CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: BelovedTaeyeon

Waktu Solat Dhuha.

Saya nak share sikit lah akan kelebihan/kelapangan/kemudahan yang saya dpt selepas buat sembahyang ini buat diri saya sendiri.

Isnin lepas saya kena tolong kelas anak (di Library) sekolah pada pukul 10 pagi. Lepas hantar anak pada pukul 8.45 pagi ada kawan ajak bersembang. Dlm hati ckp (sudahlah tak dpt buat sem dhuha ) .. balik rumah dah 9.30 am. Cepat cepat cuci diri terus buat sembahyan ni 4 rakaat (dua rakaat satu salam) Sedih lah sebab time tu dah 9.30 kan. Lepas habis dua rakaat saya berdoa agar sempat buat dua rakaat lagi - (time ni saya tak tengok jam di dinding sebab redha jer lah kalau lambat pergi sekolah anak) habis jer dua rakaat ni tadi saya tengok jam dah 9.45. Gegas gegas tukar baju terus kesekolah anak. Sampai parking sekolah 9.50 am! Masuk kelas anak 9.55 am! Ya Allah ~ urusan saya dipermudahkan oleh Yang Esa. Detik saat minit mcm terhenti utk saya.  Betullah kata seorang ugama dlm video youtube. Kalau kita buat solat sunat ini, walaupun kita banyak benda kena buat .. kita akan punya cukup waktu (dipermudahkan segala urusan)

Hari ini Jumaat saya buat lagi (selasa, rabu , khamis mmg tak boleh buat sebab ada halangan) .. lepas ambil air sembahyang saya ckp dlm hati "Ya Allah permudahkanlah plan birthday anak" .. entah tetiba jer hati terdetik ckp mcm tu. Sebabnya best friend anak saya minta tanggungkan parti ini sebab mereka sekeluarga ke luar negara dan tak dpt hadir.

Habis dua rakaat - bling!! saya dpt text dari mak budak ni ckp mereka cancel plan ke oversea. Terus saya teringat akan permintaan saya tadi. Sebak sangat dan ucap syukur pada Yang Esa.

Lepas habis sembahyang rakaat seterusnya saya ada minta agar Encik suami dipermudahkan rezeki.

Lepas rakaat berikutnya saya ada minta dipermudahkan rezeki utk saya sendiri.

Cut the story short: masa bawa anak anak ke market saya tengok ada extra money dlm mybag. Tak ingat time bila saya letak. Lepas tu masa adjust seat .. saya ternampak note$20 dollars bawah seat.  

Petang sat tadi encik suami balik kerja beritahu dia mungkin di offer utk satu jwt baru.

Petang sat tadi ada kawan bagi saya $250 gift card dari Nordstrom.

Banyak betul rezeki saya pada hari ini bak doa solat ini:

Ya Allah jika rezeki ada di langit turunkan lah
Jika di bumi keluarkan lah
Jika sukar permudahkan lah
Jika haram sucikan lah
Jika jauh dekat kan la.

Syukur sangat sangat dgn rezeki yang saya perolehi ini.

Semoga kawan kawan yang membaca post saya akan jadikan solat sunat ini sbg satu rutin. Dulu saya mmg malas nak buat solat sunat tak tau kenapa ..hasutan syaitan lah apa lagi :-)

Comments

that is nice story sharing Dar...  Post time 2-3-2014 08:12 PM

Rate

1

DARSITA posted on 1-3-2014 03:53 PM
Saya nak share sikit lah akan kelebihan/kelapangan/kemudahan yang saya dpt selepas buat sembahyang i ...

Alhamdullillah...seronok baca cerita Darsita...

motivasi diri utk lebih beramal...

Insyaallah...uncle pun nak istiqamah melakukan solat sunat Isyraq & Dhuha ni....insyaallah.....doakan Uncle ya...aminnn

mbhcsf posted on 26-2-2014 03:14 PM
ada  yg kat 39 minit  ....

Betul. Ada terbaca somewhere waktu2 yang diharamkan solat antaranya 30min selepas syuruk. Reason macam yang u kata tu la. Ikut adat penyembah matahari. Lagi 1 waktu yg i igt from the article 10 min sebelum azan. waktu ni pun x boleh kalau x silap. Wallahualam

solat sunat yang kalau ada masa buatlah

ialah sunat rawatib
sunat dhuha
solat witir

dan........sunat tahajud ni tak pa

sunat tasbih ...ini ya allah I harap Allah mudahkan sebab solat ni ....well interestingly challenging...

