kenal dia tu sikit sebanyak. Biasalah, kadang kita emotional siket dengan apa yang kita bawa, sebab kita sayang amat dan yelah, bersilat ni bukan takat belajar, tapi kenang2an, sakit, tangis dll tu, semua buat kita jadi sensitif kadang2.

cerita pasal silat memang tak ada ujung, biasalah, ada yang darah panas siket, ada yang dah sejukk hi hi hi! tapi macam bulu ayam lah, carik2, bercantum semula betol dak kalau ajak geng2 kat sini gi makan roti canai & kena teh tentu ramai yang nak join! he he! gitulah lebih kurang. hujungnya, kita semua SAUDARA...kerana Allah & Rasul, kerana guru2 kita dan kerana kita sendiri lah

tajuk tread ni pun besar dan gah betul...Seni Silat Melayu...aku baca tajuk tu pun aku dah gerun...maknanya, tentu lah apa yang ditulis tu bukan takat tulisan..tapi menuntut siapa yang membaca faham dan akur pada apa yang ada didepan dia...cam tu lah kot...

orait! salam...

Kung Fu,Tomoi dan Tae Kwon Do berkembang bila buka dasar pintu terbuka macam Karate iaitu membuka peluang kepada bangsa lain yang berlainan agama belajar dan bertanding tanpa takut suatu hari nanti bangsa mereka terpaksa belajar dengan bangsa asing pula kerana mereka yakin dengan diri sendiri. Contoh walaupun Steven Seagal pernah mengajar Aikido di Jepun tetapi masih ramai orang Amerika pergi ke Jepun belajar dengan orang Jepun sendiri. Tomoi pula susahla sikit sebab x pernah pergi Thailand. Dari tengok rencana sukan ni berkembang kerana dibenarkan berjudi.. Jadi betul ke tidak entahla.. Di Malaysia pertandingan Ultimate Warrior pun dah diketatkan peraturan seperti tidak dibenarkan siku dan lutut.. hmm Di Kedah dulu ada pertandingan Pukul Pelaga yang all out tapi tak dapat sambutan sebab kalau mati tu lagi baik dari cacat kan.. hehe..Seni Beladiri asalnya ialah Seni Gaduh atau Seni Perang jadi kalau bebudak sekarang tengok zaman 60an dulu mesti takut sebab cabar mencabar ni kerja biasa. Orang dulu nak belajar selalulunya cabar orang kanan kalau tidak tok guru silat tu baru dia nak belajar..

Reply #483 sikomeng's post

heheh driving?
bawak keter leh laaa

belum lagi tahap menghayun kayu golf lagi maaa

hehehehe

aku rasa org2 silat ni kena blaja skil berkomunikasi tau
bangsa lain berebut nak dptkan skil ni sbb faedahnye banyak

tu yg perguruan silat ni asyik bertegang jer kutt

niat mmg baik tapi cara penyampaian yg salah membawa erti yg salah

Reply #484 tdpp2006's post

waaaaa sudah lama tidak nampak hehehe

aku masa kat UiTM dulu kitorg open kat sabahan ngn sarawakian
takde pilih2 punyaa hahaha

masa open baca doa tu diorg duk diam je lah
folo protokol cam biasa

yg laen bab buah, kuntau, ok je blaja

hmmm hmm aku setuju bab ilmu perang nih
mmg silat ni tujuannye nak cederakan musuh ngn cara paling efektif sekali
kalao x cedera namanyer wat lawak tu hahahaa

tapi ni pun jadi sbb ibu bapa x mau anak2 blaja silat
takut besar jadi samseng
jadi kaki buli

kena ubah cara supaya boleh diterima pakai pada zaman sekarang

salam pada sahabat semua,

sy dah baca tread ni dari mula...memang best...sy memang teringin nak belajar silat ni...tapi tak tau kat mana...saya skang ni berada di klia... kepada reuk dan sahabat semua...saya harap kalian semua dapat memberi buah fikiran

satu lagi nak tanya....ape pendapat korang ngan silat lian padukan

Follow Us

Reply #487 eijai's post

lian padukan....

ada kuar kat majalah seni beladiri nih

tapi lupa dah

asal dari pahang kalao x silap

Originally posted by ReuK at 4-6-2008 03:05 PM
lian padukan....

ada kuar kat majalah seni beladiri nih

tapi lupa dah

asal dari pahang kalao x silap

ish3.....mana pahang plak.....mersing le.....

antara guru2 utama....pak mat kedidi (rompin).....pak mat samurai (mersing).....pakngah bomba.....pakngah airbatu...kluang........n kalau kat sini hashim giant (shah alam)......sebelum nak blaja buah pukul ni elok blaja buah tangkapan dulu sebab kalu dah blaja buah pukul....silat2 yg lain macam boring je....he he

elok lah kalau nak belajar silat, tak kesah lah silat apa namanya, banyak faedah dan baiknya kalau belajar untuk manafaat dan untuk mencari rahmat Allah swt...
aku pun setuju jugak dengan kata reuk tu, ibu bapa kadang tu bukan tak nak anak2 depa belajar sillat tapi, takut anak2 jadi tak elok pulak lepas tu. jadi peranan guru pentinglah untuk beri ilmu silat beserta ilmu jadi manusia yang baik...kalau aku tak silap perkembangan silat ni pun asal usul nya dulu sangat murni. Untuk mengembang agama, menegak maruah, membela yang lemah dan manafaat kepada diri. kalau jadi yang sebaliknya, tentu ada yang tak kena tu di mana2...