Rate

1

burungantu posted on 26-2-2014 11:03 PM
Kesimpulannya.....larangan Solat tu hanya utk org yg sengja pilih waktu waktu haram tu utk buat Sola ...

so sunat tahiyyatul masjid ni  bolehbuat even masa waktu asar  sebelum kita TUNAIKAN solat asaq di masjid lah kan?

( of course la kan difahami konteks ini sebab tahiyyatul masjid mmg dibuat seketika kita hendak duduk dalam masjid)

so bulan ramadhan akan datang ni maka sapa yg nak kunjungi masjid buatlah...

pinkypinkylady posted on 2-3-2014 04:42 PM
Betul. Ada terbaca somewhere waktu2 yang diharamkan solat antaranya 30min selepas syuruk. Reason macam yang u kata tu la. Ikut adat penyembah matahari.

Rasanya silap dengar tu.... 30 min selepas Syuruk dah boleh solat Dhuha dah... yang tak boleh tu sewaktu matahari menaik, sehingga naik penuh, masanya dalam 10-15 min selepas Syuruk... lepas masa tu boleh solat Isyraaq (15-20 min selepas syuruq)

Lagi 1 waktu yg i igt from the article 10 min sebelum azan. waktu ni pun x boleh kalau x silap. Wallahualam

Waktu yang sangat dekat dengan masuk waktu berikutnya, waktu makruh, ada yang kata makruh tahrimi (makruh yang hampir kepada haram)

Kalau perlu nak solat juga atas sebab-sebab tertentu kerana belum solat lagi, tidak dianjurkan solat berjemaah di tempat yang biasa orang berjemaah 5 waktu, sebab dah sangat hampir dengan solat berikutnya...  

WAllahu a'lam
Last edited by mnm77 on 4-7-2014 08:54 AM

Follow Us
mnm77 posted on 4-3-2014 09:43 AM
Rasanya silap dengar tu.... 30 min selepas Syuruk dah boleh solat Dhuha dah... yang tak boleh tu s ...

Good info. Tq

mbhcsf posted on 2-3-2014 08:11 PM
solat sunat yang kalau ada masa buatlah

ialah sunat rawatib

salam

yap ..
kalau mengikut keUtamaan urutan susunan ..
yang dulu d'dulukan .. yang kemudian d'kemudiankan ..

• rawatib
  • witir
  • dhuha

barulah effectiveness nya ada ..

wassalam

Salam semua, kalau ada kelapangan buat lah solat Dhuha. Cepat sungguh kita nampak keredhaan Yang Esa pada kita.

Bila saya berdiri nak memulakan solat ini saya akan terus terang dgn Pencipta saya .. Saya buat solat ini utk diberi kelapangan rezeki. Tak ada selindung selindung. Straight foward terus. Banyak sangat kelebihan solat ini mmg betul kita akan cukup masa buat segala galanya pada hari yang kita buat solat Dhuha ini. Nanti lah bila saya ada masa saya akan tulis.

Paksa diri buat solat ini .. Insyallah kalian akan ketaui Yang Esa sentiasa menolong kita.

Rate

1

Sejak bulan August tahun lepas urine anak bongsu ada trace of protein. Risaulah kan takut kidney dia ada prob. Selalu berdoa dgn Yang Esa lepas sembahyang Dhuha. Minggu lepas buat test lagi (urine & blood test). Hari ini dpt result. Alhamdullillah results nya NORMAL!!! Syukur kpd Yang Esa. Dia sentiasa mendengar cuma kita jer malas nak memohon.

Rate

1

NorAddin posted on 5-3-2014 02:44 PM
salam

yap ..

Setuju.

Saya pun pernah tanya 2 ustaz yg berlainan, kalau ikut hierarchy solat sunat, solat sunat rawatib no.1,  diikuti either two yang disebutkan iaitu witir dan dhuha.

Namun ketika bermusafir, rawatib yang dilakukan hanyalah solat sunat fajar. Witir dan dhuha tidak pernah ditinggalkan Rasulullah w/pun bermusafir.

Masa mula2 nak buat rawatib memang tough, sebab takde ganjaran "material" yang boleh nampak dan harapkan. Tapi, bila diteliti, ganjarannya, ianya melebihi segala solat sunat lain, bagaikan penentu, diterima atau tidak solat wajib. Solat wajib tak diterima, maka punahlah harapan.

Rate

1

DARSITA posted on 1-3-2014 03:53 PM
Saya nak share sikit lah akan kelebihan/kelapangan/kemudahan yang saya dpt selepas buat sembahyang i ...

alhamdulilah... suka sy dgr cerita akak tu... sy pon baru berjinak2 dgn solat dhuha... sy pon baru gak tau psl solat dhuha... almaklumlah agama dari keturunan... huhu... sy tau ni pon sbb sy slalu tgk boss sy solat dlm kul 8.15 hingga ke 10.00 pagi.... dia bukan la buat straight... tp masa dia tak tentu... kdg2 dlm kul 8... kdg2 dlm kul 10.00 pagi cam tu la... sy pelik solat apa??? setau saya subuh da lama abis... n last2 boss sy bgtau yg tu solat dhuha... then baru la sy tau... tu cerita 1 thn lepas... dlm last month sy terbukak pintu hati nak buat solat duha... tp masih banyak yg boleh diperbaiki... sy belum boleh hafal surah duha... so sy baca surah2 yg sy tau jer....

n sy ada confuse sikit... klu la sy nak buat duha 6 rakaat - setiap 2 rakaat satu salam kan??? doa duha tu bila sy nak baca???

adakah setiap 2 rakaat lepas salam sy baca doa duha then sy solat lagi 2 rakaat salam doa

atau

sy kena solat 2 rakaat + salam then bangun balik niat duha + solat 2 rakaat + salam then bgun niat duha + solat 2 rakaat + salam + doa duha???

tolong eh... sy confuse... ada gak email sorg ustazah yg terkenal ni... tp dia x reply pon... mybe tak perasan message sy... huhu...

WawaRaRa posted on 9-4-2014 09:59 AM
n sy ada confuse sikit... klu la sy nak buat duha 6 rakaat - setiap 2 rakaat satu salam kan??? doa duha tu bila sy nak baca???

adakah setiap 2 rakaat lepas salam sy baca doa duha then sy solat lagi 2 rakaat salam doa

atau

sy kena solat 2 rakaat + salam then bangun balik niat duha + solat 2 rakaat + salam then bgun niat duha + solat 2 rakaat + salam + doa duha???

tolong eh... sy confuse... ada gak email sorg ustazah yg terkenal ni... tp dia x reply pon... mybe tak perasan message sy... huhu...

Salam...

-buat 2 rakaat 1 salam, kalau nak tambah sampai 6 rakaat boleh (jumlah 3 salam)
-surah boleh dibaca mana-mana surah, tak semestinya surah Ad-Dhuha sahaja.
-doa boleh dibuat selepas setiap 2 rakaat, atau selepas 2 rakaat yang terakhir, tiada masalah. Kalau tak berdoa pun boleh, tapi lebih elok berdoa selepas solat.
-doa boleh dibaca dalam bahasa ibunda, lebih afdhal berdoa yang baik dari hati, berbanding baca doa yang tidak difahami. Kalau tahu doa yang dari Sunnah, dan faham makna, itu lebih baik.

WAllahu a'lam
Last edited by mnm77 on 9-4-2014 11:15 AM

mnm77 posted on 9-4-2014 11:13 AM
Salam...

-buat 2 rakaat 1 salam, kalau nak tambah sampai 6 rakaat boleh (3 salam selepas setiap ...

ooo cam tu...  terima kasih... nah bunga...

Comments

tengkiu....  Post time 9-4-2014 11:16 AM

DARSITA posted on 8-4-2014 09:13 AM
Sejak bulan August tahun lepas urine anak bongsu ada trace of protein. Risaulah kan takut kidney d ...

Dar..
saya suka baca pengalaman awak..syahdunya...

Sebenarnya saya pun baru je nak amalkan solat Dhuha ni..

Masa 1st time tu secara tak sengaja...
Mula2 tu sbb jam tertinggal kat ofis... esoknya
Awal2 pagi saya p ofis, cari jam kat toilet tp x jumpa...singgah surau jap..kot2 tertinggal masa solat asar sehari sebelum tu..
Singgah surau...terkejut saya sbb ada 2,3 org tengah solat... sy tengok jam, baru perasan dorang solat Dhuha.

Tetiba hati jd sayu sbb saya singgah surau tu pun sbb nk cari jam bukan nak solat mengadap Allah...
Tp hr tu sy tak solat Dhuha lagi... saya balik, cari buku pasal solat Dhuha..
Esoknya, awal2 pagi sebelum mula kerja sy singgah surau, buat solat Dhuha.
Alhamdulillah..saya masih teruskan solat tp ada kalanya x sempat gak klu ada hal urgent yg x dpt elak.

Tp bila baca pengalaman Dar & rakan2 lain...hati syahdu ... rasa bersemangat nk banyakkan solat2 sunat..
Sebelum2 ni sy solat Dhuha 2 rakaat ja...InshaAllah lepas ni boleh kot, buat lebih lagi..
Cuma risau takut ambil masa kerja.. (masuk kerja jam 8).

Rate

1

kiwi16 posted on 9-4-2014 06:55 AM
Dar..
saya suka baca pengalaman awak..syahdunya...