aku juga setuju kalau "art of communication & diplomacy" ni jadi salah satu hal yang kita utamakan. Sebab secara lumrahnya pun, orang Melayu ni bangsa yang penuh adab dan sopan. Maksud sampai, hati tak carik kata orang

mengajar silat pada semua orang ni satu hal yang tak dapat tidak kena terima. Sebenarnya kalau mat saleh ke, apa ke, belajar silat, silap2 hormat dia pada guru lebih lagi dari orang melayu tanahair! orang kita, ada guru yang ditolak murid...tapi hal ni murid asing susah nak buat. Silat ni tak ada apa cacatnya kalau diajr pada orang asing pun. Yang mengajar tak rugi apa pada adatnya. Orang asing kagum sebenarnya melihat silat ni dan tak keterlaluan kalau aku katakan, ada antaranya yang dah berbelang2 bengkung dalam lain2 perguruan pun. bila dia melihat silat, dia terus bersilat dan taat pada guru silatnya.

sekarang banyak perkara sudah berubah...silat juga perlu berdepan dengan semua cabaran masa kini...

gitulah adanya...

sahabat semua,

tu lerrr...saya ingat nak belajar lian padukan ni....tapi saya rasa lian padukan ni kurang buah tangkap...buah serang banyak...pls correct me if i wrong...ingat nak pergi kat akedemi lian padukan kat s.alam tu...siap ada gym lagi tu akedemi diorang....so mana mana sahabat org s.alam ke kelang kerr...s,jaya kerr kalo berminat leh la belajo sekali

silau,

byk gak yang ko tau pasal silat lian padukan ni kan....ko ada pengalaman ngan silat lian padukan ni ke?

Reply #489 silau's post

pak mat samurai ni bukan ke dari aliran buah pukul mersing?

hmmm

Originally posted by eijai at 5-6-2008 10:02 AM
silau,

byk gak yang ko tau pasal silat lian padukan ni kan....ko ada pengalaman ngan silat lian padukan ni ke?

wa punya sparring patner...budak lian padukan.....n wa ade gak blaja buah pukul selangkah dua dulu.....buah pukul n lian padukan bukan kata adik beradik lagi tapi........kembar

elok lah gitu. terus bersilat, kalau dah jadi guru, elok turun2 kan kat generasi sekarang. sebab kalau kita tengok, sekarang ni banyak benda boleh buat generasi muda(dan tua jugak!) rosak binasa....

Originally posted by eijai at 5-6-2008 09:59 AM
sahabat semua,

tu lerrr...saya ingat nak belajar lian padukan ni....tapi saya rasa lian padukan ni kurang buah tangkap...buah serang banyak...pls correct me if i wrong...ingat nak pergi kat ak ...

secara teorinya, tiada buah tangkap, sbb Lian Padukan, berasal dari seni Wing Chun.
boleh tgk Human Weapon : Silat, atau tanya pengamal sendiri.
Lian Padukan lebih berorentasikan serangan, sesuai untuk mereka yang agresif.

apa khabar pesilat semua, bekas Sendeng di sini, menyesal tak tamatkan gelanggang, wpun saya dari keluarga pengasas.

Chow

Reply #481 ReuK's post

Aku dah cakap bebaik dah.. Org xreti bahasa mmg patut kene sekali sekala.. Cakap berkias die xreti

Originally posted by eijai at 5-6-2008 09:59 AM
sahabat semua,

tu lerrr...saya ingat nak belajar lian padukan ni....tapi saya rasa lian padukan ni kurang buah tangkap...buah serang banyak...pls correct me if i wrong...ingat nak pergi kat ak ...

aku tgk lian padukan ni lebey kurang silat spring.. cara menyerang die mmg hampir serupa.. agresif dan serangan jarak dekat..

Reply #496 batabaka's post

Tumpang tanya jap...engko Sendeng apa dan dari gelanggang mana?

bagi no hp nak cari kenalan bukan nak cari musuh reuk weh....itu cara atlit silat cari shabat baru... klu ada salah paham nak wat cemana.. aku ckp ikut pengalaman aku jerk.. klu suker terima x suker suka atila.. bateri kong ko nak marah apahal.. aku kasi no tp nak tmbah kawan2 baru nak kawan2 dgn ko... ko xnak xpyh marah.... terima kaseh reuk ko tegur2 ada org tlg2 ingatkn... btol ko ckp dunia luar lain dunia ni lain heheheh kot ada yg nyampah kat aku sori le aku xkaco korg yerk.. tersilap langkah lak wat org nyampah... pak aji pak komeng pe crita lama x dgr cerita.... sukma kali ni mcm biasa pahang makin gah hebat dlm silat kali ni.. makin hebat.. ramai jaguh2 lama tumbang dgn jaguh2 baru kali ni....

bateri kong ko xnak kawan dgn aku ker... hehehe bleh blaja2 dgn kau... reuk bersuara baru ko nak melenting yerk hehehe....  pak komeng jumpa nanti mas majlis sandang yg akan di cnfirmkn semula nanti.. yg ari 2 xjd byk ahli x register.....hehehe