Salam Kiwi,

Jangan gusar Insyallah urusan Kiwi akan dipermudahkan oleh Yang Esa. Masa berdiri nak buat solat ckp dlm hati "Ya Allah dpt lah aku buat sembahyang ini 2 rakaat" ... sembayang jangan laju or gopoh nak habis cepat. Walaupun dlm hati sibuk ckp tak cukup masa cuba sembahyang dgn tertib. Lepas dua rakaat masa bangun tu niat dlm hati "Ya Allah sempatlah aku buat 2 rakaat lagi" .Kalau sempat buat 2 rakaat sahaja pun kiwi dah boleh bersyukur sebab esok lusa akan diberi rezeki utk buat solat ini 4 rakaat.

Satu hari saya buat sembahyang Dhuha. Saya buat dlm pukul 8 pagi. 9 pagi ada doktor appt (anak nak test darah & urine). SAya ckp dlm hati "mampu buat 4 rakaat sahaja hari ini" ... Keluar rumah 25 minit sebelum 9 pagi. Dari rumah hanya dua traffic light warna merah. Lain semua hijau. Sampai doktor office tepat 9 pagi! Petang tu pulak dlm pukul 2 ptg anak ada swimming class. SAya terlalai dgn waktu lepas tu bergegas ke swimming pool. Sampai tepat pukul 2 ptg. Lepas tu berjanji pulak dgn kawan nak jumpa di rumah dia pukul 4.30. On the way balik saya ckp nak pergi terus or balik rumah dulu sembahyang. Saya pun balik rumah padahal dah pukul 4 ptg. Boleh saya masak nasi dan lauk pauk ..lepas tu sembahyang Asar. Saya tau mmg saya akan lewat tapi saya tak kisah pandailah nanti saya kelentong kawan saya. Habis sembahyang habis tapau lauk pauk saya kerumah kawan. Sampai jer saya tengok dia masih sibuk dgn contractor. Dlm hati saya ckp "syukur lah saya sembahyang kalau tidak sia sia jer dtg sedangkan da masih sibuk"

Point is.. jangn gusar, buat yang mampu dulu lepas tu minta dgn Yang Esa permudahkan segala urusan. Insyallah kalau dah sembahyang dhuha punch card tetap biru. :-)

Rate

1

WawaRaRa posted on 8-4-2014 07:15 PM
ooo cam tu...  terima kasih... nah bunga...

Betul mcm Moderator jelaskan.

Akak selalu baca doa selepas selesai semua sembahyag Dhuha. Contoh kalau akak buat 6 rakaat (3 salam) ...akak baca doa bila habis rakaat ke enam. Lepas baca doa Dhuha akak baca penghulu istighfar lepas tu zikir Subhanallah 33x Alhamdullillah 33x Allahuakhbar 33x. Sebab akak surirumah maka time pagi (bebudak dah kesekolah) mmg aman damai lah buat solat ni dan berzikir mana yang akak hafal/mampu.

Buatlah mana mampu. Hari ini dua rakaat esok empat tak kisah janji kita buat. Buat sebaik yang boleh.

Rate

1

DARSITA posted on 10-4-2014 12:59 PM
Salam Kiwi,

Jangan gusar Insyallah urusan Kiwi akan dipermudahkan oleh Yang Esa. Masa berdiri n ...

Dar,
Terima kasih atas nasihat dan perkongsian pengalaman. InsyaAllah sy akan cuba gunakan masa yg ada sebaiknya.
Seronoknya dengar pengalaman Dar..
Betapa Allah sentiasa ada di sisi kita cuma kitaje selalu lalai.

Rate

1

Salam,

Betul ke kita kena pilih salah satu shj.....israk atau dhuha?

intriQue posted on 22-4-2014 08:18 AM
Salam,

Betul ke kita kena pilih salah satu shj.....israk atau dhuha?

Waalaikumussalam warahmatullahi wabarakatuh

BOLEH BUAT DUA DUA..

(boleh bagi tau..kenapa kata kena pilih? )- uncle pun tak tau cerita ni...munkin boleh buat rujukan..

CUMA....

ADA KHILAF ...iaitu ada ulama yg kata SOLAT DUHA & ISYRAK NI SEBENARNYA MERUJUK SOLAT YG SAMA.

Pendapat yg kata sama :  antaranya...Ibn Abas R.A, Syekh Ramly dlm An Nihayah...dll

Pendapat yg kata dua solat yg berbeza : Imam Al Ghazali, Ibn Hajar dlmTufah... dll

SO..KHILAF JE....Bolehlah nak ambil yg mana mana satu..

Rate

1